Jump to content

Νεα Προσπαθεια Για Reef.


Κωστας Τ

Recommended Posts

Και το 60λιτρο θελει λιγο ξυδι για τα αλατα και ειναι ετοιμο για καρντινα...οποτε θελεις περνα να το παρεις γιατο εχω παθει ζημια με το αμαξι(εκει να δεις στεναχωρια και εξοδα)...

Αποφασισε και διαλεξε....απ οτι βλεπω ολοι εδω ειμαστε :-)

Link to comment
Share on other sites

Κωστή και πολύ λίγα κάνω!

Όταν είχα ανάγκη,σκίστηκες και μου έφερες το σκίμερ σπίτι ο ίδιος (!!) !Αυτές οι κινήσεις γυρνάνε μπούμερανγκ και όταν εσύ θα έχεις κάποια ανάγκη,εννοείτε ότι θα κάνω οοτι περνάει από το χέρι μου και θα τρέξω για να βοηθήσω!Όχι πως αν δεν το είχες δώσει τότε δεν θα έκανα το ίδιο,αλλά η κίνηση τότε μου έδειξε πόσο πολύ αγαπάς το χόμπι και πόσο πολύ πρόθυμος είσαι να βοηθήσεις!

Το πρόβλημα σου,είναι και δικό μου φιλαράκι!!Οτιδήποτε άλλο χρειαστείς εδώ είμαι! ;)

:bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Κωστή και πολύ λίγα κάνω!

Όταν είχα ανάγκη,σκίστηκες και μου έφερες το σκίμερ σπίτι ο ίδιος (!!) !Αυτές οι κινήσεις γυρνάνε μπούμερανγκ και όταν εσύ θα έχεις κάποια ανάγκη,εννοείτε ότι θα κάνω οοτι περνάει από το χέρι μου και θα τρέξω για να βοηθήσω!Όχι πως αν δεν το είχες δώσει τότε δεν θα έκανα το ίδιο,αλλά η κίνηση τότε μου έδειξε πόσο πολύ αγαπάς το χόμπι και πόσο πολύ πρόθυμος είσαι να βοηθήσεις!

Το πρόβλημα σου,είναι και δικό μου φιλαράκι!!Οτιδήποτε άλλο χρειαστείς εδώ είμαι! ;)

Κωστη η αλληλοβοηθεια δεν μπαινει στη ζυγαρια.ποιος εκανε πιο πολλα η ποιος πιο λιγα.

αυτο που μετραει ειναι η εμπρακτη διαθεση για βοηθεια και αυτο που λειπει στον αλλο

καποια στιγμη να ειναι διαθεσιμο απο τον αλλον.

σε υπερευχαριστω για αλλη μια φορα και εκτιμω παρα πολυ την προσφορα σου και το ιδιο

ισχυει να ξερεις και απο μερους μου.

να σαι καλα.

με τα ματζουνια του Κωστα(βιταμινες,σκορδοζουμα,herbtana) σε συνδυασμο με την

λειτουργεια της uv αρχισε η απελπιδα προσπαθεια σωτηριας των ψαριων.

ελπιζω να εχω ευχαριστα νεα να σας πω.

ενα μεγαλο μπραβο σε ολους :bigemo_harabe_net-64: προχωρα γερα και μην μασας.

γερα με τσαμπουκα Νικολα(λεμε τωρα).

Ναι κωστή μην μασάς από προβλήματα!Μάσα μόνο σουβλάκιαααα κλπ κλπ!Ξες εσύ!!! :D

απο αυτα και αυτα εχω γινει παιδοβουβαλο.ξερω εγω. :bigemo_harabe_net-112:

Και το 60λιτρο θελει λιγο ξυδι για τα αλατα και ειναι ετοιμο για καρντινα...οποτε θελεις περνα να το παρεις γιατο εχω παθει ζημια με το αμαξι(εκει να δεις στεναχωρια και εξοδα)...

Αποφασισε και διαλεξε....απ οτι βλεπω ολοι εδω ειμαστε :-)

να σαι καλα φιλαρακι.δεν θα παω σε λυση καραντινας μιας και δεν

θα μπορουσα να πιασω τα ψαρια.

οπως και να εχει ομως σε ευχαριστω μονο και που το προτεινεις. :bigemo_harabe_net-146: .

