Jump to content

Προς Εξερεύνηση Των Μύθων.


Recommended Posts

Τωρα ερχομαι στην αντιπαραθεση και στο θεμα ,αν 500 λιτρα τρεχουν με 400 λιτρα την ωρα.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ισως ναι ισως οχι.Αλλα σε ρωτω ρε Χρηστο,εσυ με τετοια εμπειρια που εχεις,θα συμβουλεβες εναν αρχαριο να το κανει,και θελω εδω αντρικια απαντηση.

Εγώ σαν Χρήστος αν δεν έχω χρόνο και όρεξη θα απαντούσα με της στάνταρ απαντήσεις ξερά δεν θα το ανέφερα. Αν είχα χρόνο και κέφια όπως πχ σήμερα :) θα έκαμνα μια τέτοια πρόταση σε έναν νέο και θα τον εξηγούσα επακριβώς τη συμβαίνει πως και τη να προσέξει και υπό πιες συνθήκες. Από εκεί κει πέρα αυτός θα κρίνει αν μπορεί να το κάνει ή όχι.

Έχω δει χομπίστες να εξελίσσονται σιγά σιγά και χομπίστες που θέλουν και μπορούν να μπαίνουν αμέσως στα βαθιά οπότε δεν θα είμαι εγώ που θα πω σε ένα αρχάριο αν μπορεί να το κάνει ή όχι.

Αν έχουμε χρόνο καλό είναι να λέμε στον αρχάριο όλους τους τρόπους, δεν θα πω στον αρχάριο μόνο τον έναν τρόπο.

Θεωρώ το να πεις σε κάποιον κάνε το εύκολο γιατί δεν μπορείς το δύσκολο είναι σαν να υποτιμάς την νοημοσύνη του γιατί δεν ξέρουμε την αντίληψη του κάθε ενός και κατά πόσο μπορεί να ανταπεξέρθει και στα δύσκολα.

Εμείς οι έμπειροι καμιά φορά χειριζόμαστε τους άπειρους σαν μωρά και λέμε μην το κάνεις αυτό δεν ξέρεις ακόμη άστο για μετά όταν αποκτήσεις εμπειρία κτλ.

Τώρα με τον Σταμάτη καλώ είναι να τα βρείτε με πμ ή με κάποιον άλλο τρόπο. Το ότι ο Σταμάτης δεν έδωσε άμεσα εξηγήσεις είναι λάθος αλλά είναι ένα λίθος που σίγουρα θα το έχω κάνει και εγώ και άλλοι πολλοί, καμιά φορά θες να πεις τόσα πολλά και δεν σου το επιτρέπει ο χρόνος οπότε απαντάς μονολεκτικά χωρίς πολλές εξηγήσεις, έτσι άθελα σου αφήνεις να αιωρούνται διάφορα.

Αυτός που το καταλαβαίνει καλώς ο άλλος όμως που δεν το κατάλαβε ή έχει της αμφιβολίες του οφείλει να ζητήσει εξηγήσεις, βέβαια υπάρχει και μια μερίδα που μόλις ακούει κάτι το κάνει χωρίς πολλά πολλά και αυτό είναι το λυπηρό της υπόθεσις, γιατί μετά θεωρείτε υπεύθυνος αυτός που έδωσε την συμβουλή χωρίς εξηγήσεις και όχι αυτός που την έπραξε χωρίς να ρωτήσει.

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός γιατί πεινάω και το μυαλό μου είναι στις τσιπούρες του φούρνου :)

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

:)

Εγώ σαν Χρήστος αν δεν έχω χρόνο και όρεξη θα απαντούσα με της στάνταρ απαντήσεις ξερά δεν θα το ανέφερα. Αν είχα χρόνο και κέφια όπως πχ σήμερα :) θα έκαμνα μια τέτοια πρόταση σε έναν νέο και θα τον εξηγούσα επακριβώς τη συμβαίνει πως και τη να προσέξει και υπό πιες συνθήκες. Από εκεί κει πέρα αυτός θα κρίνει αν μπορεί να το κάνει ή όχι.

