Jump to content

Valerimless Reef


vales_red

Recommended Posts

Καλησπερα και παλι...καμια αλλαγη στο κοραλλι, αλλα εχω μια αλλη απορια...

Οσοι εχετε σαμπ ισως περνατε το ιδιο. Μερικες φορες που ταιζω οι υπερχειλισεις ρουφανε μερικα πελετς και τα πανε στο σαμπ. Εκει εχω μια καλτσα που κραταει καποια απο αυτα, αλλα μερικα λιωνουν και παραμενουν στον πατο του σαμπ σαν κατακαθι. Σημερα ειδα οτι σε αρκετα σημεια εχει μαζευτει κι εχει δημιουργησει κατι σαν βουναλακι απο μαυροκαφε αηδια... Ειναι δυσκολο να αδειασω το σαμπ και να τα καθαρισω. Υπαρχει καποιος οργανισμος που να τρεφεται απο αυτα? Μηπως αν ριξω κανα 2 νασαριους θα καθαρισουν το σαμπ?

αστερίας ή αχινός νομίζω είναι τα πιο αποτελεσματικά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι...καμια αλλαγη στο κοραλλι, αλλα εχω μια αλλη απορια...

Οσοι εχετε σαμπ ισως περνατε το ιδιο. Μερικες φορες που ταιζω οι υπερχειλισεις ρουφανε μερικα πελετς και τα πανε στο σαμπ. Εκει εχω μια καλτσα που κραταει καποια απο αυτα, αλλα μερικα λιωνουν και παραμενουν στον πατο του σαμπ σαν κατακαθι. Σημερα ειδα οτι σε αρκετα σημεια εχει μαζευτει κι εχει δημιουργησει κατι σαν βουναλακι απο μαυροκαφε αηδια... Ειναι δυσκολο να αδειασω το σαμπ και να τα καθαρισω. Υπαρχει καποιος οργανισμος που να τρεφεται απο αυτα? Μηπως αν ριξω κανα 2 νασαριους θα καθαρισουν το σαμπ?

Στην αλλαγή νερού γιατί δεν σιφωνάρεις τον βυθό του σαμπ με σκούπα να φύγουν όλα?

Link to comment
Share on other sites

Στην αλλαγή νερού γιατί δεν σιφωνάρεις τον βυθό του σαμπ με σκούπα να φύγουν όλα?

Γιατι το σαμπ και ο κουβας ειναι στο ιδιο υψος και δεν νομιζω η σκουπα να ρουφηξει η το λαστιχο... θα το δοκιμασω στην επομενη αλλαγη...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ρουφήξει όπως λές(που αποκλείεται) αν έχεις μια αντλία βάλε επάνω αλφαδολάστιχο και βάλτην να τραβάει τις βρωμιές και να τις βγάζει μέσα στον κουβά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ρουφήξει όπως λές(που αποκλείεται) αν έχεις μια αντλία βάλε επάνω αλφαδολάστιχο και βάλτην να τραβάει τις βρωμιές και να τις βγάζει μέσα στον κουβά.

Δεν κατάλαβα... Η αντλία φυσάει..δεν ρουφαει...

Link to comment
Share on other sites

Το αλφαδολαστιχο θα ρουφαει; Θα ειναι σαν λεπτή σκούπα για παράδειγμα; Η το κατω μερος της αντλίας θα ρουφαει που εχει την προπελα; Σορυ φίλος δεν σε πιάνω...είσαι πολυ προχω λέμε..η εγω πολυ Πόντιος!

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις την αντλία να δουλεύει και απο εκεί που ρουφάει το νερό την βάζεις να ρουφάει το νερό εκεί που είναι η γλίνα, και με προσαρμοσμένο λάστιχο ή αλφαδολάστιχο το νερό της εξόδου καταλήγει στον κουβά. Απλό. Αν δεν μπορέσει να την ρουφήξει ξύσε την λίγο να ξεκολλήσει και μετά ρούφα την.

Link to comment
Share on other sites

Με την απόχη μάλλον θα τα κάνει χειρότερα τα πράγματα.

Περισσότερο θα το σκορπίσει.

Link to comment
Share on other sites

Με την απόχη μάλλον θα τα κάνει χειρότερα τα πράγματα.

Περισσότερο θα το σκορπίσει.

