Jump to content

Προς Εξερεύνηση Των Μύθων.


Recommended Posts

Όσοι ασχολούμαστε με το ενυδρείο σίγουρα θα έχουμε ακούσει για κάποια στάνταρ τα οποία δεν τα αμφισβητούμε και δεν τα ψάχνουμε περιτέρου.

Το ερώτημα που μου δημιουργήθηκε είναι το εξής:

Κατά πόσο ισχύουν αυτά τα οποία πλέον είναι στάνταρ στο χόμπι μας

Πόσο έτυμη είμαστε για ανατρεπτικές μεθόδους στορίσματος και συντήρηση του ενυδρείου;

Τα τελευταία χρόνια έχω ψάξει, διαβάσει και πειραματιστή ώστε να δώσω απαντήσεις στον εαυτό μου και σε εσάς. Βρίσκομαι στην τελευταία φάση της έρευνας μου και εδώ θα ήθελα να ζητήσω και από εσάς την συμβολή σας.

Θα θέσω κάποια ερωτήματα ποιο κάτω και θέλω της απαντήσεις σας με βάση την άποψη σας, την γνώμη σας, τα πιστεύω σας, τα πειράματα σας, τα άρθρα που διαβάσατε και οτιδήποτε άλλο. Βέβαια κορφή θα ήταν αν οι απόψεις σας είναι εμπεριστατωμένες βασισμένες σε επιστημονικές μελέτες κτλ.

Τα ερωτήματα είναι πολλά και δεν χρειάζεται να απαντήσετε σε όλα.

Ο σκοπός μου δεν είναι να κάνουμε μια άμορφη συζήτηση και να πει ο κάθε ένας την γνώμη του και τέλος, αλλά ούτε να επιβάλω κάποιες απόψεις με το ζόρι, αλλά να βγει στην επιφάνεια η αλήθεια χωρίς να επιδέχεται αμφισβητήσεις. Μια αλήθεια βασισμένοι πάνω πρακτικές εφαρμογές και επιστημονικές βάσεις.

Εγώ έχω κάνει κάποια περάματα τα οποία τα επαναλαμβάνω για να είμαι 100% σίγουρος όσοι ενδιαφέρεστε θα μπορούσατε κάποια να τα κάνετε και εσείς τα οποία είναι εύκολα και με μικρό κόστος.

Αρχίζω με το γενικό θέμα στρώσιμο ενυδρείου με σκοπό επιτέλους να ξεδιαλύνουν τα πράγματα μια για πάντα.

Ερώτηση 1

Μας λένε ότι δεν κάνει να στρώνουμε με αμμωνία το ενυδρείο γιατί είναι δηλητήριο σωστό ή λάθος και γιατί;

Ερώτηση 2

Μας λένε ότι δεν κάνει να στρώνουμε ενυδρεία με ψάρια σωστό ή λάθος και γιατί.

Ερώτηση 3

Συχνά βλέπουμε να μας προτείνουν το στρώσιμο με τροφή σαν έναν ποιο σωστό και οικολογικό τρόπο σωστό ή λάθος;

Ερώτηση 4

Μπορούμε να στρώσουμε ενυδρείο μόνο με νερό και φίλτρο μέσα σε ένα μήνα χωρίς κάποια πρόσθετα (βακτήρια, μπόλι, αμμωνία κτλ)

Ερώτηση 5

Γιατί ένα ενυδρείο στρώνει μετά από 4+ μήνες και τη σημαίνει στρώσιμο ενυδρείου

Ερώτηση 6

Τη είναι τα έτυμα βακτήρια και τη κάνουν, στρώνουν το ενυδρείο ή το βοηθούν να στρώσει.

Ερώτηση 7

Με τη νερό, θερμοκρασία, Ph, GH, KH πρέπει να στρώσουμε το ενυδρείο μας πόσο επηρεάζει το στρώσιμο και ποιος ο κύκλος ζωής των βακτηρίων την τον επιβραδύνει και την τον επιταχύνει.

Ερώτηση 8

Βοηθούν τα φυτά στο στρώσιμο του ενυδρείου μας αν ναι ή όχι τότε γιατί

Ερώτηση 9

Τη είναι επικίνδυνο για το ψάρι και από πόσο; Τη αποβάλει το ψάρι και πόσο;

Προβληματιστείτε και αν θέλετε απαντάτε, όπως και να έχει ενώ θα ολοκληρώσω τα πειράματα και την έρευνα μου κατά τον Οκτώβριο.

Οπότε θα δώσω απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα που θέτω ποιο πάνω.

Αναμένονται πολλές ανατροπές

Όσοι γουστάρετε λοιπόν καλώ ψάξιμο στο χώρο του ίντερνετ και όχι μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Βρε πάλι πειράματα? :turned:

Αν και δεν έχω στρώσει πολλά ενυδρεία , ευχαρίστως να σου απαντήσω..

Όσοι ασχολούμαστε με το ενυδρείο σίγουρα θα έχουμε ακούσει για κάποια στάνταρ τα οποία δεν τα αμφισβητούμε και δεν τα ψάχνουμε περιτέρου.

Το ερώτημα που μου δημιουργήθηκε είναι το εξής:

Κατά πόσο ισχύουν αυτά τα οποία πλέον είναι στάνταρ στο χόμπι μας

Πόσο έτυμη είμαστε για ανατρεπτικές μεθόδους στορίσματος και συντήρηση του ενυδρείου;

Τα τελευταία χρόνια έχω ψάξει, διαβάσει και πειραματιστή ώστε να δώσω απαντήσεις στον εαυτό μου και σε εσάς. Βρίσκομαι στην τελευταία φάση της έρευνας μου και εδώ θα ήθελα να ζητήσω και από εσάς την συμβολή σας.

Θα θέσω κάποια ερωτήματα ποιο κάτω και θέλω της απαντήσεις σας με βάση την άποψη σας, την γνώμη σας, τα πιστεύω σας, τα πειράματα σας, τα άρθρα που διαβάσατε και οτιδήποτε άλλο. Βέβαια κορφή θα ήταν αν οι απόψεις σας είναι εμπεριστατωμένες βασισμένες σε επιστημονικές μελέτες κτλ.