Έχω δει χομπίστες να εξελίσσονται σιγά σιγά και χομπίστες που θέλουν και μπορούν να μπαίνουν αμέσως στα βαθιά οπότε δεν θα είμαι εγώ που θα πω σε ένα αρχάριο αν μπορεί να το κάνει ή όχι.

Αν έχουμε χρόνο καλό είναι να λέμε στον αρχάριο όλους τους τρόπους, δεν θα πω στον αρχάριο μόνο τον έναν τρόπο.

Θεωρώ το να πεις σε κάποιον κάνε το εύκολο γιατί δεν μπορείς το δύσκολο είναι σαν να υποτιμάς την νοημοσύνη του γιατί δεν ξέρουμε την αντίληψη του κάθε ενός και κατά πόσο μπορεί να ανταπεξέρθει και στα δύσκολα.

Εμείς οι έμπειροι καμιά φορά χειριζόμαστε τους άπειρους σαν μωρά και λέμε μην το κάνεις αυτό δεν ξέρεις ακόμη άστο για μετά όταν αποκτήσεις εμπειρία κτλ.

Τώρα με τον Σταμάτη καλώ είναι να τα βρείτε με πμ ή με κάποιον άλλο τρόπο. Το ότι ο Σταμάτης δεν έδωσε άμεσα εξηγήσεις είναι λάθος αλλά είναι ένα λίθος που σίγουρα θα το έχω κάνει και εγώ και άλλοι πολλοί, καμιά φορά θες να πεις τόσα πολλά και δεν σου το επιτρέπει ο χρόνος οπότε απαντάς μονολεκτικά χωρίς πολλές εξηγήσεις, έτσι άθελα σου αφήνεις να αιωρούνται διάφορα.

Αυτός που το καταλαβαίνει καλώς ο άλλος όμως που δεν το κατάλαβε ή έχει της αμφιβολίες του οφείλει να ζητήσει εξηγήσεις, βέβαια υπάρχει και μια μερίδα που μόλις ακούει κάτι το κάνει χωρίς πολλά πολλά και αυτό είναι το λυπηρό της υπόθεσις, γιατί μετά θεωρείτε υπεύθυνος αυτός που έδωσε την συμβουλή χωρίς εξηγήσεις και όχι αυτός που την έπραξε χωρίς να ρωτήσει.

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός γιατί πεινάω και το μυαλό μου είναι στις τσιπούρες του φούρνου

:hysterical::hysterical: Ρε εδω ο κοσμος καιγεται και εσυ πας να φας,καλη ορεξη,

Ναι η απαντηση σου με καλυπτει,γιατι ειναι κλασσικη του Χρηστου :)

Link to comment
Share on other sites

.

Σου ζητώ να απαντήσεις γιατί δεν μπορεί να υποστηρίξει το φίλτρο που λές 500 λίτρα ενυδρείο και εσυ μου λές οτι περιμένεις να πάρουν θέση τα αφεντικά .

Κατάλαβες τώρα ποιά λέγετε συκοφαντία ;

Φορεσε καλυτερα Γυαλια,και μην το συνεχιζεις αλλο,γιατι η πορωσει ειναι κακο σημαδι.

Απαντησα.στον Χρηστο

Τωρα ερχομαι στην αντιπαραθεση και στο θεμα ,αν 500 λιτρα τρεχουν με 400 λιτρα την ωρα.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ισως ναι ισως οχι.

Link to comment
Share on other sites

...........

Τωρα ερχομαι στην αντιπαραθεση και στο θεμα ,αν 500 λιτρα τρεχουν με 400 λιτρα την ωρα.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ισως ναι ισως οχι.

Εάν δεν ξέρεις γιατί πιστεύεις ότι έδωσα λάθος απάντηση ;

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν ξέρεις γιατί πιστεύεις ότι έδωσα λάθος απάντηση ;

Α τωρα το ειδες επιτελους.

