Jump to content

Προς Εξερεύνηση Των Μύθων.


Recommended Posts

Ενδιαφέρων αυτά που λέτε μάλλον θα ανοίξω ανάλογο θέμα με ψηφοφορία για να έχω ποιο σαφή αποτελέσματα γιατί η τροφή είναι σημαντικός παράγοντας σε αυτό το πείραμα και χρειάζομαι στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ειπε και ο φιλος απο πάνω ανάλογα το ψάρι που έχεις και φυσικα αν υπάρχουν γαρίδες και σαλιγκάρια, στον μονομαχο μου ας πούμε καθολου τροφή δεν παει χαμένη αφου έρχεται και τον παίζω στην επιφάνεια, τυχαίνει να εχω και εγω ροδοστομους και με το που αντιλαμβάνονται την τροφη στην επιφάνεια πραγματικα τρελενοντε :D οπότε ελάχιστη τροφη πέφτει κάτω χωρις να την φάνε και αν ταισεις ειδικα και σε μικρές ποσότητες καθολου θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Το αντιλήφθηκα το πρόβλημα της ερώτησες μου χάρι σε εσάς και για αυτό άνοιξα ανάλογες ψηφοφορίες για να βγάλω έστω ένα μπούσουλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας συνεχίσω λίγο το σκεπτικό μου

Έως τώρα έχουμε πει για την αμμωνία που βγάζει το ψάρι υπό φυσιολογικές συνθήκες.

Τα ερωτήματα που με γεννιούνται είναι:

1 πόσο ταΐζουμε τα ψάρια μας

Περιμένω να δω τα αποτελέσματα από την δημοσκόπηση τα οποία θα διασταυρώσω από άλλες πηγές.

2 πόση τροφή δεν καταναλώνεται

Είναι ένα ερώτημα που έχει μεγάλο βαθμό δυσκολίας πιστεύω όμως πως θα βγάλουμε έναν αντικειμενικό μέσο όρο.

2 τα υπολείμματα τροφής κατά πόσο ανεβάζουν την αμμωνία

Εως τώρα από έρευνα στο διαδίκτυο και από βιβλία βρήκα τα παρακάτω.

Το 50% αποτελείτε από πρωτεΐνη και 10% λίπος, 10% στάχτη, 1% φώσφορο και τα υπόλοιπα 29% είναι ίνες, υδατάνθρακες, βιταμίνες φώσφορο, ιχνοστοιχεία στάχτη νερό και διάφορες φυτικές ή ζωικές ίνες.

Αν αφήσουμε την τροφή να διαλυθεί (σαπίσει) στο ενυδρείο μας τότε θα μας δώσει περίπου με μικρές αποκλίσεις 9% αμμωνία.

3 πόσο χρόνο χρειάζεται η τροφή να ανεβάσει την αμμωνία;

Την ανεβάζει αφού διαλυθεί και μετά, καθώς διαλύετε, ή προτού καν διαλυθεί. Πολλές φορές η λογική μας δίνει μια απάντηση αλλά η πράξη τα ανατρέπει όλα. Για αυτό δεν τολμώ να κάνω υποθέσεις.

Το θέμα αυτό ακόμη το ψάχνω στο ιντερνετ αλλά θα χρειαστούν και περάματα με συνθήκες παρόμοιες ενός ενυδρείου που στρώνει με ψάρια.

Αυτό είναι και το δυσκολότερο ερώτημα κατά την γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο θέμα έχω νεότερα περιμένω όμως την ολοκλήρωση κάποιον πειραμάτων για να συνεχίσω.

ετνομεταξύ θα ήθελα να συζητήσουμε και άλλα παραπλήσια θέματα που φαίνονται λίγο τραβηγμένα όπως διάβασα πχ φίλτρο 400 λίτρων σε 500αρη ενυδρείο και ότι άλλο φαντάζεστε.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα έχω νεότερα περιμένω όμως την ολοκλήρωση κάποιον πειραμάτων για να συνεχίσω.

ετνομεταξύ θα ήθελα να συζητήσουμε και άλλα παραπλήσια θέματα που φαίνονται λίγο τραβηγμένα όπως διάβασα πχ φίλτρο 400 λίτρων σε 500αρη ενυδρείο και ότι άλλο φαντάζεστε.