Τα ερωτήματα είναι πολλά και δεν χρειάζεται να απαντήσετε σε όλα.

Ο σκοπός μου δεν είναι να κάνουμε μια άμορφη συζήτηση και να πει ο κάθε ένας την γνώμη του και τέλος, αλλά ούτε να επιβάλω κάποιες απόψεις με το ζόρι, αλλά να βγει στην επιφάνεια η αλήθεια χωρίς να επιδέχεται αμφισβητήσεις. Μια αλήθεια βασισμένοι πάνω πρακτικές εφαρμογές και επιστημονικές βάσεις.

Εγώ έχω κάνει κάποια περάματα τα οποία τα επαναλαμβάνω για να είμαι 100% σίγουρος όσοι ενδιαφέρεστε θα μπορούσατε κάποια να τα κάνετε και εσείς τα οποία είναι εύκολα και με μικρό κόστος.

Αρχίζω με το γενικό θέμα στρώσιμο ενυδρείου με σκοπό επιτέλους να ξεδιαλύνουν τα πράγματα μια για πάντα.

Ερώτηση 1

Μας λένε ότι δεν κάνει να στρώνουμε με αμμωνία το ενυδρείο γιατί είναι δηλητήριο σωστό ή λάθος και γιατί;

Μια χαρά κάνει απλά βοηθάμε την ωφέλιμη βακτηριακη αποικία να μεγαλώσει..

Και είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος ώστε να ετοιμάσουμε τα φίλτρα μας προς την άμεση τοποθέτηση των ψαριών, Δεν το έχω προσωπικά δοκιμάσει..

Ερώτηση 2

Μας λένε ότι δεν κάνει να στρώνουμε ενυδρεία με ψάρια σωστό ή λάθος και γιατί.

Πάλι εξαρτάται το μέγεθος του ενυδρείου δεν κάνει να στρώνουμε το ενυδρείο με ψάρια . γιατί τα πρωτα σταδια στρωσιματος ειναι τοξικά για αυτά , αμμωνια , νο2 .

Ερώτηση 3

Συχνά βλέπουμε να μας προτείνουν το στρώσιμο με τροφή σαν έναν ποιο σωστό και οικολογικό τρόπο σωστό ή λάθος;

Αυτο χρησιμοποιώ εγώ , απλά παίρνει πολύ χρόνο, το κάνω κυρίως για τις γαρίδες ώστε να στρωθεί και ο βυθός κάπως, περίπου 2 μήνες..

Ερώτηση 4

Μπορούμε να στρώσουμε ενυδρείο μόνο με νερό και φίλτρο μέσα σε ένα μήνα χωρίς κάποια πρόσθετα (βακτήρια, μπόλι, αμμωνία κτλ)

Εξαρτάται τι ενοεις στρώσιμο, αν ενοεις όλο το ενυδρείο όχι , το φίλτρο με μπόλι , και αμμωνία ΄κάτι γίνεται αν βάλουμε μια μικρη αποικία από ψάρια.

Ερώτηση 5

Γιατί ένα ενυδρείο στρώνει μετά από 4+ μήνες και τη σημαίνει στρώσιμο ενυδρείου

4 μήνες + όπως είπες , το στρώσιμο δεν αφορά μόνο το φίλτρο αλλά και το βυθό... ο βυθός μπορεί να πάρει και περισσότερο , στην ουσια ο βυθός σταθεροποιεί ολο το σύστημα του ενυδρείου,.

Ερώτηση 6

Τη είναι τα έτυμα βακτήρια και τη κάνουν, στρώνουν το ενυδρείο ή το βοηθούν να στρώσει.

Τα έτοιμα βακτήρια δεν στρώνουν , μπορεί να μην κάνουν και τίποτα , από τι εχουν πει πολοι χομπιστες, δεν τα έχω δοκιμάσει πότε.

Ερώτηση 7

Με τη νερό, θερμοκρασία, Ph, GH, KH πρέπει να στρώσουμε το ενυδρείο μας πόσο επηρεάζει το στρώσιμο και ποιος ο κύκλος ζωής των βακτηρίων την τον επιβραδύνει και την τον επιταχύνει.

Κυριως αυτο που επηρεάζει , ειναι η θερμοκρασία και όχι οι συνθήκες , εκτός και αν έχουμε ph χαμηλότερου του 6 οπού εκεί δεν αναπτύσσονται εύκολα τα βακτηρία.

Ερώτηση 8

Βοηθούν τα φυτά στο στρώσιμο του ενυδρείου μας αν ναι ή όχι τότε γιατί

Εξαρτάται πως το ενοεις, σαν φυτο αυτο που θα κάνει ειναι να τραβηξει θρεπτικά απο το νερό, οτι βρεις αμμωνια , νιτρωδες , νιτρικα. στο μονο που θα επιταχυνει το στρωσιμο ειναι τα χαλασμένα φυλλα του , οπου ειναι τροφη και για τα βακτηρια.

Ερώτηση 9

Τη είναι επικίνδυνο για το ψάρι και από πόσο; Τη αποβάλει το ψάρι και πόσο;

????

Προβληματιστείτε και αν θέλετε απαντάτε, όπως και να έχει ενώ θα ολοκληρώσω τα πειράματα και την έρευνα μου κατά τον Οκτώβριο.

Οπότε θα δώσω απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα που θέτω ποιο πάνω.

Αναμένονται πολλές ανατροπές

Αυτα τα εμπειρικά απο εμένα , περινένω το πείραμα σου , πόσα ενυδρεία έστησες?

Όσοι γουστάρετε λοιπόν καλώ ψάξιμο στο χώρο του ίντερνετ και όχι μόνο.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Αν και γνωριζεις σε γενικες γραμμες την αποψη μου περι πολλων των ερωτησεων σου, θα απαντησω συμφωνα με την πρωσοπικη μου εμπειρια αλλα και βασει εμπειρεστατωμενων στοιχειων που εχω διαβαση κατα καιρους οταν ψαχνομουν καποιο καιρο περισσοτερο για να κατανοησω πεντε πραγματα σε διαφορες βιβλιογραφιες και στο νετ.

