Jump to content

Recommended Posts

Σ'ευχαριστώ, το βρήκα. Ετοιμάζω την επόμενη παραγγελία μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν ότι το excel λιώνει κάποια φυτά μεταξύ των οποίων και τα πιο συνηθισμένα που έχουμε στα ενυδρεια μας, Βαλισνέρια και κερατόφυλλο. Ανούμπιες που έχεις εσυ και microsorum pteropus δεν έχουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ήξερα. Βαλισνέρια δεν έχω ούτε ανούμπια στο μονομαχο. Έχω όμως κερατόφυλλο, microsorum, cryptocorine & java moss. Αργότερα, μόλις με το καλό ισορροπήσω τα πράγματα στο ενυδρείο θα ήθελα να βάλω περισσότερα φυτά. Οπότε να μην πάρω excel; Ή να πάρω και να "μετακομίσω" το κερατόφυλλο στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα; Είναι ήδη ταλαιπωρημένο το φυτάκι και φοβάμαι μήπως το αποτελειώσω αν το βγάλω. Επίσης αρέσει και στον μονομάχο, συχνά αράζει πάνω του. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν το βάλεις στα χρυσόψαρα μάλλον θα σου το τσακίζουν στο φαΐ...γιατι όμως να βάλεις excel; Τα φυτα σου ειναι εύκολα και δε νομίζω ότι το χρειάζονται. Αν θέλεις βάλε ενα γενικό λίπασμα και είσαι ok.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Και όμως, όταν το αγόρασα, δεν το έβαλα ολόκληρο στο μονομάχο, κλάδεψα ένα κομμάτι και το φύτεψα στα χρυσόψαρα. Δεν το έχουν αγγίξει! Τί να πω, ή δεν έχουν πάρει χαμπάρι ότι τρώγεται, ή δεν τους αρέσει ή τα κρατάω χορτάτα! :)

ΟΚ, θα βάλω λίγο υγρό λίπασμα. Μήπως να περιμένω να μου έρθει πρώτα το φωτιστικό ή είμαι ΟΚ με τη λάμπα γραφείου που έχω μέχρι τότε;

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Καλά. Οταν δοκιμάσουν θα σου πω εγω! Θα κολλήσουν στο τζάμι και θα σου ζητήσουν και ενα μπουκάλι κρασί.

Τα δυο χρυσόψαρα που είχα εγω στην αρχη, το είχαν τιμήσει δεόντως.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Καλλιροη βαλε το φωτιστικο και ολα θα συνελθουν! Ασε τα λιπασματα και τα λοιπα! Χωρις φως δεν μπορουν να κανουν φωτοσυνθεση!

Link to comment
Share on other sites

Καλλιροη βαλε το φωτιστικο και ολα θα συνελθουν! Ασε τα λιπασματα και τα λοιπα! Χωρις φως δεν μπορουν να κανουν φωτοσυνθεση!

Νομίζω πως έχεις δίκιο, Sturm! Από τότε που άρχισα να χρησιμοποιώ το φωτιστικό τα φυτά σταμάτησαν να χαλάνε και ίσως και να βελτιώθηκαν λιγάκι. Σήμερα τους έριξα και πρώτη φορά λίπασμα. Το κερατόφυλλο το άφησα να επιπλέει και την cryptocorine την μετακόμισα σε ένα πιο φωτεινό σημείο. Μάλιστα αφαίρεσα το κομμάτι από αυτό που είναι σαν βαμβάκι όταν τα αγοράζεις. Την πρώτη φορά δεν είχα καταφέρει να το βγάλω όλο και φοβόμουν μην σκίσω το φυτό. Επίσης ψάρεψα με την τσιμπίδα κομμάτια από τα φυτά. Μήπως αυτά μου ανεβάζουν την αμμωνία; :huh: Σήμερα μέτρησα 0,5 παρόλο που έκανα αλλαγή 20%, έβαλα ammonia detox και βακτήρια. Έχω βάλει κι άλλο νερό για αλλαγή και θα ξαναμετρήσω αύριο. Εκτός από χαλασμένα κομμάτια φυτών που μπορεί να μην έχω καταφέρει ακόμα να περισυλλέξω, δεν έχω ούτε τροφή να περισσεύει (τον ταίζω ένα ένα τα κομματάκια τροφής) ούτε είναι ρυπογόνος ο μονομάχος όπως τα χρυσόψαρα. Οπότε νομίζω πως τυχόν πεσμένα κομμάτια φυτών κάνουν ζημιά... :AAGGGHHH:

Σημείωση: Το φωτιστικό που είχα παραγγείλει το παρέλαβα, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το φορέσω στο ενυδρείο μου. Είναι για να μπει στο τζάμι, εμένα όμως το πάνω μέρος του ενυδρείου έχει ένα πλαστικό πλαίσιο που είναι κολλημένο. :wacko: Αν προσπαθήσω να το φορέσω με το ζόρι θα το σπάσω, έτσι θα κάνουμε πατέντα και θα προσαρμόσουμε μία τσιμπίδα πάνω του ώστε να το στερεώσουμε με την τσιμπίδα. ;)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο! Κανε την πατεντα σου! Τα φυτα θελουν φως! Τα κομματια απο τα φυτα δεν νομιζω να ανεβαζουν την αμμωνια. Ισα ισα εγω θα τα αφηνα και μεσα στο ενυδρειο να σαπισουν και να κανουν το νερο πιο οξινο!

Link to comment
Share on other sites

Μην αφήνετε τα φυτά να σαπίζουν μέσα στι ενυδρείο το μονο που θα καταφέρετε είναι να γεμισετε άλγες πιο νωρίς

Link to comment
Share on other sites

Μην αφήνετε τα φυτά να σαπίζουν μέσα στι ενυδρείο το μονο που θα καταφέρετε είναι να γεμισετε άλγες πιο νωρίς

Εδω και αρκετο καιρο που τα αφηνω δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Στο να αποκτησει καποιος αλγη παιζουν πολλα ρολο,μονο με τα χαλασμενα φυλλα δεν νομιζω οτι μπορει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι καλύτερα να τα βγάζω. Κάποια κομμάτια του κερατόφυλλου που έχουν παραμείνει ...αρρωστιάρικα να τα κλαδέχω καλύτερα; Γιατί με την αλλαγή νερού πάλι είχα κομμάτια να επιπλέουν και βαρέθηκα να τα ψαρεύω. Επίσης σήμερα πάλι είχα αμμωνία 0,5, έβαλα ammonia detox, ετοίμασα νερό με αντιχλώριο, έκανα την αλλαγή και έβαλα βακτήρια. Στην τελευταία μέτρηση είχα ακόμα αμμωνία, αλλά ευτυχώς λιγότερη. Ίσως να έπαιξε ρόλο και το ότι δεν τον τάισα σήμερα. Ετοίμασα ξανά νερό για αύριο και ελπίζω να μηδενιστεί. Επιπλέον μέτρησα νιτρώδη, τα οποία δεν πρέπει να ήταν μηδενικά, γιατί το χρώμα του δείγματος για 0 είναι κίτρινο και για 0,3 πορτοκαλί. Το δικό μου το δείγμα δεν ήταν πορτοκαλί, αλλά ούτε και ανοιχτό κίτρινο όπως θα έπρεπε. Λογικά προχωρά ο κύκλος του αζώτου, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να είσαι προσεκτική στο τάισμα να μην μένουν υπολείματα φαγητού

Άλλα και να μην μένουν κανενός ειδους υπολείμματα που σαπίζουν μεσά σε ενα κλειστό συστημα

Και να προτιμας συχνές αλλαγές νερου οτάν εχεις θέματα αμμωνίας πρωτα και μετα με φάρμακα

Link to comment
Share on other sites

Του δίνω ένα ένα κομματάκια και βλέπω ότι τα τρώει. Κάθε μέρα ψαρεύω με την τσιμπίδα κομμάτια κυρίως από το κερατόφυλλο, γι'αυτό και αναρωτιέμαι αν πρέπει να κλαδέψω τα μέρη του που δεν φαίνονται σε καλή κατάσταση...