Ειμαι ανοιχτος για καθε καλοπροαιρετη κουβεντα,η οποια μπορει και να βοηθησει το χομπι,αλλα δεν δινω δεκαρα για ανθρωπους που με προσβαλουν βαναυσα,γιατι εμαθαν εκ του ασφαλους να το παιζουν ,επειδη εχουν ομολογω μεγαλη εμπειρια.Αλλα Σταματη πιστεψεμαι μονο η εμπειρια δεν φθανει.

Δυσκολα χτιζεις,ευκολα γκρεμιζεις.

Φτιαξε ενυδρειο 500 λιτρων,βαλε 400 λιτρα φιλτρο,βαλε και 15 ψαρακια ,ταισετα,κρατα το 12 μηνες,και μετα ελα και πες μου νατο αυτο ειναι,αλλιως με λογια κτιζω και την ακροπολη.

Link to comment
Share on other sites

Α τωρα το ειδες επιτελους.

Μια μερα συζητήσεις για να καταλάβουμε το ίδιο πράγμα .

Ειμαι ανοιχτος για καθε καλοπροαιρετη κουβεντα,η οποια μπορει και να βοηθησει το χομπι,αλλα δεν δινω δεκαρα για ανθρωπους που με προσβαλουν βαναυσα,γιατι εμαθαν εκ του ασφαλους να το παιζουν ,επειδη εχουν ομολογω μεγαλη εμπειρια.Αλλα Σταματη πιστεψεμαι μονο η εμπειρια δεν φθανει.

Δυσκολα χτιζεις,ευκολα γκρεμιζεις. Ξέρω τι υποννοής αλλα είσαι εκτός θέματος .

Φτιαξε ενυδρειο 500 λιτρων,βαλε 400 λιτρα φιλτρο,βαλε και 15 ψαρακια ,ταισετα,κρατα το 12 μηνες,και μετα ελα και πες μου νατο αυτο ειναι,αλλιως με λογια κτιζω και την ακροπολη. Μα το έχω κάνει το έγραψε και ο Νοσπανος ποιό πάνω οτι το έχει ακούσει και του το εξήγησα πως γίνετε .

Απο εδω και χρόνια δούλευαν τα ενυδρεία μου 3500 λίτρα με ροή στο βιολογικό φίλτρο περίπου στα 500 λίτρα την ώρα .

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τους προλαλήσαντες στο κοινό συμπέρασμα ότι ο Σταμάτης έχει πάρα μα πάρα πολλές γνώσεις (ούτε ο ίδιος ξέρει πόσες πολλές έχει!!) πάνω στο αντικείμενο του χόμπι μας, αλλά δυστυχώς χάνεται λίγο η μπάλα στις κοφτές, απότομες και ενδεχομένως "κακόηχες" απαντήσεις του... ακριβώς αυτό στάθηκε αφορμή να λογομαχήσω κι εγώ μαζί του κάποιες φορές στο πρόσφατο παρελθόν.

Δικαιολογώ το γεγονός ότι ο καθένας δεν ξέρουμε τι σταυρό κουβαλάει εκτός του φόρουμ, δηλαδή στην καθημερινότητά του και στην κοινωνική/οικογενειακή του ζωή, αλλά εγώ προσωπικά δεν αποδέχομαι το γεγονός κάποιος (δεν αναφέρομαι προσωπικά μόνο στον Σταμάτη) να "πατάει" πάνω στο μεγάλο όγκο γνώσεων που έχει, καθώς και εκτίμησης ή/και σεβασμού που χαίρει από τον υπόλοιπο κόσμο, και να εκφράζεται με παρόμοιο τρόπο...

Ζητώ συγγνώμη αν ακούγονται βαριά αυτά που λέω, αλλά είναι τα μοναδικά λόγια που ταιριάζουν σε αυτό που θέλω να πω :)

Μα νομίζω οτι είμαστε επι του θέματος .

Το θέμα μας είναι αν 500 λίτρα ενυδρείο μπορεί να δουλέψει με βιολογικό φίλτρο με 400 λίτρα την ώρα .

