Jump to content

Diy High Power Led Και Οδηγος....


Akridas66

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι θα την κοψω για την μοιρασω

γιατι βρισκω στις διαστασεις που θελω

και δεν γιατι δεν χωραει

Σε περιπτωση που δεν ντιμαρονται

θα αγορασω απο κανενα μαγαζι εδω των 10watt που να ντιμαρονται

γιατι δεν αξοιζει να αγορασω και controller μετα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Aκριβως, μονο το τροφοδοτικο παρτο 20-30% παραπανω αμπερ.

Καλο το λινκ :)

Το τροφοδοτικό θα βγάζει περίπου 0,3 περισσότερα μετα το τροφοδοτικό θα μπεί μια ασφάλεια 3 αμπέρ για πάν ενδεχόμενο όπως και αντιστάσεις στα λέντ

Re παιδια το τροφοδοτικο αν δινει περισσοτερο ma στα λεντ ,παραλληλα συνδεδεμανα, δεν θα τα καψει? Εγω νομιζαοπτι χρειαζεται ,ιδανικα, να δινει ελαχιστα πιο χαμηλα απο οτι ειναι τα ma των λεντ????

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι εαν ειναι λιγοτερα θα καει ο οδηγος...

Link to comment
Share on other sites

Τα μα δεν ειναι σταθερα και εξαρτωνται απο την θερμοκρασια των λεντ. Το τροφδοτικο πρεπει να εχει την δυνατοτητα να δινει οσα μα χρειαζεται το κυκλωμα. Την δυνατοτητα/ικανοτητα αυτη την μετραμε με τα βατ. Το τροφοδοτικο αν χρειαστει να δωσει παραπανω μα απο τις προδιαγραφες του θα ζεσταθει και θα καει αν ειναι παλιας τεχνολογιας ενω αν εχει προστασια υπερφορτωσης/θερμοκρασιας θα κλεισει. Και για να το πω και διαφορετικα, το τροφοδοτικο δινει οσα μα του ζητηθουν, δεν δινει αυτο.

Τα εγραψα λιγο τηλεγραφικα λογω χρονου, ελπιζω να ειναι κατανοητα. :P

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι εαν ειναι λιγοτερα θα καει ο οδηγος...

Τα μα δεν ειναι σταθερα και εξαρτωνται απο την θερμοκρασια των λεντ. Το τροφδοτικο πρεπει να εχει την δυνατοτητα να δινει οσα μα χρειαζεται το κυκλωμα. Την δυνατοτητα/ικανοτητα αυτη την μετραμε με τα βατ. Το τροφοδοτικο αν χρειαστει να δωσει παραπανω μα απο τις προδιαγραφες του θα ζεσταθει και θα καει αν ειναι παλιας τεχνολογιας ενω αν εχει προστασια υπερφορτωσης/θερμοκρασιας θα κλεισει. Και για να το πω και διαφορετικα, το τροφοδοτικο δινει οσα μα του ζητηθουν, δεν δινει αυτο.

Τα εγραψα λιγο τηλεγραφικα λογω χρονου, ελπιζω να ειναι κατανοητα. :P

Δηλαδη αυτος http://www.ebay.com/itm/1x-20W-14000K-18000K-Cool-White-High-Power-Led-Lamp-20Watt-AC-85-265V-Driver-/161019213951?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item257d7e387f το δινει λαθος το πακετο? Το λεντ θελει 1200-1300 και τοσα ή λιγοτερα (στη συγκεκριμενη περιπτωση το εχει ταιριαξει ακριβως) δεν πρεπει να δινει ο μετασχηματιστης? οπως αυτος ο συνδυασμος(αν και τραβηγμενος) http://www.ebay.com/itm/20W-White-High-Power-LED-Light-Lamp-Panel-w-20W-High-Power-LED-Driver-AC85-265V/380527762846?_trksid=p2047675.c100010.m2109&_trkparms=aid%3D555012%26algo%3DPW.MBE%26ao%3D1%26asc%3D18908%26meid%3D6828079553363810332%26pid%3D100010%26prg%3D8579%26rk%3D5%26rkt%3D24%26sd%3D161019213951

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

οσο περισσότερα A (mA) μπορεί να δώσει το τροφοδοτικό τόσο καλύτερα.

