Jump to content

Valerimless Reef


vales_red

Recommended Posts

φιλαρακι ενα μεγαλο μπραβο και απο εμενα πολυ ομορφο εαν θες βγαλε την coral plus δοκιμασε μια ακομα blue plus και πες μου εαν σου αρεσει. :bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122: αντε σιγα σιγα να γεμισει μεεεχρι επανω.

Σευχαριστω Νικόλα! Αν βγαλω την κοραλ πλας θα μείνω μονο με μια λευκή κι ισως πέσει πολυ μπλε...μπορει να το δοκιμάσω βέβαια με καμία μεταχειρισμένη πρώτα κ μετα να αγοράσω...

Τι υπερβολές..;Μόλις είδα την πρώτη φωτογραφία κάτι έπαθα...μετά είδα και την τρίτη και ήρθε κι έδεσε!!Βαλεντίνο το ενυδρείο σου έχει απίστευτες δυνατότητες και σε κανά χρόνο θα τρίβουμε τα μάτια μας φιλαράκι!!!

Σήμερα γνωστό πέτσόπ της Αθήνας έκανε εισαγωγή πανέμορφα στρουμπουλά τεράκια yellow σε μέγεθος large το λιγότερο.....η μ@(@&/@ είναι ότι είναι ΠΑΝ άκριβα.....μου πέρασε από το μυαλό να σου κάνω ένα surprise,αλλά μόλις μου είπαν 90€....το ξέχασα!! :P

Είσαι πολυ φαν αυτού του ενυδρειου μου φαίνεται?! Χαχαχαχα! Ευτυχώς είσαι φίλος και δν ματιαζεις!οσο για το yellow.... Σευχαριστω μονο που το σκεφτηκες! Αλλα δεν πιστεύεις οτι πρεπει να βάλω ενα small και για να το χαρώ και για να μην έχω θεμα με το blue tang? Large θα πέσει μεγάλο για τα λίτρα μ..

Link to comment
Share on other sites

Κοιτούσα πόσο εχει μεγαλώσει η μοντιπορα, τα 2 πιάτα εχουν ενωθεί σε ενα σημείο, κι οπως κάνω ενα κλικ απο το πλάι είδα οτι εξαπλώνεται πάνω στην caulastrea μου...

Τι μπορω να κάνω? να αφήσω τη φύση να κανει ο,τι νομίζει? η να κλαδέψω την μοντιπορα σε εκείνο το σημείο?

a5edd384510d9c174b05767e25c80c3b_zpsaff4

Link to comment
Share on other sites

κλάδεμα συνέχεια δεν ξέρεις τι μπορεί να κάνει η μοντιπόρα! πριν το καταλάβεις μπορεί να σου καλύψει ολόκληρο κοράλλι(τρόπος του λέγειν).Από ότι βλέπω σου την ενοχλεί την καλαστρέα και τα δυο κεφάλια της είναι μαζεμένα.

Link to comment
Share on other sites

Οι μόντι κατά την ταπεινή μου γνώμη πρέπει να βλέπει "ανοιχτό νερό" και όχι κοράλλι,γιατί τέτοια προβλήματα είναι αναπόφεκτα!Επίσης επειδή μεγαλώνει όπως πάει η ροή,θα πρέπει ηψροή να μην "βλέπει" την καουλάστρεα,αλλά ανοιχτό χώρο στο ενυδρείο για να μεγαλώνει κατά κύριο λόγο προς τα εκεί!

ΥΓ.Δεν είμαι σίγουρος ότι ταα λεπω σωστά,αν όχι παρακαλώ κάποιος ας με διορθώσει ώστε να μαθαίνω κι εγώ καλύτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχεις δίκιο Κώστα.

Sammy , ενοχλεί 2 κεφαλιά όντως. Θα το κοιτάξω αυριο να το κλαδέψω το σημείο και θα το προσέχω...

