Jump to content

Valerimless Reef


vales_red

Recommended Posts

στα γραμμαρια ανθρακα κι αντιφωσφορο ειμαι καλα?

1gr αν τεσσερα λιτρα νερου.

ΥΓ Μετρα ομως γιατι τον αντιφωσφορο μπορει να χρειαζεται να τον βγαλεις τελειως τωρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σταθη εχουμε και λεμε...

PO4: Κλασσικα οπως παντα μη ανιχνευσιμα...εχει εεεεενα μοοοολις γαλαζακι που ειχε καθε φορα οταν εκανα το τεστ. Το τεστ εχει ληξει το Μαρτιο αλλα κι οταν δεν ειχε ληξει το ιδιο χρωμα εβγαζε.

Νο3: <1ppm με Tropic Marine , 2ppm με Salfirt...

Link to comment
Share on other sites

Σταθη εχουμε και λεμε...

PO4: Κλασσικα οπως παντα μη ανιχνευσιμα...εχει εεεεενα μοοοολις γαλαζακι που ειχε καθε φορα οταν εκανα το τεστ. Το τεστ εχει ληξει το Μαρτιο αλλα κι οταν δεν ειχε ληξει το ιδιο χρωμα εβγαζε.

Νο3: <1ppm με Tropic Marine , 2ppm με Salfirt...

Εεεε τωρα βαλεντινε...Με ληγμενα τεστακια συμπερασματα δεν βγαινουν.Αν εχεις ομως οντως 0 φωσφορικα θα σου ελεγα να βγαλεις τον αντιφωσφορο.Αμινοξεα-βιταμινη βαζεις?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα με της Korallenzucht 3 φορες την εβδομαδα εδω και μια βδομαδα 3 σταγονες το AminoAcid

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα με της Korallenzucht 3 φορες την εβδομαδα εδω και μια βδομαδα 3 σταγονες το AminoAcid

Πολυ καλα εκανες.Οταν παιζουμαι με τοσο χαμηλα θρεπτικα πρεπει να το υποστηριζουμε το ενυδρειο για να κρατησει τις ισοροποιες του.Ειδικα στα συστηματα που χρησιμοποιουμε σκιμερ μεγαλυτερα απο το προτεινομενο,πρεπει να τα προσεχουμε ακομη περισσοτερο...

Link to comment
Share on other sites

Καλά ληγμένα παίρνεις?

Πρόσεξε καημένε θα σου αφαιρέσω τον τίτλο....

Link to comment
Share on other sites

δεν φτάνει που παίρνει ληγμένα μας λέει και τι βλέπει! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

εμ έτσι είναι... ούτε ξέρεις τι σου γίνεται, ούτε το τι λες !!!

χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

δεν φτάνει αυτό τα βάζει να κοιτάνε και προς τα τζάμια..... ακούς εκεί.... αίσχος! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μην πειραζετε τον Βαλεντινο ... αυτο το πλεονεκτημα ειναι μονο δικο μου.-

Link to comment
Share on other sites

Οταν στεγνωνει ενα ενυδρειο το τουμπανιασμα ειναι ενα σταδιο πρειν το τουμπαρισμα...Απλα κανε τις μετρησεις για να αποκλεισουμε αυτο το ενδεχομενο... :bigemo_harabe_net-64:

Οταν παιζουμαι με τοσο χαμηλα θρεπτικα πρεπει να το υποστηριζουμε το ενυδρειο για να κρατησει τις ισοροποιες του.Ειδικα στα συστηματα που χρησιμοποιουμε σκιμερ μεγαλυτερα απο το προτεινομενο,πρεπει να τα προσεχουμε ακομη περισσοτερο...

Μέσ' το μυαλό μου είσαι!

Ακριβώς το ίδιο έπαθα και γω πριν τουμπάρουν και τα σκληρά!

Link to comment
Share on other sites

Μην πειραζετε τον Βαλεντινο ... αυτο το πλεονεκτημα ειναι μονο δικο μου.-

Σιγά σκιάχτηκα!!!

ΥΓ.Βαλέ μου καλέ,πάρε το κοράλλι από τον αραγονίτη,βάλτο ψηλά,και όλα καλά θα πάνε...!

Κάνε αλλαγές εβδομαδιαίες!

ΥΓ.Την δευτέρα σου είπα που θα πάω...;;;Εεεεε ρε τι θα φέρω πίσω!!!

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σκιάχτηκα!!!

ΥΓ.Βαλέ μου καλέ,πάρε το κοράλλι από τον αραγονίτη,βάλτο ψηλά,και όλα καλά θα πάνε...!

Κάνε αλλαγές εβδομαδιαίες!

ΥΓ.Την δευτέρα σου είπα που θα πάω...;;;Εεεεε ρε τι θα φέρω πίσω!!!

Με το καλο να πας και κοιτά να περάσεις καλα και να γυρίσετε 3! Κι αν τσιμπησεις και τίποτα δεν κακό! ;)

Υ.Γ: αν το κόλλησω ψηλα ρε μεγάλε θα βγει απο το νερο!!!

Έγινε επεξεργασία - vales_red
Link to comment
Share on other sites

Εεεεεεε!Κόλλα το στην μέση!!!!Δεν σε πιάνω πουθενά λέμε!!!!

ΥΓ.Τρεις δεν ξέρω αν θα γυρίσουμε......αλλά θα το επιχειρήσω!!!;)

ΥΓ.Εγώ πίσω χωρίς άκρο δεν γυρνάω......!:P

Link to comment
Share on other sites

Κι αν γυρίσετε τρεις το παιδι θα το βαφτίσεις ΚΟΝ ΤΙΚΙ! Χαχαχαχαχαχχα

Πρόσεχε με την άκρο λέμε....πέφτουν πρόστιμα! Μην πάρεις κυπελακια...καλυτερα βρεγμενη κάλτσα πετσέτα εφημερίδα...