σε ιδανικές συνθήκες αρκεί ενα τροφοδοτικό στα ίδια Α των led

αλλα επειδή υπάρχουν απώλειες η ονομαστική δύναμη του τροφοδοτικού ποτε δεν είναι σωστή αλλα λιγότερη

(τα καλύτερα τροφοδοτικά δουλεύουν με 95% αποδοτικότητα)

για αυτό υπολογίζεις τουλάχιστον 20% παραπάνω για να πάρεις αυτά που θέλεις.

αν θέλεις να είσαι ασφαλής θα σου έλεγα 20%+ πάνω αρκεί να έχεις χώρο να το κρύψεις.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αυτος http://www.ebay.com/itm/1x-20W-14000K-18000K-Cool-White-High-Power-Led-Lamp-20Watt-AC-85-265V-Driver-/161019213951?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item257d7e387f το δινει λαθος το πακετο? Το λεντ θελει 1200-1300 και τοσα ή λιγοτερα (στη συγκεκριμενη περιπτωση το εχει ταιριαξει ακριβως) δεν πρεπει να δινει ο μετασχηματιστης? οπως αυτος ο συνδυασμος(αν και τραβηγμενος) http://www.ebay.com/itm/20W-White-High-Power-LED-Light-Lamp-Panel-w-20W-High-Power-LED-Driver-AC85-265V/380527762846?_trksid=p2047675.c100010.m2109&_trkparms=aid%3D555012%26algo%3DPW.MBE%26ao%3D1%26asc%3D18908%26meid%3D6828079553363810332%26pid%3D100010%26prg%3D8579%26rk%3D5%26rkt%3D24%26sd%3D161019213951

Το κανει το πακετο οσο πιο ελκυστικο μπορει. Στο πρωτο λινκ τα μα ειναι ιδια (λεντ - τροφοδοτιικου) στη δευτερη περιπτωση τα ma του λεντ ειναι 700 συμφωνα με αυτα που γραφει.

Προσωπικα θα προτιμουσα ενα μεγαλυτερο τροφοδοτικο, δεν θελω να λειτουργει το τροφοδοτικο στο οριο. Μπορεις να επικοινωνησεις μαζι του να τον ρωτησεις, ο συγκεκριμενος (δευτερο λινκ) απανταει.

Έγινε επεξεργασία - maniac
Link to comment
Share on other sites

οσο περισσότερα A (mA) μπορεί να δώσει το τροφοδοτικό τόσο καλύτερα.

σε ιδανικές συνθήκες αρκεί ενα τροφοδοτικό στα ίδια Α των led

αλλα επειδή υπάρχουν απώλειες η ονομαστική δύναμη του τροφοδοτικού ποτε δεν είναι σωστή αλλα λιγότερη

(τα καλύτερα τροφοδοτικά δουλεύουν με 95% αποδοτικότητα)

για αυτό υπολογίζεις τουλάχιστον 20% παραπάνω για να πάρεις αυτά που θέλεις.

αν θέλεις να είσαι ασφαλής θα σου έλεγα 20%+ πάνω αρκεί να έχεις χώρο να το κρύψεις.

Το κανει το πακετο οσο πιο ελκυστικο μπορει. Στο πρωτο λινκ τα μα ειναι ιδια (λεντ - τροφοδοτιικου) στη δευτερη περιπτωση τα ma του λεντ ειναι 700 συμφωνα με αυτα που γραφει.

Προσωπικα θα προτιμουσα ενα μεγαλυτερο τροφοδοτικο, δεν θελω να λειτουργει το τροφοδοτικο στο οριο. Μπορεις να επικοινωνησεις μαζι του να τον ρωτησεις, ο συγκεκριμενος (δευτερο λινκ) απανταει.