Αν επιτρέπεται ένας αρχάριος όπως εγώ με πορεία 1 χρόνου στο χόμπι να καταθέσει την αποψή του... εγώ κατά την ταπεινή μου άποψη υποστηρίζω ότι σημαντικότερο ρόλο παίζει η αναλογία ποσότητας/ποιότητας βιολογικού υλικού σε άμεση συνάρτηση με τα λίτρα νερού ανά ώρα που παρέχει το φίλτρο, και σε "δεύτερη" μοίρα τα συνολικά λίτρα του ενυδρείου.

Δηλαδή: αν έχουμε 100 λίτρα ποσότητα βιολογικού και μηχανικού υλικού με 400 λίτρα ροή θεωρώ ότι στερούμε την τροφή και την επαρκή οξυγόνωση σε κάποια τμήματα του υλικού ενώ αν υπήρχε πχ η διπλάσια ροή 800 λίτρα ανά ώρα, θα μπορούσε να τροφοδοτηθεί πιο σωστά η αποικία των βακτηρίων εντός του φίλτρου. Όπως σε ένα φυτεμένο ενυδρείο (για να μιλήσω στη γλώσσα της ενυδρειακής κατηγορίας που ασχολούμαι) πάρα πολλών λίτρων χρειάζεσαι όπως και δήποτε κυκλοφορητές για την ιδανική μεταφορά θρεπτικών σε όλα τα φυτά απ' άκρη σ' άκρη, έτσι και σε μεγάλο όγκο βιολογικού υλικού χρειάζεσαι μεγάλη ροή (σε φυσιολογικά πλαίσια, όχι πάνω από 3.000 λίτρα/ώρα) και κυκλοφορία νερού για οξυγόγωση όλης της ποσότητας του βιολογικού, και κυρίως για να μεταφέρεται έγκαιρα και παντού το οξυγόνο καθώς και τα αζωτούχα που είναι η τροφή για να μην ασιτήσει η αποικία μας.

Υπάρχουν στιγμές που διαβάζουμε κάτι που δεν μας κολλάει και θα θέλαμε να διαφωνήσουμε αλλά δεν το κάνουμε γιατί αυτός που το είπε είναι ποιο έμπειρος ή είναι κάποιος φίλος, ή κάποιος που έχει μια θέση συντονιστή ή χαίρει μιας εκτίμησης στο φόρουμ για την χρόνια προσφορά του κτλ.

Έτσι αφήνουμε δυστυχώς να αιωρούνται εσφαλμένες πληροφορίες γιατί δεν έχουμε ίσος το σθένος να τα βάλουμε σε εισαγωγικά με αυτόν που θεωρείτε ο σουπερ ντουπερ γνώστης, ή φοβόμαστε ότι μπορεί να είμαστε λάθος και να ταπεινωθούμε.

Επιτέλους πρέπει να αλλάξει αυτό γιατί πολές φορές ακόμη και ένας αρχάριος μπορεί να ξέρει κάτι και να δώσει φως σε αυτόν που ασχολείται δεκαετίες με το χόμπι.

Λες και το 'ξερες φίλε Χρήστο ότι θα "ξεσηκώσεις θύελλα αντιδράσεων"... και που να διατυπώσεις αυτά που εφαρμόσαμε/διαπιστώσαμε εμείς με αφορμή το δικό μου ενυδρείο!....... :D:P

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Ολος ο κοσμος σχεδον ,ενα σταυρο κουβαλαει φιλε Πανο,αλλα αν ειναι να μπαινω εδω μεσα,και να σφαζομαι με ανθρωπους που καποτε ειχαν δειξει αλλη διαγωγη,και τους εκτιμουσα,και απετθηνομουνα στον πληθυντικο ως ενδειξη σεβασμου,και τωρα ειναι ταυροι σε υαλοπολειο,να μου λειπει δεν θα παρω,αλλα δεν επιτρεπω και σε κανενα,οποιο σταυρο και να κουβαλα,να με κατηγορει για συκοφαντη,Γιατι ειμαι εδω επειδη περναω καλα.

Γιαυτο ακομα περιμενω τα αφεντικα να εφαρμοσουν τον κανονα του φορουμ η να ακαλεσει εδω μεσα και δημοσια.