Ερώτηση 1

Μας λένε ότι δεν κάνει να στρώνουμε με αμμωνία το ενυδρείο γιατί είναι δηλητήριο σωστό ή λάθος και γιατί;

Κατα αρχας' ναι μπορουμε να στρωσουμε ενυδρειο μονο με αμμωνια και αυτο ειναι γεγονος!

Η αμμωνια ειτε προερχεται απο την αποσυνθεση καποιου οργανικου αποβλυτου ειτε ειναι χημικης συνθεσης, ειναι παντα αμμωνια και δεν εχει καποια διαφορα. Το θεμα ειναι πως οταν στρωνουμε ενα ενυδρειο περαν των νιτροποιητικων βακτηριων και τον κυκλο του αζωτου εχουμε και αλλους βιοχημικους κυκλους που εξελισωνται στο ενυδρειο μας. Στη βιολογία ως ετερότροφος, (heterotroph), χαρακτηρίζεται ο οργανισμός εκείνος που αδυνατεί ο ίδιος να κατασκευάσει τις οργανικές ουσίες εκείνες τις οποίες χρειάζεται, εξαρτώμενος έτσι από το περιβάλλον του. Ετερότροφοι οργανισμοί είναι όλα τα ζώα, όλοι οι μύκητες, πολλά βακτήρια, τα φυτά που δεν φέρουν χλωροπλάστες, καθώς και κάποια ανθοφόρα φυτά (όπως τα εντομοφάγα). Οι ετερότροφοι συνθέτουν το οργανικό τους υλικό, είτε άμεσα είτε έμμεσα, από τη δραστηριότητα των αυτότροφων οργανισμών. Διακρίνονται σε καταναλωτές και αποικοδομητές. Σημειώνεται ότι οι ετερότροφοι οργανισμοί κατά κύριο λόγο χαρακτηρίζονται δευτερο-παραγωγοί, ή δευτερογενείς παραγωγοί, ακριβώς επειδή καταναλώνουν οργανική ύλη την οποια μονο με την προσθηκη της αμμωνιας δεν εχουμε, με αποτελεσμα οταν βαλουμε καποιο ψαρι και οταν θα νομιζουμε οτι εχει στρωσει σε ολα τα επιπεδα το ενυδρειο μας να αποσταθεροποιητε μεχρι να αναπτυχθουν και οι υπολοιποι οργανισμοι.

Ερώτηση 2

Μας λένε ότι δεν κάνει να στρώνουμε ενυδρεία με ψάρια σωστό ή λάθος και γιατί.

Τη ακριβως να πουμε δηλαδη, οτι το περιβαλλον ειναι ακρως εχθρικο και τοξικο; το οτι τα ψαρια καιγονται κουβαλλοντας για την υπολοιπη ζωη τους ενα σταυρο; το οτι αρρωστενουν αν την γλιτωσουν απο τον θανατο; το οτι ειναι απανθρωπο και οτι δεν σεβομαστε συνειδητα την ζωη του με τις οποιες συνεπιες;

Πιστευω οτι στο τελος ειναι στην κριση του καθε ενος να επιλεξη οποια μεθοδο του αρμοζει και κρινη καλυτερα για τον εαυτο του, αλλα το παρασυνθημα στο χομπυ μας ειναι η υπομονη και οχι η ματεοδοξια επειδη δεν κρατιωμαστε να βαλουμε μεσα στο ενυδρειο ψαρια για να το δουμε αμεσως γεματο για να ευχαρηστισουμε μονο και μονο το ειναι μας και τιποτα αλλο ξερωντας τις επιπτωσεις.

Ερώτηση 3

Συχνά βλέπουμε να μας προτείνουν το στρώσιμο με τροφή σαν έναν ποιο σωστό και οικολογικό τρόπο σωστό ή λάθος;

Οπως γνωριζεις ειμαι φανατικος υποστηρυχτεις της συγκεκριμενης μεθοδου, και οπως καταλαβαινεται δεν ρισκαρω καποιο ζωντανο και προσθετω οργανικη υλη για να παρει μπροστα ολη η βιολογια του ενυδρειου και οχι μονο του κυκλου του αζωτου.

Ερώτηση 4

Μπορούμε να στρώσουμε ενυδρείο μόνο με νερό και φίλτρο μέσα σε ένα μήνα χωρίς κάποια πρόσθετα (βακτήρια, μπόλι, αμμωνία κτλ)

Σιγουρα θα δημιουργηθει μια καποια βιολογια, βλεπεις η δυναμη της φυσης δεν περιμενει καποιο σκευασμα βακτηριων για να παρει μπροστα, αλλα με το πρωτο ψαρι που θα μπει μεσα δεν θα μπορεσουν αυτες οι λιγοστες αποικιες βακτηριων να καλυψουν το οργανικο φορτιο με αποτελεσμα μεχρι να πολλαπλασιαστουν οι αποικιες τα ψαρια μας και παλι να κυνδηνευουν λογω αμμωνιας κλπ.

Ερώτηση 5

Γιατί ένα ενυδρείο στρώνει μετά από 4+ μήνες και τη σημαίνει στρώσιμο ενυδρείου

Το ενυδρειο στρωνει μεσα σε ενα με δυο μηνες, απο εκει και περα ωριμαζει τον υπολοιπο καιρο με αποτελεσμα να εχουμε ενα ποιο ισοροποιημενο και σταθερο συστημα .

Ερώτηση 6

Τη είναι τα έτυμα βακτήρια και τη κάνουν, στρώνουν το ενυδρείο ή το βοηθούν να στρώσει.

Απο σκευασματα πολλα και διαφορα, αλλα καλυτερα αλλα χειροτερα αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι και απολυτος απαραιτητα για να στρωσουμε ενα ενυδρειο. Η βιολογια του ενυδρειου θα αρχισει να εξελισεται απο την πρωτη σταγονα που θα πεσει μεσα. Αναλογα το σκευασμα και την φιλοσοφια καθε εταιριας προσφερουν καποια τεχνασματα, οπως συνθετικες κολλωδεις ουσιες γιατι ποιο γρηγορη αποικηση βακτηριων στο φιλτρο, οργανικες ουσιες για την αμεση εκκινηση του κυκλου, επιλεγμενες ομαδες βακτηριων, δεσμετικα τοξικων ουσιων και βαρεων μεταλλων, κλπ.