Paidia τα εχετε μαλλον μπερδεψει! Αν και διαβαζω λιγες μερες νομιζω κανετε λαθος....Το τροφοδοτικο πρεπει να δινει το πολυ ισα και ιδανικα λιγα λιγοτερα Α απο οσα ειανι το λεντ,γιατι θα αλλιως θα το καψει. Οταν δινει λιγοτερο, απλα το λεντ δινει λιγο λιγοτερα W , απο αυτα που μπορει....πραγμα καλο για την μακροζοιατου....Ο Ακριδας που ανοιξε το θεμα, αν και μετα μαλλονμπερδευτηκε , ευτυχως πηρα καλο συνδυασμο οπως γραφει στην πρωτη σελιδα...λεντ 1Α, τροφοδοτικο 0.9Α. ΑΥτα δεν μου τα βλεπω μονο στους κινεζους αλλα τα ειπε σωστα και ο Σταμος παραπανω, και τα γραφει και εδω που ειναι οτι πιο εκυρο εγω βρει http://www.rapidled.com/led-university-1/

How do I know which drivers to use?

For example, the ELN-60-48D driver outputs a current of 0-1.3A. Since the driver can output a max of 1300mA, this driver may be too powerful for some LEDs (ie. Red and UV LEDs can only handle 700mA)

Και εδω

http://www.rapidled.com/aurora-puck-kit-non-dimmable/

το κιτ που δινουν αν και αποτελειτε απο 4 καναλια που δεχονται απο 700 εως 1500ma, τα τροφοδοτουν και τα 4 με 700ma

Αν ολα αυτα ειναι λαθος, ε τι να πω, τσαμπα προσπαθω να βγαλω μια ακρη 4 μερες τωρα, αλλα αν ειναι ετσι, παρακαλω παραπεμψετε καπου να το διαβασω.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ετσι οπως τα λες. Δεν χρειαζεται να διαβασεις τιποτα περισσοτερο για αυτο το θεμα.

Και τα 3 φωτιστικα που εχω φτιαξει βασιζονται σε αυτη τη φιλοσοφια. Ο οδηγος με λιγοτερα mA για να μην σου καψει τα led και να εχουν διπλασιο χρονο ζωης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις ημερες φτιαχνω ενα φωτιστικο με 64 led cree. Εχουν max current 1500 mA και εχω βαλει drivers invetronic με max current 700 mA.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω μεγαλη εμπειροα και ηλεκτρολογικες γνωσεις, απλα παω με την λογικη εαν ειναι πολλα τα Α καιγονται τα λεντ και εαν ειναι λιγα το τροφοδοτικο, αυτο γιατι(λεω εγω με τις γνωσεις που εχω) οτι εαν δεν φτανουν τα Α το τροφοδοτικο θα ζοριζεται και θα καει αργα ή γρηγορα....

Αλλα αμα ειναι απλα να μην αναβει, τοτε οκ, το βαζεις στην ακρη για κατι αλλο και αγοραζεις μεγαλητερο....

Αυτο που εκανα τελικα μπορει να ανερη αυτο που λεω πιο πανω, αλλα επειδη τα ειχα χασει πηρα με βαση τα βατ, δηλαδη ειπα θελω 3 10βατα θα παρω ενα 30βατ τροφοδοτικο, στο ενα σετ μεν εβαλε 2 τελικα 10βατα....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

αλλα επειδη τα ειχα χασει πηρα με βαση τα βατ, δηλαδη ειπα θελω 3 10βατα θα παρω ενα 30βατ τροφοδοτικο, στο ενα σετ μεν εβαλε 2 τελικα 10βατα....

