Jump to content

Στρώσιμο με ψάρια και φυτά


Recommended Posts

Αν και ακούγεται επικίνδυνο είναι ποιο ακίνδυνο από όσο φαντάζονται κάποιοι, εκτός αυτού δεν έχει την περιπλοκότητα της αμμωνίας και δεν χρειάζονται μετρήσεις με τεστ.

 

Θα σας πω βήμα βήμα τη πρέπει να κάνουμε.

 

1. Στήνουμε το ενυδρείο μας και βάζουμε μέσα τα φυτά όσο περισσότερα τόσο καλύτερα. Στο ερώτημα πόσα φυτά πρέπει να βάλουμε το λιγότερο θα έλεγα πως αν βάλουμε φυτά μόνο ταχείας ανάπτυξης επαρκή αν καλύψουμε το 1/5 του ενυδρείου μας. Αν έχουμε φυτά μικτά πχ ταχείας και μέτριας ανάπτυξης (αφορά την πλειοψηφία) τότε θα πρέπει να καλύψουμε το 1/4 του ενυδρείου μας. Τέλος δεν βάζουμε φυτά μόνο αργής ανάπτυξες εκτός και αν φουλάρουμε το ενυδρείο μας με αυτά.

 

2. Αφήνουμε 24 ώρες το ενυδρείο να τρέξει κανονικά με φίλτρα καλοριφέρ και ότι άλλο έχουμε πλην τα ψάρια ώστε να ισορροπήσει το νερό με τον ατμοσφαιρικό αέρα.

 

3. 24 ώρες μετά βάζουμε τα ψάρια. Στο ερώτημα πόσα ψάρια θα απαντήσω ως εξής.

Πρώτα μελετάμε τη και πόσα ψάρια θα βάλουμε, αυτό κανονικά πρέπει να γίνει πριν ακόμη την αγορά του ενυδρείου. Αν όμως έχουμε στην διάθεση μας ένα ενυδρείο χψ λίτρων μελετάμε τη ψάρια μπορούμε να βάλουμε.

Αφού αποφασίσουμε τη ψάρια θα βάλουμε τοποθετούμε πάντοτε το 1/3 από το τελικό αριθμό ψαριών που θα βάλουμε στο ενυδρείο μας. Πχ αν έχουμε μικρό ενυδρείο και σκοπεύουμε να βάλουμε 10 νέον και 6-8 μικρά γατόψαρα (σύνολο 18 ψάρια) τοποθετούμε στην αρχή 6 νέον και ποτέ σε καμιά περίπτωση γατόψαρα πριν κλείσει ένας μήνας.

 

4. χαιρόμαστε το ενυδρείο μας για 20-25 μέρες και μετά βάζουμε το δεύτερο 1/3 των ψαριών.

Όπως καταλαβαίνετε τα ψάρια δεν μπορούμε να τα κόψουμε ακριβός στην μέση οπότε στο παράδειγμα που αναφέρω ποιο πάνω θα βάλουμε μόνο 4 νέον που απομένουν από το τελικό μας κοπαδάκι

 

5. 10 μέρες μετά δηλαδή την 35 μέρα βάζουμε και τα γατοψαρά μας και τέλος.

------------------------------------------------

 

Σημειώσεις:

Απαραίτητος ο ένας μέτριος φωτισμός ενυδρείου και ένα απλό λίπασμα ώστε αν δούμε ότι τα φυτά δεν πάνε καλά να τα ενισχύσουμε με λίγο λίπασμα.

Σε όλο αυτό το διάστημα δεν βάζουμε σκούπα βυθού δεν πειράζουμε το φίλτρο με πλυσίματα κτλ. δεν πειραματιζόμαστε με το ph, kh,gh, τον φωτισμό γενικά δεν πειράζουμε το ενυδρείο μας και κάνουμε μια αλλαγή νερού κάπου στην μέση της τάξεως του 30%.

Αυτά πρέπει να κάνει ο αρχάριος για να στρώσει ακίνδυνα το ενυδρείο του.

Τώρα αν δεν πετύχει το στρώσιμο του ενυδρείου τότε συνήθως ο αρχάριος κάνει συνειδητά κάποια από τα παρακάτω λάθει.

 

 

Λάθη που μπορούν να γίνουν.

1. Είμαστε ανυπόμονη και δεν τηρούμε τα χρονικά όρια.

 

2. Βρήκαμε πακέτο φτηνά ψάρια πχ 10 νέον σε προσιτή τιμή και τα παίρνομαι όλα μαζί οπότε αναγκαστικά τα βάζουμε και όλα μαζί.

 

3. Βάζουμε ψάρια που δεν πρέπει γενικά να μπουν σε ενυδρεία νωρίτερα του ενός μήνος, πχ γατοψαρα οτικικλη κτλ  γιατί φοβούμαστε μήπως και δεν τα βρούμε ένα μήνα μετά.

