Jump to content

Valerimless Reef


vales_red

Recommended Posts

Με τις 5 ειμαι μια χαρα, αλλα ηδη παραγγειλα το φωτιστικο για να πεταξω το DIY που ειχα. Με το συγκεκριμενο setup ειχα καλη αναπτυξη, αλλα οχι χρωμα που θελω. Ιδιαιτερα οι εφυλιες δεν ειναι εντονα χρωματισμενες! Γιαυτο θελω να παω σε χρωμα πλεον!

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα...

Το Royal Blue από Led δίνει πολύ ωραίο χρώμα σε ορισμένα κοράλλια. Γιατί στο ένα φωτιστικό δεν τοποθετείς λάμπες στυλ φθορισμού αλλά με led ?

Έχω την εντύπωση ότι δεν χρειάζονται ειδικά ballast και τοποθετούνται στα υπάρχοντα φωτιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα...

Το Royal Blue από Led δίνει πολύ ωραίο χρώμα σε ορισμένα κοράλλια. Γιατί στο ένα φωτιστικό δεν τοποθετείς λάμπες στυλ φθορισμού αλλά με led ?

Έχω την εντύπωση ότι δεν χρειάζονται ειδικά ballast και τοποθετούνται στα υπάρχοντα φωτιστικά.

+1!!!!

Πολύ καλή ιδέα!

Σε πολλά φωτιστικά τώρα τελευταία υπάρχει τέτοιο πάντρεμα!

Link to comment
Share on other sites

Δείτε κατάντια!!! Ενα μηνα τα τζάμια ήταν καθαρά! Καθάρισα μια στις 7-8 μερες... Το μεσημέρι έκανα αλλαγη νερου! Δείτε πως έγιναν σε ενα απόγευμα!!!

1a2a5e1b95ed0ca9e4e2919ea6a26dca_zps8e50

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενα πολυυυυ λεπτο φίλμ που φαίνεται μονο απο το πλάι. Απο μπροστα φαίνεται καθαρό...

Link to comment
Share on other sites

γεια σου ρε βαλ μαγκα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου ρε βαλ μαγκα.

Τι λες μωρε?! αχαχαχαχα

Εδω λεμε το ενυδρειο ηταν σε αυτοματο πιλοτο ενα μηνα και δεν ειχε προβλημα! Μολις εκανα αλλαγη δες τζαμια! Οχι δες!!! Φταιει η Α/Ο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει η Α/Ο.

Εγώ το παθαίνω μόλις ταίζω πολύ. Όταν τάιζα 3,4 φορές την μέρα και πολύ κάθε 2 μέρες ήθελε καθάρισμα. Τώρα που ταίζω 2 φορές την ημέρα κάθε 5 μέρες καθαρίζω και δεν θολώνει να μην μπορείς να δεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα πείραμα της μιας εβδομάδας...

Χώρισε το τζάμι σε περιοχές (σε λωρίδες) και καθάριζε τα σταδιακά να δεις τον ρυθμό ανάπτυξης σε καθημερινή βάση.

Θα παρατηρήσεις ότι από την επόμενη κιόλας ημέρα αρχίζει να δημιουργείται ένα πολύ λεπτό στρώμα, σχεδόν αόρατο αν το βλέπεις από μπροστά, αλλά είναι η "βάση" για να αρχίσει να αναπτύσσεται η άλγη, και όταν βρει πρόσφορο έδαφος η ανάπτυξή της είναι πιο γρήγορη.

Τι ρουτίνες ακολουθούσες πριν και τι άλλαξες κατά την εμφάνισή της?

Link to comment
Share on other sites

η α/ο δεν φταιει με την καμμια ομως.ενταξει μην εισαι και τοσο ψειρας μωρε....χεχε

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας καταλαβαίνω.... Σας λέω οτι το ενυδρειο εμφάνισε αυτή την πρασινιλα αμέσως μετα απο την αλλαγη νερου! Κάτι που ξαναειδα στο παρελθόν, ισως στην προτελευταία αλλαγη. Ρουτίνα δν άλλαξα κάτι. Έχω άνθρακα κ αντιφωσφορο στους ριακτορες. Εριξα και βακτηρια αυτή τη φορα! Να προσθέσω οτι το νερό το ετοίμαζα και ήταν στο βαρέλι με κυκλοφορία 3 μερες. Την τριτη μερα το μεσημέρι έκανα την αλλαγη. Ταιζω 1 φορα τη μερα κι ελάχιστα.