Ο Giovanni κι ο bababrilios θα γελάνε αυτή τη στιγμη... Σκέφτονται ηδη οτι αυριο θα ανεβασω φωτογραφία με την montipora όλη σπασμένη...χαχαχαχχαχααχχα. Ουουουουουοστ γρουσουζηδες!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του Giovanni με προβλημάτισε λιγο, ισως αντιμετωπίζω κάτι ανάλογο αλλα μονο σε ενα κοραλλι.

Εχουμε και λέμε... Ολοι γνωρίζετε την αγάπη μου για την τεράστια σεριατοπορα που έχω. Απο τημερα που στης άμα το ενυδρειο την έχω κατω και πήγαινε μια χαρά μεχρι πριν κανα μηνα που ξεκίνησε να ασπροκαφετιζουν οι άκρες της μιας μεριάς της. Βέβαια λόγω του οτι την έχω κατω δν είχε την ανάπτυξη που είχε οσο ήταν πάνω ψηλά.

Το θεμα ειναι οτι "χαλάει" οπως θα δείτε στις φωτογραφίες μονο η μεριά που ειναι στο τζαμί φάτσα. Η άλλη πλευρά που κοιτάζει μεσα ενυδρειο δν εχει θεμα... Ακούω απόψεις!

c17e69070e37930ac9a8969d183f0f71_zps4aaf

c2bb8dec046911500e67e04bd04c8d0d_zpse663

Link to comment
Share on other sites

Να την βάλω πιο μεσα στο ενυδρειο; Να προσθέσω οτι είχα παραπανω αντιφωσφορο απο παλιά γτ είχα μια ψιλό έξαρση τριχοειδους κι έβαλα και στο mediabox αντιφωσφορο, τον οποίο έβγαλα σημερα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο νομιζω πως πρεπει να ειναι αλλη περιπτωση.Το αντιμετοπισα παλαιοτερα με μια ποσιλοπορα.Μαλλων υπαρχει θεμα με την κυκλοφορια στο συγκεκριμενο σημειο.

ΥΓ Δες και το ενδεχομενο του ελλιπη φωτισμου,γιατι ειναι πυκνα αναπτυσσομενο κοραλι

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορία εχει φουλ Στάθη! Ο έλλειπης φωτισμός προκαλεί τέτοια σημάδια?

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορία εχει φουλ Στάθη! Ο έλλειπης φωτισμός προκαλεί τέτοια σημάδια?

Βεβαια βαλεντι ο φωτισμος το προκαλει αυτο.Την κοικλοφορια μην την βλεπεις γενικα στο ενυδρειο...Στο σημειο εκεινο εχει αρκετη?

Link to comment
Share on other sites

Η κυκλοφορια ειναι υπεραρκετη! Οι πολυποδες κουνιουνται ολοι πολυ καλα ακομα και σε κεινο το σημειο..

Link to comment
Share on other sites

Η κυκλοφορια ειναι υπεραρκετη! Οι πολυποδες κουνιουνται ολοι πολυ καλα ακομα και σε κεινο το σημειο..

Για βγαλτο καμια ωριτσα απο το νερο και πες μου τι εγινε. :lmao:

ΥΓ Το φως ειναι τοτε.Αυτο σου διχνει το κοραλι βαλε.Απο θρεπτικα πως εισαι?

Link to comment
Share on other sites

είναι ο μαγνήτης που την χτυπάει κάθε φορά που καθαρίζεις τα τζάμια :bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

είναι ο μαγνήτης που την χτυπάει κάθε φορά που καθαρίζεις τα τζάμια :bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-74:

Αντε βρεεεε νουυυμεροοοοο!!! Δεν το χτυπαει το κοραλλι...

Απο θρεπτικα δεν εχω μετρησει σχεδον ποτε για Νο3 η Νο2... Αφου τα αλλα σκληρα ειναι τουμπανερος ρε παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Αντε βρεεεε νουυυμεροοοοο!!! Δεν το χτυπαει το κοραλλι...

Απο θρεπτικα δεν εχω μετρησει σχεδον ποτε για Νο3 η Νο2... Αφου τα αλλα σκληρα ειναι τουμπανερος ρε παιδια!