αυτό που λες δεν ισχύει σαν κανόνας. Σε εσένα μπορεί τυχαία να δούλεψε σε κάποιον άλλο όμως ειναι καταστροφη

Link to comment
Share on other sites

απαράβατοι κανόνες

1. πάντα τα ίδια V με αυτά που ζητά η συσκευή ή το αντικείμενο

2. πάντα περισσότερα A ή W απο αυτά που ζητά η συσκευή ή το αντικείμενο

περιγραφικά

το τροφοδοτικό είναι σαν ενα αυτοκίνητο

έχει μια συγκεκριμένη δυνατότητα σε ίππους να παράξει

καθε φορα με το γκάζι του ζητάμε να παράξει όσο χρειαζόμαστε

εαν όμως το πάμε με πρώτη και στις 7000 στροφές απο Αθήνα Θεσσαλονίκη παίζει να μην φτάσουμε ουτε στα μισά

ετσι και τα DC γενικά (συμπεριλαμβάνονται τα LED)

το τροφοδοτικό έχει την δυνατότητα να παράξει υσχή και έρχονται οι συσκευές ή τα αντικείμενα και παιρνουν όσο θέλουν.

εαν δεν βρούν απλά να αναγκάζουν το τροφοδοτικό να δουλέψει στα κοκκινα και μπαμ...

και μια πρόχειρη ξένη βιβλιογραφία

http://www.ecolocityled.com/category/led_tutorials_power

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εγω μετρησα ποσα βολτ ηθελα και ποσα βατ και διαλεξα, τις πολλες γνωσης δεν τις εχω και παω ρισκαροντας εαν δεν οι απαντησεις δεν ειναι σαφης, οπως πχ στο αλλο θεμα που εχω ανοιξη και τελικα ψαχνω αλλων τροπο να βαλω παραπανω ενταση και χρωματα....

Ηταν ρισκο γιατι χωρις τις γνωσης δεν το κανεις αυτο, η τυχη δεν ειχε καμια σχεση, εφοσον δουλεψε ετσι σε εμενα θα δουλεψει παντου αρκει να μπουν τα ιδια πραγματα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εγω μετρησα ποσα βολτ ηθελα και ποσα βατ και διαλεξα, τις πολλες γνωσης δεν τις εχω και παω ρισκαροντας εαν δεν οι απαντησεις δεν ειναι σαφης, οπως πχ στο αλλο θεμα που εχω ανοιξη και τελικα ψαχνω αλλων τροπο να βαλω παραπανω ενταση και χρωματα....

Ηταν ρισκο γιατι χωρις τις γνωσης δεν το κανεις αυτο, η τυχη δεν ειχε καμια σχεση, εφοσον δουλεψε ετσι σε εμενα θα δουλεψει παντου αρκει να μπουν τα ιδια πραγματα....

Φίλε είσαι τυχερός γιατί έχει 30w μετσχηματιστες που δίνουν 1050ma, και αν είχες παρει τέτοιο, θα τα είχες κάψει τα λεντ, πολύ κακώς έκανες παραγγελία χωρίς να τα έχεις ξεκαθαρίσει. Και ότι γράφω δεν το κάνω για σου τη πω,αλλά για να μην κάνει άλλος το λάθος σαν εσένα, δεν είναι τυχερός και καεί!

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι αδιαβροχη οδηγοι που εβρισκα στο ebay ηταν στα 900μα....

Τεσπα...

Link to comment
Share on other sites

το τροφοδοτικό έχει την δυνατότητα να παράξει υσχή και έρχονται οι συσκευές ή τα αντικείμενα και παιρνουν όσο θέλουν.

εαν δεν βρούν απλά να αναγκάζουν το τροφοδοτικό να δουλέψει στα κοκκινα και μπαμ...