 

4. Δεν βάζουμε την σωστή αναλογία φυτών ή παίρνουμε φυτά που δεν μπορούμε να συντηρήσουμε πχ δύσκολα φυτά που έχουν ιδιαιτερότητες όποτε χάνουμε τα φυτά και χαλάμε την ισορροπία του ενυδρείο μεταξύ των ψαριών και της μάζας των φυτών.

 

5. Πειραματιζόμαστε με αλλαγές στον φωτισμό στο ph, kh κτλ. Γενικά δεν αφήνουμε το ενυδρείο στην ησυχία του.

 

6. Ταΐζουμε τα ψάρια υπερβολικά και απερίσκεπτα με αποτέλεσμα η μισή τροφή να μην φαγώνεται.

 

7. Βάζουμε λάθος ψάρια από αγνωσία και γιατί δεν ενημερωθήκαμε σωστά

πχ διαβάζει κάποιος οτι στην αρχή θα πρέπει να βάλει το 1/3 των ψαριών από το τελικό ποσό και αυτός μπορεί να σκόπευε να βάλει

8 σκλαλάρια σε 100 λίτρα όποτε το ένα τρίτο 3 σκαλαρια, αν είναι μικρούλικα το παλεύουν, αλλά αρκετά πετ σοπ πουλούν μεγάλα σχεδόν ενήλικα σκαλάρια οπότε αυτά δεν την παλεύουν.

 

Νομίζω πως τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσει ένας αρχάριος δεν είναι περίπλοκα και δεν χρειάζεται να είναι γνώστης της χημείας ή άλλων περίπλοκων διαδικασιών. Και αν προκύψουν κάποια ερωτήματα εύκολα μπορούν να απαντηθούν πχ πια φυτά είναι γρήγορης ανάπτυξης και εύκολα.

Όποιος θέλει να ρωτήσει πάνω σε αυτά κάτι γιατί και πως ή ακόμη και να κάνει τον συνήγορο του διαβόλου ευχαρίστως να απαντήσω.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Χρηστο. Εγω θα κανω τον δικηγορο του διαβολου.

Αν στηνουμε ενυδρειο που δεν περιεχει φυτα οπως αφρικανικα η αμαζονιακα τι κανουνε;

Καλα βαζεις το 1/3 του συνολου των ψαριων με ψαρια ειρηνικα οπως κορυ και νεον. Με κιχλιδες οπως σκαλαρια η δισκους κτλ που τα νεοαφιχθεντα μελη τρωνε τρελο κυνηγι τι κανουμε;

Στην πορεια πιστευω θα βγαλω κι αλλες ερωτησεις γιατι τωρα ειμαι απο κινητο. :)

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο γεια σου και από μένα.

μπράβο για το άρθρο πρώτα από όλα και δεύτερον μπορείς να εξηγήσεις αυτό

 

2. Αφήνουμε 24 ώρες το ενυδρείο να τρέξει κανονικά με φίλτρα καλοριφέρ και ότι άλλο έχουμε πλην τα ψάρια ώστε να ισορροπήσει το νερό με τον ατμοσφαιρικό αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο γεια σου και από μένα.

μπράβο για το άρθρο πρώτα από όλα και δεύτερον μπορείς να εξηγήσεις αυτό

 

2. Αφήνουμε 24 ώρες το ενυδρείο να τρέξει κανονικά με φίλτρα καλοριφέρ και ότι άλλο έχουμε πλην τα ψάρια ώστε να ισορροπήσει το νερό με τον ατμοσφαιρικό αέρα.

θα στο πω μπακαλίστικα για να μην πάμε σε βαθιά φυσική. Πολλές φορές το νερό που βάζουμε από την βρύση έρχεται με πίεση και έχει μέσα διαλυμένα αέρια τα οποία μπορούν να προκαλέσουν πρόβλημα στα ψάρια (οσμωτική πίεση). Αυτό μπορεί να το παρατήρησες καμιά φορά αν ξέχασες ένα ποτήρι νερό και την άλλη μέρα είχε στα τοιχώματα του φυσαλίδες, αυτές η φυσαλίδες ήταν διαλυμένες μέσα στο νερό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Χρηστο. Εγω θα κανω τον δικηγορο του διαβολου.

Αν στηνουμε ενυδρειο που δεν περιεχει φυτα οπως αφρικανικα η αμαζονιακα τι κανουνε;

Καλα βαζεις το 1/3 του συνολου των ψαριων με ψαρια ειρηνικα οπως κορυ και νεον. Με κιχλιδες οπως σκαλαρια η δισκους κτλ που τα νεοαφιχθεντα μελη τρωνε τρελο κυνηγι τι κανουμε;

Στην πορεια πιστευω θα βγαλω κι αλλες ερωτησεις γιατι τωρα ειμαι απο κινητο. :)

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν στήνουμε ενυδρείο χωρίς φυτά το μυστικό βρίσκετε στα φυτά και στην μικρή ιχθυοφόρτιση.