Αλλαξε του θεση ρεσυ και δες πως θα συμπεριφερθει.Θα το χασεις αν δεν κανεις κατι.

ΥΓ Μπορεις να το δοσεις και στον γιαννη για φιλοξενια ομως... :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

τότε θα πεθάνει σίγουρα! :bigemo_harabe_net-134::crazyyyy: από τον καημό του που το αποχωρίστηκες :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αντε βρεεεε νουυυμεροοοοο!!! Δεν το χτυπαει το κοραλλι...

Απο θρεπτικα δεν εχω μετρησει σχεδον ποτε για Νο3 η Νο2... Αφου τα αλλα σκληρα ειναι τουμπανερος ρε παιδια!

η έξαρση τριχοειδούς άλγης που είχες και έβαλες παραπάνω αντιφώσφορο για την καταπολέμησή της; είχες μετρήσει πόσα φωσφορικά ανέβασες; αν είχες μια μεγάλη ανισορροπία στην σχέση νιτρικών φωσφορικών και πηγή άνθρακα θα μπορούσε να δημιουργήσει πιθανόν τέτοιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Το γύρισα 90μοιρες και τωρα εχει και κυκλοφορία και φως να το κοπαναει.

Αν υπήρχε αν ισορροπία δεν θα επρεπε να έχω και κάπου αλλου πλήγμα? ειναι το ΜΟΝΟ κοραλι που εχει θεμα...φτου φτου μην τα ματιάξω!

Link to comment
Share on other sites

Το γύρισα 90μοιρες και τωρα εχει και κυκλοφορία και φως να το κοπαναει.

Αν υπήρχε αν ισορροπία δεν θα επρεπε να έχω και κάπου αλλου πλήγμα? ειναι το ΜΟΝΟ κοραλι που εχει θεμα...φτου φτου μην τα ματιάξω!

Δηλαδη πρειν δεν ειχε ουτε φωτισμο,αλλα ουτε και κυκλοφορια?Μονος σου το ειπες...

ΥΓ Αντε βρε νουμεροοοο, αντε βρε νουμερο... :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια μετρηση στα θρεπτικα σου γιατι αυτο το... ειναι τουμπανιασμενα ολα τα σκληρα μου εβαλε καποιες υποψιες

ΥΓ Βρε λες...? :bigemo_harabe_net-96:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πρειν δεν ειχε ουτε φωτισμο,αλλα ουτε και κυκλοφορια?Μονος σου το ειπες...

ΥΓ Αντε βρε νουμεροοοο, αντε βρε νουμερο... :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Και πριν ειχε κυκλοφορια πολυ καλη φαλτσαριστη επειδη το αρρωστο κομματι κοιταζει τζαμι. Αλλα δεν ειχε φωτισμο. Τωρα το γυρισα και εχει κατα μετωπο κυκλοφορια και απο το πλαι φως...

Κανε μια μετρηση στα θρεπτικα σου γιατι αυτο το... ειναι τουμπανιασμενα ολα τα σκληρα μου εβαλε καποιες υποψιες

ΥΓ Βρε λες...? Τιιιιιι παλι?!?!?!

Να μετρησω Νο3? Εχω ενα ληγμενο τεστ. Κι ενα αλλο τεστ της Tropic Marine που μετραει και Νο2 και Νο3...

Στις υπολοιπες μετρησεις ειμαι οκ...

Mg 1390

Ca 400

Kh 8

Χθεσινες μετρησεις, Εκανα και μια αλλαγη νερου... Αλλαζω και σημερα ανθρακα και αντιφωσφορο. Βαζω 100γρ Ανθρακα waterwaves και 100γρ αμτιφωσφορο Aqualight. OK?!

Έγινε επεξεργασία - vales_red
Link to comment
Share on other sites

NO3 και PO4 μετρα.Οταν στεγνωνει ενα ενυδρειο το τουμπανιασμα ειναι ενα σταδιο πρειν το τουμπαρισμα...Απλα κανε τις μετρησεις για να αποκλεισουμε αυτο το ενδεχομενο... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...