Jump to content

Αλλοιωμένο Ραχιαίο Πτερύγιο


kalmichalis

Recommended Posts

Όχι δεν έχω διατομικη άλγη, είχα παλιά μια χαρά είναι το νερό ίσως φαίνεται έτσι λόγω του ότι έχω άλλη στο τζάμι και μπορεί να φαίνονται σαν σκουπίδια

Τη μόνη άλγη που έχω και δεν ξέρω πως να τη διώξω είναι πάνω στις ανουμπιες που μαυρίζουν τα φύλλα παρόλο που δεν είναι bba, είναι κάτι άλλο, σαν ένα μαύρο στρώμα και στο ξύλο μια άλγη λόγω φωτισμού

Και σκέψου ότι έχω καλύψει τις λάμπες με ανακλαστήρα ανάποδα για να μην έχω πολύ φως για τα ψάρια...

Να κάνω μια ερώτηση...

Στο δισκάκι το οποίο έσωσα, που είναι και στη φωτογραφία, που τελικά πρέπει να τη γλύτωσε βλέπω το εξής...

Στα βράχια, τα οποία τα ανοίγει παραπάνω από το κανονικό, βλέπω μέσα ένα πράγμα σαν βλένα, μύξα, άσπρη, το οποίο μεγαλώνει λίγο, και μόλις αρχίσει και βγαίνει έξω από τα βράγχια, αποκολαται και φεύγει από πάνω του, θα το θεωρούσα σκουλήκι στα βράγχια, αλλά δεν έχω δει ξανά για να ξέρω αν είναι, συν ότι έχω ακούσει ότι οι βραγχιοσκωλικες κλείνουν το ένα από τα δύο βράγχια, συν ότι του έκανα θεραπεία με tremazol και λογικά θα έπρεπε να είναι οκ τουλάχιστον για αυτή την ασθένεια σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Πιστευα πως το θεμα σου με τα εξωπαρασιτα οτι ηταν σχετικα παλια ιστορια και πως ειχε ξεπεραστη. Πιθανωτατα αυτο που βλεπεις ειναι μυκητες που δημιουργουνται λογο καποιας πληγηςκαι συγκεκριμενα στα βραγχια. Οταν εχουμε να κανουμε με εξωπαρασιτα η ιστορια μπορει να τραβηξη πολυ μια που τα ατιμα αναπαραγωνται τρελα και ψαχνουν παντα για νεους ξενιστες και επιτίθεται στο δέρμα και τα βράγχια των ψαριών. Τα ψάρια τρίβωνται στα αντικείμενα στο σημείο που έχουν επιτεθεί τα παράσιτα κανουν σπαστικες κινισεις και τους ενοχλούν και με τον καιρό γίνονται υποτονικά . Εάν έχουν προσβληθεί τα βράγχια τα ψάρια ανεβαίνουν κοντά στην επιφάνεια και προσπαθούν να πάρουν αέρα. Τα σημάδια είναι νεφελώδη σημεία που αναπτύσσονται στο δέρμα. Τα σημεία αυτά γίνονται άσπρα και αρχίζουν να αποσυνθέτουν το δέρμα. Αυτό ανοίγει την πόρτα στις δευτεροβάθμιες μολύνσεις ή/και στους μύκητες. Το ψαρι μπορει να πεθανει απο ασφυξια η και λογο βακτηριακης μολυνσης.

Αυτό το παράσιτο μπορεί να κολυμπήσει και μπορεί να επιτεθεί σε άλλα ψάρια στο ίδιο ενυδρείο. Στα ενυδρεία με περισσότερα ψάρια, είναι πιθανό να μεταδωθεί γρήγορα. Οι κακές συνθήκες ύδατος επιταχύνουν επίσης αυτήν την ασθένεια. Μπορεί να εισαχθεί με τις ζωντανές και κατεψυγμενες τροφές ή και την εισαγωγή νέου ψαριού στο ενυδρείο.

Μία γενική Θεραπεία ειναι

Καθάρισμα του βυθού και γενναίες αλλαγες νερού για να απομακρυνθούν τυχόν παράσιτα και αυγά που βρίσκονται μέσα.

Αύξηση θερμοκρασίας (34-35 βαθμούς)

χρήση χημικών ειδικών φαρμάκων οπως τρεμαζολ, στεραζιν, μουλτικουρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις καραντινα προσωπικα θα απομακρυνα το ψαρι και θα το εκανα και μπανια με εκτοζον.

Link to comment
Share on other sites

Όχι το ψάρι δεν τρίβετε πουθενά, απλά βλέπω αυτό το πράγμα είναι σαν να βγαίνει πολύ αργά από την εσωτερική μεμβράνη του βραγχιου

Αλλά δεν είναι ούτε θολό ούτε τπτ, δε ξέρω τι μπορεί να είναι

Κατι άλλο εκτός από αλάτι υπάρχει? Κάτι πιο δυνατό? Έτσι κι αλλιώς θα το κάνω σε καραντίνα... Βέβαια το ψάρι το βλέπω σχετικά καλά απλά το χρώμα του δεν έχει επανέλθει είναι ακόμα σκουροχρωμο όπως στη φωτογραφία

Όταν μπορέσω θα βάλω κανένα βιντεακι αλλά δε ξέρω αν θα φαίνεται λόγω μεγέθους, για να σου δώσω να καταλάβεις είναι σαν τα λευκά ινωδει περιττώματα αλλά δε πιο λεπτό σε πάχος, δηλαδή πάρα μα πάρα πολύ λεπτό, και αυξάνεται πολύ αργά στο βραγχιο μέχρι που αποκολλατε

Link to comment
Share on other sites

Τη να σου πω βρε Μιχο. Πολλες φορες ειναι πολυ δυσκολο και για μενα το να βοηθησω μια που ακομα και η φωτο δεν μπορουν να αποδωσουν την πραγματικοτητα ουτε τις συμπεριφορες του καθε ψαριου. Μετα μιλωντας για εξωπαρασιτα πολλες φορες ειναι δυσκολο να εντοπιστουν ακομα και με γυμνο ματι. Οπως σου ειπα κρατα καθαρο το ολο συστημα σου και κανε χρηση προληπτικων σκευασματων οπως το μελαφιξ η το εκτοζον και εχε το νου σου και να εισαι παρατηριτικος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

με τα πολλα μου εμειναν 6 δισκοι, εκεινο το οποιο ηταν καθετο στην επιφανα δεν αντεξε και ενα αλλο μικρο το καταστρεσαρανε οι υπολοιποι μεχρι που γεμισε ασπρα σπυρακια και πεθανε κι αυτο απο στρεσ και ασιτία ,

εχω ομως μια απορια, ακριβως στη ιδιο μεγεθος με εκεινο το μικρο υπαρχει κι ενα ακομα, υπαρχι πιθανοτητα να το αρχισουν κι εκεινο στο κυνήγι και να το απομονώσουν ωστε να μην τρωει?

ολα αυτα ειναι αδερφια απλα μετα απο τοσους μηνες καποια μεινανε πισω στην αναπτυξη κι αλλα μεγαλωσαν πολυ!!

ΥΓ:καλα μου ειπε ενας φιλος μου οτι σε 300λιτρα μαξιμουν 6-7 δισκοι και ταισμα 3 φορες την ημερα οχι παραπανω και σπανια κρεας,

ααααααααα εκοψα και το κρεας και βρηκα την υγεια μου, μπορει να καταξοδευομαι στις τροφες αλλα χαλαλι, αντε μια στο τοσο

κρεας+30%αρτεμια της ocean n.

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...