Jump to content

Απο Αφρικανο Σε Θαλασσινος


satkingr

Recommended Posts

Θα συμφωνησω με τον κωστα!

Ειναι σχετικα ακακο.Το μονο που μπορει να κανει ειναι να στρεσαρει λιγο οσο κοραλια(μελλοντικα) βρεθουν κοντα του απο τη βλεννα που βγαζει για να πιασει την τροφη του.

Αυτο που ειπες βασιλη

" δεν υπαρχει αυτο το θαλασσινο...καθε μερα και ενα καινουργιο φρουτο.."

Ειναι μια απο τις μεγαλες μαγειες στο θαλασσινο!

Αρκει να μην ανακαλυπτεις @#$#%ες! :bigemo_harabe_net-134:

Αν θες την ταπεινη μου αποψη βγαλε οτι ζωντανο βραχο εχεις εξω!

Μετα απο αυτο τσεκαρε οσο πιο σχολαστικα μπορεις αυτον που ειχες μηπως και προλαβαν να πανε και αλλου!

Θα σε στεναχωρησω αλλα το γεγονος οτι βρηκες aptaisia και στο τζαμι σημαινει οτι μπορει να εχεις και αλλες παντου.

Και αυτη τη μικρη να εισαι σιγουρος πως αν ηταν καπου πισω η ακομα και σε βραχο δεν θα την εβλεπες ποτε :ph34r:

Εαν και μετα απο αυτο ξαναβρεις εχεις δυο επιλογες

1.Αφηνεις τα πραγματα οπως ειναι και πονταρεις σε καποιον οργανισμο που να τις τρωει(οταν ειναι ετοιμο το ενυδρειο να μπει ζωη) ωστε να τις εχεις υπο εναν σχετικο ελεγχο

2.Η' τωρα που εισαι στην αρχη και θα ειναι πιο ευκολη και αναιμακτη η διαδικασια,αδειαζεις το ενυδρειο(το στεγνωνεις) νεκρωνεις και το βραχο ξανα και ξαναξεκινας απο την αρχη!!

Αυτη ειναι η ταπεινη μου γνωμη και τι θα εκανα προσωπικα! :blush:

Η aptaisia ειναι στην κορυφη των χειροτερων pest που μπορει να ερθουν στο ενυδρειο σου.

Ειδικα στο κομματι του τι μπορεις να κανεις για να την ξεφορτωθεις!

Καλο ειναι που μπαινεις απο την αρχη στα δυσκολα γιατι μετα τ'αλλα θα σου φαινονται παιχνιδακι! :D

Συμφωνω και εγω με το Μιχαλη.

σε εμενα οτι και να προσπαθησα(ζουμια,πεταλουδες κ.α) εξαφανιζοντουσαν(τουλαχιστον δεν τις εβλεπα εγω) για λιγο καιρο

και μετα να σου παλι εκαναν την εμφανιση τους.

ο νουμερο ενα λογος που ξαναξεκινησα με νεκρο βραχο ειναι γιατι βαρεθηκα να δινω αγωνα καθε φορα

να ξεφορτωθω τα παρασιτα.

Link to comment
Share on other sites

Μην φοβασαι το ξεκινημα με νεκρο βραχο βασιλη μου!

Παρε βακτηρια μιας καλης εταιριας,μερικα ζωντανα κωπιποδα(και οτι αλλο βρεις απο τετιους οργανισμους),ζητα μερικα

ξυσματα κοραλινης απο καποιο φιλο και θα εισαι μια χαρα!!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω πραγματικα τι να κανω!!!!

το ολο σκηνικο ξεκινησε για f/o 2 κλοουν καμια γαριδα κανενα τανκ και εκει... μετα απο 1 χρονο μπορει να μπει και κανενα κοραλι...

το να το ξαναστισω μιαζει με απιθανο....

ειναι σιγουρο οτι θα γεμιση το ενυδρειο ολο...

το ψαρι αυτο που τα τρωει ποσο κοστιζει?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω πραγματικα τι να κανω!!!!

το ολο σκηνικο ξεκινησε για f/o 2 κλοουν καμια γαριδα κανενα τανκ και εκει... μετα απο 1 χρονο μπορει να μπει και κανενα κοραλι...

το να το ξαναστισω μιαζει με απιθανο....