ευχομαι να το φτιαξεις το εργαλειο συντομα και να κανεις και καμια

χειροφρενεια. :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε τι θα γίνει!Ελπίζω να την σκαπουλάρουν τα ζωντανά!!! :bigemo_harabe_net-71::bigemo_harabe_net-52:

Όσο για τις ευχαριστίες Κωστή δεν υπάρχει λόγος!Έκανα αυτό που πρέπει να κάνουμε σε αυτούς τους καιρούς! :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

:(:(:( ....οχι ρε κωστα μου!!!

Πολυ στεναχωριεμαι ρε φιλε!

Τεσπα...παλεψε το να σωσεις οτι μπορεις!

Ελπιζω να μη χαθει κανενα ψαρακι φιλε!

Για να μη στεναχωριεσαι(δεν μπορω να σε βλεπω ετσι)...αφου δεν πηγες σε καραντινα......οτι ειναι να γινει θα γινει!!!

Κανε εσυ αυτα που σκεφτεσαι και οτι γλυτωσει γλυτωσε φιλε!

Με το να το σκεφτεσαι ολη την ωρα η΄να χαλιεσαι δεν θα γινει κατι.

Υπαρχει και αλλη μια λυση με χαλκο αλλα οχι σε ενυδρειο που τρεχει τοσο λιγο καιρο και στο σταδιο που ειναι τωρα τα ψαρακια.

Θα ειναι ρισκο τωρα.Φυσικα θα εβγαζες τα κοραλια.

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ και ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα φιλε.

Σε παρακαλω μη μου στεναχωριεσαι και τη λυση θα τη βρουμε οτι εκβαση και να εχει το θεμα με τα ψαρακια

edit

Εχω και μια μικρη βεβαια,uv 9w να μπει και αυτη πανω μηπως και βοηθησει την κατασταση.

Πες μου αν τη θες.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαζει τα κοραλια τωρα που ειναι λιγα(νομιζω!) και να κανεις το μεγαλο καραντινα για την ωρα;;

Λεω εγω τωρα..δεν ξερω εαν ειναι εφικτο...

Με το αμαξι, αγοραστηκαν χτες μοτερ-ψυγειο-παγουρι(νο)-διπλα βεντιλατερ και καντραν(ευκαιρια μιας και δεν ειχα στροφομετρο)!!!

Σαν το μπουρι της σομπας μμ εγινε(η εξατμισει καλε :-Ρ ) αλλα τι να κανεις....για χειροφρενα δυσκολο γιατι ειμαι "κουλος", για εναν καφε απ το σπιτι σου θα με φερει ομως:-)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία ολόψυχα σου εύχομαι φιλε...

να σαι καλα Θαναση.ευχαριστω πολυ.

:(:(:( ....οχι ρε κωστα μου!!!

Πολυ στεναχωριεμαι ρε φιλε!

Τεσπα...παλεψε το να σωσεις οτι μπορεις!

Ελπιζω να μη χαθει κανενα ψαρακι φιλε!

Για να μη στεναχωριεσαι(δεν μπορω να σε βλεπω ετσι)...αφου δεν πηγες σε καραντινα......οτι ειναι να γινει θα γινει!!!

Κανε εσυ αυτα που σκεφτεσαι και οτι γλυτωσει γλυτωσε φιλε!

Με το να το σκεφτεσαι ολη την ωρα η΄να χαλιεσαι δεν θα γινει κατι.

Υπαρχει και αλλη μια λυση με χαλκο αλλα οχι σε ενυδρειο που τρεχει τοσο λιγο καιρο και στο σταδιο που ειναι τωρα τα ψαρακια.

Θα ειναι ρισκο τωρα.Φυσικα θα εβγαζες τα κοραλια.

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ και ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα φιλε.

Σε παρακαλω μη μου στεναχωριεσαι και τη λυση θα τη βρουμε οτι εκβαση και να εχει το θεμα με τα ψαρακια

edit

Εχω και μια μικρη βεβαια,uv 9w να μπει και αυτη πανω μηπως και βοηθησει την κατασταση.

Πες μου αν τη θες.

ευχαριστω Μιχαλη τοσο για τις ευχες σου οσο και για την προσφορα σου. :bigemo_harabe_net-146:

uv μου παραχωρησε o kappa μαζι με τα υγρα ματζουνια οποτε ειμαι καλυμμενος.

