Jump to content

Απο Αφρικανο Σε Θαλασσινος


satkingr

Recommended Posts

Τι να σου κάνει η γκαρσονιέρα... :bigemo_harabe_net-75:

Απο βίλα και πάνω! ;)

σιγα σιγα γινετε η αγουριδα μελι :bigemo_harabe_net-74:

:D :D :D

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα.... αποδειξατε οτι γραφω στο σωστο φορουμ...

ειστε ολοι καμενοι σαν και μενα... δεν υπαρχει μετριο... θελετε το τελοιο...

ετσι ειμαι και γω....

επομενος στοχος το φωτιστικο που εχει ο αιολος....

ακριβο αλλα αμα διαβασεις τα χαρακτιριστικα του αξιζει τα λεφτα του...

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα.... αποδειξατε οτι γραφω στο σωστο φορουμ...

ειστε ολοι καμενοι σαν και μενα... δεν υπαρχει μετριο... θελετε το τελοιο...

ετσι ειμαι και γω....

επομενος στοχος το φωτιστικο που εχει ο αιολος....

ακριβο αλλα αμα διαβασεις τα χαρακτιριστικα του αξιζει τα λεφτα του...

Ποιό είναι?

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιους καταλόγους έκανα και συνεχίζω να κάνω, όχι όμως για να δω το τελικό κόστος (με τρομάζει), αλλά για το τι έχω σκοπό να προμηθευτώ !!! χα χα χα

Μαζι σου... χαχααχαχαχαα

αλλα πλεον φτανει... εριξα πανω απο 3000 περυσι το χειμωνα... φετος τον χειμωνα προεχει να κατσω να το απολαυσω..

Βασιλη καλα πας και εσυ,.. :bigemo_harabe_net-126:

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι?

ενα φωτιστικο led προσομοιοσεις φωτινων συνθικων σε διαφορες περιοχες του κοσμο...

μπορεις να κανεις και δικο σου προγραμμα...

θα μας πει σιγουρα ο εβαγγελος..

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79644&page=2#entry726734

κατέβασε το pdf αρχείο να δεις τι κάνει το φωτιστικό

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα. Σκέφτομαι να το πάρω κατά των Μάρτιο. Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα. Σκέφτομαι να το πάρω κατά των Μάρτιο. Θα δείξει.

Έχεις καιρό ακόμα!

Φτιάξε κουμπάρά μέχρι τότε! Φασούλι το φασούλι... :D

Τώρα με τι θα το τρέξεις?

Link to comment
Share on other sites

φωτιστικο απο τα βαθει της κινας... με 4 λαμπες 54 watt 2 ασπρες 2 μπλε...

Link to comment
Share on other sites

Βρε βασιλη...?το χρειαζεσαι πραγματικα αυτο το φωτιστικο?

Νομιζω πως μπορεις να κανεις με πολυ λιγοτερα χρηματα τη δουλεια σου βρε και αυτα που θα περισσεψουν να τα κανεις κοραλια,αντλιες,κοστος συντηρησης,ψαρια κτλ!

Το κοστος του το γνωριζεις? B)

Μην κοιτας το gadjetoaiolo τι κανει,εκεινος πιο πολυ για τον εαυτο του το πηρε παρα για το ενυδρειο του! :P

Εχει πιει καφεδες στο Bali... :hysterical:

Tι εκανες,εχεις ξεκινησει γεμισμα?

Link to comment
Share on other sites

Μην κοιτας το gadjetoaiolo τι κανει,εκεινος πιο πολυ για τον εαυτο του το πηρε παρα για το ενυδρειο του! :P

Εχει πιει καφεδες στο Bali... :hysterical:

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

και με αυτο κανεις την δουλεια σου μια χαρα.

Συμφωνώ απόλυτα! :bigemo_harabe_net-64:

Εγώ το τρέχω με diy 4χ39 το ίδιο ενυδρείο και πάει σφαίρα!

Βέβαια αν το πάρεις θα είναι το ιδανικό, αλλά όπως λέχθηκε ήδη, πολλά τα λεφτά άρη!! :D

Link to comment
Share on other sites

κοιτα το ξερω οτι κανει την δουλεια του και αυτο....

αλλα ειμαι και γω γκατζετακιας....

και για να σου πω την αληθεια (σαν ηλεκτρονικος) θα προσπαθησω να το κανω μονος μου... οπως εχω ξεκινηση και την δημιουργια ενος wavemaker για τους κυκλοφωριτες....

σε λιγο update... με το καινουργιο στησιμο!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλές προς (γκατζετάκιδες) ναυτιλλομένους....

Η αλήθεια είναι ότι και με το φωτιστικό που έχεις μια χαρά γίνεται η δουλειά σου.

Αν θα κάνεις κάποιο DIY, με led όπως έκαναν πολλά παιδιά, νομίζω ότι η δυσκολία δεν είναι το ίδιο το φωτιστικό, αλλά το πρόγραμμα που θα το υποστηρίξει για να κάνει όλα αυτά τα κόλπα (κάποια ίσως και υπερβολικά) που κάνουν τα έτοιμα ακριβά φωτιστικά.
Τον Υπερίωνα τον αγοράσαμε γιατί υπήρχε μια προσφορά από την εταιρία παγκοσμίως κατά 500+ ευρώ φτηνότερα, ειδάλλως θα ήταν ακόμη στα ράφια κάποιου καταστήματος.

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια προφορά τώρα ή αν κάποιος το πουλάει.... (κάτι είχε πάρει το μάτι μου μέσα εδώ), αλλά 1500 ευρώ είναι πολλά.