Φίλε Χρήστο καλησπέρα!

Για το συγκεκριμένο θέμα είμαι σίγουρος πως θα έχει πάρα πολλά να μας διατυπώσει ο Σταμάτης, καθώς είχα ακούσει αρκετές φορές ότι διατηρούσε όλα τα ενυδρεία του που είχε στη "γιάφκα" με "μια χούφτα siporax"... θέλω κι εγώ πάρα πολύ να μάθω πως μπορεί να επιτευχθεί αυτό (δηλαδή να συντηρείται πολλών λίτρων ενυδρείο/α με μικρή ποσότητα βιολογικού υλικού).

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Να σου απαντήσω .

Δεν χρησιμοποιώ siporax αλλα Ehfisubstrat .

Πράγματι δεν έχω πολύ βιολογικό υλικό σε σχέση με τα λίτρα .

Αυτό που προσέχω είναι να έχω καλή κυκλοφορία οξυγονωμένου νερού μέσα στο βιολογικό υλικό με παρα πολύ χαμηλή ροή .

Βέβαια μεγάλος βοηθός του βιολογικού φίλτρου είναι τα φύκη .

Όταν σε άλλο θέμα κατηγορήθηκα οτι δίνω λανθασμένες πληροφορίες οτι σε 500 λίτρα ενυδρείο το βιολογικό φίλτρο με 400 λίτρα ροή την ώρα μπορεί να το κρατήσει , δεν έβαλε κανένας ( απο αυτούς που με κατηγόρησαν ) στο μυαλό του και δεν αναρωτήθηκε πως το λέει αυτο ο Σταμάτης ;

Δεν κατάλαβαν καν ότι τα στοιχεία ήταν μισά και ότι εγω θα μπορούσα να συμπληρώσω ότι ήθελα και να επιχειρηματολογήσω όπως ήθελα .

Αν ήμουν εγω θα ρώταγα , για ποιό είδος ενυδρείου μιλάμε , με τι ψάρια , πόσα ψάρια , με ποιό βιολογικό υλικό , με ποιά χωρητικότητα σε καθαρό βιολογικό υλικό .

Δεν ξέρω που το έγραψα αυτό και δηστυχώς δεν έβαλαν και ενα σύνδεσμο να το δω και να θυμηθώ για να δώσω ποιό ακριβή απάντηση για τη συγκεκρημένη περίπτωση που το είχα γράψει .

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω πολλή καλά ότι το σημαντικότερο στο ενυδρείο δεν είναι η ροή του νερού αλλά τα λίτρα του βιολογικού υλικού.

Αν το στήσιμο του ενυδρείου μας είναι τέτοιο που να μην δημιουργεί νεκρά σημεία τότε ακόμη και με μια κυκλοφορία νερού 200 λίτρα ανά ώρα μπορούμε να συντηρήσουμε ένα ενυδρείο με 500 λίτρα νερού.

Στην περίπτωση που δεν επαρκή η κυκλοφορία του φίλτρου ώστε να υπάρχει κίνηση σε όλο το ενυδρείο μπορούμε να βάλουμε σε καίρια σημεία απλούς κυκλοφοριτές.

Η βασική προϋπόθεση είναι το βιολογικό μας υλικό να είναι το ένα τρίτο από τα λίτρα του ενυδρείου μας δηλαδή στα 500 λίτρα θέλουμε ένα βιολογικό υλικό περίπου 150-170 λίτρα ή αν το υλικό μας είναι ποιοτικό πχ σιποραξ τοτε και 100 λίτρα υλικού αρκούν.

όσο αυξάνετε η δυνατότητα κυκλοφορίας του νερού τόσο λιγότερο βιολογικό υλικό θέλουμε φυσικά αυτό γίνετε έως ένα σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, όταν λες 100 λίτρα ποιοτικό βιολογικό υλικό, πως το εννοείς ; Η συσκευασία των 450 γραμμαρίων substrat pro , νομιζω οτι είναι ένα λίτρο αν δεν κάνω λάθος. Εννοείς οτι χρειαζόμαστε 100 τέτοια για ενα 500 ενυδρείο; Γράφω από κινητό και δεν μπορω να διασταύρωση εύκολα αυτό που είπα για το παραπανω προιόν.

