Jump to content

Νεα Προσπαθεια Για Reef.


Κωστας Τ

Recommended Posts

υπομονη φιλε και θα ξαναγινει σουπερ μην μασας απλα παρακολουθατα και βλεπεις και πρατεις μαλλον θα φυγουν και τα αλλα απο τα συφραζομενα και μετα θα πρεπει να κανεις υπομονη για δυο μηνες. οτι θες μου λες φιλε

λοιπον,εχουμε και λεμε.

εναν ιαπωνα,εναν χαβανεζο,ενα σοχαλ,ενα ξανθουρο,ενα λευκοστερνο....και ολο και κατι θα προσθεσω στη λιστα,

περασμενα ΚΤΕΟ και σερβις για να μην εχω ξανα προβληματα.

περιμενω νεα σου για τον τροπο και χρονο παραδοσης. :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,εχουμε και λεμε.

εναν ιαπωνα,εναν χαβανεζο,ενα σοχαλ,ενα ξανθουρο,ενα λευκοστερνο....και ολο και κατι θα προσθεσω στη λιστα,

περασμενα ΚΤΕΟ και σερβις για να μην εχω ξανα προβληματα.

περιμενω νεα σου για τον τροπο και χρονο παραδοσης. :bigemo_harabe_net-146:

μονο αυτα?ολιγαρκης μου ακουγεσε? :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειμαι εγω ρε φιλε.

χαμηλων τονων και ολιγαρκης. :bigemo_harabe_net-134:

δεν θελω να ξεζουμιζω τον αλλον οταν εχει διαθεση για βοηθεια. :bigemo_harabe_net-145:

το χω ριξει στη πλακα μιας και θα σκασω με την ατυχια.αν τα εχανα μια και εξω παει και ερχεται.

αλλα αυτο το καθημερινο δεν παλευεται.και πανω που δειχναν οτι πανε καλυτερα.

ασε πικρα.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι στεναχωρέθηκα πολύ που διάβασα πως αρχίσαν οι απώλειες.....

Κάνε υπομονή και μόλις τελειώσεις με τα προβλήματα θα ξεκινήσει η ανοικοδόμηση του ενδρείου!

Θα το τιγκάρουμε χρώμα,και θα έρθει ξανά η ώρα των ψαριών!Αυτή την φορά όμως να γίνει σωστά,για να μην ξανα έχεις στεναχώριες!!

Καλημέρα και όλα καλά θα πάνε!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι στεναχωρέθηκα πολύ που διάβασα πως αρχίσαν οι απώλειες.....

Κάνε υπομονή και μόλις τελειώσεις με τα προβλήματα θα ξεκινήσει η ανοικοδόμηση του ενδρείου!

Θα το τιγκάρουμε χρώμα,και θα έρθει ξανά η ώρα των ψαριών!Αυτή την φορά όμως να γίνει σωστά,για να μην ξανα έχεις στεναχώριες!!

Καλημέρα και όλα καλά θα πάνε!!! ;)

καλησπερα Κωστη.

οι απωλειες συνεχιστηκαν σημερα με τον Nigrifuscus και μεχρι αυριο

χαιρεταει και ο veliferum.ο μονος που δεν πηρε χαμπαρι ειναι ο κλοουν.

οπως και να εχει σε ευχαριστω ξανα για τα πραγματα που μου παραχωρησες

μπας και σωσω τα ψαρακια.

να σαι καλα ρε φιλε και για τις ευχες σου.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για τα ψαράκια Κώστα.. :rip_1:

Τουλάχιστον τώρα θα προσπαθήσεις να μην κάνεις τα ίδια λάθη ξανά. Δεν έχει πια νόημα να στενοχωριέσαι.

Στο λέω γιατί είμαι παθών (όχι μόνο για τα ψάρια, αλλά και για το 1 σκυλάκι μου...)

Οπότε το μόνο που θα πω είναι καλή ανοικοδόμηση, και εύχομαι να το δεις όπως επιθυμείς! (που θα το δεις με τους τρελούς που έχει η αθήνα :bigemo_harabe_net-134:)

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για τα ψαράκια Κώστα.. :rip_1:

Τουλάχιστον τώρα θα προσπαθήσεις να μην κάνεις τα ίδια λάθη ξανά. Δεν έχει πια νόημα να στενοχωριέσαι.

Στο λέω γιατί είμαι παθών (όχι μόνο για τα ψάρια, αλλά και για το 1 σκυλάκι μου...)

Οπότε το μόνο που θα πω είναι καλή ανοικοδόμηση, και εύχομαι να το δεις όπως επιθυμείς! (που θα το δεις με τους τρελούς που έχει η αθήνα :bigemo_harabe_net-134:)

:bigemo_harabe_net-64:

δεν εισαι πολυ μακρια ελα να γινουμε πολλοι χαχαχα.
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για τα ψαράκια Κώστα.. :rip_1:

Τουλάχιστον τώρα θα προσπαθήσεις να μην κάνεις τα ίδια λάθη ξανά. Δεν έχει πια νόημα να στενοχωριέσαι.

