Jump to content

Ντεξιον


rastafarian

Recommended Posts

Εγω εχω δυο ενυδρια σε ντεξιον εδω και χρονια χωρις κανενα προβλημα το ενα ειναι στα 100 λιτρα και το αλλο στα 350 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Οι γωνιές αυτές παίζουν τον ρόλο της αντιρήδας.Αν τις βάλεις από μέσα το ράφι θα πατάει πάνω στην γωνιά.

Αν παρατηρήσεις τα ράφια από κάτω στις άκρες είναι σκισμένα και το "τριγωνάκι" είναι στρογγυλεμένο στην γωνία του γι αυτόν

ακριβώς τον λόγο.

Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι εισαι λαθος αν εχεις δεσει ποτε ντεξιον γτ οπως ειπες παιζουν το ρολο τις αντιριδας και οχι του στιριγματος! Οταν βιδωθει η γωνια δεν υπαρχει περιπτωση να ακουμπαει το ραφι πανω της!

Δες και στις φωτο πως ειναι και φαντασου τες απο μεσα!Πως θα ακουμπισει πανω το ραφι αφου ειναι πιο κοντες!

Έγινε επεξεργασία - ValeAq
Link to comment
Share on other sites

Κωστα τα γαριδαδικα τα εχω σε τετοια dexion επάνω...

3 γαριδαδικα, 35-40 λιτρα , σε ενα ραφι 1,20 cm

Επειδη ειναι χωριστα ενυδρειακια παρατηρω να ψιλογερνουν στην μέση.

Αν βαλεις καλό σκληρο ξυλο κατω απο τα ενυδρεια δεν θα εχεις θέμα..

Απο θεμα γωνιες βάλε σε ολα τα σημεια...

Link to comment
Share on other sites

Κωστα τα γαριδαδικα τα εχω σε τετοια dexion επάνω...

3 γαριδαδικα, 35-40 λιτρα , σε ενα ραφι 1,20 cm

Επειδη ειναι χωριστα ενυδρειακια παρατηρω να ψιλογερνουν στην μέση.

Αν βαλεις καλό σκληρο ξυλο κατω απο τα ενυδρεια δεν θα εχεις θέμα..

Απο θεμα γωνιες βάλε σε ολα τα σημεια...

Ωραιος Νικολα,θα το κοιταξω και αυτο που λες!

Σκεφτομαι να φτιαξω ενα fishroom με νανο ενυδρεια με μαξιμουμ λιτρα τα 80 και να τα βαλω σε ντεξιον.

Το μονο που θα μεινει εκει που ειναι τωρα ειναι το 110 λιτρο Τανγκανικας,ολα τα αλλα θα πανε σε αλλο δωματιο,συν ακομα καποια που θελω να φτιαξω..

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι εισαι λαθος αν εχεις δεσει ποτε ντεξιον γτ οπως ειπες παιζουν το ρολο τις αντιριδας και οχι του στιριγματος! Οταν βιδωθει η γωνια δεν υπαρχει περιπτωση να ακουμπαει το ραφι πανω της!

Δες και στις φωτο πως ειναι και φαντασου τες απο μεσα!Πως θα ακουμπισει πανω το ραφι αφου ειναι πιο κοντες!

Δεν μπορώ να στο εξηγήσω επιστημονικά και ίσως δεν στο εξηγώ και σωστά. :(

Στην συγκεκριμένη κατασκευή η αντιρίδα θα δουλέψει πιο σωστά ή μέσα από την κολώνα ή κάτω από το ράφι.

Στην ουσία αυτά τα τρίγωνα δεν κρατάνε το βάρος του ραφιού αλλά όλη την κατασκευή να μην κουνιέται δεξιά αριστερά.

Το ράφι έχει νευρα για να κρατάει το βάρος.

Link to comment
Share on other sites

Αν παρεις με το καλό μπουκαλα , να βρισκεται απλα στο fishroom , δοκίμασε αυτο το μανομετρο... :)

post-47325-0-87150500-1400590502_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Μπουκαλα θα παιξει σιγουρα Νικο!

Αυτο μανομετρο δινει σε πολλα ενυδρεια ταυτοχρονα?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι τα 6 ενυδρεια απο μια μπουκαλα..ποσο πηγε το μαλλι?:P

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να στο εξηγήσω επιστημονικά και ίσως δεν στο εξηγώ και σωστά. :(

Στην συγκεκριμένη κατασκευή η αντιρίδα θα δουλέψει πιο σωστά ή μέσα από την κολώνα ή κάτω από το ράφι.

Στην ουσία αυτά τα τρίγωνα δεν κρατάνε το βάρος του ραφιού αλλά όλη την κατασκευή να μην κουνιέται δεξιά αριστερά.