Διόρθωσα το 10 σε 100... :)

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλω Χρήστο γι αυτη τη θεωρεία που ίσχυε παλιά .

Εδω πάω ποιό κοντά σε αυτα που μας δίνουν οι εταιρίες και ίσως ακόμα λιγότερο .

Θεωρώ πολύ εξελιγμένη τη τεχνολογία στα βιολογικά υλικά και αυτο μας δίνει τη δυνατότητα για πολύ μικρότερο όγκο να χρησιμοποιούμε .

Link to comment
Share on other sites

@dpap Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά δεν χρειάζεσαι 10 αλλά 50 τα υπόλοιπα 50 θα είναι σφουγγάρια κτλ. εννοούσα σαν σύνολό δηλαδή 100 λίτρα φίλτρο, αν αντικαταστήσουμε το substrat με βιομπαλες και μακαρόνια λόγο της μικρότερης επιφάνειας που έχουμε θα χρειαστούμε περισσότερο υλικό.

Το αν μας συμφέρει ή όχι είναι άλλο θέμα απλά μιλάμε αν είναι πραγματοποιήσιμο.

φυσικά αν αν αυξήσουμε την ροή του νερού ώστε να περνά το νερό μια φορά ανά ώρα δηλαδή σε 500 λίτρα ενυδρείο να έχουμε φίλτρο με ροή 500 λίτρα ανά ώρα αμέσως θα χρειαστούμε πολλή λιγότερα υλικά.

Παλιότερα τέτοια φίλτρα γίγας τα είχαν πολοί υπό μορφή σαπ, απλά η εταιρίες βρήκαν με τον καιρό το σωστό συνδυασμό ροής νερού και βιολογικού υλικού και έφτιαξαν τα σημερινά φίλτρα και τα σαπ επικράτησαν μόνο στα θαλασσινά όπου εκεί συνεχίζεται η παράδοση αυτή, αν και ως μη θαλασσινός βλέπω και εκεί κάποιες αλλαγές σε οτι αφορά τον όγκο.

@Σταμάτη μιλάμε θεωρητικά αλλά και πρακτικά θυμάμαι πολλή καλά που έβλεπα ενυδρεία και από κάτω να έχουν ένα σαπ το μισό από το ενυδρείο. Αν θυμάσαι καλά παρόμοια συζήτηση (ήσουν και εσύ παρόν) είχαμε με τον Μπλεχερ και αυτός είπε περιληπτικά, σε σχετική ερώτηση ΄΄πως να στρώνουμε το ενυδρείο και πόση ροή να έχει το φίλτρο΄΄ απάντησε απλά <<παίρνετε τα ψάρια και τα βάζετε στο ενυδρείο και μια ροή ίση με τον όγκο του ενυδρείου επαρκή αρκή να έχουμε μπόλικο βιολογικό υλικό περίπου 1/3 με 1/4>>. και ήταν πολλά άτομα εκεί παρόν και αμέσως αμέσως είχαν αρχίσει η ψίθυροι.

Αργότερα στο τραπέζι που ήμασταν ποιο πριβε αν θυμάσε καθόμουν δίπλα του και τον είχα τρελάνει στις ερωτήσεις πάνω στο θέμα. αλλά και ποιο μπροστά παρόμοια ήταν τα λόγια του όταν βγήκαμε μόνο εγώ ο Μπλεχερ και ο Στέλλας.

Αργότερα τα είχαμε βγάλει αυτά στο φόρουμ αλλά πέρασαν στα ψιλά γιατί μόνο που άκουσαν στρώσιμο με ψάρια αν ήμουν παρόν θα με έφτυναν που λέει ο λόγος και ούτε καν μπήκαν και να σε πω ακόμη και τώρα δεν μπαίνουν στον κόπο να το ψάξουν.

τελικά οι παλιοί κολλημένοι και οι νέοι δύσπιστη σε κάτι το νέο και το καινούργιο ενώ θα έπρεπε το νεαρό της ηλικίας τους να τους επιτρέπει να είναι ποιο ανοιχτομυαλοι.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Το θυμάμαι Χρήστο γιατί το ερώτημα το έκανα εγω που γνώριζα οτι η άποψη του Μπλέχερ απο παλιά ήταν ένα προς ένα , όσα λίτρα δηλαδή έχουμε στο ενυδρείο , άλλα τόσα θέλουμε για φίλτρο και θυμάμαι πολύ καλά που μας είπε οτι δεν θέλει το φίλτρο να έχει μεγάλη ροή .