Άν δεν σκοπεύουμε να βάλουμε φυτά στο μέλλον τουλάχιστον για το στρώσιμο θα πρέπει να έχουμε πεταμένα μέσα κερατόφυλο και μετά το πετάμε αν δεν το θέλουμε.

Και αν έχουμε ψάρια που τρώνε τα φυτά πάλι δεν στρώνουμε το ενυδρείο.

 

Μέσα σε 30 μέρες περίπου που θα ολοκληρόσουμε την διαδικασία δεν θα ξεψαρώσουν και μεγαλώσουν τόσο τα ψάρια που να δείχνουν τον πραγματικό τους ενήλικο χαρακτήρα. και γενικά δεν πιστεύω κανείς να βάλει ψάρια στο ενυδρείο του που συνέχεια φαγώνονται αναμεταξύ τους με όποιο τρόπο και να στρώσει το ενυδρείο του.

 

Όπως καταλαβαίνεις ο τρόπος αυτός δεν ενδεικνύεται για όλα τα είδη ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο, τα φυτα απορροφουν νιτρικα σωστα; Τι γινεται με την αμμωνια και τα νιτρωδη που ειναι και ο βασικος κινδυνος;

Οσο για το αν τα ψαρια εχουν ξεψαρωσει σε 30 μερες, επετρεψε μου να διαφωνησω, ειδικα αν προκειται για κιχλιδες!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

τα φυτά θέλουν άζωτο και πάντοτε προτιμούν την ποιο εύκολη πηγή, το ΝΗ για τα φυτά είναι λουκούμι το προτιμούν πολύ ποιο πολύ από ότι το ΝΟ3.

Εκτός αυτού τα φυτά πάνω τους έχουν τεράστιες αποικίες από όλα τα είδη βακτηρίων που χρειάζεται ένα ενυδρείο, Είναι σαν να βάζουμε μπόλι στο ενυδρείο σε μια ποιο λαιτ μορφή, η μεταβολή της αμμωνίας (όσοι δεν καταναλώθηκε από τα φυτά) σε ΝΟ2 είναι άμεση όπως αμεση είναι και η μετατροπή του ΝΟ2  σε ΝΟ3 και σε συνδυασμό με τα λίγα ψάρια δεν πρόκειται να ανέβει ποτέ σε επικίνδυνα όρια το ΝΗ και το ΝΟ2. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα στο πω μπακαλίστικα για να μην πάμε σε βαθιά φυσική. Πολλές φορές το νερό που βάζουμε από την βρύση έρχεται με πίεση και έχει μέσα διαλυμένα αέρια τα οποία μπορούν να προκαλέσουν πρόβλημα στα ψάρια (οσμωτική πίεση). Αυτό μπορεί να το παρατήρησες καμιά φορά αν ξέχασες ένα ποτήρι νερό και την άλλη μέρα είχε στα τοιχώματα του φυσαλίδες, αυτές η φυσαλίδες ήταν διαλυμένες μέσα στο νερό.

 Αυτο δεν το ειδα! Δηλαδη Χρηστο τι μπορουμε να κανουμε για να αποφυγουμε την οσμωτικη πιεση κατα τις αλλαγες νερου αν και εφοσον αυτες γινονται απευθειας απο την βρυση;

Link to comment
Share on other sites

Παρένθεση στην ωραία συζήτηση, σε σεμινάριο ο Untergasser είχε πει αυτό που λέει ο Χρήστος, τα φυτά επιταχύνουν τον κύκλο του αζώτου.όσο πιο πολλά τόσο πιο καλά και πραγματικά θα προτιμούσα το ταπεινό κέρατο φύλλο :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Αυτο δεν το ειδα! Δηλαδη Χρηστο τι μπορουμε να κανουμε για να αποφυγουμε την οσμωτικη πιεση κατα τις αλλαγες νερου αν και εφοσον αυτες γινονται απευθειας απο την βρυση;

Εξαρτάτε από το δίκτυο νερού κάποια δίκτυα δεν έχουν πρόβλημα ενώ άλλα έχουν, εγώ όμως δεν ξέρω πια έχουν και ποια όχι για αυτό για ασφάλεια λέω 24 ώρα να περιμένουμε.

Τώρα για της αλλαγές νερού αν είναι μικρές 20-30% δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα για μεγαλύτερες ούτως η άλλος πρέπει το νερό να κάτσει και να αποκτήσει την ανάλογη θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Nομιζω, εμενα τουλαχιστον, με καλυψες Χρησταρα! Δεν προκειται να προτιμησω ποτε αυτη την μεθοδο αλλα ησουν κατατοπιστικοτατος για καποιον που την σκεφτεται! Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Χρηστο!!