Στο λέω γιατί είμαι παθών (όχι μόνο για τα ψάρια, αλλά και για το 1 σκυλάκι μου...)

Οπότε το μόνο που θα πω είναι καλή ανοικοδόμηση, και εύχομαι να το δεις όπως επιθυμείς! (που θα το δεις με τους τρελούς που έχει η αθήνα :bigemo_harabe_net-134:)

:bigemo_harabe_net-64:

ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

να σαι καλα.

:bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

να μαζευτουμε ολοι οι πικραμενοι :bigemo_harabe_net-111:

Αν δεν πάθεις,δεν θα μάθεις Κώστα....δηστυχώς αυτό το έχουμε περάσει αν όχοι όλοι,οι περισσότεροι στην παρέα!Οπότε κοιτάμε μπροστά και δεν κάνουμε τα λάθη του παρελθόντος!

Ένα ctenochaetus από εμένα μόλις ξεπαστρέψεις το παράσιτο δωράκι! :D

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έργο με ίδιους προταγονιστες, γιατι βρε Κώστα μου.

Ειμαι σίγουρος ότι δεν εχεις λεφτα για πέταμα και ότι τις λυπάσαι τις ψυχουλες αλλα κανε λίγο κρατι βρε αδερφέ.

Βρες έναν ψαρί που σου αρέσει μεγάλο και ολα τα αλλα βαλτα μικροψαρα να γλιτώσεις μπελάδες.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πάθεις,δεν θα μάθεις Κώστα....δηστυχώς αυτό το έχουμε περάσει αν όχοι όλοι,οι περισσότεροι στην παρέα!Οπότε κοιτάμε μπροστά και δεν κάνουμε τα λάθη του παρελθόντος!

Ένα ctenochaetus από εμένα μόλις ξεπαστρέψεις το παράσιτο δωράκι! :D

με κορδελα η χωρις? :D :D

Το οποίο το βαφτίζω από τώρα tsori...!χεχεχεχεχεχε......

εδω μου τα χαλας :bleh: :bleh:

Το ίδιο έργο με ίδιους προταγονιστες, γιατι βρε Κώστα μου.

Ειμαι σίγουρος ότι δεν εχεις λεφτα για πέταμα και ότι τις λυπάσαι τις ψυχουλες αλλα κανε λίγο κρατι βρε αδερφέ.

Βρες έναν ψαρί που σου αρέσει μεγάλο και ολα τα αλλα βαλτα μικροψαρα να γλιτώσεις μπελάδες.

καλημερα Θοδωρη.

χωρις παρεξηγηση(μιας και ο γραπτος λογος ειναι καπως) μπορεις να μου αναλυσεις

λιγο περισσοτερο τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ότι στην αρχη παλι είχες απώλειες απο μαζική εισαγωγή ψαριών. Sorry αν εκανα λάθος και σε μπέρδεψα με άλλων.

Όσο για το δεύτερο σκέλος , λίγο πιο προσοχή στα μεγέθη τον ψαριών (και φυσικά στον χαρακτήρα ) και στα λίτρα

Αυτα που λέει εδω ο Μηχαλης

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=86833&page=1

Δεν ήθελα να σε επικρίνω , καλοπροερετα στα λέω.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη προφανως με εχεις μπερδεψει με καποιον αλλο μιας και ποτε δεν

ειχα μαζικη απωλεια ψαριων εκτος αυτης της φορας.δεν τρεχει τιποτα,ουτε παρεξηγησα το ποστ σου,

απλα καλοπροαιρετα και εγω ειπα να μου εξηγησεις τι θελεις να πεις

μιας και δεν καταλαβα.

για το δευτερο σκελος δεν θεωρω οτι το κακο εγινε απο κακη επιλογη των ψαριων

ειτε αναλογιας μεγεθους-λιτρων ουτε συμβατοτητας μεταξυ τους μιας και παρομοια

ψαροσυνθεση ειχα και στα μισα λιτρα χωρις θεμα αλλα και στο παρον ενυδρειο

συμβιωναν αρμονικα χωρις εντασεις.

το θεμα ειναι καθαρα οτι ο λευκοστερνος που αγοραστηκε απο πολυ προσφατη εισαγωγη και

ειχε δυο μερες στο μαγαζι ειχε παρασιτο το οποιο φυσικα εκδηλωθηκε στο ενυδρειο μου και κολλησαν

και τα αλλα ψαρια.αν τον ειχα περασει καραντινα δεν θα μιλαγαμε σημερα για απωλειες και τα συναφη.

ετσι απλα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

στο ενυδρειο πλεον δεν υπαρχει ουτε λεπι και ξεκιναει η βασανιστικη περιοδος

9-10 εβδομαδων που θα μεινει το ενυδρειο χωρις ψαρια ευελπιστοντας να καθαρισει το

ενυδρειο απο το παρασιτο.