Απο την στιγμη που μπει μεσα ψαρι ομως χρειαζετε πολυ προσοχη γιατι οι παραμετροι ειναι πολλοι και εαν το ενυδρειο δεν ειναι καλα στρωμενω, ευκολα τοτε μπορουν να κυνδηνεψουν τα ψαρια μας ειδικα οταν το νερο ειναι δυκτιου και αλκαλικο οπου η αμμωνια ειναι πολυ τοξικη.

Θα συνεχισω καποια αλλη στιγμη γιατι περασε αρκετα η ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για της απαντήσεις σας.

Ξέρω ότι δεν μοιράζομαι με πολους την τρέλα των πειραμάτων για αυτό δεν περιμένω πληθώρα απαντήσεων.

Αν έχετε καμιά ιδέα η αν θέλετε να θέσετε κάποιο ερώτημα θα ήταν ευπρόσδεκτο.

Δυστυχώς φίλε μου Nic πλέον δεν έχω πολλά ενυδρεία οπότε αναγκάζομαι να στήνω και να ξεστήνω τα ενυδρεία για περάματα και για αυτό με πήρε πολλή χρόνο, ενώ αν είχα το χρήμα, θα είχα τελειώσει σε ένα 6αμηνο.

Εκτός αυτού είναι και ο χρόνος ένα πρόβλημα δεν έχω την άνεση να ψάχνω επί ώρες και να διαβάζω επί ώρες διάφορα άρθρα. Οπότε όλα τα κάνω σιγά στιγά.

Αρκετές φορές τα αποτελέσματα ήταν διαφορετικά από αυτά που πίστευα ότι θα εβγεναν, το δύσκολο ήταν να ψάξω να βρω επιστημονικές εξηγήσεις ώστε να μάθω το γιατί. Θέλω να πιστεύω πως θα έχω τελειώσει έως τον Οκτώβριο, αν και με ξύνει το δάκτυλο κάποια να τα δημοσιεύσω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

[quote name="Χρήστος" post="

Ερώτηση 7

Με τη νερό, θερμοκρασία, Ph, GH, KH πρέπει να στρώσουμε το ενυδρείο μας πόσο επηρεάζει το στρώσιμο και ποιος ο κύκλος ζωής των βακτηρίων την τον επιβραδύνει και την τον επιταχύνει.

Απο καποιες μελετες που ειχα διαβαση στο παρελθον ειχαν βρει οτι τα βακτηριδια αναπτυσοντε καλυτερα και γρηγοροτερα κοντα στο ΡΗ 8,2 και γενικοτερα μιλωντας σε αλκαλικο περιβαλλον ενω οσο αφορα την θερμοκρασια κοντα στους 28 με 32 βαθμους κελσιου μια που επιταχυνουμε τον μεταβολισμο τους. Επισης διπλασιαζονται σαν πλυθισμος ανα εικοσαλεπτο με γεωμετρικη προοδο. Αν δει το θεμα ο δελτα 66 ( Σπυρος) καπου θα εχει και τα λινκς περι του θεματος.

Ερώτηση 8

Βοηθούν τα φυτά στο στρώσιμο του ενυδρείου μας αν ναι ή όχι τότε γιατί

Τα φυτα ως γνωστο καταναλωνουν αζωτουχες ενωσεις ως προς οφελος τους, οποτε σιγουρα βοηθουν αρκετα και στην αποτοξινωση του νερου ως ενα βαθμο μια που οταν ξεπεραστουν καποια ορια αρχιζουν να υποφερουν εως και να καουν. Σιγουρα ειναι ενας σημαντικος συμμαχος των ψαριων.

Ερώτηση 9

Τη είναι επικίνδυνο για το ψάρι και από πόσο; Τη αποβάλει το ψάρι και πόσο;

Ως γνωστο υπαρχουν αρκετοι παραγωντες οπου μπορουν να επιρεασουν την υγεια ενος ψαριου, απο την τοξικοτητα καποιων ενωσεων εως το απλο στρες και η συμβιωση με διαφορα ψαρια σε οτι νανε παραμετρους, κλπ. Γενικος παντως πιστευω πως σε ενα ουδετερο ΡΗ μπορουμε να φιλοξενισουμε αρκετα ειδη περαν καποιον ιδιαιτερων ψαριων, οπως επισης να εχουμε μικροτερη τοξικοτητα της αμμωνιας εαν καποιος αποφασιση να αρχιση το στρωσιμο απευθειας με ψαρια. Κατα τα αλλα οποιοδηποτε τεστ αμμωνιας αναφερει τα επιπεδα επικυνδηνοτητας οσο αφορα το ΡΗ σε σχεση με την αμμωνια αλλα απο ψαρι σε ψαρι υπαρχει και διαφορα στο επιπεδο δυσφοριας, ανοχης και αντοχης.

Επισης ενα 70 με 80 % της αμμωνιας αποβαλλεται αμεσα απο τα βραγχια των ψαριων και σε δευτερη φαση παραγεται απο τα αποβλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση 9

Τη είναι επικίνδυνο για το ψάρι και από πόσο; Τη αποβάλει το ψάρι και πόσο;

Η ποιότητα του νερού εκτροφής καθορίζεται από φυσικά χαρακτηριστικά, χημικά χαρακτηριστικά, μικροοργανισμούς και ρυπαντές.

Αναλυτικά, στα φυσικά χαρακτηριστικά περιλαμβάνονται: θερμοκρασία, ταχύτητα ροής, θολερότητα και πίεση. Στα χημικά χαρακτηριστικά περιλαμβάνονται: διαλυμένο οξυγόνο, pH, CO2 , αλκαλικότητα, αμμωνία, νιτρώδη ιόντα, νιτρικά ιόντα, σκληρότητα νερού, αλατότητα και βαρέα μέταλλα. Στους μικροοργανισμούς περιλαμβάνονται οι παθογόνοι (βακτήρια, ιοί, μύκητες, πρωτόζωα) και στους ρυπαντές οι υδρογονάνθρακες πετρελαίου, τα οργανικά χημικά και τα μέταλλα.