 

Υ.Γ.Οταν ειχα πει καποια στιγμη οτι το κερατοφυλλο θα βοηθουσε στο στρωσιμο,δεν μπορεις να φανταστεις τι ειχα ακουσει..και δεν βρισκω και το λινκ τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι χωρις να παρω θεση;...γιατι πρεπει στο συγκεκριμενο τροπο στρωσιματος να μπουν ψαρια;;δλδ μια χουφτα σαλιγκαρια δεν βοηθουν την διαδικασια αντι για ψαρια;;τα καινουργια ξυλα και πετρες αναλογα το πως θελουμε να το στησουμε;;ετσι παντως εστησα τα τελευταια ενυδρεια μου με βοηθεια απο μπολι και σαλιγκαρια σε μερικα και νερο αλλαγης μιας ημερας απο παλιο ενυδρειο και ξυλα ή πετρες ή φυτα ή ολα μαζι...τεσπα να μην το κανω πιο πολυπλοκο αλλα τα σαλιγκαρακια δεν ειναι πιο "ανωδυνη" βοηθεια;;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι χωρις να παρω θεση;...γιατι πρεπει στο συγκεκριμενο τροπο στρωσιματος να μπουν ψαρια;;δλδ μια χουφτα σαλιγκαρια δεν βοηθουν την διαδικασια αντι για ψαρια;;τα καινουργια ξυλα και πετρες αναλογα το πως θελουμε να το στησουμε;;ετσι παντως εστησα τα τελευταια ενυδρεια μου με βοηθεια απο μπολι και σαλιγκαρια σε μερικα και νερο αλλαγης μιας ημερας απο παλιο ενυδρειο και ξυλα ή πετρες ή φυτα ή ολα μαζι...τεσπα να μην το κανω πιο πολυπλοκο αλλα τα σαλιγκαρακια δεν ειναι πιο "ανωδυνη" βοηθεια;;

 

Γι αυτο που εχει γινει αναφορα στο θεμα ειναι για χωρις μπολι και νερο απο αλλα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο που εχει γινει αναφορα στο θεμα ειναι για χωρις μπολι και νερο απο αλλα ενυδρεια.

Το ξερω γιαυτο και τα ξεχωρισα σαν παραμετρο στην τελευταια μου παραγραφο..
Link to comment
Share on other sites

Nομιζω, εμενα τουλαχιστον, με καλυψες Χρησταρα! Δεν προκειται να προτιμησω ποτε αυτη την μεθοδο αλλα ησουν κατατοπιστικοτατος για καποιον που την σκεφτεται! Ευχαριστω!

Δεν έγραψα τον τρόπο για να πίσω και να προτρέψω κάποιον να στρώσει το ενυδρείο του με ψάρια και με φυτά αλλά για να αποκτήσουμε γνώσεις ώστε αν κάποιος θέλει να στρώσει το ενυδρείο του με ζωντανούς οργανισμούς να ξέρει τη να κάνει και τη να προσέξει.

Και εγώ δεν πρόκειται να στρώσω ποτέ το ενυδρείο μου με αμμωνία ή με μπόλι (για δικούς μου λόγους) αλλά θέλω να είμαι ης θέσει τουλάχιστον θεωρητικά να μπορώ να βοηθήσω κάποιον που θέλει να στρώσει το ενυδρείο του με αμμωνία, να μπορώ να τον πω αν κάνει ή δεν κάνει και από ότι έχω αποκομίσει έως τώρα κάνει μια χαρά σε ότι αφορά τον κύκλο του αζώτου.

 

Η γνώσεις υπάρχουν η τρόποι υπάρχουν η επιλογές είναι δικές μας και επιτέλους θα πρέπει να πέσουν κάποια ταμπού που κατά καιρούς έχω διαβάσει εδώ πχ άτομα να οδύρονται κατά της αμμωνίας η να φωνάζουν βασανιστή ψαριών αυτών που στρώνει το ενυδρείο του με ψάρια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι χωρις να παρω θεση;...γιατι πρεπει στο συγκεκριμενο τροπο στρωσιματος να μπουν ψαρια;;δλδ μια χουφτα σαλιγκαρια δεν βοηθουν την διαδικασια αντι για ψαρια;;τα καινουργια ξυλα και πετρες αναλογα το πως θελουμε να το στησουμε;;ετσι παντως εστησα τα τελευταια ενυδρεια μου με βοηθεια απο μπολι και σαλιγκαρια σε μερικα και νερο αλλαγης μιας ημερας απο παλιο ενυδρειο και ξυλα ή πετρες ή φυτα ή ολα μαζι...τεσπα να μην το κανω πιο πολυπλοκο αλλα τα σαλιγκαρακια δεν ειναι πιο "ανωδυνη" βοηθεια;;

Αδιαφμισβήτιτα ο καλύτερο τρόπος στρωσίματος είναι το μπόλι εφόσον προέρχεται από υγείες ενυδρείο.

