Jump to content

Θερμομετρα


paul.asty

Recommended Posts

Εχω μια απορια

πιο αξιοπιστο ειναι

ενα κανονικο θερμομετρο

ή ενα ψηφιακο

γιατι?

τι θα προτινατε?

Link to comment
Share on other sites

εμπιστεύομαι πάντα τα υρδαργυρικα αλλα σε ένα καλο ψηφιακό δεν λέω όχι και δεν αναφέρομαι σε αυτα του 2€ επισης πολυ καλα ειναι και των controller όπως του stc-1000 που έχω και το έχω τσεκάρει και δεν εχει διάφορα της τάξεως 0,01-0,02 βαθμών.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο δικό μου ενυδρείο το υδραργυρικό και ο stc-1000 δείχνουν σχεδόν το ίδιο, ενώ το ψηφιακό μια δείχνει σωστά μια κατεβαίνει μέχρι και 1,5 βαθμό κάτω από τα άλλα. Το συμπέρασμα δικό σου.........

Link to comment
Share on other sites

Οποτε δεν χρειαζεται να αγορασω ψηφιακο

γιατι αποτι εχω δει το θερμομετρο δειχνει το ιδιο με τον θερμοστατη

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τη δικη μου εμπειρια νομιζω οτι εισαι μια χαρα φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Αν το θες ψηφιακό για ευκολία το βάζεις !!

Αν έχεις θερμοστάτη νομίζω πως δεν σου χρειάζεται. . .

Καλό θα είναι όμως να τον τσεκάρεις που και που με το υδραργυρικό αν τα λέει καλά . . .

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν έχει θερμοστάτη δεν του χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα γιατι ο θερμοστατης σβηνει στην θερμοκρασια που τον εχεις ορισει ή γιατι μερικοι εχουν και ενδειξη θερμοκρασιας. Αλλα οπως ειπε ο rastafari: Καλό θα είναι όμως να τον τσεκάρεις που και που με το υδραργυρικό αν τα λέει καλά .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εγω έβαλα ενα θερμόμετρο των 4 ευρώ. Σημερα το βρήκα να δείχνει 42 βαθμούς . Έντρομος άνοιξα καπάκι , έκανα αλλαγή νερου αλλα δεν έπεφτε με τίποτα ! Μετά έβγαλα το θερμόμετρο απο μεσα να το δώ , είχε σπάσει το πλαστικό απο πάνω , είχε γεμίσει νερό , και το χαρτάκι με τους βαθμούς είχε φύγει απο τη θέση του ...

Ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

Εγω έβαλα ενα θερμόμετρο των 4 ευρώ. Σημερα το βρήκα να δείχνει 42 βαθμούς . Έντρομος άνοιξα καπάκι , έκανα αλλαγή νερου αλλα δεν έπεφτε με τίποτα ! Μετά έβγαλα το θερμόμετρο απο μεσα να το δώ , είχε σπάσει το πλαστικό απο πάνω , είχε γεμίσει νερό , και το χαρτάκι με τους βαθμούς είχε φύγει απο τη θέση του ...

Ευχαριστω !

Ελπίζω να μην μπήκε το υγρό από μέσα στο ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Ενα πολυ καλο θερμομετρο ειναι αυτο της sera

_vyrn_1328sera-teplomer-presny-s-prisavk

Και εγώ 2 θερμόμετρα έχω ένα σαν την φωτογραφία και έναν STC-1000, αλλά εμπιστεύομαι πιο πολύ το απλό, το ψηφιακό μπορώ να το κάνω να δείξει ότι ένδειξη θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην μπήκε το υγρό από μέσα στο ενυδρείο...

Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα Βασίλη. Δεν έχουν υδράργυρο τα συγκεκριμένα. Νομίζω έχουν οινόπνευμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...