Επειδή αντιλαμβάνομαι ότι σε αυτό το θέμα σκοπός είναι να συγκεντρωθούμε πάνω στο "στρώσιμο" του ενυδρείου και τους βιογεωχημικούς κύκλους ιδιαίτερα του αζώτου, θα περιοριστώ μόνο σε αυτά τα χαρακτηριστικά, χωρίς να αναφερθώ ξανά σε κύκλο αζώτου διότι γι'αυτό υπάρχουν ήδη πολλά θέματα.

Το περισσευούμενο άζωτο που αποβάλλεται από το ψάρι (2/3 από τα βράγχια, ούρα- 1/3 από τα περιττώματα) αποβάλλεται υπό τη μορφή της αμμωνίας (μη ιονισμένης) : ΝΗ3 + Η2Ο <-> ΝΗ4+ +ΟΗ- (το σύμβολο <-> δείχνει την αμφίδρομη πορεία της αντίδρασης)

Η ισορροπία αυτής της αντίδρασης εξαρτάται από τη θερμοκρασία, το pH και την αλατότητα (που στο γλυκό νερο δε μας απασχολεί).

Η τοξική αμμωνία σε υψηλές συγκεντρώσεις προκαλεί ιστολογικές αλλοιώσεις οι οποίες είναι ορατές στα βράγχια και στο ήπαρ. Ταυτόχρονα προκαλεί δυσλειτουργία στην ωσμορύθμιση.

Τα νιτρώδη ιόντα με τη σειρά τους προκαλούν ιστολογικές αλλοιώσεις σε 10πλάσια συγκέντρωση από την ανώτερη συγκέντρωση τοξικής αμμωνίας. Συγκεκριμένα, παρουσία νιτρωδών ιόντων στην κυκλοφορία του αίματος η αιμοσφαιρίνη (πρωτείνη που κουβαλάει το οξυγόνο) μετατρέπεται σε μεθαιμοσφαιρίνη (διαφορετική στερεοδιάταξη από την αιμοσφαιρίνη) με αποτέλεσμα τη μειωμένη μεταφορά οξυγόνου προς τους ιστούς. Το ψάρι δηλαδή υφίσταται μια κατάσταση υποξίας.

Γενικά η παρουσία αυτών των ενώσεων προκαλεί μειωμένη ανάπτυξη και αύξηση λόγω μειωμένης αξιοποίησης της τροφής, επηρρεάζει αρνητικά τα ποσοστά επιβίωσης, επηρρεάζει αρνητικά την κολυμβητική δραστηριότητα και προκαλεί ιστοπαθολογικές αλλοιώσεις στα όργανα του ψαριού.

Σαν γενικά όρια ασφαλείας για εκτροφή ιχθύων με μαζικό χαρακτήρα για την αμμωνία (τοξική μορφή) έχουν τεθεί τα 0,05ppm και για τα νιτρώδη ιόντα τα 0.5ppm. Τα νιτρικά ιόντα δεν είναι άμεσης προτεραιότητας αλλά συνιστάται να κρατείται η συγκένρωσή τους κάτω από 50ppm.

Αυτά όσο αφορά στο τι είναι επικίνδυνο για το ψάρι. Στο σκέλος της ερώτησης με το πόσο αποβάλλεται από το ψάρι (αμμωνία στην προκειμένη) θα πρέπει να γνωρίζουμε κάποια στοιχεία τα οποία θα εισάγουμε σε μαθηματικούς τύπους για να πάρουμε με μια σχετική ακρίβεια την απάντηση. Αυτά τα στοιχεία είναι: ποσότητα τροφής που παρέχεται, ποσότητα τροφής που καταναλώνεται, βιομάζα ιχθύων, περιεκτικότητα της τροφής σε πρωτείνες, συντελεστής μετατρεψιμότητας της τροφής, συντελεστής μετατρεψιμότητας των πρωτεινών. Με την πρώτη ματιά φαντάζει βουνό ο υπολογισμός, αλλά αν έχουμε όλα τα στοιχεία αυτό λύνεται.

Οπότε καταλαβαίνετε ότι δε μπορώ να δώσω μια σαφή απάντηση.

Ένας γενικός κανόνας και ένα γενικό νούμερο δεν υπάρχει. Κάθε είδος είναι ξεχωριστό, κάθε περιβάλλον διαβίωσης είναι ξεχωριστό. Οι απαντήσεις που δίνονται σε αυτά τα ερωτήματα είναι κάθε φορά συγκεκριμένες για ένα είδος ψαριού σε συγκεκριμένες συνθήκες εκτροφής. Αν ψάξετε στο διαδίκτυο θα βρείτε πολλές εργασίες για συγκεκριμένα πειράματα, είναι μάταιο να προσπαθήσουμε να γενικεύσουμε κάποια συμπεράσματα.

Λοιπόν, αρκετά σας κούρασα. Απαντήσεις για τα υπόλοιπα ερωτήματα που έθεσε ο Χρήστος θα προσπαθήσω να δώσω κάποια άλλη στιγμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας κουρασες καθολου. Εδωσες μια αναλυτικη γενικη εικονα του τη και το πως που ελπιζω να δωσουν βαση ολοι!

Link to comment
Share on other sites

irinichan γνωρίζω από τον Σταμάτη την ιδιότητα σου και σε ευχαριστώ για το κατατοπιστικό κείμενο.

Εγώ έχω κάνει το εξής σκεπτικό και το παραθέτω ώστε να δείτε αν υστερώ κάπου.

Έχω στρώση πολλές φορές ενυδρείο με ψάρια αλλά πάντοτε εμπειρικά. Αν με ρωτήσει κάποιος πώς να στρώση το ενυδρείο του με ψάρια θα δώσω μια απάντηση με βάση τα λίτρα του και τα ψάρια που θα βάλει αλλά πάντοτε εμπειρικά (με το μάτι που λέμε).