υπάρχουν όμως αρκετή από την επαρχία που δεν έχουν δυνατότητα να βρουν μπόλι κτλ. για αυτό έχουμε τους διάφορους τρόπους στρωσίματος και για λόγους που ίσος δεν φαντάζεσαι πχ εγώ δεν στρώνω ποτέ με μπόλι η με νερό ένα νέο ενυδρείο γιατί όσο υγιές και να είναι το μπόλι ή το νερό πάντοτε θα μεταφέρω σπόρους από άλγη και σε ένα νέο ασταθές σύστημα αυτοί η σπόροι μπορεί να με προκαλέσουν πρόβλημα..

 

Επίσης ένας άλλος απλός λόγος είναι ότι από σχετικά νωρίς έχω την χαρά να γευτώ τα ψάρια μου.

 

Αλλά για εμένα ο κυριότερος λόγος είναι ότι έτσι γίνεται ένα ποιο άρτιο στρώσιμο γιατί δεν δημιουργούμε μόνο τον κύκλο του αζώτου αλλά και όλα αυτά που κάνουν το ενυδρείο να στρώσει σταθερά και επί της ουσίας. πχ ανάπτυξη σαπρομυκητων που διασπούν την τροφή κτλ.  βακτήρια που διασπούν την πρωτεΐνη, μικροργανισμοί που ο κάθε ενός από αυτούς έχει τον ρόλο του. Δεν μπορείς να φανταστείς τη υπάρχει μέσα σε ένα ενυδρείο. 

 

τώρα όπως λες με τα σαλιγκάρια μπορεί να γίνει  αν μπορέσεις να υπολογίσεις πόσα σαλιγκάρια αντιστοιχούν στα ψάρια που θα έβαζες.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο οταν την 20 μερα του στρωσιματος εβαλα τι Anubies ειδα σε 3 μερες τις τιμες να αλλαζουν ραγδαια.

Και το εκανα χωρις να γνωριζω τι βοηθεια θα μου δωσει απλα μου ειπε το πετσοπ οτι θα κανει καλο στο ενυδρειο αλλα που να φανταστω.

Παντος εγω επειδη μου αρεσει το φυτεμενο και το επομενο ενυδρειο μου πρωτα ο θεος, ετσι θα το στρωσω και ας ειναι αφρικανικο. (Μου αρεσουν και οι anubies) που ειναι αφρικης.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Χρήστο, εθεσες το θέμα προς συζήτηση με πολύ πολύ σωστό τρόπο! Έβαλες τις προϋποθέσεις, έβαλες πιθανά σφάλματα και κινδύνους ώστε να μπορέσει να προχωρήσει η κουβέντα πάνω σε συγκεκριμένη βάση!

Πολύ υλικό για κουβέντα ώστε να εκμεταλλευτούμε την εμπειρία και την δική σου αλλά και των υπόλοιπων μελών!

Ερώτηση 1η: σε ένα ενυδρείο ας πούμε 100 λίτρων, πως καθορίζεται ο μέγιστος αριθμός ψαριών; Και επειδή υποψιάζομαι πως το στρώσιμο με ψάρια θα πέσει στους "ώμους" μικρών κοπαδόψαρων (που είναι φτηνά και πιο "ανθεκτικά" και αναλώσιμα) ας περιοριστούμε σε αυτά. Πόσα tetra λοιπόν θεωρείς εσύ ή η πλειοψηφία των χομπιστών πως είναι μια κοινά αποδεκτή κορυφή;

:)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Χρήστο, εθεσες το θέμα προς συζήτηση με πολύ πολύ σωστό τρόπο! Έβαλες τις προϋποθέσεις, έβαλες πιθανά σφάλματα και κινδύνους ώστε να μπορέσει να προχωρήσει η κουβέντα πάνω σε συγκεκριμένη βάση!

Πολύ υλικό για κουβέντα ώστε να εκμεταλλευτούμε την εμπειρία και την δική σου αλλά και των υπόλοιπων μελών!

Ερώτηση 1η: σε ένα ενυδρείο ας πούμε 100 λίτρων, πως καθορίζεται ο μέγιστος αριθμός ψαριών; Και επειδή υποψιάζομαι πως το στρώσιμο με ψάρια θα πέσει στους "ώμους" μικρών κοπαδόψαρων (που είναι φτηνά και πιο "ανθεκτικά" και αναλώσιμα) ας περιοριστούμε σε αυτά. Πόσα tetra λοιπόν θεωρείς εσύ ή η πλειοψηφία των χομπιστών πως είναι μια κοινά αποδεκτή κορυφή;

:)

Και για να βαλω και το κερασακι στην ερωτηση του συνονοματου, παιζει ρολο η φιλτρανση αν υποθεσουμε πως ειναι παρθενα;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε πολλές περιπτώσεις οι χομπιστες δεν έχουν παιδία σε ότι αφορά των αριθμό των ψαριών και προτού κάνουν την αγορά ψαριών δεν κάνουν τα σωστό βήμα που είναι η ενημέρωση. Ακόμη και με αμμωνία αν στρώσει κάποιος το ενυδρείο του αν το κάνει κονσερβοκούτι θα καταρρεύσει.

