Jump to content

Ζωντανά Κοπήποδα ...νεκρά


Recommended Posts

Χθες παρέλαβα ένα σακουλάκι ζωντανά κοπήποδα (παραγγελία απο Αθήνα) και rotifers...Σκέφτηκα να τα κάνω προσαρμογή σε ξεχωριστά δοχεία και να τα προσθέσω βράδυ μερικά στο main και μερικά στο sump..

Στις 22:00 άρχισα την προσαρμογή σταγονομετρικά (1 σταγόνα /δευτ) μέχρι τις 2400..Σχεδόν τριπλασιάστηκε ο όγκος νερού και τα ζωντανά ήταν μία χαρά...πολύ λίγα εμοιζαν νεκρά (νομίζω φυσιολογικά)

Επειδή όμως πρωτη φορά τα δοκιμάζω σκέφτηκα να τα κρατήσω μία μέρα στα δοχεία που τα έκανα προσαρμογή για να ξέρω σίγουρα οτι προσαρμόστηκαν και είναι ζωντανά και να τα προσθέσω σήμερα το βράδυ, αφου κλείσουν όλα τα φώτα...Γιατι αν τα έριχνα το ίδιο βράδυ και δεν επιβίωναν απο τη προσαρμογή, σκέφτηκα, οτι μπορεί να ανέβαζε αμμωνία.

Δυστυχώς σήμερα το πρωί σχεδόν όλα ήταν νεκρά...Τι έφταιξε;

Τα πείραξε η ζέστη; (πάντως η συσκευασία τους ήταν εξαιρετική και μόλις άνοιξα το φελιζολ ήταν δροσερά)

Η προσαρμογή 2 ωρών δεν ήταν αρκετή;

Έπρεπε να τα ρίξω μέσα και οτι γίνονταν, τουλάχιστον θα τα έτρωγαν εστω και νεκρά;

Την επόμενη φορά λέω να τα κάνω πιο αργή προσαρμογή, ωστε να κρατήσει 24 ώρες...μήπως είναι καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

γενικα ειναι πολυ ευαισθητοι οργανισμοι,πολυ περισσοτερο τωρα με τις ζεστες.

σαφως για μενα 2 ωρες προσαρμογη ειναι πολυ πολυ λιγο.ουτε βεβαια 24ωρη που σκεφτεσαι ειναι η λυση.οχι υπερβολες δηλαδη την επομενη φορα...

Link to comment
Share on other sites

Εστω προσαρμογή μέχρι το πρωί..αλλα και πάλι μετά τις 2400 θα μπουν μέσα..Αν παραμείνουν στο δοχείο δεν παθαίνουν τίποτα;

Τώρα η επόμενη φορά θα είναι αρχες Σεπτέμβρη μιας και θα κατέβω Αθήνα, γιατί μεταφορικά μόνο για μαμούνια δεν λέει...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω 2-3 πραγματακια που θα σε βοηθησουν.

- Στα δοχεια προσαρμογης κοιτα μην ξεπερασεις συγκεντρωση πανω απο 5 κωπηποδα/ml (Παραπανω ισως να εχεις θεμα με οξυγονο-ΡΗ)

- Η προσαρμογη θα γινει με πολυ αργο ρυθμο και σιγα σιγα το νερο μεσα. Η διαφορες θερμοκρασιας-ΡΗ και αλατοτητας ειναι μεγαλες.

-Οταν τα ριξεις μεσα καλο θα ηταν να κλεισεις για λιγο την κυκλοφορια του σαμπ για να προλαβουν να τρυπωσουν μεσα για να εχεις στοκ.

Γενικα με την ολη διαδικασια να υπολογιζεις μια θνησιμοτητα 60% ( Εκτος και αν εχεις υπομονη για προσαρμογη 3-4 ημερων). Οι συνθηκες καλλιεργειας απο τις συνθηκες του ενυδρειου μας διαφερουν παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Τα θέλεις για να αποικίσεις τον βραχο ή τροφή για τα ζωντανά σου?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω 2-3 πραγματακια που θα σε βοηθησουν.

- Στα δοχεια προσαρμογης κοιτα μην ξεπερασεις συγκεντρωση πανω απο 5 κωπηποδα/ml (Παραπανω ισως να εχεις θεμα με οξυγονο-ΡΗ)

- Η προσαρμογη θα γινει με πολυ αργο ρυθμο και σιγα σιγα το νερο μεσα. Η διαφορες θερμοκρασιας-ΡΗ και αλατοτητας ειναι μεγαλες.

-Οταν τα ριξεις μεσα καλο θα ηταν να κλεισεις για λιγο την κυκλοφορια του σαμπ για να προλαβουν να τρυπωσουν μεσα για να εχεις στοκ.

Γενικα με την ολη διαδικασια να υπολογιζεις μια θνησιμοτητα 60% ( Εκτος και αν εχεις υπομονη για προσαρμογη 3-4 ημερων). Οι συνθηκες καλλιεργειας απο τις συνθηκες του ενυδρειου μας διαφερουν παρα πολυ.

Ευχαριστώ..λέω να την κάνω πολύ αργά την διαδικασία..και φυσικά θα πάρω περισσότερες συσκευασίες και θα πειραματιστώ...Για πρώτη φορά απογοητέυτικά αλλά και πείσμωσα...