Πλέον θέλω να δω αν η εμπειρική τοποθέτηση ψαριών για στρώσιμο ενυδρείου μπορεί να αποτυπωθεί σε έναν κανόνα.

Έψαξα λοιπόν να βρω πόση αμμωνία αποβάλει ένα ψάρι συνολικά από τα βράγχια το σώμα αλλά και από τα περιττώματά του

Βρήκα λοιπόν ότι:

Ένα κιλό ψάρι έχει παγιδευμένα στο σώμα του 0,5-0,7 mmol Αμμωνία (ανάλογα με το είδος το μέγεθος και την ηλικία του).

Επειδή εμείς κατανοούμε καλύτερα τα mg θα μετατρέψω τα mmol σε mg

1 mmol = 18 mg

Δηλαδή το ψάρι μας έχει στο σώμα του 9-12,6 mg αμμωνία ανά κιλό.

Ο ρυθμός απέκκρισης της αμμωνίας από τα βράγχια του ψαριού δεν είναι σταθερός και μεταβάλετε ανάλογα με της συνθήκες διαβίωσης και διατροφής, ανεξαρτήτως από το πόσο αμμωνία έχει στο εσωτερικό του σώματος του. Ένας νορμάλ μέσος όρος ανά κιλό είναι 0,3 mmol ανά ώρα δηλαδή 5,4 mg/h.

Αυτός ο μέσος όρος προέρχεται από ένα ψάρι τελικού μεγέθους, με νορμάλ διατροφή, και χωρίς συνεχές στρες. Ένα ελάχιστο στρες που δημιουργείτε από τα άλλα ψάρια θεωρείτε φυσιολογικό και συμπεριλαμβάνετε μέσα στον μέσο όρο.

Από τα περιττώματα του αποβάλει περίπου 1,8 mg/h το πολύ κάποιοι άλλοι ερευνητές δίνουν πολύ μικρότερη τιμή. Εγώ όμως παίρνω την μεγαλύτερη τιμή.

Σύνολο λοιπόν έχουμε 7,2 mg/h

Όποτε ένα κιλό ψαριού απεκκρίνονται7,2 mg αμμωνία την ώρα.

Στο ενυδρείο μας όμως δεν έχουμε ψάρια που ζυγίζουν κιλά αλλά γραμμάρια.

Έτσι έχουμε: 1 γραμμάριο ψαριού απεκκρίνει από τα βράγχια του 0,0072 mg/h αμμωνία.

Κάθισα και ζήγησα σε ζυγαριά ακριβείας τα σκαλαρια μου στο μέγεθος που τα αγοράζει ο περισσότερος κόσμος, περίπου 4,5 cm διάμετρο σώματος χωρίς τα πτερύγια. Σε αυτό το μέγεθος τα σκαλαρια ζυγίζουν το πολύ 8 gr

Με βάση τα παραπάνω λοιπόν έχουμε.

Το ένα ψάρι βγάζει από τα βράγχια του 8 Χ 0,0072= 0,0576 mg/h αμμωνία.

Ας το στρογγυλέψουμε για πρακτικούς λόγους αλλά και για λόγους ασφαλείας το ποσό σε 0,06 mg/h

Όποτε το ένα σκαλάρι βγάζει 0,06 mg αμμωνία/h

Αν πάρουμε 4 κομμάτια και τα τοποθετήσουμε σε ένα ενυδρείο με 100 λίτρα νερό με σκοπό να τα μεταφέρουμε αργότερα αλλού (λόγο μεγέθους) τότε θα έχουμε 0,06 mg αμμωνία/h Χ 4 σκαλάρια = 0,24 mg αμμωνία/h

Σε 24 ώρες θα έχουμε 5,76 αμμωνία/h στο λίτρο. Αν υποθέσουμε ότι το ενυδρείο μας έχει ένα κλασικό ph 7 τότε θα έχουμε λόγο φυσικής Πραγματική τοξική αμμωνία 0.035 mg στο λίτρο

Το ενυδρείο μας όμως έχει 100 λίτρα όποτε στην πραγματικότητα θα έχουμε 0.00035 mg αμμωνία στο 24ωρο αν δεν κάνουμε καθόλου αλλαγή νερού στο ενυδρείο μας τότε θα έχουμε σε 10 μέρες 0,0035 mg

Ακόμη πολύ πιο κάτω από το κατώτατο όριο που αρχίζει να είναι επικίνδυνο για τα ψάρια.

Τώρα αν αγοράσουμε 10 νέον και τα βάλουμε σε 100 λίτρα όλα μαζί αυτά ζυγίζουν 2 γραμμάρια. Οπότε μπορείτε να φανταστείτε πότε θα ανέβει η αμμωνία;

Αυτά ως προς την αμμωνία θα επανέλθω αργότερα με το ΝΟ2 και ΝΟ3.

Πάντως είναι μια καλή βάση να σκεφτείτε κάποια πράγματα και να μην απορρίπτουμε κάποια πράγματα αν δεν τα ερευνήσουμε.

Φυσικά ακόμη δεν έχω τελειώσει την έρευνα μου και ψάχνω πηγές για να διασταυρώσω αυτά που γράφω.

Για αυτό ζήτησα και την βοήθειά σας..

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρουμε 4 κομμάτια και τα τοποθετήσουμε σε ένα ενυδρείο με 100 λίτρα νερό με σκοπό να τα μεταφέρουμε αργότερα αλλού (λόγο μεγέθους) τότε θα έχουμε 0,06 mg αμμωνία/h Χ 4 σκαλάρια = 0,24 mg αμμωνία/h

Σε 24 ώρες θα έχουμε 5,76 αμμωνία/h στο λίτρο. Αν υποθέσουμε ότι το ενυδρείο μας έχει ένα κλασικό ph 7 τότε θα έχουμε λόγο φυσικής Πραγματική τοξική αμμωνία 0.035 mg στο λίτρο

Εδώ μπερδεύτηκα, σε 24 ώρες θα έχουμε 5,76mg αμμωνίας ανά λίτρο. Γιατί η τοξική αμμωνία θα είναι 0,035mg ομως; Επίσης λογικά αυτά τα νούμερα ισχύουν με την προυπόθεση να μην γίνει καθόλου τάισμα, αλλιώς οι συντελεστές στην εξίσωση γίνονται περισσότεροι

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Γιατί η αμμωνία ανάλογα με το Ph και την θερμοκρασία ένα μέρος της (το μεγαλύτερο) μετατρέπεται βάση φουσκών νόμων σε ακίνδυνο αμμώνιο.