Για αυτό στο ερώτημα που θέτεις θα απαντήσω ότι πρώτα θα πρέπει να σκεφτεί τη ψάρια των αρέσουν και να κάτσει να διαβάσει το προφίλ των ψαριών.

Τα προφίλ (όλα) είναι γραμμένα κατά τέτοιο τρόπο ώστε να μην υπάρξει πρόβλημα με υπερπληθυσμό.

Για αυτό αντιγράφω το προφίλ από τους καρδινάλιους

Ένα κοπαδάκι 8-10 ατόμων Καρδινάλιων, μπορεί να διατηρηθεί σε ενυδρείο 80 καθαρών λίτρων κάτω από την προϋπόθεση ότι είναι τα μοναδικά ψάρια που θα κυκλοφορούν στο μεσαίο και στο ανώτερο τμήμα του νερού. Μπορούν να συνοδευτούν με 6-8 γατόψαρα βυθού μικρού μεγέθους.

Ιδανικά είναι όμως το ψάρι αυτό να φιλοξενείται σε ενυδρείο 100+ λίτρων

 

Σε 100  στην αρχή θα έβαζα ότι γράφει το προφίλ 10 καρδινάλιους και 8 γατόψαρα, αργότερα και λόγο της εμπειρίας μου ξέρω ότι θα μπορούσα να  αύξανα τους καρδινάλιους στους 12 και επιπλέον θα έβαζα και καμιά 6 οτικικλους ή ένα ζευγάρι κριπενσης αφού εξασφάλισα το που θα δοθούν οι γέννες. Ψάρια με διαφορετικές συνήθειες που το ένα δεν ενοχλεί το άλλο, σύνολο θα είχα 22 ή 26 ψάρια, ποτέ όμως δεν θα έβαζα μόνο 26 καρδινάλιους, θεωρητικά και πρακτικά  δεν θα είχα πρόβλημα στην βιολογικά αλλά θα είχα πρόβλημα στους καρδινάλιιους γιατί θα ήταν πολοι για τα λίτρα του ενυδρείου.

 

Και η φιλτρανση εννοείται πως είναι παρθένα αν δεν ήταν θα ήταν ένα τούρπο μπολι.

Το μέγεθος του φίλτρου σαφός παίζει ρολο και πιστευω πως όλοι θα έχουν στο ενυδρείο τους και το ανάλογο φίλτρο, από εκεί και πέρα δεν παίζει και δεν έχει νόημα το μεγαλύτερο φίλτρο εφόσον συντηρούμε ένα φυσιολογικό ενυδρείο και όχι αντζούγιες στο κουτί.

 

γενικά είναι ένας μύθος το μεγάλο φίλτρο είναι σαν να έχουμε μια πόλη με 30000 κατοίκους και εμείς χτίζουμε σπίτια για 150000 κατοίκους και φιλοδοξούμε να κατοικηθούν όλα, στους ανθρώπους αυτό μπορεί να γίνει αλλά όχι στα βακτήρια, ο αριθμός τους είναι συνδεδεμένος πάντοτε με την μάζα των ψαριών δεν μπορεί να αυξηθεί χωρίς να αυξηθούν τα ψάρια. Απλά με μεγάλο φίλτρο θα έχουμε ποιο διαυγές νερό αλλά όχι καλύτερη βιολογία.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μάλλον εννοεί ο Sturm είναι ότι πολλοί υποστηρίζουν πως με μεγαλύτερο φίλτρο μπορούν να έχουν μεγαλύτερο αριθμό ψαριών στο ενυδρείο. Φυσικά το καθαρό νερό δεν είναι ο μόνος παράγοντας που καθορίζει τον αριθμό των ψαριών που μπορούμε να φιλοξενήσουμε απροβλημάτιστα. Σημαντικός ναι, μοναδικός όχι!

Για τον μέγιστο λοιπόν αριθμό ψαριών, μπορούμε να ανατρέξουμε στα προφίλ του φόρουμ ή σε κάποιο αξιόπιστο site. Πάντα με προσοχή και διασταύρωση πληροφοριών γιατί έχουν δει πολλά τα ματάκια μας στο διαδίκτυο!