Αν κλείσει όλες τις αντλίες δεν νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τ' ανακατέψεις και να ξαναγυρίσει στο ενυδρείο και μετά να ξαναγυρίσει πίσω στην κάλτσα :bigemo_harabe_net-134: ή να πάρεις ένα μεγάλο λάστιχο και να κατέβεις λίγο στην σκάλα και να τα τραβήξεις με συγκοινωνούντα δοχεία και τέλος :bigemo_harabe_net-82: για αυτό το σαμπ δεν πρέπει να το βάζουμε στο πάτωμα αν και νομίζω πως αν τραβήξεις νερό στο κουβά το νερό θα τρέχει εώς ότου η στάθμη του σαμπ εξισορροπηθεί με την στάθμη του κουβά οπότε θα τραβήξεις μια ποσότητα και στην επόμενη αλλαγή θα τραβήξεις λίγο ακόμα και πάει λέγοντας. Από την άλλη βέβαια όλο αυτό αποτελεί λιχουδιά για αρκετούς οργανισμούς του ενυδρείου που σαν τα μυρμήγκια την μαζεύουν εκεί και εσύ Βαλέ θέλεις να τους την πάρεις :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τ' ανακατέψεις και να ξαναγυρίσει στο ενυδρείο και μετά να ξαναγυρίσει πίσω στην κάλτσα :bigemo_harabe_net-134: ή να πάρεις ένα μεγάλο λάστιχο και να κατέβεις λίγο στην σκάλα και να τα τραβήξεις με συγκοινωνούντα δοχεία και τέλος :bigemo_harabe_net-82: για αυτό το σαμπ δεν πρέπει να το βάζουμε στο πάτωμα αν και νομίζω πως αν τραβήξεις νερό στο κουβά το νερό θα τρέχει εώς ότου η στάθμη του σαμπ εξισορροπηθεί με την στάθμη του κουβά οπότε θα τραβήξεις μια ποσότητα και στην επόμενη αλλαγή θα τραβήξεις λίγο ακόμα και πάει λέγοντας. Από την άλλη βέβαια όλο αυτό αποτελεί λιχουδιά για αρκετούς οργανισμούς του ενυδρείου που σαν τα μυρμήγκια την μαζεύουν εκεί και εσύ Βαλέ θέλεις να τους την πάρεις :bigemo_harabe_net-134:

Χαχαχαχχαχααχχα!

Η αλήθεια ειναι οτι εκει κατω γινεται πανικός απο κοπιποδα και τα συναφή! Με αποχή το δοκίμασα και τα έκανα χειρότερα...

Θα δοκιμάσω με ενα απλό λάστιχο κι ο,τι τραβήξει...

Ευχαριστω πολυ ολους σας που ασχοληθήκατε! Περίμενετε νεα μου!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχχαχααχχα!

Η αλήθεια ειναι οτι εκει κατω γινεται πανικός απο κοπιποδα και τα συναφή! Με αποχή το δοκίμασα και τα έκανα χειρότερα...

Θα δοκιμάσω με ενα απλό λάστιχο κι ο,τι τραβήξει...

Ευχαριστω πολυ ολους σας που ασχοληθήκατε! Περίμενετε νεα μου!

Bαλε δοκίμασες με κλειστή κυκλοφορία και γενικώς όλες τις αντλίες και δεν έγινε τίποτα?

Πολύ παράξενο! Το λάστιχο πιστεύω θα κάνει δουλειά πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Bαλε δοκίμασες με κλειστή κυκλοφορία και γενικώς όλες τις αντλίες και δεν έγινε τίποτα?

Πολύ παράξενο! Το λάστιχο πιστεύω θα κάνει δουλειά πάντως!

Οχι δεν το δοκίμασα γιατι έκανα την ερώτηση ενώ είχα κανει αλλαγη νερου. Τωρα θα κάνω την Κυριακή που μας έρχεται και θα εφάρμοσω κάτι απο τα παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα και παλι! Θελω ξανα τη βοήθεια σας!

Παρόλη την αλλαγη στη σύνθεση των λαμπων και την προσθήκη άλλων 2 39watt Τ5 μερικά κοραλλια και ειδικά αυτά που ειναι πολυ ψηλά χάνουν λιγο στο χρώμα τους. Το ιδιο έπαθε και μια μπλε σεριατοπορα που ειχα την οποία κατέβασα στον αραγωνίτη κι απο άσπρη εγινε ΜΠΛΕ!

Τα κοραλλια αυξάνονται κανονικά εχουν πολυποδες απλα δεν εχουν έντονο χρώμα... Πάρτε ματι...

a78d17f93c5307908d0ed87d2acb515c_zps03f4

6630dc70b175b78fcc5be4d79747f350_zps6258

f63b9da7647739bb44d11453a81f6d18_zpsb929

b121d87296fe1dd662a2b63040182b22_zpsa3e5

Link to comment
Share on other sites

Άσε μας κουκλίτσε μου!!!Άλλαξες λάμπες,φαντάζομαι άλλαξες και θέσεις στα κοράλλια!Ε τι θες...;Κοράλλια είναι όχι χαμελέωντες!Δώσε χρόνο να προσαρμοστούν και θα ισιώσουν!Το μόνο που δεν μου αρέσει και πολύ είναι η εμφάνιση της σεριατοπόρας...!

Από νιτρικά πως τα πας;;;

ΥΓ.u know i love you! ;)

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Από αυτό το γαλάζιο το μεγάλο θα μας στείλεις κανένα κλάδεμα;;;;Άντε και έχει γίνει θηρίο!:P

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που βλέπεις στην φωτο ειναι το παιδάκι απο την κυρία Σερια πιο κατω...

Οι σεριατοπορες ειναι καλα... Η τρικολορε η άκροπορα και η σπονγκοδες δεν εχουν Καλο χρώμα. Και οχι δεν άλλαξα θέσεις στα κοραλλια. Μηπως ειναι πολυ κοντά στα φώτα?

Υ.Γ: Σερια πράσινη ειναι στη φωτο κωστη! Εχεις νομίζω. Μπλε ομως? εχω να στείλω.

Link to comment
Share on other sites

Πράσινη ειναι η άκρο φιλτατε! Και εχω κ πράσινη Σερια να στείλω... Μιλάμε με π.μ για τις λεπτομέρειες.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...