και μια πρόχειρη ξένη βιβλιογραφία

http://www.ecolocityled.com/category/led_tutorials_power

Απλά αυτό που λες αντιβαίνει σε όσα ξέρω. Στο κείμενο που παραθέτεις δεν υπολογίζει πουθενά τα mA που έχει όριο το κάθε led.Ο μετασχηματιστής που έχει σαν δείγμα (οχι οι αδιάβροχοι) παίρνει επάνω driver που αυτός "σπάει" την ισχύ του μετασχηματιστή. Και στο link που έχεις υπάρχει ο driver στα δεξιά που λέει 1A.Γιατί το βάζει αυτό σαν εικόνα αλλά δεν γράφει πουθενά ότι πρέπει να διαλέξεις driver που να αντιστοιχεί στα led;

Ψάξε λίγο και θα δεις ότι σε driver που ειναι 1500mA και μπορεί να αντέξει σε watt 20 led που εχουν όμως οριο τα 1000mA δεν τα συνδέουν όλα παράλληλα αλλά βάζουν στην έξοδο δύο σειρές, δηλαδή από το + του μετασχηματιστή ξεκινάνε 2 καλώδια που πάνε σε 2 led.

Εσύ ας πούμε έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ μετασχηματιστή στα 1500ma να το συνδέσεις σε 1000mA led και να είναι όλα σε σειρά;

Έγινε επεξεργασία - sps4ever
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω να ψάξω κάτι , κάνω αυτη τη δουλειά

ουτε κανεις θα πάρει πτυχίο ηλεκτρολογίας απο εδω ουτε θα γίνει κανείς ηλεκτρονικός

το μόνο που χρειάζετε να ξέρει ενας aquarιστας απο τα DC είναι τα παρακάτω

1. πάντα τα ίδια V με αυτά που ζητά η συσκευή ή το αντικείμενο

2. πάντα περισσότερα A ή W απο αυτά που ζητά η συσκευή ή το αντικείμενο

αν τα ακολουθήσει αυτα έστω τυφλά ολα καλα δεν θα κάψεις ποτέ τίποτα

Στο κείμενο που παραθέτεις δεν υπολογίζει πουθενά τα mA που έχει όριο το κάθε led.

3.) Find the Wattage of the Product

τα w προκύπτουν απο τον πολλαπλασιασμό των v * Α.... πχ10 led των 0,1Α = 1Α χ 12v = 12w

3.) Do the math

πχ στην παραπάνω περίπτωση θέλουμε ενα τροφοδοτικό 12w με 20% ανοχή = 14,4w >>>>15w+ πάνω τροφοδοτικό

απο εκει και πέρα οταν σου λέει ο γιατρός κοψε το κάπνισμα

αποφασίζεις και ή ακους τυφλά τον επαγγελματία ή κάνεις του κεφαλιού σου

μπορεί να πεθάνεις απο καρκίνο μπορεί και όχι

και κλείνοντας για να μην αναλύουμε άλλο τα ηλεκτρονικά σε forum ενεργειακό

τι διαφορά υπάρχει αν παίξεις safe με αυτα που λεω?

οικονομική?...οχι η διαφορά χρημάτων για το αμέσως μεγαλύτερο τροφοδοτικό είναι μηδαμινή

διαδικαστική?...οχι μιας και οτι κάνεις με το μικρό θα κάνεις με το μεγάλο

χωροταξική?...οχι τα ιδια πράγματα είναι αντε 1εκ μεγαλύτερο κατα περίπτωση

αισθητική?..οχι τροφοδοτικό θα κρύψεις κάπου και δεν θα το ξανα δεις ποτέ

γιατί το συζητάμε ακόμα δεν καταλαβαίνω

και επαναλαμβάνω εδω είναι ενυδρειακό forum

παμε να γραφτούμε σε ενα forum ηλεκτρονικών και θα αναλύσουμε αντιστάσεις βάση της απόστασης και θερμοκρασίας καλωδίων και κατα πόσο επηρεάζουν την ακριβή επιλογή ενος τροφοδοτικού σε συνάρτηση με την διάρκεια λειτουργίας τους μέσα στην ημέρα

Εσύ ας πούμε έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ μετασχηματιστή στα 1500ma να το συνδέσεις σε 1000mA led και να είναι όλα σε σειρά;