Μη ξεχνάς όμως οτι ο Μπλέχερ προτιμά τα φυσικά υλικά και σε καμία περίπτωση δεν εννοούσε το 1/3 με 1/4 Siporax ή κάποιο άλλο υψηλής αποδοτικότητας βιολογικό υλικό .

Η αποδοτικότητα του βιολογικού υλικού δεν αυξάνετε με αύξηση της ροής του νερού , αυξάνετε με τη καλή οξυγόνωση .

Εχω ζήσει ακραίες καταστάσεις και σε μια ήταν παρών ο stormtrooper που στα ενυδρεία μου με ακραία ιχθυοφόρτηση σε συνδυασμό με μια αναποδιά ανέβηκε η αμμωνία σε πολύ υψηλά επίπεδα και αυτη η "μικρή" ποσότητα βιολογικού την έριξε στο 0 σε 48 ώρες , χωρίς να αλλάξει η ιχθυοφόρτηση και χωρίς αλλαγή νερού .

Απο τότε αναθεώρησα την άποψη που είχα και εγω για μεγάλες ποσότητες βιολογικών υλικών .

Link to comment
Share on other sites

Να σου απαντήσω .

Δεν χρησιμοποιώ siporax αλλα Ehfisubstrat .

Πράγματι δεν έχω πολύ βιολογικό υλικό σε σχέση με τα λίτρα .

Αυτό που προσέχω είναι να έχω καλή κυκλοφορία οξυγονωμένου νερού μέσα στο βιολογικό υλικό με παρα πολύ χαμηλή ροή .

Βέβαια μεγάλος βοηθός του βιολογικού φίλτρου είναι τα φύκη .

Όταν σε άλλο θέμα κατηγορήθηκα οτι δίνω λανθασμένες πληροφορίες οτι σε 500 λίτρα ενυδρείο το βιολογικό φίλτρο με 400 λίτρα ροή την ώρα μπορεί να το κρατήσει , δεν έβαλε κανένας ( απο αυτούς που με κατηγόρησαν ) στο μυαλό του και δεν αναρωτήθηκε πως το λέει αυτο ο Σταμάτης ;

Δεν κατάλαβαν καν ότι τα στοιχεία ήταν μισά και ότι εγω θα μπορούσα να συμπληρώσω ότι ήθελα και να επιχειρηματολογήσω όπως ήθελα .

Αν ήμουν εγω θα ρώταγα , για ποιό είδος ενυδρείου μιλάμε , με τι ψάρια , πόσα ψάρια , με ποιό βιολογικό υλικό , με ποιά χωρητικότητα σε καθαρό βιολογικό υλικό .

Δεν ξέρω που το έγραψα αυτό και δηστυχώς δεν έβαλαν και ενα σύνδεσμο να το δω και να θυμηθώ για να δώσω ποιό ακριβή απάντηση για τη συγκεκρημένη περίπτωση που το είχα γράψει .

Θελω να ξερεις,και το λεω δημοσια την αποψη μου για σενα στα ενυδρειακα ,εισαι για μενα μεσα στην καλυτερη 10αδα του φορουμ στο γλυκο νερο,και στην κορυφη στις ασθενειες.

Αλλα μην επιμενεις στο λαθος,γιατι δεν θελω να φερω σε δυσκολη θεση τον Βαγγελη ξανα.

Μια που αναγκαστικα μπηκα στο θεμα του Χρηστου,να πω και την δικη μου αποψη,με οποια σημασια εχει.

Ειναι πολυ ενθαριντικο,να υπαρχουν χομπιστες,να ασχολουνται πειραματικα με τα ενυδρεια,που μπορει να εχουν και καποιο πρακτικο αποτελεσμα,που ειναι το ζητουμενο.

Θα παρακουλουθω την ερευνα σου Χρηστο με ενδιαφερον.

Καλη επιτυχεια να εχεις :)

ΥΓ,και εγω δεν μπορω να βρω το θεμα,αλλα το ψαχνω.

Link to comment
Share on other sites

..........

Αλλα μην επιμενεις στο λαθος,γιατι δεν θελω να φερω σε δυσκολη θεση τον Βαγγελη ξανα.