ειναι σιγουρο οτι θα γεμιση το ενυδρειο ολο...

το ψαρι αυτο που τα τρωει ποσο κοστιζει?

ποτε μην εισαι απολυτος με ενα θαλασσινο ενυδρειο. τα ιδαι ελεγα και εγω και σε

εξι μηνες αφου το εστησα διατηρουσα sps κοραλια.

το ψαρι δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβο,μιλωντας παντα για το chelmon(απο 25 ευρω μπορεις να το βρεις) αλλα

θα πρεπει να πεσεις στη περιπτωση που θα ασχοληθει με τις ακατανομαστες,και μολις τελειωσουν να δεχεται τροφη

αλλιως θα το χασεις.

εκτος αν καποιος σου δωσει το ψαρακι του(τσεκαρισμενο οτι τις τρωει),να σου κανει τη δουλεια και μετα το επιστρεφεις.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Αν θες βγαλε όλο τον ζωντανό έξω, κάνε αυτο που σου είπε ο μιχάλης και μετά παρατήρηση να δεις αν πήγαν και πουθενά αλλού.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολυωρη επικοινωνια με τον μιχαλη που ευχαριστω πολυ!!!!.... το ενυδρειο παει για RESTART....

απλα καποιος στην επομενη συναντηση θα κερασει τις μπυρες!!!!!! (πλαλα κανω).....

Αντε καλη μου αρχη.....

Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολυωρη επικοινωνια με τον μιχαλη που ευχαριστω πολυ!!!!.... το ενυδρειο παει για RESTART....

απλα καποιος στην επομενη συναντηση θα κερασει τις μπυρες!!!!!! (πλαλα κανω).....

Αντε καλη μου αρχη.....

Καλή αρχή και πάλι φίλε μου!

Μικρό το κακό! Ευτυχώς που το πρόλαβες νωρίς.

Πλέον ότι βάζεις μέσα(κοράλια πχ , ντιπάρισμα) μεγάλη προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

σοφη επιλογη.

παιξε λιγο και με το στησιμο του βραχου τωρα που εχεις την <<πολυτελεια>> του χρονου παραμονης

του βραχου εκτος ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και πάλι φίλε μου!

Μικρό το κακό! Ευτυχώς που το πρόλαβες νωρίς.

Πλέον ότι βάζεις μέσα(κοράλια πχ , ντιπάρισμα) μεγάλη προσοχή.

+1000.

Link to comment
Share on other sites

να στε καλα ρε παιδια για την πολυτιμη βοηθεια σας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη θα συμφωνησω και με τον κωστα και τον παναγιωτη,σε οτι ανεφεραν!

Πηρες ενα απο τα πιο σημαντικα μαθηματα πολυ νωρις και με την λιγοτερη δυνατη "χασουρα".....μερικα λιτρα νερου,το αλατι και λιγο κοπο!

Αλλοι το πηραν ειδηση αφου το ενυδρειο ειχε αρκετους μηνες λειτουργιας!

Αυτη τη φορα περιμενουμε να δουμε αλλο στησιμο! :bigemo_harabe_net-82:

edit

Kαι αυτο το "πολυωρη" βρε βασιλη τι το ηθελες....στοιχημα μια μπουγατσα οτι ενας κυριος οταν το δει

θα λεει τα δικα του.... :D

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

καλά καλά... δεν θα πω τίποτα !!!

....θα δείξω όμως !!! χαχαχααχ

ο Μιχάλης όταν μιλάει στο τηλέφωνο

2.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλά καλά... δεν θα πω τίποτα !!!

....θα δείξω όμως !!! χαχαχααχ

ο Μιχάλης όταν μιλάει στο τηλέφωνο

2.jpg

χαχχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Το ξεκίνημα με νεκρό δημιουργεί ένα απόλυτα ελεγχόμενο περιβάλλον για την αποφυγή παράσιτων.... αλλά θέλει μεγάλη προσοχή και στη συνέχεια.

Αν στη πορεία προσθέσεις κάποιο κοράλλι και το βραχάκι έχει κάποιο παράσιτο, πράγμα καθόλου σπάνιο, όλη η διαδικασία πάει στράφι !!

Θέλει πολύ προσοχή, σχολαστικό έλεγχο, dip (αποπαρασίτωση), και γενικά τα μάτια σου όχι 4, αλλά 1024.