Link to comment
Share on other sites

Τα θέλεις για να αποικίσεις τον βραχο ή τροφή για τα ζωντανά σου?

Για να αποικίσω το βράχο ώστε να έχουν τροφή τα ζωντανά να τσιμπολογάνε...Αν τα ήθελα μόνο για τροφή θα τα άφηνα όπως ήταν...και θα ήμουν μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Μετα την προσαρμογη επρεπε να μπουν αμεσως στο νερο ριχνω πολα χρονια ηζεστη και η μεγαλη συγκεντρωση μαζι με την ελειψη οξυγονου τα εστειλε δεν χρειαζετε 24 ωρες δε καμια περιπτωση μολις παρου την θερμοκρασια κλεινεις κυκλοφορια αι το σκιμεργια 15 λεπτα να προλαβουν να ποιαστουν απο τον βραχο και μετα ανοιγεις ωπσδηποτε θα φαγωθει μια μεγαλη ποσοτητα για αυτο ριχνεις οποτε μπορεις βοηθας το συστημα θα φαγωθουν και απο τα ψαρι κοραλια ανεμωνες κλπ δεν υπαρχει θεμα με την αμμονια ειναι τοσο μικρη η ποσοτητα που δεν θα ανησυχησει το συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Μετα την προσαρμογη επρεπε να μπουν αμεσως στο νερο ριχνω πολα χρονια ηζεστη και η μεγαλη συγκεντρωση μαζι με την ελειψη οξυγονου τα εστειλε δεν χρειαζετε 24 ωρες δε καμια περιπτωση μολις παρου την θερμοκρασια κλεινεις κυκλοφορια αι το σκιμεργια 15 λεπτα να προλαβουν να ποιαστουν απο τον βραχο και μετα ανοιγεις ωπσδηποτε θα φαγωθει μια μεγαλη ποσοτητα για αυτο ριχνεις οποτε μπορεις βοηθας το συστημα θα φαγωθουν και απο τα ψαρι κοραλια ανεμωνες κλπ δεν υπαρχει θεμα με την αμμονια ειναι τοσο μικρη η ποσοτητα που δεν θα ανησυχησει το συστημα.

Αυτά παθαίνεις αν δεν ρωτάς...

Link to comment
Share on other sites

εγω πειρα προσφατα κοπιποδα και ροτηφερς για πρωτη φορα και τα κανα προσαρμογη 6 ωρες

και δεν ειχα καπιο προβλημα τωρα ειμαι τινγκα απο δαφτα....

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγώ την εμπειρία μου....

κάποτε αγόρασα 2-3 σακουλάκια με πολύ μεγάλο ποσοστό ζωντανών.... άσε που ήταν και καλοθρεμμένα !!!

Το μόνο που έκανα τότε (τόσο γνώριζα) ήταν να τα κάνω προσαρμογή μαζί με το σακουλάκι όσο αφορά τη θερμοκρασία.... 10-15 λεπτά δηλαδή !!!

Με το που τα άδειασα μέσα στο ενυδρείο, ο θάνατός τους ήταν ακαριαίος, λες και τα έριξα μέσα σε οξύ !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω να σας πω δεν τα εκανα καθολου προσαρμογη μονο την θερμοκρασια προσεξα να ειναι κοντα μετα εκλεισα ολους του κυκλοφοριτες και τα εριξα στο κυριος ενυδρειο.. Καποια εγιναν μεσημεριανο αλλα τα περισσοτερα μπηκαν κατευθειαν μεσα στο βραχο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω τους κανω προσαρμογη,το μονο που κανω ειναι να βαζω το σακουλακι στο ενυδρειο βραδυνες ωρες που την "πεφτουν" τα ψαρια,ωστε να παρει την θερμοκρασια του,για κανα 20λεπτο,κλεινω κυκλοφορητες και skimmer και επειτα κοβω απο επανω το σακουλακι,το τοποθετω επανω σε ενα βραχο και αυτα βρισκουν την πορεια τους!

Μετα απο κανα 30λεπτο ανοιγω κυκλοφορητες και skimmer και βλεπω τα αποτελεσματα τις επομενες εβδομαδες να εχει ζωντανεψει ο βραχος μου!

Έγινε επεξεργασία - elaspre
Link to comment
Share on other sites

Ενα πολυ σημαντικο στοιχειο ειναι απο που τα αγοραζετε. Μπορει αυτος που τα καλλιεργει να τα εχει σε παρομοιες συνθηκες με του ενυδρειου μας. Μπορει ομως και οχι. Εμενα μου εχει τυχη να διαφερουν πολυ οι συνθηκες και το αποτελεσμα ηταν αυτο του Αιολου. Επισης συμαντικο ειναι και το ειδος του κωπηποδου. Υπαρχουν περιπου 10.000 ειδη κωπηποδων που ποικιλουν οι συνθηκες στις οποιες χρειαζονται. χωριζονται σε αρπακτικοειδη και καλανοειδη και ισως και ενα αλλο γενος που να μου διαφευγει.

Παντος γενικα αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι ο ρυθμος αναπαραγωγης τους ελατωνετε οσο αυξανουμε την αλατοτητα του νερου καλλιεργειας (στην προκειμενη περιπτωση...το νερο του ενυδρειου μας)

Κατα την προσωπικη μου εμπειρια παντα, θελουν πολυ καλη προσαρμογη.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα συμφωνήσω με την άποψη του

submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...