......

Δεν θα φέρεις σε καμία δύσκολη θέση κανένα εφ όσων επιχειρηματολογής και δεν χρησιμοποιής προσωπικούς χαρακτηρισμούς .

Με χαρά περιμένω τον αντίλογο και να δούμε το λάθος μου .

Και όπως είδες δεν σε αμφισβήτησα οτι κάπου κάτι εχω γράψει διότι πράγματι την έχω αυτή την άποψη , γι αυτό και δεν ζήτησα το λίνκ .

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα που ανοιξες και κλειδωθηκε,θα μπορουσαμε να τα βαλουμε κατω και να πει ο καθε ενας μας την δικη του αληθεια,αυτο ειναι ενα σοβαρο θεμα,με σκοπο,μερακι και και κεφι,οποτε δεν μα ς περνει να κουβεντιαζουμε ασχετα πραγματα.

Καλη συνεχεια να εχετε

Link to comment
Share on other sites

Μα νομίζω οτι είμαστε επι του θέματος .

Το θέμα μας είναι αν 500 λίτρα ενυδρείο μπορεί να δουλέψει με βιολογικό φίλτρο με 400 λίτρα την ώρα .

Εκεί ήταν άλλο θέμα , δεν σου ζήτησα να συζητηθεί εκείνο το θέμα .

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι,τωρα ετσι οπως το θετεις,ειμαστε εντος θεματος :D αλλα δεν θα μπω στην κουβεντα,γιατι καπου μην στραβωσει,και παλι γινω εγω ο γρινιαρης :)

Link to comment
Share on other sites

Μα πάντα έτσι το θέτω προσπαθώ πάντα να μη μπλέκω τα θέματα μεταξύ τους .

Με κατηγόρησες και οφείλεις να το αποδείξεις αλλιώς ονομάζετε συκοφαντία και δεν θέλω να το πάρω έτσι .

Link to comment
Share on other sites

Μα πάντα έτσι το θέτω προσπαθώ πάντα να μη μπλέκω τα θέματα μεταξύ τους .

Με κατηγόρησες και οφείλεις να το αποδείξεις αλλιώς ονομάζετε συκοφαντία και δεν θέλω να το πάρω έτσι .

Οπα οπα Σταματη ,δεν θελω και τετοια,δεν σε συκοφαντησα εγω,αναφερα μια συμβουλη που εδωσες σε εναν αρχαριο χομπιστα,που ετυχε να συμμετεχω και εγω,και του ειπες οτι μπορει να λειτουργισει τα 500 λιτρα ενυδρειο με 400 λιτρα κυκλοφορεια.Λε ω ψεματα? θελω απαντηση .Επισης επειδη μεγαλωνουμε λιγο,και αρχιζουμε να ξεχναμε καποια πραγματα,ειχες συμβουλεψει μια κοπελια που τα Νιτρωδη της ηταν στα υψη,ενω εγω τις ειχα πει να κανει αλλαγη νερου 50% εσυ της ειπες αστο ετσι οπως ειναι,και μετα απο δυο μερες πεθανε το ψαρακι της φιλης(Δεν λεω οτι και με την αλλαγη θα σωζωταν το ψαρι)αλλα πεθανε.

Αν αυτα που λεω, λες τωρα οτι δεν τα ειπες,εγω πως πρεπει να σε χαρακτηρισω?Γιαυτο θα σε παρακαλεσω να ανακαλεσεις .

Συγνωμη Χρηστο,κατι ηξερα που δεν ηθελα να μπω στο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Οπα οπα Σταματη ,δεν θελω και τετοια,δεν σε συκοφαντησα (αν δεν απαντήσεις θα είναι συκοφαντία τι διευκρίνισα και συγκεκριμένα μετα την απάντηση τη δικιά σου οτι δεν θα μπείς στη κουβέντα ) εγω,αναφερα μια συμβουλη που εδωσες σε εναν αρχαριο χομπιστα,που ετυχε να συμμετεχω και εγω,και του ειπες οτι μπορει να λειτουργισει τα 500 λιτρα ενυδρειο με 400 λιτρα κυκλοφορεια.Λε ω ψεματα? ( μα καλά δεν διάβασες ποιό πάνω ότι εξακολουθώ να το πιστεύω και με το Χρήστο αυτό δεν συζητάμε ; ) θελω απαντηση .Επισης επειδη μεγαλωνουμε λιγο,και αρχιζουμε να ξεχναμε καποια πραγματα,ειχες συμβουλεψει μια κοπελια που τα Νιτρωδη της ηταν στα υψη,ενω εγω τις ειχα πει να κανει αλλαγη νερου 50% εσυ της ειπες αστο ετσι οπως ειναι,και μετα απο δυο μερες πεθανε το ψαρακι της φιλης(Δεν λεω οτι και με την αλλαγη θα σωζωταν το ψαρι)αλλα πεθανε. ( εδω θέλω λίνκ και να συζητηθεί σε εκείνο το θέμα )

