Jump to content

Θέλω Να Κάνω Το Ενυδρειο Μου Φυτεμενο Την Βοηθεια Σας Παρακαλω


Zac

Recommended Posts

Οχι δεν χρειαζεται κατι αλλο απο υγρα.

Παντως αν την ανουμπια την βαραει το φως απευθιας να ξερεις οτι θα εχεις προβλημα με αλγες.

το υγρο λιπασμα λεει σε καινουργιο ενυδρειο καθε μια εμδομαδα και σε παλια 2 φορες το μηνα...να ακολουθησω το 2 φορες το μηνα απο την αποψη οτι εχω και υποστρομα καλο?

και φαντασου οτι το κοντα το δικο μου με αυτο το ενυδρειο ταλαιπωρια που εχω η πιο ψιλι ανουμπια πρεπει να ειναι στα 20-25 εκατοστα και η λαμπα μου ειναι 24w στα 4.000Κ....να ανεβασω τις ωρες στις 8????ή να παω 6,5 η 7 ωρες?????

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβασεις τις ωρες σταδιακα 15 λεπτα την ημερα μεχρι τις 8.

Το λιπασμα θα το ριχνεις με μετρο και καλο ειναι ναριχνεις καθημερινα απο λιγο και οχι 1 φορα την εβδομαδα.

Δηλαδη,θα δεις ποσο γραφει το μπουκαλι για τα λιτρα σου,θα παρεις τη μιση δοση και θα τη σπασεις δια 6 και θα ριχνεις καθε μερα για 6 μερες δηλαδη.Την 7η θα κανεις την κανονικη αλλαγη νερου σου και δεν θα ριχνεις τιποτα απο λιπασματα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβασεις τις ωρες σταδιακα 15 λεπτα την ημερα μεχρι τις 8.

Το λιπασμα θα το ριχνεις με μετρο και καλο ειναι ναριχνεις καθημερινα απο λιγο και οχι 1 φορα την εβδομαδα.

Δηλαδη,θα δεις ποσο γραφει το μπουκαλι για τα λιτρα σου,θα παρεις τη μιση δοση και θα τη σπασεις δια 6 και θα ριχνεις καθε μερα για 6 μερες δηλαδη.Την 7η θα κανεις την κανονικη αλλαγη νερου σου και δεν θα ριχνεις τιποτα απο λιπασματα.

την 7η αλλαγη νερου??????γιατι θελει κ αλλαγες νερου?εγω την αλαγη την κανω βαση του φορτου αν ανεβουν τα νιτρικα τοτε..

Link to comment
Share on other sites

την 7η αλλαγη νερου??????γιατι θελει κ αλλαγες νερου?εγω την αλαγη την κανω βαση του φορτου αν ανεβουν τα νιτρικα τοτε..

Αλλαγή νερού 30 % κάθε εβδομάδα. Εμπειρικός κανόνας που τηρείται από πάρα πολλούς. :)

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια θελει και αλλαγες νερου.Καθε εβδομαδα θα κανεις αλλαγη 30% με νερο που θα εχεις προετοιμασει απο πριν με αντιχλωριο και σε θερμοκρασια κοντινη μ αυτη του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού 30 % κάθε εβδομάδα. Εμπειρικός κανόνας που τηρείται από πάρα πολλούς. :)

εμενα μου ειπαν κ καπου το διαβασα οτι τα φυτα δν τους αρεσει οι συχνες αλλαγες νερου και οταν κανεις αλλαγη θελει 10 με 15%...

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειπαν κ καπου το διαβασα οτι τα φυτα δν τους αρεσει οι συχνες αλλαγες νερου και οταν κανεις αλλαγη θελει 10 με 15%...

Μπορείς να μας βάλεις ένα Link ?

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια θελει και αλλαγες νερου.Καθε εβδομαδα θα κανεις αλλαγη 30% με νερο που θα εχεις προετοιμασει απο πριν με αντιχλωριο και σε θερμοκρασια κοντινη μ αυτη του ενυδρειου.

πλακα κανεις?????????χαχααχαχ και αν δεν καταφερνω να τις κανω?τοτε τι?αυτες ειναι λογο λιπασματος?

Link to comment
Share on other sites

Αυτος που σου ειπε τα παραπανω στα ειπε λιγο λαθος...θα φυτα ισα ισα που θελουν αλλαγες νερου γιατι απο το νερο παιρνουν θρεπτικα συστατικα και το νερο πρεπει να φρεσκαρετε.

Αν δεν τις καταφερνεις να τις κανεις καθε εβδομαδα τοτε θα πρεπει να αλλαξεις την λιπανση αλλα και οι αλλγες σου θα ειναι μεγαλητερες,δηλαδη αν κανεις καθε 10 μερες θα κανεις το 40%

Link to comment
Share on other sites

Αυτος που σου ειπε τα παραπανω στα ειπε λιγο λαθος...θα φυτα ισα ισα που θελουν αλλαγες νερου γιατι απο το νερο παιρνουν θρεπτικα συστατικα και το νερο πρεπει να φρεσκαρετε.