Το ράφι έχει νευρα για να κρατάει το βάρος.

Μα το θεμα ειναι οτι σωστα το λες και γιαυτο δεν βρισκω το λογο που μ λες οτι τα εχω λαθος!

Δεν κρατανε βαρος....απλα δενουν την κατασκευη απο "οπη σε οπη" οποτε ειτε μεσα ειτε εξω οι οπες θα δεθουν!

Link to comment
Share on other sites

Αουτς...

Παντως οπως και να εχει,αν εχεις πολλα ενυδρεια που θελουν co2 συμφερει να εχεις ενα τετοιο για ολα παρα μια μπουκαλα για καθε ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

αν σου φαινεται ακριβώς να πας σε πιο φθηνό...

http://greenleafaquariums.com/co2-regulators/ultimate-dual-stage-regulator.

Αυτο θα παρω! αχαχαχαχαχααχαχαχα :P

Link to comment
Share on other sites

Μα το θεμα ειναι οτι σωστα το λες και γιαυτο δεν βρισκω το λογο που μ λες οτι τα εχω λαθος!

Δεν κρατανε βαρος....απλα δενουν την κατασκευη απο "οπη σε οπη" οποτε ειτε μεσα ειτε εξω οι οπες θα δεθουν!

Δεν είναι το ίδιο,δεν κρατάνε το ίδιο και δεν μπορώ να στο εξηγήσω τουλάχιστον πίσω από το πληκτρολόγιο.

Βγάλε την αριστερή και βάλτην εσωτερικά (φώτο 1) και δες πως εφαρμόζει και τι κενά αφήνει. . .

Λυπάμαι που δεν μπορώ να στο δείξω από κοντά και να στο εξηγήσω :(

Link to comment
Share on other sites

Μα το θεμα ειναι οτι σωστα το λες και γιαυτο δεν βρισκω το λογο που μ λες οτι τα εχω λαθος!

Δεν κρατανε βαρος....απλα δενουν την κατασκευη απο "οπη σε οπη" οποτε ειτε μεσα ειτε εξω οι οπες θα δεθουν!

Κακα τα ψεματα απο μεσα το δενει καλυτερα και κανει και ενα ειδος αντηριδας ( ενίσχυσεις ).

Δεν ειναι θεμα αισθητικο αλλα ουσιαστικο!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το ίδιο,δεν κρατάνε το ίδιο και δεν μπορώ να στο εξηγήσω τουλάχιστον πίσω από το πληκτρολόγιο.

Βγάλε την αριστερή και βάλτην εσωτερικά (φώτο 1) και δες πως εφαρμόζει και τι κενά αφήνει. . .

Λυπάμαι που δεν μπορώ να στο δείξω από κοντά και να στο εξηγήσω :(

Ειτε μεσα ειτε εξω ειναι το ιδιο μην κολας! Δεν ακουμπαει πουθενα η γωνια ,δενετε με διαμπερες βιδες!

Link to comment
Share on other sites

Κακα τα ψεματα απο μεσα το δενει καλυτερα και κανει και ενα ειδος αντηριδας ( ενίσχυσεις ).

Δεν ειναι θεμα αισθητικο αλλα ουσιαστικο!

Δεκτο αυτο που λες μπορεις να μου το εξησησεις να δω τελικα που ειναι το λαθος?

Ειτε εξω ειτε μεσα σαν αντιριδα/ενισχυση δουλευει!

Δεν ακουμπαει σε καμια πλευρα περιμετρικα ,βιδωνεται απο οπη σε οπη!

Link to comment
Share on other sites

Επισης στην φωτο 1 στο δεξι ραφι δεν γινετε να μπει εσωτερικα γωνια,πρεπει να μπει κιαλλη κολωνα!

Επισης οι γωνιες - κομβοελασματα ειναι και για την ευθυγραμιση !

Το μονο μειονεκτημα(αν μπορεις να το πεις) μετα απο τοση σκεψη ωστε να βρω λαθος ειναι οτι με το να την βιδωσεις απεξω στο σφιξιμο θα την σταβωνεις ενα χιλιοστο+-(αναλογα το παχος της κολωνας)

Και για να ληξει η φιλικη "διαμαχη"

Α)Εβαλα την φωτο για να δειξω στον ραστα πια ειναι η γωνια γτ νομιζα πως δεν την ηξερε!

Β)ο σωστος τροπος τοποθετησης/συναρμολογησης του κομβοελασματος/γωνιας ειναι αναμεσα στο ραφι και στην κολωνα!