Αν αυτα που λεω, λες τωρα οτι δεν τα ειπες,εγω πως πρεπει να σε χαρακτηρισω? ( θα με τρελάνεις τώρα είπα πουθενά το αντίθετο ; ) Γιαυτο θα σε παρακαλεσω να ανακαλεσεις . Τι να ανακαλέσω , αν δεν απαντήσεις θα ισχύει , αν απαντήσεις σαφώς και δεν ισχύει , απο εσένα εξαρτάτε .

Συγνωμη Χρηστο,κατι ηξερα που δεν ηθελα να μπω στο θεμα.

Εσυ υποστηρίζεις οτι δεν μπορεί να λειτουργήσει ενα ενυδρείο 500 λίτρων με 400 λίτρα κυκλοφορίας .

Και εγω υποστηρίζω ότι μπορεί .

Ποιό πάνω έχουμε κάνει κουβέντα με το Χρήστο πάνω σε αυτο , πές μας γιατί δεν συμφωνείς .

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη Χρηστο,κατι ηξερα που δεν ηθελα να μπω στο θεμα.

Νομίζω πως ψάχνουμε πληροφορίες για διάφορα χψ θέματα ώστε να μάθουμε κάτι παραπάνω για κάποια ταμπού και για κάποιους μύθους.

Εγώ θέλω να πεις την γνώμη σου και δεν έχω πρόβλημα με την αντιπαράθεση των γνώσεων σίγουρα στο τέλος θα βγούμε κερδισμένοι.

Υπάρχουν στιγμές που διαβάζουμε κάτι που δεν μας κολλάει και θα θέλαμε να διαφωνήσουμε αλλά δεν το κάνουμε γιατί αυτός που το είπε είναι ποιο έμπειρος ή είναι κάποιος φίλος, ή κάποιος που έχει μια θέση συντονιστή ή χαίρει μιας εκτίμησης στο φόρουμ για την χρόνια προσφορά του κτλ.

Έτσι αφήνουμε δυστυχώς να αιωρούνται εσφαλμένες πληροφορίες γιατί δεν έχουμε ίσος το σθένος να τα βάλουμε σε εισαγωγικά με αυτόν που θεωρείτε ο σουπερ ντουπερ γνώστης, ή φοβόμαστε ότι μπορεί να είμαστε λάθος και να ταπεινωθούμε.

Επιτέλους πρέπει να αλλάξει αυτό γιατί πολές φορές ακόμη και ένας αρχάριος μπορεί να ξέρει κάτι και να δώσει φως σε αυτόν που ασχολείται δεκαετίες με το χόμπι.

θα μπορούσα να πω ακόμη και προσωπικό παράδειγμα που έμαθα κάτι πριν λίγο καιρό που δεν το ήξερα και ας ασχολήθηκα χρόνια ολόκληρα και το έμαθα από έναν που ασχολείται μόλις 3 χρόνια και όχι 30 που ασχολούμαι εγώ.

Προσωπικά θέλω να αμφισβητούμε γιατί έτσι με δίνετε η ευκαιρία να αποδείξω τα πιστεύω μου ή να καταρρεύσουν σαν τραπουλόχαρτα, είτε συμβεί το πρώτο είτε το δεύτερο εγώ θα βγω κερδισμένος.

Για αυτό θέλω τον διάλογο για αυτό θέλω να συμμετέχουν και αλλοι, αλλά δυστυχώς πολλές φορές ο διάλογος καταντά μονόλογος.