Ερώτηση 2η: Τα φυτά δε θα πρέπει να αφεθούν κάποιο χρόνο στο ενυδρείο για να δούμε πως πάνε; Γιατί μόνο ένα φυτό που έχει προσαρμοστεί και έχει πάρει τα πάνω του μπορεί να απορροφά ρύπους. Σωστά; Νομίζω πως δεν είναι σπάνια περίπτωση, κερατοφυλλο που μπαίνει στο ενυδρείο, την επόμενη ημέρα να αρχίσει να μαδάει. Επίσης θα πρέπει τα φυτά που θα μπουν να είναι σε καλή κατάσταση και (ίσως) με ικανοποιητικό όγκο;

Link to comment
Share on other sites

 

Δυστυχώς σε πολλές περιπτώσεις οι χομπιστες δεν έχουν παιδία σε ότι αφορά των αριθμό των ψαριών και προτού κάνουν την αγορά ψαριών δεν κάνουν τα σωστό βήμα που είναι η ενημέρωση. Ακόμη και με αμμωνία αν στρώσει κάποιος το ενυδρείο του αν το κάνει κονσερβοκούτι θα καταρρεύσει.

 

 

Για αυτό στο ερώτημα που θέτεις θα απαντήσω ότι πρώτα θα πρέπει να σκεφτεί τη ψάρια των αρέσουν και να κάτσει να διαβάσει το προφίλ των ψαριών.

 

Τα προφίλ (όλα) είναι γραμμένα κατά τέτοιο τρόπο ώστε να μην υπάρξει πρόβλημα με υπερπληθυσμό.

 

Για αυτό αντιγράφω το προφίλ από τους καρδινάλιους

 

Ένα κοπαδάκι 8-10 ατόμων Καρδινάλιων, μπορεί να διατηρηθεί σε ενυδρείο 80 καθαρών λίτρων κάτω από την προϋπόθεση ότι είναι τα μοναδικά ψάρια που θα κυκλοφορούν στο μεσαίο και στο ανώτερο τμήμα του νερού. Μπορούν να συνοδευτούν με 6-8 γατόψαρα βυθού μικρού μεγέθους.

 

Ιδανικά είναι όμως το ψάρι αυτό να φιλοξενείται σε ενυδρείο 100+ λίτρων

 

 

Σε 100  στην αρχή θα έβαζα ότι γράφει το προφίλ 10 καρδινάλιους και 8 γατόψαρα, αργότερα και λόγο της εμπειρίας μου ξέρω ότι θα μπορούσα να  αύξανα τους καρδινάλιους στους 12 και επιπλέον θα έβαζα και καμιά 6 οτικικλους ή ένα ζευγάρι κριπενσης αφού εξασφάλισα το που θα δοθούν οι γέννες. Ψάρια με διαφορετικές συνήθειες που το ένα δεν ενοχλεί το άλλο, σύνολο θα είχα 22 ή 26 ψάρια, ποτέ όμως δεν θα έβαζα μόνο 26 καρδινάλιους, θεωρητικά και πρακτικά  δεν θα είχα πρόβλημα στην βιολογικά αλλά θα είχα πρόβλημα στους καρδινάλιιους γιατί θα ήταν πολοι για τα λίτρα του ενυδρείου.

 

 

 

Και η φιλτρανση εννοείται πως είναι παρθένα αν δεν ήταν θα ήταν ένα τούρπο μπολι.

Το μέγεθος του φίλτρου σαφός παίζει ρολο και πιστευω πως όλοι θα έχουν στο ενυδρείο τους και το ανάλογο φίλτρο, από εκεί και πέρα δεν παίζει και δεν έχει νόημα το μεγαλύτερο φίλτρο εφόσον συντηρούμε ένα φυσιολογικό ενυδρείο και όχι αντζούγιες στο κουτί.

 

γενικά είναι ένας μύθος το μεγάλο φίλτρο είναι σαν να έχουμε μια πόλη με 30000 κατοίκους και εμείς χτίζουμε σπίτια για 150000 κατοίκους και φιλοδοξούμε να κατοικηθούν όλα, στους ανθρώπους αυτό μπορεί να γίνει αλλά όχι στα βακτήρια, ο αριθμός τους είναι συνδεδεμένος πάντοτε με την μάζα των ψαριών δεν μπορεί να αυξηθεί χωρίς να αυξηθούν τα ψάρια. Απλά με μεγάλο φίλτρο θα έχουμε ποιο διαυγές νερό αλλά όχι καλύτερη βιολογία.

 

 

Εννοεις πως 10 ψαρια θα παραγουν χ ρυπους τα οποια θα θρεψουν ψ βακτηρια. Και 5 φιλτρα να εχουμε δηλαδη σε ενα ενυδρειο ο αριθμος των βακτηριων που θα αναπτυχθει ειναι ο ιδιος! Με λιγα λογια τα 80000 χιλιαδες σπιτια παραπανω θα μεινουν ακατοικητα!