ειναι σαν να μου την εδωσες.

Δεν βγαζει τα κοραλια τωρα που ειναι λιγα(νομιζω!) και να κανεις το μεγαλο καραντινα για την ωρα;;

Λεω εγω τωρα..δεν ξερω εαν ειναι εφικτο...

Με το αμαξι, αγοραστηκαν χτες μοτερ-ψυγειο-παγουρι(νο)-διπλα βεντιλατερ και καντραν(ευκαιρια μιας και δεν ειχα στροφομετρο)!!!

Σαν το μπουρι της σομπας μμ εγινε(η εξατμισει καλε :-Ρ ) αλλα τι να κανεις....για χειροφρενα δυσκολο γιατι ειμαι "κουλος", για εναν καφε απ το σπιτι σου θα με φερει ομως:-)

Αγγελε εχει δρομολογηθει πλεον να γινει οτι γινει με τα υγρα και τη uv.

αφου σε βγαζει μεχρι το σπιτι μου οποτε εχεις χρονο καβαλατο και σε

περιμενω να τα πουμε και απο κοντα. :bigemo_harabe_net-64:

τα νεα σχετικα με την πορεια των ψαριων ειναι μαλλον ενθαρρυντικα μιας και απο

εχθες που ξεκινησα θεραπεια βλεπω εμφανη σημαδια βελτιωσης.

ολα τα ψαρια εχουν <<καθαρισει>>(οπτικα τουλαχιστον) σε πολυ μεγαλο βαθμο,

κολυμπανε ζωηρα,μαζευονται ψηλα για να φανε και μολις τους ριξω τροφη

ορμανε να φανε.

πανω στη φουρια μου εχθες το βραδυ που πηρα τα υγρα και τη uv απο τον

Κωστα τα εριξα μεσα στη δοσολογια που ελεγαν και εβαλα την uv να τρεχει,

ξεχνοντας την προτροπη των οδηγιων του herbtata για κλεισμο της uv αν υπαρχει.

οσο κανω θεραπεια πρεπει να ειναι κλειστη και αυτη οπως και το σκιμμερ?

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Κωστα μου αυτο που βλεπεις οτι τα ψαρια καθαρισαν,ειναι ο κυκλος που κανει το παρασιτο και τωρα λογικα ειναι στο

σταδιο που οι κυστες επεσαν απο τα ψαρακια για να εκκολαφθουν και θα βγουν σε μερικες νεα"φουρνια" που θα ψαχνουν για ξενιστη.

Τωρα ειναι πολυ σημαντικο το σημειο οπου πρεπει να βελτιωσεις την ποιοτητα του νερου σου(με uv αφου πηγες εκει η' με φαρκακα-χαλκος κτλ-),να εχεις σταθερες τιμες(θερμοκρασιες Ph κτλ) να ριξεις αρκετο φαγητο με βιταμινες ωστε με ολα αυτα τα ψαρακια σου να εχουν καλες συνθηκες και να ειναι ενισχυμενοι-δυνατοτεροι οι οργανισμοι τους.

οι επομενες 3-4 μερες ειναι φιλε μου το σημαντικοτερο σταδιο και θα κρινει τα παντα.

Αν δεις τα ψαρακια να προσβληθουν εστω στον ιδιο βαθμο,εχεις αρκετες πιθανοτητες,τουλαχιστον αν δεν σωθουν ολα να μη χαθουν ολα.

Αν ειναι πιο "φορτωμενα" απο τετοια "σημαδακια"-κυστες- τοτε τα πραγματα θα ειναι δυστυχως πιο δυσκολα για τα ψαρακια

που θα εχουν τετοια εικονα.

Μακαρι να πανε ολα καλα κωσα μου!!

Η uv ποσα w ειναι?

Link to comment
Share on other sites

δεν βιαζομαι να χαρω Μιχαλη και ακομα περισσοτερο με τα τοσο χρησιμες πληροφοριες που

μου δινεις,απλα αναθαρυσα λιγο βλεποντας μια βελτιωση.

η λαμπα ειναι 11watt.

να την εχω ανοιχτη οσο ριχνω το herbatata?

Link to comment
Share on other sites

Κωσταρα μου εγω δεν στο ειπα για να μη χαρεις αδερφε μου,στο ειπα για να εισαι προετοιμασμενος και να κανεις

οτι μπορεις γιατι τωρα ειναι το κρισιμο σημειο!