Σε κάποια φάση θα έρθω και στο τάισμα τώρα αναλύω ένα ένα τα δεδομένα.

Αυτήν την στιγμή όλα είναι ανοιχτά δεν προσπαθώ να πίσω κάποιον ούτε καν τον εαυτό μου προς την μια ή την άλλη κατεύθυνση.

δες έναν τον πίνακα.

post-2663-0-32270400-1377597295_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Ωχ δεν μου αρέσει καθόλου αυτό .... ξεκίνησες και το εμβαθύνεις το πράγμα, αλήθεια πως ζύγισες τα αγγελόψαρα? :whistling:

Οπότε με τα παραπάνω , αν έχουμε ψάρια τετρα , σε αρκετά λίτρα δεν χρειάζεται να κάνουμε συχνά αλλαγές, ιδιαιτερα αν ειναι φυτεμένο.... και το κρατάμε σε χαμηλό ph...

Αλλά όλη πάλι αυτή η ιστορία δεν εξαρτάται από το φαγητό τους ?

Για γαρίδες εχεις βρεί κάτι ανάλογο ?

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερουσα προσεγγιση Χρηστο και περιμενουμε περετερο αναλυση περι του θεματος.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά video για το πως μπορεί να ξεκινήσει ένα ενυδρείο από επαγγελματίες αναγνωρισμένους παγκοσμίως και μέσα εδώ πρόσφατα είδα κάποιο, νομίζω το ψάχνετε πολύ, τα πράγματα είναι πολύ απλά, αρκεί να είσαι τακτικός στις αλλαγές και φειδωλός στο τάισμα στην αρχή, θεωρώ ότι τα άλλα όλα είναι περιττά.

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακολουθώ και θα περιμένω να καταλήξετε .

Εγω αυτό που έχω να πω για το "στρώσιμο με αμμωνία " ( που δεν είναι στρώσιμο ) είναι , για ποιο λόγο πρέπει να έχουμε μετρήσιμη αμμωνία στο ενυδρείο μας όταν ξεκινά .

Και όταν λέω μετρήσιμη εννοώ με τα δικά μας τέστ που μετράνε απο 0,5 και πάνω .

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά video για το πως μπορεί να ξεκινήσει ένα ενυδρείο από επαγγελματίες αναγνωρισμένους παγκοσμίως και μέσα εδώ πρόσφατα είδα κάποιο, νομίζω το ψάχνετε πολύ, τα πράγματα είναι πολύ απλά, αρκεί να είσαι τακτικός στις αλλαγές και φειδωλός στο τάισμα στην αρχή, θεωρώ ότι τα άλλα όλα είναι περιττά.

Τίποτα δεν είναι περιττό

Το ότι είναι απλό να στρώσεις ένα ενυδρείο το ξέρω εγώ εσύ και μερική ακόμη, οι περισσότεροι είναι δύσπιστη και θέλουν αποδείξεις και όχι απλά λόγια. Αλλιώς όλοι θα έστρωναν το ενυδρείο τους όπως το λες, ΄΄απλά''.

Εδώ θέλω να αποδείξω αν μπορέσω κάποια πράγματα, εκτός αυτού ο βασικότερος παράγοντας που τα γράφω είναι η τρέλα για πειράματα και για απόκτηση βαθιών γνώσεων στο αντικείμενο. Συνάμα θέλω αυτές της γνώσεις να μην της κρατήσω μόνο για εμένα αλλά να έχουν πρόσβαση όλοι.

Η έρευνα και η γνώση για εμένα εμπεριέχονται μέσα στο χόμπι δεν με αρκή μόνο η απλή παρατήρηση του ενυδρείου θέλω κάτι παραπάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακολουθώ και θα περιμένω να καταλήξετε .

Εγω αυτό που έχω να πω για το "στρώσιμο με αμμωνία " ( που δεν είναι στρώσιμο ) είναι , για ποιο λόγο πρέπει να έχουμε μετρήσιμη αμμωνία στο ενυδρείο μας όταν ξεκινά .

Και όταν λέω μετρήσιμη εννοώ με τα δικά μας τέστ που μετράνε απο 0,5 και πάνω .

Σταμάτη δεν ξέρω που θα καταλήξουμε ακόμη ξεφυλλίζω βιβλία, άρθρα, κτλ.

Εκτός αυτού περιμένω να ολοκληρωθούν κάποια περάματα που κάνω.

Το θέμα είναι ότι όσο ψάχνω εμφανίζονται νέοι παράγοντες που δεν τους είχα καν σκεφτεί όποτε με αλλάζουν το σκεπτικό.

ΥΓ

Όταν έχω χρόνο θα γράψω το Part II :)

Link to comment
Share on other sites

Ωχ δεν μου αρέσει καθόλου αυτό .... ξεκίνησες και το εμβαθύνεις το πράγμα, αλήθεια πως ζύγισες τα αγγελόψαρα? :whistling:

Οπότε με τα παραπάνω , αν έχουμε ψάρια τετρα , σε αρκετά λίτρα δεν χρειάζεται να κάνουμε συχνά αλλαγές, ιδιαιτερα αν ειναι φυτεμένο.... και το κρατάμε σε χαμηλό ph...

Αλλά όλη πάλι αυτή η ιστορία δεν εξαρτάται από το φαγητό τους ?

Για γαρίδες εχεις βρεί κάτι ανάλογο ?