 

Αυτό που μάλλον εννοεί ο Sturm είναι ότι πολλοί υποστηρίζουν πως με μεγαλύτερο φίλτρο μπορούν να έχουν μεγαλύτερο αριθμό ψαριών στο ενυδρείο. Φυσικά το καθαρό νερό δεν είναι ο μόνος παράγοντας που καθορίζει τον αριθμό των ψαριών που μπορούμε να φιλοξενήσουμε απροβλημάτιστα. Σημαντικός ναι, μοναδικός όχι!

Για τον μέγιστο λοιπόν αριθμό ψαριών, μπορούμε να ανατρέξουμε στα προφίλ του φόρουμ ή σε κάποιο αξιόπιστο site. Πάντα με προσοχή και διασταύρωση πληροφοριών γιατί έχουν δει πολλά τα ματάκια μας στο διαδίκτυο!

Ερώτηση 2η: Τα φυτά δε θα πρέπει να αφεθούν κάποιο χρόνο στο ενυδρείο για να δούμε πως πάνε; Γιατί μόνο ένα φυτό που έχει προσαρμοστεί και έχει πάρει τα πάνω του μπορεί να απορροφά ρύπους. Σωστά; Νομίζω πως δεν είναι σπάνια περίπτωση, κερατοφυλλο που μπαίνει στο ενυδρείο, την επόμενη ημέρα να αρχίσει να μαδάει. Επίσης θα πρέπει τα φυτά που θα μπουν να είναι σε καλή κατάσταση και (ίσως) με ικανοποιητικό όγκο;

 

Αυτο ακριβως διερωταμαι Θεοδωρε αλλα στοχευμενα στην εναρξη του ενυδρειου. Δηλαδη αν θελω να βαλω 20 ψαρια στο συνολο και λεμε να βαλουμε μια μικρη ομαδα για αρχη, ο αριθμος της ομαδας ειναι και αναλογος με την φιλτρανση;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας. 'Εχω αι εγώ μια απορία.

πάντα όταν μιλάμε για ιχθυοφόρτιση το κάνουμε διαβάζοντας τα προφίλ και έχοντας υπόψιν μας τα λίτρα και μερικές φορές μήκος και ύψος ενυδρείου σε κάποια είδη.

ποιός όμως είναι ο συσχετισμός ιχθυοφόρτισης σε σχέση με το φίλτρο?

δηλαδή ένα λίτρο βιολογικό υλικό τι δυνατότητες έχει σε φίλτρανση?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση 2η: Τα φυτά δε θα πρέπει να αφεθούν κάποιο χρόνο στο ενυδρείο για να δούμε πως πάνε; Γιατί μόνο ένα φυτό που έχει προσαρμοστεί και έχει πάρει τα πάνω του μπορεί να απορροφά ρύπους. Σωστά; Νομίζω πως δεν είναι σπάνια περίπτωση, κερατοφυλλο που μπαίνει στο ενυδρείο, την επόμενη ημέρα να αρχίσει να μαδάει. Επίσης θα πρέπει τα φυτά που θα μπουν να είναι σε καλή κατάσταση και (ίσως) με ικανοποιητικό όγκο;

Θόδωρε αν σε ένα ενυδρείο βάλουμε το πρωί τα φυτά μας έως το άλλο πρωί θα δείξει πως πάνε, θα μου πεις πως εγώ σαν έμπειρος μπορώ να το καταλάβω και ο αρχάριος ίσος όχι, μπορεί να συμβεί και αυτό αλλά αν έχουμε μια ποικιλία (όχι μεγάλη) από διάφορα φυτά είναι κομμάτι απίθανο όλα τα φυτά να καταρρεύσουν σε 1-2 μέρες εκτός και αν τα αγοράσαμε λιωμένα.

Αλλά νομίζω πως όλοι μας έχουμε την ανάλογη κρίση και μπορούμε να διακρίνουμε ένα φυτό αν είναι νορμάλ ή όχι, όπως και όταν αγοράζουμε ψάρια βλέπουμε αν κολυμπούν νορμάλ ή όχι. Δεν θα αγόραζε κάποιος ένα ψάρι που κολυμπάει ανάποδα (εκτός και αν είναι o Synodontis nigriventris) ούτε θα αγόραζε ένα φυτό κίτρινο ή ένα φυτό που αποτελείτε κατά 50% από κοτσάνια. 

Όσο για το κερατοφυλο σε μια μέρα για να χαλάσει το φυτό θα πρέπει να έχουμε χάλια φωτισμό, PH πάρα πολύ ψηλό και να το πήραμε διαλυμένο. Κυριολεκτικά δεν έχω δει υγιές κερατοφυλο  να διαλύει σε μια μέρα εκτός και αν του ρίξαμε οργανικό άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...