Εκφράσεις του τύπο συμφωνώ ή διαφωνώ, ή είναι λάθος ή είναι σωστό χωρίς επιχειρήματα δεν προσφέρουν τίποτα για αυτό θα ήθελα αν διαφωνείς με τον Σταμάτη να πεις γιατί διαφωνείς και σε ποιο σημείο διαφωνείς. μπορεί πχ να μην διαφωνείς επί της ουσίας αλλά με τον τρόπο που μετέφερε την πληροφορία χωρίς εξηγήσεις. Εγώ αυτό το μεμπτό βλέπω στον Σταμάτη.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο μεσα στην 10αδα,κατατασω και εσενα,το ξερεις και στο εχω πει και σε παλαιοτερες κουβεντες που ειχαμε κανει.Ειλικρινα χαιρομαι που ασχολεισαι με κατι πρωτοπορικο θεμα.Εγω δεν εχω ουτε τον χρονο,ουτε την γνωση,για να πειραματιστω και να συμβαλω στο θεμα σου.Εφτιαξα ενα ενυδρειο,που παω τα βραδια,το χαζευω και με χαλαρωνει,και τιποτα αλλο.Επικρατει η αποψη,οτι με λιγο φαγητο,με λιγα ψαρια και με αραιες αλλγες νερου,εχουμε ενα σωστα διατηρημενο ενυδρειο,Εγω τα κανω ολα ανποδα,πολλα ψαρια,πολυ τροφη,ανα εβδομαδα 60% αλλαγη νερου.Το ενυδρει ομου ειναι υγιεστατο,ποτε δεν χαλασε ο ρυθμος του.Ποτε ομως δεν συμβουλεψα αρχαριο να βαλει πολλα ψαρια,να ταιζει πολυ,και να κανει αλλαγη 60%,γιατι πλεον ,με την μικρη εμπειρια που εχω,νιωθω οτι εγω και μονο εγω μπορω να διαχειριστω το ενυδρειο μου,αλλα οχι ενας αρχαριος.

Τωρα ερχομαι στην αντιπαραθεση και στο θεμα ,αν 500 λιτρα τρεχουν με 400 λιτρα την ωρα.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ισως ναι ισως οχι.Αλλα σε ρωτω ρε Χρηστο,εσυ με τετοια εμπειρια που εχεις,θα συμβουλεβες εναν αρχαριο να το κανει,και θελω εδω αντρικια απαντηση.

Εφερα στον Σταματη αυτο το παραδειγμα ,που για μενα ειναι λαθος,αλλα και τοτε στο θεμα,εκανα πισω,οταν ανοιξε ομως το θεμα με τον αγενεστατο τιτλο που λεει Αν δεν ξερεις μην μιλας,προσβαλοντας ευθεως ενα νεο μελος,που πραγματι σε καποια φαση εκανε ενα λαθος.Σιγα τα ωα,ποιος εισαι δηλ και εχεις το δικαιωμα να προσβαλεις ενα μελος,που ολοι οι παλαιοτεροι ξερουμε οτι ,τα νεα μελη ειναι λιγο βιαστικα.Οπως με προσβαλει ευθεως τωρα εμενα,αλλα θα τον απαντησω οταν παρει θεση η αρχουσα ταξη του φορουμ,και εαν εφαρμοσει τους κανονες του φορουμ.Γιατι δεν ειναι η πρωτη αλλα πολλοστι φορα που το κανει για διαφορα μελη.Εκτος αν εχει το ατιμωρητο,θα δειξει.

Και παλι συγνωμη που σου καναμε λιγο μανταρα το θεμα σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να απαντάς στο εντός θέματος και ανακατεύεις άλλα θέματα που θα με αναγκάσεις να ανοίξω νέο κύκλο συζητήσεων .

Βεβαίως και θα το έλεγα σε ένα αρχάριο και μου κάνει εντύπωση που δεν χρησιμοποιείς τα κλειδιά που έδωσα ποιό πάνω για να είναι σωστό το ερώτημα σου .

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Σου ζητώ να απαντήσεις γιατί δεν μπορεί να υποστηρίξει το φίλτρο που λές 500 λίτρα ενυδρείο και εσυ μου λές οτι περιμένεις να πάρουν θέση τα αφεντικά .

Κατάλαβες τώρα ποιά λέγετε συκοφαντία ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...