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να καταθέσω και εγώ μια γνώμη.

όταν κάποιος δηλώνει κάποιο πρόβλημα, όλοι λέτε μετρήσεις και τι ψάρια και πόσα καθώς και πόσο ταίζει.

αυτό γιατί δεν το παίρνεται στα δεδομένα και κοιτάται μονοσύμαντα το 500 λίτρα ενυδρείο με 400 λίτρα ροή.

και αν έχει επιτευχθεί ροή σε όλο το ενυδρείο, έχει λίγα ψάρια και ταίζει λίγο γιατί να μην γίνεται?

είναι σαν τα τροπικά ψάρια που λέμε μέχρι 28 βαθμούς θερμοκρασία.

εμένα ο μονομάχος μια μέρα από λάθος έφτασε 34, όποιος θέλει ας έρθει να δει αν είναι καμμένος...

Link to comment
Share on other sites

....αλλά εγώ προσωπικά δεν αποδέχομαι το γεγονός κάποιος (δεν αναφέρομαι προσωπικά μόνο στον Σταμάτη) να "πατάει" πάνω στο μεγάλο όγκο γνώσεων που έχει, καθώς και εκτίμησης ή/και σεβασμού που χαίρει από τον υπόλοιπο κόσμο, και να εκφράζεται με παρόμοιο τρόπο...

...αλλα δεν επιτρεπω και σε κανενα,οποιο σταυρο και να κουβαλα,να με κατηγορει για συκοφαντη...

το ίδιο πράγμα λέμε φίλε Κιχλιδάτε, αλλά με διαφορετικά λόγια και διαφορετική διατύπωση :)

Link to comment
Share on other sites

ειρηνη παιδια :bigemo_harabe_net-146: δεν υπαρχει λογος να ξαναδουμε παλι αλλη μια συζητηση με το ιδιο τελος!!!!!!!δηλ. :locked:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να καταθέσω και εγώ μια γνώμη.

όταν κάποιος δηλώνει κάποιο πρόβλημα, όλοι λέτε μετρήσεις και τι ψάρια και πόσα καθώς και πόσο ταίζει.

αυτό γιατί δεν το παίρνεται στα δεδομένα και κοιτάται μονοσύμαντα το 500 λίτρα ενυδρείο με 400 λίτρα ροή.

και αν έχει επιτευχθεί ροή σε όλο το ενυδρείο, έχει λίγα ψάρια και ταίζει λίγο γιατί να μην γίνεται?

......................

Ακριβώς αυτό Κωσταντίνε και το έγραψα απο την αρχή ΔΕΝ είναι μόνο τα λίτρα και η ροή .

Link to comment
Share on other sites

να καταθέσω και εγώ μια γνώμη.

όταν κάποιος δηλώνει κάποιο πρόβλημα, όλοι λέτε μετρήσεις και τι ψάρια και πόσα καθώς και πόσο ταίζει.

αυτό γιατί δεν το παίρνεται στα δεδομένα και κοιτάται μονοσύμαντα το 500 λίτρα ενυδρείο με 400 λίτρα ροή.

και αν έχει επιτευχθεί ροή σε όλο το ενυδρείο, έχει λίγα ψάρια και ταίζει λίγο γιατί να μην γίνεται?

είναι σαν τα τροπικά ψάρια που λέμε μέχρι 28 βαθμούς θερμοκρασία.

εμένα ο μονομάχος μια μέρα από λάθος έφτασε 34, όποιος θέλει ας έρθει να δει αν είναι καμμένος...

Φιλε μου,εγω δεν ειπα οτι δεν γινετε,ειπα και μαλιστα το τονισα οπως βλεπεις με κοκκινα και κεφαλαια ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

Ας μας πει το τροπο του να μαθουμε και εμεις πως μπορει να συμβει αυτο,και να το σχολιασουμε θετικα η αρνητικα,αλλα να ειναι εφαρμοσιμο,πρακτικο,και να ειναι ενα κανονικο ενυδρειο,και οχι με ενα γκαπακι μεσα

Link to comment
Share on other sites

...............