Τα χημικά σκευάσματα κι εγώ τα φοβάμαι, πήρα να έχω για ώρα ανάγκης. Μου φαίνεται πως ή δεν κάνει τη δουλεια΄του ή εγώ δεν έβαλα τις σωστές δοσολογίες, φοβούμενη. Αν είναι αύριο συνεχίζω τις αλλαγές, συμπληρώνω βακτήρια και μετράω μέχρι να πέσει. Στο πρόγραμμα έχω τάισμα με αρακά για αύριο.

:whistling: Θα ήθελα να πάρω και άλλα φυτά, να περιμένω να πέσει η αμμωνία ή δεν υπάρχει πρόβλημα; :blush:

Link to comment
Share on other sites

Για τα φυτά η αμμωνία δεν αποτελεί πρόβλημα βάλε Οσα μπορεί να αντέξει το ενυδρείο και εσυ για την περιποίηση τους

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν φτιαξεις το φως μη παρεις αλλα φυτα,δεν ειναι θεμα αμμωνιας αλλα φωτισμου.

Οπως σου ειπε και ο Δημος,αλλαγες νερου να κανεις,μη ριχνεις ζουμια μεσα στο ενυδρειο σου.

Τωρα για την αμμωνια,το συστημα σου ειναι φρεσκο και ειναι λογικο να υπαρχουν σκαμπανευασματα,απλα να εχεις το νου σου αν δεις και ανεβαινει και αλλο να εχεις ετοιμο νερο για αλλαγη.

Οπως σου ειπα,επειδη ειναι φρεσκο το ενυδρειο σου καλο ειναι να ριχνεις βακτηρια σε καθε αλλαγη νερου για να ενσχυεις τις αποικιες σου.

Θυμησε μου λιγο,το φιλτρο εχει βιολογικο υλικο ετσι?Η θυμαμαι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να φτιάξω αύριο το φωτιστικό, πως και πως περιμενα να έρθει και να μην μου κάνει! Προς το παρόν χρησιμοποιώ ένα φωτιστικό γραφείου με λάμπα 25 βατ, κέλβιν δεν έχω ιδέα. Αν είναι θα πάρω μία λάμπα 10-15 βατ και 6.500 κέλβιν που μου έχεις πει να την βάλω εκεί και να το έχω για ώρα ανάγκης, π.χ. αν χαλάσει το ενυδρειακό, μιας και δεν το χρησιμοποιώ.



Αν δεν φτιαξεις το φως μη παρεις αλλα φυτα,δεν ειναι θεμα αμμωνιας αλλα φωτισμου.

Δυστυχώς έπρεπε να μου λιώσουν τα φυτά για να το καταλάβω...

:bigemo_harabe_net-88: Καλά, θα κάνω υπομονή, δεν θέλω άλλη ...χορτόσουπα!

Δεν πανικοβάλλομαι, αλλά το παρακολουθώ συνέχεια. Ευτυχώς ο μονομάχος δεν έχει πάρει χαμπάρι, μία κολυμπάει, μία αράζει και είναι και φαταούλας, πρέπει να ήταν χρυσόψαρο στην προηγούμενη ζωή του! :bigemo_harabe_net-112:

Σε κάθε αλλαγή ρίχνω βακτήρια. Το φίλτρο είναι ένα μικρό εσωτερικό στο οποίο έχω αφήσει το μισό σφουγγάρι, από πάνω μακαρόνι και από πάνω υαλοβάμβακας. Μάλιστα το μακαρόνι το πήρα από το φίλτρο των χρυσόψαρων, μπας και είχε καμιά αποικία. :bigemo_harabe_net-71:

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Η υπομονη ειναι αρετη στο χομπυ μας!

Συνεχισε τις ρουτινες σου και ολα θα πανε καλα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην αφήνετε τα φυτά να σαπίζουν μέσα στι ενυδρείο το μονο που θα καταφέρετε είναι να γεμισετε άλγες πιο νωρίς

Δεν ισχύει αυτό .... το μονο που θα καταφέρεις ειναι να αυξήσεις τα νιτρικά σου...

