Jump to content

Recommended Posts

Μέχρι τώρα δεν έχω πρόβλημα με την άλγη, έχει αρχίσει κάτι να εμφανίζεται δειλά δειλά στο τζάμι, αλλά για αυτό έχω πάρει το μαγνητάκι.

UPDATE

Από την πατέντα Νο 1 (λάμπα γραφείου στο ράφι) στην πατέντα Νο 2 (λάμπα στο ντοσιέ) :bigemo_harabe_net-74:

post-55442-0-26834100-1379071604_thumb.jpg

Βλέπετε το μαύρο πλαίσιο που έχει το ενυδρείο; Λόγω αυτού δεν μπορεί να τοποθετηθεί το φωτιστικό. Έτσι μου ήρθε η ιδέα να βάλω ένα ντοσιέ που έχει χοντρό εξώφυλλο και εκεί πάνω να τοποθετήσω το φωτιστικό. Έτσι αντί να βάλω τσιμπίδα στο φωτιστικό για να μπορώ να το τοποθετήσω, είναι πιο εύκολο να κολλήσω ένα χοντρό χαρτόνι και εκεί να βάλω το φωτιστικό, έτσι θα έχω και ...πλάτη!

Το φως είναι καλά εκεί ή να το χαμηλώσω κι άλλο να έρθει παράλληλα με το νερό; Τώρα έχω φως, μπορώ να πάρω φυτά, έτσι; :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια η πατεντα! Κατεβασε το λιγο να ειναι παραλληλο με το νερο. Το χειμωνα που θα κλεινεις το καπακι τι θα κανεις ομως;

Link to comment
Share on other sites

Οκ, το κατέβασα. Τώρα θα φτιάξω μία σίτα, μην τυχόν πηδήξει έξω ο μονομάχος. Για το χειμώνα δεν έχω σκεφτεί... Χρειάζεται οπωσδήποτε καπάκι; Θα χάνω θερμότητα χωρίς καπάκι μόνο με τη σίτα; :umm:

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα δεν έχω πρόβλημα με την άλγη, έχει αρχίσει κάτι να εμφανίζεται δειλά δειλά στο τζάμι, αλλά για αυτό έχω πάρει το μαγνητάκι.

UPDATE

Από την πατέντα Νο 1 (λάμπα γραφείου στο ράφι) στην πατέντα Νο 2 (λάμπα στο ντοσιέ) :bigemo_harabe_net-74:

lampes.jpg

Βλέπετε το μαύρο πλαίσιο που έχει το ενυδρείο; Λόγω αυτού δεν μπορεί να τοποθετηθεί το φωτιστικό. Έτσι μου ήρθε η ιδέα να βάλω ένα ντοσιέ που έχει χοντρό εξώφυλλο και εκεί πάνω να τοποθετήσω το φωτιστικό. Έτσι αντί να βάλω τσιμπίδα στο φωτιστικό για να μπορώ να το τοποθετήσω, είναι πιο εύκολο να κολλήσω ένα χοντρό χαρτόνι και εκεί να βάλω το φωτιστικό, έτσι θα έχω και ...πλάτη!

Το φως είναι καλά εκεί ή να το χαμηλώσω κι άλλο να έρθει παράλληλα με το νερό; Τώρα έχω φως, μπορώ να πάρω φυτά, έτσι; :bigemo_harabe_net-134:

Μέσα στη πατέντα είσαι ρε κορίτσι, χαχαχαχαχαχαχαχα. Θα συμφωνήσω κι εγω να χαμηλώσεις το φωτιστικό. Τώρα για το χειμώνα θα έχεις ενα θεματάκι αλλα είσαι καλη στις πατέντες, είμαι σίγουρος κάτι θα βρεις να φτιάξεις.
Link to comment
Share on other sites

Το χαμήλωσα και τώρα έρχεται παράλληλα με το νερό. Στο χοντρό χαρτόνι (ή αν βρω καλύτερο υλικό) θα κολλήσω από την αφίσα που μου περίσσεψε από το μεγάλο ενυδρείο, μην πάει και χαμένη και από εκεί πίσω θα κρύψω όλα τα καλώδια. Θα βρω κάτι να κάνω για τον χειμώνα, ίσως να φτιάξω ένα καπάκι το οποίο θα έχει τρύπα για το φωτιστικό, κάτι σε σχήμα Π. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να έχεις καπάκι απο τη στιγμη μάλιστα που το φωτιστικό δεν είναι ενσωματωμένο στο καπάκι δε σου χρειαζεται μονο οπτικά κοιτά τι θες να κανεις