Από την άλλη το θεωρώ σχεδόν αδύνατο κάποιο ενυδρείο στην πορεία του να μη πιάσει κάποιο παράσιτο.... κάπως θα γίνει κάποια "στραβή"

Link to comment
Share on other sites

βασιλη...χρωστας μπουγατσα... :bigemo_harabe_net-134:

σιγουρα χρωσταω!!!!!!!

Το ξεκίνημα με νεκρό δημιουργεί ένα απόλυτα ελεγχόμενο περιβάλλον για την αποφυγή παράσιτων.... αλλά θέλει μεγάλη προσοχή και στη συνέχεια.

Αν στη πορεία προσθέσεις κάποιο κοράλλι και το βραχάκι έχει κάποιο παράσιτο, πράγμα καθόλου σπάνιο, όλη η διαδικασία πάει στράφι !!

Θέλει πολύ προσοχή, σχολαστικό έλεγχο, dip (αποπαρασίτωση), και γενικά τα μάτια σου όχι 4, αλλά 1024.

Από την άλλη το θεωρώ σχεδόν αδύνατο κάποιο ενυδρείο στην πορεία του να μη πιάσει κάποιο παράσιτο.... κάπως θα γίνει κάποια "στραβή"

ναι πλεων παμε σε ελεγχομενω συστημα....και πολυ προσοχη στο τι βαζω...

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και παλι.. το καλο ειναι οτι τα προλαβες στην αρχη .. οποτε κ η ολη διαδικασια θα ειναι πιο ευκολη.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα σε γενικες γραμμες ειμαι τυχερος που το εντοπησα νωρις και κανω το restart απο τοσο νωρις...

απο την αλλη στις πρωτες μου 13 μερες στο θαλασσινο ξεστεισαμε...τυχη και αυτη....

και οπως λεει και μια παλια σοφη παροιμια '' καθε αρχη και δυσκολη''

παντος για ενημερωση ολων αυτων που παρακολουθουν το θεμα να πω οτι

το ενυδρειο αδειασε ο βραχος απλοθηκε στο μπαλκονι... επεισης αφαιρεθηκε και ο αραγωνητης...

θα μεινη ο βραχος 3 μερες εξω και μετα θα τον κανω κουλουρακια στον φουρνο... 200 βαθμοι και ψησιμο για 15 λεπτα οι φουρνια...

ετσι για να το σιγουρεψουμε... αλλα και παλι θα παραμεινει εκτος για περιπου μια βδομαδα...

δεν θελω ουτε μια στο εκατομιριο να ζησει τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

Ευκαιρία λοιπόν να πειραματηστείς και με το στήσιμο του βράχου

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κολλήσεις τα κομμάτια μταξύ τους φτιάχνοντας ωραίες εξέδρες!

με τι μπορω να τα κολησω?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις με εποξικη δυο συστατικων.

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CDgQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.theaquariumsolution.com%2Faquascape-construction-epoxy-coralline-algae-colour&ei=xapEUrGmLYvn4QSoq4BA&usg=AFQjCNF9pHuzCGJmxxuIfcQczX5bELIQPQ&sig2=GrsedDOmem8dCwoYWKTQWg&bvm=bv.53217764,d.bGE&cad=rja

με τσιμεντο ταχειας πηξης.

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&sqi=2&ved=0CC4QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.durostick.gr%2Findex.php%3Foption%3Dcom_virtuemart%26Itemid%3D315%26lang%3Del&ei=AKtEUp5go__hBITAgbAJ&usg=AFQjCNHuCVDdhlwHxROsiyzPzrPSlvtJmA&sig2=nQyA4PPQYIP3FZrI-bxYng&bvm=bv.53217764,d.bGE&cad=rja

με αφρο.δεν εχω link αλλα μπορει να σου δωσει πληροφοριες ο Μιχαλης που τον εχει δουλεψει προσφατα.

ριξε μια ματια και στο θεμα του.

+1.

Aν τελικά τα κολλήσεις με τσιμέντο πάρε ουδετερου πεχά για να μην επηρεάσει το πεχά σου.

Link to comment
Share on other sites

Άμα θα κολλήσω θα κολλήσω μόνο καμία καμάρα στη μέση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...