Οι αλγες οφείλονται κατά 95% στην λάθος χρήση του co2 ...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να φτιάξω αύριο το φωτιστικό, πως και πως περιμενα να έρθει και να μην μου κάνει! Προς το παρόν χρησιμοποιώ ένα φωτιστικό γραφείου με λάμπα 25 βατ, κέλβιν δεν έχω ιδέα. Αν είναι θα πάρω μία λάμπα 10-15 βατ και 6.500 κέλβιν που μου έχεις πει να την βάλω εκεί και να το έχω για ώρα ανάγκης, π.χ. αν χαλάσει το ενυδρειακό, μιας και δεν το χρησιμοποιώ.



Αν δεν φτιαξεις το φως μη παρεις αλλα φυτα,δεν ειναι θεμα αμμωνιας αλλα φωτισμου.

Δυστυχώς έπρεπε να μου λιώσουν τα φυτά για να το καταλάβω...

:bigemo_harabe_net-88: Καλά, θα κάνω υπομονή, δεν θέλω άλλη ...χορτόσουπα!

Δεν πανικοβάλλομαι, αλλά το παρακολουθώ συνέχεια. Ευτυχώς ο μονομάχος δεν έχει πάρει χαμπάρι, μία κολυμπάει, μία αράζει και είναι και φαταούλας, πρέπει να ήταν χρυσόψαρο στην προηγούμενη ζωή του! :bigemo_harabe_net-112:

Σε κάθε αλλαγή ρίχνω βακτήρια. Το φίλτρο είναι ένα μικρό εσωτερικό στο οποίο έχω αφήσει το μισό σφουγγάρι, από πάνω μακαρόνι και από πάνω υαλοβάμβακας. Μάλιστα το μακαρόνι το πήρα από το φίλτρο των χρυσόψαρων, μπας και είχε καμιά αποικία. :bigemo_harabe_net-71:

Βάλε μπόλι από άλλο ενυδρείο, αν δεν έχεις βάλε αγγελία , τα έτοιμα βακτηρία και τα χημικά συνήθως δεν κάνουν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν θα ήθελα να έχω το οτιδήποτε σε αποσύνθεση μέσα στο ενυδρείο μου. Τα νιτρικά πως και πως περιμενω να μου εμφανιστουν, είμαι στη διαδικασία του στρωσίματος! :sarcasm:

Υ.Γ. Η άλγη πάνω στο τζάμι τώρα άρχισε να κάνει την εμφάνισή της. Έχω πάρει ένα μαγνητάκι για αυτό...

Έβαλα αγγελία για μπόλι αν και θα ήθελα να το αποφύγω... :umm:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό .... το μονο που θα καταφέρεις ειναι να αυξήσεις τα νιτρικά σου...

Οι αλγες οφείλονται κατά 95% στην λάθος χρήση του co2 ...

Τα νιτρικά δεν είναι τροφή φυτών ? Αν υπαρχουν πολλά νιτρικά χωρίς αρκετή φυτομαζα δεν θα τα εκμεταλλευτούν οι άλγες ?
Link to comment
Share on other sites

Ισχύουν και τα δυο

Ενυδρεία που χρησιμοποιούν Co2 έχουν μεγάλες ανοχές σε σκαμπανεβάσματα θρεπτικών συστατικών για αυτό και ποιο δύσκολα εμφανίζεται η αλγη σε τέτοιου είδους ενυδρεία.

Ενυδρεία όμως χωρίς CO2 ή με λίγο CO2 είναι ποιο επιρρεπή στις αλγης, και με σχετικά μικρά σκαμπανεβάσματα θρεπτικών συστατικών έχουμε εμφάνιση αλγης.

Αν έχουμε ένα ενυδρείο χωρίς CO2 τότε πρέπει να προσέχουμε ιδιαίτερα την ισορροπία των θρεπτικών συστατικών. Μια μεγάλη αύξηση των νιτρικών σε τέτοια ενυδρεία θα προκαλέσει και έξαρση αλγεων.

Ένα μεγάλο ποσοστό των χομπίστων δεν έχει CO2 ή έχει λίγο για αυτό συχνά πυκνά θα ακούς και θα διαβάζεις πολύ ορθά ότι πρέπει να έχουμε μια ισορροπία θρεπτικών συστατικών στα ενυδρεία μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...