Η έστω φατο!!!

Έγινε επεξεργασία - vales_red
Link to comment
Share on other sites

Αν την βάλω σε βρεγμένη κάλτσα,θα βρωμίσει όλη η βαλίτσα...αν βρωμίσει όλη η βαλίτσα,θα έχω σημάδια από βρεγμένη παντόφλα....:P

Συμπέρασμα;Βρεγμένη κάλτσα=βρεγμένη παντόφλα.ΠΟΤΕ! :D

ΥΓ.Κάτι θα κάνω πάντως...κάτι θα φέρω!Το δαιμόνιο πόντιο μυαλό μου κάτι θα σκαρφιστεί!!

ΥΓ2.Τι σημαίνει ΚΟΝ ΤΙΚΙ....;Ούτε τον σκύλο μου δεν θα ονόμαζα έτσι!!!

ΥΓ3.ΜΠΛΙΑΧ!!!!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

http://www.imdb.com/title/tt1613750/

Δες φωτογραφίες!

Ρε,το δικό μου το παιδί είναι ο επόμενος neymar με λίγο πιο......ελληνικό style!

Πάντως το έργο δεν το έχω δει,και νομίζω ότι τα σπάει.....!

Link to comment
Share on other sites

Το ψάχνω σε hd! Ο δικός σου ειναι ο ΚΟΝ-ΤΙΚΙ! Ασε τον κινεζοφιλλιπινο ήσυχο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Η σεριατοπορα δεν βελτιώθηκε παρα την αλλαγη που έκανα. Πιστεύω ομως έπιασα τους ενόχους...

91a1dd1f36ed33ad9fade5964677c68a_zpsa3c0

0d915e9e0dd4d7dec02f91423c841bb3_zps3948

e4a980294690b578d8ab25e4b7869da4_zpsaa59

Ειδικά στην φωτο3 φωλιά ζει μεγάλος μυθραξ και εχει κατσιασει το κοραλλι γύρω γυρω στη φωλιά του....

Λέτε να φταίει αυτός? μεγάλωσε κιολας κι εχει σπάσει μερικά κλαδακια για να χωράει...

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι δεν ευθύνεται ο καβουράκος... ναι μεν μπορεί να επιδεινώνει την κατάσταση, αλλά θα έπρεπε το άσπρισμα να είναι στη βάση των κλωναριών και όχι στις κορυφές.

Άλλοι είναι οι πιθανοί λόγοι που ασπρίζουν τα κοράλλια από τις κορυφές και άλλοι από τις βάσεις... κάποιος πιο έμπειρος σε αυτά τα θέματα θα σου εξηγήσει τους διάφορους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι δεν ευθύνεται ο καβουράκος... ναι μεν μπορεί να επιδεινώνει την κατάσταση, αλλά θα έπρεπε το άσπρισμα να είναι στη βάση των κλωναριών και όχι στις κορυφές.

Άλλοι είναι οι πιθανοί λόγοι που ασπρίζουν τα κοράλλια από τις κορυφές και άλλοι από τις βάσεις... κάποιος πιο έμπειρος σε αυτά τα θέματα θα σου εξηγήσει τους διάφορους λόγους.

+1000

Δεν ευθύνεται ο κάβουρας βαλέ!

Ακριβώς έτσι άρχιζαν να χαλάνε και μένα οι σεριας. Ξεκίνησαν απο τις κορυφές με βλένες και ασπρίσματα, αλλά πολύυυ αργά όμως.

Έχω την εντύπωση ότι έχει κάποιο παράσιτο(ίσως flatworm) γιατί και εγώ που έχασα σχεδον όλα μου τα σκληρά ενώ όλα τα άλλα είναι τούμπανα σήμερα βρήκα πάνω σε έναν κυκλοφοριτή 2 flatworms. Οπότε για μένα σκληρά τέλος για 3 λόγους: 1) επειδή ούτως η άλλος χάλασαν, 2) επειδή θέλω να σκοτώσω τα flatworm και 3) για να είμαι γενικά πιο χαλαρός.

Θα σου πρότεινα να το βγάλεις και να το ντιπάρεις, μιας και αν το αφήσεις δεν θα ανακάμψει και θα κολλήσει και τα άλλα! ;)

Αν και μεγάλο κοράλι, τουλάχιστον αν είναι να χάσεις κάτι να χάσεις μόνο αυτό και να μην πάει και στα άλλα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι...καμια αλλαγη στο κοραλλι, αλλα εχω μια αλλη απορια...

Οσοι εχετε σαμπ ισως περνατε το ιδιο. Μερικες φορες που ταιζω οι υπερχειλισεις ρουφανε μερικα πελετς και τα πανε στο σαμπ. Εκει εχω μια καλτσα που κραταει καποια απο αυτα, αλλα μερικα λιωνουν και παραμενουν στον πατο του σαμπ σαν κατακαθι. Σημερα ειδα οτι σε αρκετα σημεια εχει μαζευτει κι εχει δημιουργησει κατι σαν βουναλακι απο μαυροκαφε αηδια... Ειναι δυσκολο να αδειασω το σαμπ και να τα καθαρισω. Υπαρχει καποιος οργανισμος που να τρεφεται απο αυτα? Μηπως αν ριξω κανα 2 νασαριους θα καθαρισουν το σαμπ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...