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θα έχω απώλεια θερμοκρασίας το χειμώνα τότε να μην μπω στον κόπο να φτιάξω καπάκι, θα βολευτώ με τη σίτα. Θα φτιάξω τη σίτα, θα φτιάξω την πλάτη με το φωτιστικό και θα φροντίσω και το αισθητικό κομμάτι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου είναι οτι ένα καπάκι μόνο χρήσιμο είναι. Δε μιλάμε μόνο για το οτι το χειμώνα κρατάει στο ενυδρείο τη θερμοκρασία καλύτερα αλλά περισσότερο από θέμα πτώσης αντικειμένων ή υλικών από λάθος μας ή λάθος τρίτου. Βλέπω ας πούμε οτι το ενυδρείο είναι δίπλα σε μια ραφιέρα. Κάτι που θα πιάσεις από εκεί μπορεί να σου πέσει μέσα στο νερό κατά λάθος ή σε ένα σεισμό πχ μπορεί να γίνει κάτι παρόμοιο. Αλλιώς είναι να έχεις καπάκι άρα και περισσότερη ασφάλεια και αλλιώς να μην έχεις τίποτα ή μια σίτα και να είσαι με τη ψυχή στο στόμα κάθε φορά που περνάς πάνω από το ενυδρείο κάποιο αντικείμενο κτλ. Το καλοκαίρι προσαρμόζεις πάνω του τα ανεμηστήρια, και γλιτώνεις περισσότερη εξάτμιση... ή θα τα βάλεις και αυτά με μανταλάκια; είναι πιο αισθητικό να τα έχεις κρυμμένα και να κάνουν τη δουλειά τους από τη λάμπα (εκτός κι άν έχεις κανά φωτιστικό κρεμαστό, φουτουριστικό και design-άτο.) μέχρι τα ανεμηστήρια. Γνώμη μου έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι,εχεις βαλει κατι κατω απο την αμμο η με γελαει η φωτο?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου είναι οτι ένα καπάκι μόνο χρήσιμο είναι. Δε μιλάμε μόνο για το οτι το χειμώνα κρατάει στο ενυδρείο τη θερμοκρασία καλύτερα αλλά περισσότερο από θέμα πτώσης αντικειμένων ή υλικών από λάθος μας ή λάθος τρίτου. Βλέπω ας πούμε οτι το ενυδρείο είναι δίπλα σε μια ραφιέρα. Κάτι που θα πιάσεις από εκεί μπορεί να σου πέσει μέσα στο νερό κατά λάθος ή σε ένα σεισμό πχ μπορεί να γίνει κάτι παρόμοιο. Αλλιώς είναι να έχεις καπάκι άρα και περισσότερη ασφάλεια και αλλιώς να μην έχεις τίποτα ή μια σίτα και να είσαι με τη ψυχή στο στόμα κάθε φορά που περνάς πάνω από το ενυδρείο κάποιο αντικείμενο κτλ. Το καλοκαίρι προσαρμόζεις πάνω του τα ανεμηστήρια, και γλιτώνεις περισσότερη εξάτμιση... ή θα τα βάλεις και αυτά με μανταλάκια; είναι πιο αισθητικό να τα έχεις κρυμμένα και να κάνουν τη δουλειά τους από τη λάμπα (εκτός κι άν έχεις κανά φωτιστικό κρεμαστό, φουτουριστικό και design-άτο.) μέχρι τα ανεμηστήρια. Γνώμη μου έτσι;

Σ'ευχαριστώ πολύ για τη γνώμη σου και μάλιστα θα συμφωνήσω. :) Νομίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα ασφάλειας, γιατί η ραφιέρα δεν είναι από πάνω, αλλά έχει κάποια απόσταση και "κοιτάζει" αλλού. Ωστόσο, είναι καλύτερο να λάβω ένα μέτρο προστασίας παραπάνω κι ας μην το χρειαστώ ποτέ, παρά να μην το έχω λάβει και να την πατήσω. Και έχεις δίκιο και για το αισθητικό κομμάτι, ήδη είναι μπάχαλο και πρέπει να το συμμαζέψω, πόσο μάλλον να προσθέσω γύρω γύρω αξεσουάρ με τσιμπιδάκια! :bigemo_harabe_net-130: Θα σκεφτώ τί μπορώ να φτιάξω και πως. Θα δω αν είναι μήπως μπορέσω να βρω και κάτι έτοιμο. Μήπως να τρυπήσω το υπάρχον καπάκι ή να το φυλάξω έτσι όπως είναι;

Να ρωτησω κατι,εχεις βαλει κατι κατω απο την αμμο η με γελαει η φωτο?

Ναι, υπόστρωμα! Αλλά δεν έχω άμμο, έχω πολύ ψιλό χαλικάκι. Έχω φως! Γιούπι! Τώρα θα μελετήσω ένα ένα τα φυτά που αναφέρονται στο προφίλ του μονομάχου για να δω τι θα βάλω. :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Ααααα οκ νομιζα οτι ειναι αμμος αυτο που βλεπω και οτι εχεις βαλει υποστρωμα κατω απο αμμο,πραγμα που ειναι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...