στις 4-5 εβδομαδες θα στηθει καραντινα να μπει δοκιμαστικα καποιο ψαρι και οταν ειναι ετοιμο το

ενυδρειο να μπει μεσα.

μιας και δεν υπαρχουν ψαρια μεσα σκεφτομαι να αφαιρεσω τα δυο εξωτερικα φιλτρα με το σιποραξ

και να αφησω να ζωντανεψει ο νεκρος και να στηριχθει πλεον το ενυδρειο μονο στο βραχο.

ελπιζω τουλαχιστον σε αυτο το διαστημα να μπορεσω να βαλω κανενα καοραλακι για να μην χασω

εντελως το ενδιαφερον μου για το ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Κώστα κρίμα τα ψαράκια,αλλά όλα στην ζωή για κάποιο λόγο γίνονται!

Βάλε επάνω την uv και το skimmer και ξεκίνα...Ότι φράγκ μπορώ να δώσω,το'χεις από εμένα με αγάπη!

Όταν έρθει η ώρα για ψάρια ξανά,θα σου έλεγα να βάλεις ένα japonicus ή ένα 8ball και κανένα όμορφο ζευγαράκι κλοουνόψαρα!Λίγα και καλά πλέον!

Link to comment
Share on other sites

Κώστα κρίμα τα ψαράκια,αλλά όλα στην ζωή για κάποιο λόγο γίνονται!

Βάλε επάνω την uv και το skimmer και ξεκίνα...Ότι φράγκ μπορώ να δώσω,το'χεις από εμένα με αγάπη!

Όταν έρθει η ώρα για ψάρια ξανά,θα σου έλεγα να βάλεις ένα japonicus ή ένα 8ball και κανένα όμορφο ζευγαράκι κλοουνόψαρα!Λίγα και καλά πλέον!

να σαι καλα ρε Κωστη.

θα βαλω σκιμμερ και uv να δουλευουν παραλληλα με αλλαγες νερου.

ψαρια αν μπορεσω οικονομικα θα βαλω αρκετα αλλα με το σωστο τροπο αυτη τη φορα.

ετσι και αλλιως το προβλημα δεν ηταν ο αριθμος η η συμβατοτητα των ψαριων αλλα

η χυμα στο κυμα εισαγωγη τους στο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε μια μικρή καραντίνα ρε φιλαράκι!Έχω να σου δώσω glo T8 ballast με αδιάβροχα ντουι και ανακλαστήρα!Έχω και λάμπα!Βάλε το ένα φίλτρο από τα δύο εκεί και γέμισε με θάλασσα!Να ξέρεις τι σου γίνετε και να έχεις και το κεφάλι σου calm....Παμε γερά με όρεξη να στηθεί καλύτερο από ποτέ!!!

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε μια μικρή καραντίνα ρε φιλαράκι!Έχω να σου δώσω glo T8 ballast με αδιάβροχα ντουι και ανακλαστήρα!Έχω και λάμπα!Βάλε το ένα φίλτρο από τα δύο εκεί και γέμισε με θάλασσα!Να ξέρεις τι σου γίνετε και να έχεις και το κεφάλι σου calm....Παμε γερά με όρεξη να στηθεί καλύτερο από ποτέ!!!

αυτη τη φορα δεν ξαναβαζω μεσα τιποτα αν δεν περασει καραντινα.

εχω ρε φιλε και μπαλλαστ και αδιαβροχα ακροφυσια απο το προηγουμενο diy φωτιστικο.

φιλτρο σκεφτομουν για να κανα μικρο κρεμαστο με σιποραξ απο τα μεγαλα μιας και

τα φιλτρα σκεφτομουν να τα δωσω και να παρω πραγματα για το ενυδρειο

οπως και να εχει σε ξαναευχαριστω για τη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να κανεις, αυτη την φορα να σου παει καλα γιατι πραγματικά το αξιζεις, μόνο και μόνο για πείσμα των καιρών.

Έγινε επεξεργασία - bababrilios
Link to comment
Share on other sites

Κώστα χαίρομαι που το αντιμετωπίζεις δυναμικά. Ωραία ιδέα για την καραντίνα η οποία με αυτό το τρόπο δε χρειάζεται να είναι και μόνιμη.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα χαίρομαι που το αντιμετωπίζεις δυναμικά. Ωραία ιδέα για την καραντίνα η οποία με αυτό το τρόπο δε χρειάζεται να είναι και μόνιμη.

Αφού θα παίξει με θάλασσα,εννοείτε ότι δεν θα είναι μόνιμη!Θα την γεμίζει καμιά βδομάδα πριν κάνει την αγορά και μόλις περάσει τα ιατρικά-εργομετρικά (:P) tests ο αθλητής και περάσει στο μεγάλο γήπεδο,την αδειάζει!:D

ΥΓ.Καλημέρες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...