Όπως προανέφερα έχω ζυγαριά ακριβείας με ανάλυση 0,1 γραμμάριο

Πιάνω το αγγελόψαρο το βάζω πάνω στην ζυγαριά και μετά το ξανά βάζω στο ενυδρείο. Απλά του κόβω τον αέρα για 10 δευτερόλεπτα, τόσο κρατάει η διαδικασία. :)

Το ίδιο έκανα και με τα γκάπυ και τα νέον κτλ.

Δυστυχώς όσο κα να έψαξα δεν βρήκα μια λίστα που να λέει πόσο ξηγήζουν τα ψάρια του ενυδρείου.

Αν κάποιος βρει μια τέτοια λίστα θα ήταν τέλια.

Όσο για τα άλλα που ρωτάς τα έχω υπόψη μου και θα τα αναφέρω όλα σιγά σιγά, στα κενά του χρόνου που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν είναι περιττό

Το ότι είναι απλό να στρώσεις ένα ενυδρείο το ξέρω εγώ εσύ και μερική ακόμη, οι περισσότεροι είναι δύσπιστη και θέλουν αποδείξεις και όχι απλά λόγια. Αλλιώς όλοι θα έστρωναν το ενυδρείο τους όπως το λες, ΄΄απλά''.

Εδώ θέλω να αποδείξω αν μπορέσω κάποια πράγματα, εκτός αυτού ο βασικότερος παράγοντας που τα γράφω είναι η τρέλα για πειράματα και για απόκτηση βαθιών γνώσεων στο αντικείμενο. Συνάμα θέλω αυτές της γνώσεις να μην της κρατήσω μόνο για εμένα αλλά να έχουν πρόσβαση όλοι.

Η έρευνα και η γνώση για εμένα εμπεριέχονται μέσα στο χόμπι δεν με αρκή μόνο η απλή παρατήρηση του ενυδρείου θέλω κάτι παραπάνω.

Συμφωνώ μαζί σου, στο να ανακαλύψεις νέα πράγματα και να μπεις βαθιά στο κόσμο τους ενυδρείου, όσο όμως το ψάχνεις όλο και κάτι νέο θα βρίσκεις και τελειωμό δεν θα έχει.

Link to comment
Share on other sites

Αν τελείωνε το χόμπι δεν θα ήταν χόμπι :bigemo_harabe_net-62:

ο κάθε ένας το απολαμβάνει με τον δικό του τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Ενα θεμα ειναι το τη μπορει να γινεται με την αμμωνια σε γενικες γραμμες και ενα θεμα ειναι το στρωσιμο του ενυδρειου.

Επειδη δεν θελω να γινομε ως συνηθως ο γραφικος της υποθεσης μια που ειμαι παντα εγω οπου μιλαω εξω απο τα δοντια διοτι πολλα απο τα μελοι δεν θελουν να τα βαλουν με τους παλαιοτερους του φορουμ δεν θα αναμιχθω καθολου στο θεμα και απλα θα παρακολουθω την ολη εξελιξη με το οποιο πορισμα στο τελος βγει απο την συγκεκριμενη ερευνα.

Link to comment
Share on other sites

Ρικάρδε αν έχεις να πεις κάτι εγώ θέλω να αναμιχθείς όπως προείπα ακόμη και εγώ δεν γνωρίζω τα αποτελέσματα απλά εδώ μοιράζομαι την έρευνα που κάνω τίποτα παραπάνω.

Το στρώσιμο του ενυδρείου δεν είναι ο κύκλος του αζώτου, αλλά και ο κύκλος του αζώτου δεν μπορεί να λείψει από το στρώσιμο. Ότι και να κάνουμε ότι και να βάλουμε τον κύκλο του αζώτου δεν τον αποφεύγουμε, αλλά μην πιστεύουμε εσφαλμένα ότι στρώσαμε το ενυδρείο μας μόνο με τον κύκλο του αζώτου.

Απλά με στρώσιμο πλέον εννοούμε ότι είναι έτυμο το ενυδρείο μας να δεχθεί κάποια ψάρια.

Προσκοπικά θέλω αντιδράσεις θέλω διαφωνίες και θέλω την άλλη άποψη και γνώμη, παλιού νέου έμπειρου και μή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση (δεν είναι τεστ γνώσεων) απλά θα με βοηθήσετε σε κάποιους υπολογισμούς.

Αν ταΐζουμε τα ψάρια μας προσεκτικά (όχι υπερβολές) πόση τροφή πιστεύεται ότι τελικά δεν καταναλώνεται το πολύ και επιβαρύνει το ενυδρείο μας;

Πχ το 1/3, 1/4,… 1/10 κοκ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο δίκη μου εμπειρία θα έλεγα 1/10. Τα υπολοιπα μου φαίνονται μεγάλες ποσότητες.

Link to comment
Share on other sites

Ενα θεμα ειναι το τη μπορει να γινεται με την αμμωνια σε γενικες γραμμες και ενα θεμα ειναι το στρωσιμο του ενυδρειου.

Επειδη δεν θελω να γινομε ως συνηθως ο γραφικος της υποθεσης μια που ειμαι παντα εγω οπου μιλαω εξω απο τα δοντια διοτι πολλα απο τα μελοι δεν θελουν να τα βαλουν με τους παλαιοτερους του φορουμ δεν θα αναμιχθω καθολου στο θεμα και απλα θα παρακολουθω την ολη εξελιξη με το οποιο πορισμα στο τελος βγει απο την συγκεκριμενη ερευνα.

Σκοπός είναι να βγουν συμπεράσματα έστω και μέσα από διαφωνίες, έστω και μέσα από αντιπαραθέσεις, πάντα όμως σε πολιτισμένο επίπεδο.

Η γνώμες όλων μετράνε και δεν χρειάζονται "προκλητικές" δηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται , το τι ταίζουμε , αν εχει και γαρίδες -σαλιγκάρια μέσα οπου δεν παει χαμένη.

Για μονο ψάρια θα έλεγα, το 1/4 πάει χαμένο,παλι εξαρτάται το ψαρι που εχεις , εμένα τα ροδόστομα αν δεν την βλεπουν την τροφη μπροστά τους δεν την ψάχνουνε στον βυθό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...