Με κατηγόρησες και οφείλεις να το αποδείξεις αλλιώς ονομάζετε συκοφαντία και δεν θέλω να το πάρω έτσι .

Ολος ο κοσμος σχεδον ,ενα σταυρο κουβαλαει φιλε Πανο,αλλα αν ειναι να μπαινω εδω μεσα,και να σφαζομαι με ανθρωπους που καποτε ειχαν δειξει αλλη διαγωγη,και τους εκτιμουσα,και απετθηνομουνα στον πληθυντικο ως ενδειξη σεβασμου,και τωρα ειναι ταυροι σε υαλοπολειο, ( που το είδες αυτό ) να μου λειπει δεν θα παρω,αλλα δεν επιτρεπω και σε κανενα,οποιο σταυρο και να κουβαλα,να με κατηγορει για συκοφαντη ( σου έβαλα σε παράθεση ακριβώς τα λόγια μου και σου είπα οτι αν ΔΕΝ το αποδείξεις ΟΝΟΜΑΖΕΤΕ συκοφαντία ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΕΤΣΙ ) ,Γιατι ειμαι εδω επειδη περναω καλα.

Γιαυτο ακομα περιμενω τα αφεντικα να εφαρμοσουν τον κανονα του φορουμ η να ακαλεσει εδω μεσα και δημοσια.

Δεν σε αποκάλεσα συκοφάντη !

Αν δεν αποδείξεις όμως οτι δεν γίνετε ΤΟΤΕ θα είσαι .

Στο χέρι σου είναι να μας το αποδείξεις .

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε αποκάλεσα συκοφάντη !

Αν δεν αποδείξεις όμως οτι δεν γίνετε ΤΟΤΕ θα είσαι .

Στο χέρι σου είναι να μας το αποδείξεις .

Πας καλα ανθρωπε μου?Να αποδειξω εγω οτι σε 500 λιτρα μπορω να βαλω 15 αφρικανες με 400αρι φιλτρο?αλλιως θα ειμαι συκοφαντης? επιμενεις?Δεν ανακαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι σας έπιασε?.... προσπαθήστε χωρίς αντιπαραθέσεις επί του περισκοπικού να βγάλτε ένα αποτέλεσμα... δεν είστε 15 χρονών !!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι σας έπιασε?.... προσπαθήστε χωρίς αντιπαραθέσεις επί του περισκοπικού να βγάλτε ένα αποτέλεσμα... δεν είστε 15 χρονών !!!

Κυριε Γενικε ,το μελος ΣΤΑΜΑΤΗΣ με κατηγορει για συκοφαντη,απαιτο να τον καλεσετε σε ταξη,και να ανακαλεσει την χυδαια συμπεριφορα του.Αλλιως και εγω θα παραβω τους κανονες και θα αρχισω τους χαρακτηρισμους,

Βαγγελη επειδη δεν ειμαστε 15 χρονων παιδια ,το ζητω,καποια πραγματα να τελειωνουν.Και να σεβομαστε τους συνομιλητες μας,ειτε ειναι νεοι ,ειτε ειναι παλιοι,στο φορουμ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω το αρχικό θέμα των 400κωσίων λίτρων και υπο ποιες προϋποθέσεις ο Σταμάτης έκανε σε νέο την συγκεκριμένη πρόταση.

Αλλά θεωρικά και πρακτικά αποδεδειγμένο από πολλούς παλιούς χομπίστες, ακόμη και χωρίς φίλτρο παρα μόνο με έναν κυκλοφορική μπορούμε να κρατήσουμε ενυδρείο. Υπάρχουν όμως προϋποθέσεις.

Πχ ενυδρείο 200 λίτρα φυτεμένων κατά 80% και έχει μέσα 4 μόνομαχους.

Οι ρύποι που θα βγάλουν τα ψάρια αυτά δεν επαρκούν όχι να ανέβουν νιτρικά και αμμωνία αλλά δεν θα επαρκούν για να τραφούν τα φυτά.