Αφου τωρα τρωνε δινε οτι μπορεις οσες φορες μπορεις και εμπλουτισμενα με οτι εχεις.

Ακομα και να "βρωμισει" λιγο παραπανω το νερο λογω απουσιας του σκιμμερ μην ανησυχεις,τα κοραλια που εχεις δεν

θα παθουν κατι.

Οταν ριχνεις herbtana πρεπει να βγαζεις ανθρακα,κλεινεις σκιμμερ,uv ακομα και οζον.

Ετσι και αλλιως τα 11w μονο δεν θα κανουν και πολλα στα 400 λιτρα.

Κλειστη και πονταρε μονο στο herbtana.

Θα ηθελες τουλαχιστον 32 w!

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο σου ειπα να σου εδινα και τη δικη μου ωστε να ανεβεις στα w και απο δυο διαφορετικες πηγες.

Δεν διαβασα ομως οτι ξεκινησες το Herbtana.

Στην παρουσιαση των προιοντων της seachem εμαθα οτι το cupramine(χαλκος) μπορει πολυ ανετα να χρησιμοποιηθει σε ενυδρειο και με βραχο και με αμμο αλλα χωρις κοραλια.Μετα με αλλγες νερου και ανθρακα φευγει αφου δεν τον δεσμευει ο βραχος η' η αμμος και μπορεις ευκολα να βαλεις μετα κοραλια!

Εχεις χρησιμοποιησει χαλκο παλαιοτερα?

Ρε φιλε τωρα στεναχωρηθηκα που ενοιωσα που σου εκοψα τη χαρα :-(

Link to comment
Share on other sites

Κωστή δεν μασάει το ενυδρείο φιλαράκι!Όλα καλά θα πάνε!Την uv κλειστή μέχρι να τελειώσει η θεραπεία του herbtana!Μετά βουρ απάνω με σκιμάρισμα,uv και φούλ άνθρακα!Αν μπορέσεις πάρε και αυτή που σου δίνει ο Μιχάλης!Μόνο καλό θα κάνει άλλη μια εξτρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Κωστη μμ ευχωμαι τα καλητερα... Μακαρι να δει "κρυσταλινη" μερα το ενυδρειο σου :-)

Το αμαξι μπηκε σημερα συνεργειο στις 9 και βγηκε στις 4(το μεσημερι)...οποτε θα περασω μια απ αυτες τις μερες...περιμενε τηλεφωνο!!!

Link to comment
Share on other sites

Κωσταρα μου εγω δεν στο ειπα για να μη χαρεις αδερφε μου,στο ειπα για να εισαι προετοιμασμενος και να κανεις

οτι μπορεις γιατι τωρα ειναι το κρισιμο σημειο!

Αφου τωρα τρωνε δινε οτι μπορεις οσες φορες μπορεις και εμπλουτισμενα με οτι εχεις.

Ακομα και να "βρωμισει" λιγο παραπανω το νερο λογω απουσιας του σκιμμερ μην ανησυχεις,τα κοραλια που εχεις δεν

θα παθουν κατι.

Οταν ριχνεις herbtana πρεπει να βγαζεις ανθρακα,κλεινεις σκιμμερ,uv ακομα και οζον.

Ετσι και αλλιως τα 11w μονο δεν θα κανουν και πολλα στα 400 λιτρα.

Κλειστη και πονταρε μονο στο herbtana.

Θα ηθελες τουλαχιστον 32 w!

Γι'αυτο σου ειπα να σου εδινα και τη δικη μου ωστε να ανεβεις στα w και απο δυο διαφορετικες πηγες.

Δεν διαβασα ομως οτι ξεκινησες το Herbtana.

Στην παρουσιαση των προιοντων της seachem εμαθα οτι το cupramine(χαλκος) μπορει πολυ ανετα να χρησιμοποιηθει σε ενυδρειο και με βραχο και με αμμο αλλα χωρις κοραλια.Μετα με αλλγες νερου και ανθρακα φευγει αφου δεν τον δεσμευει ο βραχος η' η αμμος και μπορεις ευκολα να βαλεις μετα κοραλια!

Εχεις χρησιμοποιησει χαλκο παλαιοτερα?