Αν δεν τις καταφερνεις να τις κανεις καθε εβδομαδα τοτε θα πρεπει να αλλαξεις την λιπανση αλλα και οι αλλγες σου θα ειναι μεγαλητερες,δηλαδη αν κανεις καθε 10 μερες θα κανεις το 40%

ακομα και τα νιτρικα μου αν ειναι χαμηλα πολυ θελει αλλαγη?????δηλαδη αν το κανω καθε 10 μερες τι πρεπει να αλλαξω στην λιπανση μου?

και κατι ακομα αν με τις συχνες αλλαγες τα νιτρικα ειναι πολυ χαμηλα τοτε πως θα τρεφονται τα φυτα?

Έγινε επεξεργασία - Zac
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες χαμηλα νιτρικα τι εννοεις?Μεχρι 5 ας πουμε εισαι μια χαρα.Αν εχεις 0 συνεχεια η θα ταιζεις πιο πολυ η πας σε υγρο για τα νιτρικα.Αλλαγες νερου ομως πρεπει να γινονται για να φρεσκαρετε και το νερο αλλα και για τα θρεπτικα που θα λειπουν απο το νερο του ενυδρειου.

Αν πας για 10 μερες αλλαγη θα πρεπει να σπασεις τις δοσεις του λιπασματος σε ακομη πιο μικρες και η αλλαγη σου θα πρεπει να ειναι πιο μεγαλη.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες χαμηλα νιτρικα τι εννοεις?Μεχρι 5 ας πουμε εισαι μια χαρα.Αν εχεις 0 συνεχεια η θα ταιζεις πιο πολυ η πας σε υγρο για τα νιτρικα.Αλλαγες νερου ομως πρεπει να γινονται για να φρεσκαρετε και το νερο αλλα και για τα θρεπτικα που θα λειπουν απο το νερο του ενυδρειου.

Αν πας για 10 μερες αλλαγη θα πρεπει να σπασεις τις δοσεις του λιπασματος σε ακομη πιο μικρες και η αλλαγη σου θα πρεπει να ειναι πιο μεγαλη.

τωρα λογικα θα ειναι γυρω στα 15 αλλα μετα την αλλαγη δεν θα πεσει κατακορυφα?αντι νιτρικα να ανεβασω τον αριθμο ψαριων? :)

μαλιστα οποτε καθε βδομαδα αλλαζω το 30%

Link to comment
Share on other sites

Δεν παει ετσι..δεν ανεβαζουμε τα ψαρια για να εχουμε πιο πολλα νιτρικα.Τα νιτρικα πρεπει να ειναι 5-25.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παει ετσι..δεν ανεβαζουμε τα ψαρια για να εχουμε πιο πολλα νιτρικα.Τα νιτρικα πρεπει να ειναι 5-25.

μαλιστα.....οποτε διαχωριζω το λιπασμα και ανεβαζω τις ωρες του φωτιστικου εως 8 ωρες...

Link to comment
Share on other sites

γαριδες red chery ειναι μπελαλιδικες ή να το επιχειρησω καποια στιγμη?γτ οπως παει το ενυδρειο θα μ εχει παγεια καθε μηνα κανα 100ρικο αχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι δυσκολες αλλα μπορει να στις φανε τα ψαρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι δυσκολες αλλα μπορει να στις φανε τα ψαρια σου.

οι ροδοστομοι ή τα νεον ή το cory ή kuhli?τα αλλα απο μερα σε μερα θα φυγουν

Έγινε επεξεργασία - Zac
Link to comment
Share on other sites

Και οι ροδοστομοι πρεπει να φυγουν..

Εδω ειναι οι φωτο απο το φιλτρο κ το υλικο που περιευει κανει αυτο να το βαλω κ απο την αλλη μερια κ αν ναι πως χυμα;

post-58531-0-59793400-1394199409_thumb.jpg

post-58531-0-46439500-1394199419_thumb.jpg

post-58531-0-88289100-1394199498_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και αυτο ειναι το λιπασμα

post-58531-0-29104800-1394199666_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον βιολογικο υλικο ειναι αλλα δεν ξερω τι..

Το συγκεκριμενο λιπασμα δεν το ξερω δυστυχος.

Link to comment
Share on other sites

Να το βαλω στην θεση του ανθρακα καμοα ιδεα επειδη δεν εχω δυχτακι πως μπορω να το βαλω;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον βιολογικο υλικο ειναι αλλα δεν ξερω τι..

Το συγκεκριμενο λιπασμα δεν το ξερω δυστυχος.

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι λεει 2 φορες το μηνα :/

post-58531-0-18712900-1394203155_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να το βαλω στην θεση του ανθρακα καμοα ιδεα επειδη δεν εχω δυχτακι πως μπορω να το βαλω;

Στα ενυδρειακά καταστήματα πουλάνε ειδικά "καλτσάκια" για το βιολογικό υλικό. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ένα καλσόν, αχρησιμοποίητο όμως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...