Υπάρχουν περιπτώσεις που μπορούμε να στείσουμε ενυδρείο με μικρό φίλτρο σε σχέση με τα λίτρα, αλλά δεν θα έχει την ίδια ιχθυοφόρτιση με ένα κλασικό ενυδρείο, ή μπορούμε να έχουμε την ίδια ιχθυοφόρτιση αν το φίλτρο έχει κυκλοφορία του νερού ίση με τα λίτρα του ενυδρείου αλλά το φίλτρο θα είναι τύπου σαπ οπότε εκεί αλλάζουν τα πράγματα.

Δεν υπάρχει κανόνας ώστε να πούμε με τέτοιο φίλτρο και τέτοια κυκλοφορία μπορούμε να βάλουμε τόσα ψάρια. Εδώ χρειάζεται η εμπειρία και γνώση. Αν όμως κάποιος νέος θέλει να το κάνει τότε υπό καθοδήγηση μπορεί να το κάνει χωρίς να έχει πρόβλημα.

Όποιος δεν καταλαμβάνει αυτά που έγραψα τότε είμαι πρόθυμος να τα αναλύσω ακόμη ποιο πολλή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω το αρχικό θέμα των 400κωσίων λίτρων και υπο ποιες προϋποθέσεις ο Σταμάτης έκανε σε νέο την συγκεκριμένη πρόταση.

Αλλά θεωρικά και πρακτικά αποδεδειγμένο από πολλούς παλιούς χομπίστες, ακόμη και χωρίς φίλτρο παρα μόνο με έναν κυκλοφορική μπορούμε να κρατήσουμε ενυδρείο. Υπάρχουν όμως προϋποθέσεις.

Πχ ενυδρείο 200 λίτρα φυτεμένων κατά 80% και έχει μέσα 4 μόνομαχους.

Οι ρύποι που θα βγάλουν τα ψάρια αυτά δεν επαρκούν όχι να ανέβουν νιτρικά και αμμωνία αλλά δεν θα επαρκούν για να τραφούν τα φυτά.

Υπάρχουν περιπτώσεις που μπορούμε να στείσουμε ενυδρείο με μικρό φίλτρο σε σχέση με τα λίτρα, αλλά δεν θα έχει την ίδια ιχθυοφόρτιση με ένα κλασικό ενυδρείο, ή μπορούμε να έχουμε την ίδια ιχθυοφόρτιση αν το φίλτρο έχει κυκλοφορία του νερού ίση με τα λίτρα του ενυδρείου αλλά το φίλτρο θα είναι τύπου σαπ οπότε εκεί αλλάζουν τα πράγματα.

Δεν υπάρχει κανόνας ώστε να πούμε με τέτοιο φίλτρο και τέτοια κυκλοφορία μπορούμε να βάλουμε τόσα ψάρια. Εδώ χρειάζεται η εμπειρία και γνώση. Αν όμως κάποιος νέος θέλει να το κάνει τότε υπό καθοδήγηση μπορεί να το κάνει χωρίς να έχει πρόβλημα.

Όποιος δεν καταλαμβάνει αυτά που έγραψα τότε είμαι πρόθυμος να τα αναλύσω ακόμη ποιο πολλή.

Δεν ειμαι συκοφαντης :wootwoot: δεν ειμαι συκοφαντης :wootwoot: δεν ειμαι συκοφαντης :wootwoot:

Ησουν πολυ ξεκαθαρος Χρηστο.

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122:

Εκτος απο αυθαδεις εισαι και ειρων.Για δευτερη φορα λυπαμαι για σενα πολυ.Δεν θα υπαρξει τριτη να εισαι βεβαιος κυριε σταματη :bigemo_harabe_net-100:Παω να απολαυσω το ενειδριο μου,με ενα κοκκινο κρασι,για να μου φυγει η μπιχλα απο πανω μου,γιατι σημερα δεν περασα καλα στην παρεα,αυριο αλλη μερα ,ας ελπισω οτι θα αρθει η ασυλια σου μεχρι τοτε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι παντα γινετε το ιδιο σκηνικο,ανοιγει ενας καποιο θεμα και στο τελος παει για κλειδωμα!