Ρε φιλε τωρα στεναχωρηθηκα που ενοιωσα που σου εκοψα τη χαρα :-(

Μιχαλη μην αισθανεσαι ασχημα ρε φιλε.αλιμονο.

ισα ισα που ειναι πολυ χρησιμο αυτο που μου λες για να εχω ακομα

περισσοτερο το νου μου και να εντεινω την προσπαθεια για οτι καλυτερο.

χαλκο δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει αλλα θα εχω θεμα με τα κοραλια μιας και δεν

μπορουν να φιλοξενηθουν καπου οποτε οπως λες πονταρω στο herbtata και στο

γεγονος οτι απο ορεξη πανε καλα.

απο την στιγμη που για κανα 10 ημερο που θα κανω την θεραπεια θα κλεισω

την uv.αν ειναι,μετα τη θεραπεια,θα σου σου πω μηπως βαλω πανω και την δικη

σου και ενισχυσω την απολυμανση.

να σαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Κωστή δεν μασάει το ενυδρείο φιλαράκι!Όλα καλά θα πάνε!Την uv κλειστή μέχρι να τελειώσει η θεραπεία του herbtana!Μετά βουρ απάνω με σκιμάρισμα,uv και φούλ άνθρακα!Αν μπορέσεις πάρε και αυτή που σου δίνει ο Μιχάλης!Μόνο καλό θα κάνει άλλη μια εξτρά!!!

μακαρι να πανε ολα καλα Κωστα.να σαι καλα.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Κωστη μμ ευχωμαι τα καλητερα... Μακαρι να δει "κρυσταλινη" μερα το ενυδρειο σου :-)

Το αμαξι μπηκε σημερα συνεργειο στις 9 και βγηκε στις 4(το μεσημερι)...οποτε θα περασω μια απ αυτες τις μερες...περιμενε τηλεφωνο!!!

ευχαριστω ρε φιλε.

περιμενω τηλεφωνο για καφε.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα εύχομαι να πάνε όλα καλά και άλλο κακό να μην σε βρει! :bigemo_harabe_net-145:

Κράτα μας ενήμερους!

να σαι καλα Παναγιωτη και αλλο κακο να μην βρει κανεναν.

φυσικα και θα ενημερωνω απο εδω για την πορεια των ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

Κωστη ενα πραγμα να εχεις στο μυαλο σου μεχρι να τελειωσει το θεμα...οτι θα το περασουμε ολοι μαζι και το τωρα(που ειναι αρρωστα) και το μετα(οτι και να γινει)!!

Οποτε κανε οτι περναει απο το χερι σου(γιατι και να στεναχωριεσαι δεν θα καλυτερευσει κατι) και ολα θα πανε καλα με τον

οποιοδηποτε τροπο :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Κωστη ενα πραγμα να εχεις στο μυαλο σου μεχρι να τελειωσει το θεμα...οτι θα το περασουμε ολοι μαζι και το τωρα(που ειναι αρρωστα) και το μετα(οτι και να γινει)!!

Οποτε κανε οτι περναει απο το χερι σου(γιατι και να στεναχωριεσαι δεν θα καλυτερευσει κατι) και ολα θα πανε καλα με τον

οποιοδηποτε τροπο :bigemo_harabe_net-64:

+100000

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να εχει αισιο τελος η ολη ιστορια!!!Πολλα μπραβο σε ολα τα παιδια που βοηθανε με οτι μπορει και εχει ο καθενας!!!Μακαρι να πανε ολα καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κωστη ενα πραγμα να εχεις στο μυαλο σου μεχρι να τελειωσει το θεμα...οτι θα το περασουμε ολοι μαζι και το τωρα(που ειναι αρρωστα) και το μετα(οτι και να γινει)!!

Οποτε κανε οτι περναει απο το χερι σου(γιατι και να στεναχωριεσαι δεν θα καλυτερευσει κατι) και ολα θα πανε καλα με τον

οποιοδηποτε τροπο :bigemo_harabe_net-64:

να σαι καλα ρε φιλε για την υποστηριξη. :thumbup: :thumbup:

θελω να πιστευω πως θα την σκαπουλαρουν μιας και σημερα

ειναι ακομα καλυτερα χωρις εμφανη σημαδια επανω τους και

φυσιολογικοτατη συμπεριφορα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...