Αν δεν υπήρχε/ρχει αυτή η προσφορά, αυτό που θα έκανα, αντί να δώσω 1500+ για τον Υπερίωνα, θα αγόραζα 2 Radion pro της Ecotech με τα ίδια χρήματα πάνω κάτω.

Αν είχα τις διαστάσεις του ενυδρείου σου (νομίζω 1 μέτρο είναι ε?), θα αγόραζα μόνο ένα Radion, γνωρίζοντας ότι δεν θα μου κάλυπτε όλο το ενυδρείο, αλλά είναι κάτι που θα το έκανα επί τούτου, για να έχω και σκοτεινότερα σημεία στις άκρες, για οργανισμούς που δεν θέλουν πολύ φωτισμό.
Αν αργότερα αντικαθιστούσα το ενυδρείο με κάποιο μεγαλύτερο, τότε θα πρόσθετα ακόμη ένα Radion.

Όλες αυτές είναι προσωπικές σκέψεις, αλλά από εκεί και πέρα ο καθένας βάση της τσέπης του και της κ****ς του, πράττει αναλόγως.

Κακά τα ψέματα, ένα φωτιστικό led με δυνατότητες προγραμματισμού είναι ωραίο παιχνίδι, αλλά και οι "ταπεινές" δοκιμασμένες επί χρόνια Τ5 κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Ξανα στειθηκε το τερας.... μετα απο αρκετες αλλαγες στους κυκλοφοριτες για την καλητερη κυκλοφωρια κατεληξα στο συσκεκριμενω στισιμο και τοποθετηση τον κυκλοφωριτων

οριστε οι πρωτες φωτογραφιες

κατα την τοποθετηση του βραχου

DSC_1844.jpg

DSC_1845.jpg

και το τελικο..

DSC_1846.jpg

DSC_1847.jpg

αντε καλη μου αρχη...

Link to comment
Share on other sites

Ξανακαλή σου αρχή! :bigemo_harabe_net-64:

Τους κυκλοφοριτές βάλτους όπως θες. Ούτως η άλλος κοράλια δεν έχεις ακόμα για να επηρεαστεί κάτι. Μόνο νεκρά σημεία πρόσεχε να μην έχεις και μαζεύονται detritus.

Όσον αφορά τον βράχο, καλή προσπάθεια, αλλά είμαι σίγουρος ότι μπορείς και καλύτερα.

Μιας και είναι νεκρός, θα σου πρότεινα να παίξεις με διάφορα στησίματα, και μόλις καταλήξεις μπορείς να τα κολλήσεις μόνιμα μεταξύ τους. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη και απο εμενα μονο ανθες αφαιρεσε τον βραχο κατω δεξια γιατι εχεις περιορισει το χωρο στον αραγωνιτη που πιστεψεμε θα τον χρειαστεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξανακαλή σου αρχή! :bigemo_harabe_net-64:

Τους κυκλοφοριτές βάλτους όπως θες. Ούτως η άλλος κοράλια δεν έχεις ακόμα για να επηρεαστεί κάτι. Μόνο νεκρά σημεία πρόσεχε να μην έχεις και μαζεύονται detritus.

Όσον αφορά τον βράχο, καλή προσπάθεια, αλλά είμαι σίγουρος ότι μπορείς και καλύτερα.

Μιας και είναι νεκρός, θα σου πρότεινα να παίξεις με διάφορα στησίματα, και μόλις καταλήξεις μπορείς να τα κολλήσεις μόνιμα μεταξύ τους. :bigemo_harabe_net-64:

ευχαριστω ξανα!!!

καλη αρχη και απο εμενα μονο ανθες αφαιρεσε τον βραχο κατω δεξια γιατι εχεις περιορισει το χωρο στον αραγωνιτη που πιστεψεμε θα τον χρειαστεις.

θα το δω... εξαρτατε αν θα μπορεσω να στηριξω τον βραχο απο πανο μετα...

Link to comment
Share on other sites

Καλη και απροβληματιστη αρχη και παλι βασιλη! :bigemo_harabe_net-64:

Να ξερες μονο ποσοι θα θελαμε να ειχαμε παρει το μαθημα που πηρες εσυ,τοσο νωρις φιλε και να μας κοστιζε λιγο νερο παραπανω και ενα αλατι!

Βασιλη μου να σου πω κατι??..πιο πολυ μου αρεσε το στησιμο της δευτερης φωτο!!

Πρακτικο και αερατο!!

Βεβαια αυτα ειναι και γουστα...αν εσενα σου αρεσει το τελευταιο τοτε αρεσει και σε εμας! :bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-82:

Για το φωτισμο θα συμφωνησω απολυτα με το ημισεντονακι του βαγγελη παραπανω! :P

Link to comment
Share on other sites

Καλη και απροβληματιστη αρχη και παλι βασιλη! :bigemo_harabe_net-64:

Να ξερες μονο ποσοι θα θελαμε να ειχαμε παρει το μαθημα που πηρες εσυ,τοσο νωρις φιλε και να μας κοστιζε λιγο νερο παραπανω και ενα αλατι!

Βασιλη μου να σου πω κατι??..πιο πολυ μου αρεσε το στησιμο της δευτερης φωτο!!

Πρακτικο και αερατο!!

Βεβαια αυτα ειναι και γουστα...αν εσενα σου αρεσει το τελευταιο τοτε αρεσει και σε εμας! :bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-82:

Για το φωτισμο θα συμφωνησω απολυτα με το ημισεντονακι του βαγγελη παραπανω! :P

Το ιδιο στησιμο ειναι και στις 2 φωτογραφιες...

απλα την μια την εχω βγαλει λιγο απο ψιλα για να φανει ο χωρος μεσα καλητερα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...