Θα παρακαλεσω να πεσουν οι τονοι και να λειπουν οι χαρακτηρισμοι.

Υπο προυποθεσεις μπορουν να γινουν πολλα και καλο θα ειναι πριν ξεκινησουμε το κραξιμο να περιμενουμε ν ακουσουμε και τι εχει να πει και ο αλλος.

Υπαρχουν ψαρια που δεν χρειαζετε να εχουμε μεγαλη ροη στο ενυδρειο μας οπως πχ οι μονομαχοι και υπαρχουν και ψαρια που θελουν πολυ ροη οπως πχ οι Αφρικανες.

Γνωμη μου ειναι οτι αν εχω ενα φιλτρο που παιρνει πολυ βιολογικο υλικο αλλα εχει ροη 400 λιτρα μπορω να φιλοξενισω ψαρακια που δεν χρειαζονται πολυ ροη και αν δεν εχω πολυ βιολογικο να φιλοξενισω μικρα ψαρακια που δεν εχουν ρυπους.Αλλοστε οπως ειπε και ο Χρηστος υπαρχουν ενυδρεια φυτεμενα χωρις καν φιλτρο.

Θα παρακαλεσω για ακομη μια φορα να ειμαστε χαλαροι και να κανουμε ηρεμο διαλογο που μεσα απο αυτον μπορουν να βγουν πολυ χρησιμα συμπερασματα!

Link to comment
Share on other sites

Γινετε, υπο προυποθεσεις ομως και εφοσων δεν σας ενδιαφερει η υγειηνη. Θα εχεται δει τις δυο αγγλιδες που πανε σε σπιτια οπου δεν εχουν καθαριστει ποτε το τη μικροβια μαζευουν απο τον χωρο. Με 400 λιτρα μοτερ ποια ακριβως ειναι η λεγομενη καλη κυκλοφορια. Τυπου λιμνης η βουρκου; το υποστρωμα λειτουργει σαν βιολογικο και μηχανικο υλικο και με τον καιρο μαζευει πραμα και κυανοβακτηρια.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

..........

Υπαρχουν ψαρια που δεν χρειαζετε να εχουμε μεγαλη ροη στο ενυδρειο μας οπως πχ οι μονομαχοι και υπαρχουν και ψαρια που θελουν πολυ ροη οπως πχ οι Αφρικανες.

..............

Κωστα , αν θέλουν μεγάλη ροή τα ψάρια μπορείς να βάλεις και κυκλοφορητές , όπως έχουν κάνει και αρκετοί χομπίστες χωρίς να πειράξουν το βιολογικό τους .

Για να το πω διαφορετικά και να το καταλάβετε .

Το βιολογικό υλικό πάει ανάλογα τη βιομάζα που θέλουμε να υποστηρίξουμε . Και δεν υπάρχει καμία μελέτη επιστημονική που να μας λέει πόσο βιολογικό υλικό θέλουμε . Το σύνηθες , είναι αυτο που μας έχει καθορίσει τόσα χρόνια να δουλεύουμε και το θεωρούμε σαν δεδομένο .

Το βιολογικό υλικό για να δουλέψει σωστά θέλει το νερό με τους ρύπους του που έχει απο τα ψάρια να περνάει απο όλο το υλικό και οξυγόνο , γι αυτό λέμε οτι τα καλύτερα βιολογικά φίλτρα είναι τα τρίκλιν που δουλεύουν με σταγόνες .

Τώρα αν τα ψάρια που θα βάλουμε μέσα θέλουν έντονη κυκλοφορία νερού είναι άλλο πράγμα και λύνεται με τους κυκλοφορητές ή και με αεραντλίες .

Link to comment
Share on other sites

Ναι Σταματη,το ιδιο λεμε,αν θελουν ροη μπορεις να παιξεις με κυκλοφορητες και να πετυχεις την ροη που χρειαζεσε.

Για μενα παιζει ρολο το ποσο βιολογικο υλικο εχει το φιλτρο σου και αν μπορει να σηκωσει τους ρυπους των ψαριων που εχεις μεσα στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...