να σου πω την αλήθεια όχι δεν το έχω κάνει

στην περίπτωση μου το τροφοδοτικό 12v 240w 20A τρέχει οτι είναι 12v και οχι μόνο

led ενυδρείου - led καμπινας - controllers - ανεμιστήρες

επίσης με stepdown στα 3v θα παίξει και μια κινέζικη σκούπα βυθού ...με άλλο ενα στα 5v θα παίξει ενα switch και με ενα inverter στα 24v την μεγάλη αντλία επιστροφής

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλος εγω νομιζω οτι τετοιες γνωσεις εχουν μεγαλητερη αξια απο ενα φορουμ ηλεκτρονικων, ανοιξα ενα θεμα πριν καποιους μηνες και εψαχνα τετοιες γνωσης, επισης υπαρχει καπου και ενα θεμα που εχει να μετα λεντ απ την αποδοση τους εως και την κατασκευη τους, αλλα κανεις δεν μιλαει....

Παρακαλω να συνεχειστη η κουβεντα ωστε να μαθουμε οσοι δεν ξερουμε...

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά το μόνο που χρειάζεται να ξέρει ενας aquarιστας αλλα και είναι ο βασικότερος των κανόνων είναι

1. πάντα τα ίδια V με αυτά που ζητά η συσκευή ή το αντικείμενο

2. πάντα περισσότερα A ή W απο αυτά που ζητά η συσκευή ή το αντικείμενο

απο εκεί και πέρα για να μην γινει κανένα λάθος στους υπολογισμούς των απωλειών λόγο αγωγών και ποιότητας υλικών υπολογίζεις 20%

(15% λένε οι περισσότεροι ηλεκτρονικοί αλλα και κατασκευαστές εγω βάζω +20% στις κατασκευές μου)

επιπλέον σε W ή Α το ίδιο πράγμα είναι

με αυτό το 20% έχεις υπολογίσει και τις αποστάσεις και απώλειες καλωδίων κτλ

δεν χρειάζεται κατι άλλο

αντε ενα ακόμα που μπορεί να χρειαστεί σε περίπτωση αρκετών led στην σειρά οπού τα αρχικά led φωτίζουν καλά και τα μακρύτερα στο κύκλωμα όχι.

εαν κάποιος πάσχει απο αυτη την ασθένεια απλά κάνει κλειστό κύκλωμα...δλδ απο το τέλος τρέχει καλώδιο +/- πίσω στο τροφοδοτικό και .. τέλος

όλα ανάβουν τέλεια

πραγματικά οποιαδήποτε άλλη γνώση είναι περιττή στο επίπεδό μας...

θα χρειαστεί μόνο σε κάποιον που θέλει να φτιάξει μια κατασκευή με περιορισμένο χώρο και να είναι και φορητή ετσι ώστε να υπολογίσει με ακρίβεια 0,0001% το μέγεθος και A που χρειάζεται

πιστεψε με αυτη η γνώση δεν περνιέται σε φορουμ...

αρκετοί 4 χρόνια στα πανεπιστήμια και δεν είναι σε θέση να το κάνουν

1 και 2 και είσαι ο καλύτερος του χωριού και δεν έχεις να ζηλέψεις τίποτα απο εναν ηλεκτρονικό στην κατασκευή ενος diy φωτιστικού για ενυδρείο

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, εαν θελουμε να βαλουμε ομως 12βολτα και 6βολτα λεντ, τι κανουμε;;

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και η δύσκολη με αντιστάσεις πάνω στο 12v δίκτυο αλλα είναι ιστορία

με stepdown θα το έκανα και εγω ή με ενα απλό τροφοδοτικό των 5 € με μεταβαλλόμενα v

βρήκα ενα οτι να ναι προς απλή αναφορά

http://www.e-anagnostou.gr/nverters-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%B5%CE%AF%CF%82-%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CF%80%CE%AC%CE%BA-230vac-%3E3-4.5-6-7.5-9-12-24-vdc-p.sup.eu-%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C--600-p-25781.html

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.... Θα το εχω υποψιν ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...