Έγινε επεξεργασία - ValeAq
Link to comment
Share on other sites

Τα εχεις λιγο μπερδεμενα στο μυαλο σου κ η κολωνα δεν ειναι σιγουρα +- 1mm αλλα 3mm.Στο τελος ομως παραδεχεσαι οτι τις εχεις λαθος κ ας μην εχεις καταλαβει που χρησιμευουν γιατι σιγουρα δεν χρησιμευουν για ευθυγραμμιση

Link to comment
Share on other sites

Καλα θυμομουν οτι υπηχε ενα παρομοιο θεμα!Ωραιος,σ ευχαριστω πολυ!

Θα παρακαλεσω τους φιλους,να ηρεμισουν,δεν υπαρχει λογος αντιπαραθεσης ρε παιδια! :)

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ καλό!!Τα ράφια είναι στην σωστή διασταση και δεν χρειάζονται ενισχύσεις κτλ.

Πάρε και συ τα δικά σου να δούμε διαστάσεις και φυσικά σκέψου αν θα βάλεις ξύλο να πατήσουν ή κάτι άλλο ή τίποτα :P

Επισης στην φωτο 1 στο δεξι ραφι δεν γινετε να μπει εσωτερικα γωνια,πρεπει να μπει κιαλλη κολωνα! Δεν χρειάζεται.Δεν βάζεις γωνιά ή την αφήνεις όπως την έχεις.

Επισης οι γωνιες - κομβοελασματα ειναι και για την ευθυγραμιση ! Δεν είναι ούτε γωνιές ευθυγράμμισης ούτε γωνιάστρες.Είναι γωνιασμένα τα ράφια και μόλις βιδωθούν η κατασκευή θέλει μόνο αλφάδιασμα.

Το μονο μειονεκτημα(αν μπορεις να το πεις) μετα απο τοση σκεψη ωστε να βρω λαθος ειναι οτι με το να την βιδωσεις απεξω στο σφιξιμο θα την σταβωνεις ενα χιλιοστο+-(αναλογα το παχος της κολωνας) Το πάχος της κολώνας σίγουρα δεν είναι 1mm

Και για να ληξει η φιλικη "διαμαχη" Καμία διαμάχη.Προσπαθώ να σου εξηγήσω,λόγο πειρας θες να το πεις,τι είναι αυτά τα πράγματα και πως "δουλεύουν".

Α)Εβαλα την φωτο για να δειξω στον ραστα πια ειναι η γωνια γτ νομιζα πως δεν την ηξερε!

Β)ο σωστος τροπος τοποθετησης/συναρμολογησης του κομβοελασματος/γωνιας ειναι αναμεσα στο ραφι και στην κολωνα!

Aυτό που λέω από την αρχή δηλαδή. . .

Δες και το παραπάνω link πως είναι σωστά τοποθετημένες οι γωνιές. . .

Αυτά από εμένα και πάω πάσο επί του θέματος . . . :)

Link to comment
Share on other sites

Τα εχεις λιγο μπερδεμενα στο μυαλο σου κ η κολωνα δεν ειναι σιγουρα +- 1mm αλλα 3mm.Στο τελος ομως παραδεχεσαι οτι τις εχεις λαθος κ ας μην εχεις καταλαβει που χρησιμευουν γιατι σιγουρα δεν χρησιμευουν για ευθυγραμμιση

Δεν ειπα οτι εχω λαθος αλλα ενα μειονεκτημα! Δεν ειπα οτι η κολωνα ειναι 1 χιλιοστο!

Σιγουρα δεν χρησιμευουν για την ευθυφραμιση? Μην τα γραφεται αυτα δημοσια γτ καποιοι μαθαινουν απο τις κουβεντες που γινονται!

Εσυ μπορεις να μου εξιγησεις γτ ειναι λαθος?Μαλλον οχι γτ δεν ειναι οποτε σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά από εμένα και πάω πάσο επί του θέματος . . . :)

Με τον τροπο που απαντησες δεν μπορω να κανω παραθεση!

Δεν χρειάζεται.Δεν βάζεις γωνιά ή την αφήνεις όπως την έχεις.

Δηλ της κακοπεσε της "κατασκευης" μια γωνια παραπανω?

Το πάχος της κολώνας σίγουρα δεν είναι 1mm

Δεν ειπα οτι ειναι 1χιλ.

Καμία διαμάχη.Προσπαθώ να σου εξηγήσω,λόγο πειρας θες να το πεις,τι είναι αυτά τα πράγματα και πως "δουλεύουν"

Ειναι διαμαχη σε διαλογο και αυτο σιγουρα ειναι ωραιο!Δεν νομιζω να πιστευεις πως οταν το εφτιαζα δεν ηξερα γτ τα βαζω!

Aυτό που λέω από την αρχή δηλαδή. . .

Εχω καταλαβει τι μου λες απο την αρχη αλλα ακομα δεν μ εξηγησες γτ ειναι λαθος και που μειονεκτει πρακτικα !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...