Link to comment
Share on other sites

να σου το πω πιο απλα.Ε,και τι εγινε βρε βαλ???μην εισαι βρε τοοοσο ψειρας.το ενυδρειο σου πεταει.

Link to comment
Share on other sites

να σου το πω πιο απλα.Ε,και τι εγινε βρε βαλ???μην εισαι βρε τοοοσο ψειρας.το ενυδρειο σου πεταει.

Έτσι ακριβώς!!

Όσο περισσότερο το ψειρίζεις τόσο περισσότερο κολλάς και τόσο περισσότερο στεναχωριέσαι με τις απώλειες μετά! ;)

ΥΓ: Βαλε φυσιολογικό είναι αυτό το φίλμ! Όλα τα ενυδρεία το βγάζουν είτε γρήγορα είτε αργά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας καταλαβαίνω.... Σας λέω οτι το ενυδρειο εμφάνισε αυτή την πρασινιλα αμέσως μετα απο την αλλαγη νερου! Κάτι που ξαναειδα στο παρελθόν, ισως στην προτελευταία αλλαγη. Ρουτίνα δν άλλαξα κάτι. Έχω άνθρακα κ αντιφωσφορο στους ριακτορες. Εριξα και βακτηρια αυτή τη φορα! Να προσθέσω οτι το νερό το ετοίμαζα και ήταν στο βαρέλι με κυκλοφορία 3 μερες. Την τριτη μερα το μεσημέρι έκανα την αλλαγη. Ταιζω 1 φορα τη μερα κι ελάχιστα.

Μια φορά άργησα και γω να αλλάξω το νερό που είχα ετοιμάσει στο κουβά και δούλευε με κυκλοφορητή(δεν θυμάμαι αν ήταν 4 ή 3 μέρες συνήθως την επόμενη μέρα κάνω την αλλαγή), μου φάνηκε σαν να είχε θολώσει λίγο μέτρησα και είχε ανεβάσει λίγη αμμωνία. την αλλαγή την έκανα κανονικά δεν θυμάμαι να είχα έξαρση άλγης ή κάτι τέτοιο, πάντως νομίζω πως είναι πολύ ο χρόνος οι 3 μέρες για να κρατήσεις το νερό της αλλαγής στον κουβά μπορεί αυτή να είναι η αιτία.

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν υπάρχουν ωφέλημα βακτήρια σαν αυτά που έχει ο βράχος τότε το νερό απο μόνο του σιγά σιγά δημιουργεί κύκλο του αζώτου με αποτέλεσμα να έχουμε αμμωνία με τις μέρες. Γι'αυτό προσπαθούμε να κάνουμε αλλαγή την επόμενη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούμε και την ίδια μέρα (ανάλογα το αλάτι) τότε ακόμα καλύτερα!Εγώ π.χ. Με το red sea που είναι σαν πούδρα,μετά από 6-7 ωρίτσες έχει σπάσει εντελώς και κάνω την αλλαγή! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούμε και την ίδια μέρα (ανάλογα το αλάτι) τότε ακόμα καλύτερα!Εγώ π.χ. Με το red sea που είναι σαν πούδρα,μετά από 6-7 ωρίτσες έχει σπάσει εντελώς και κάνω την αλλαγή! ;)

Το Προ ριφ σπάει καλά μέσα σε μισή ώρα(τουλάχιστον το αλάτι δυαλύεται), αλλά το αφήνω πάνω απο 10-15 ώρες πριν την αλλαγή και προσπαθώ να το αφήνω 24ωρο καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες εταιρίες αναφέρουν ότι το αλάτι τους μπορεί να χρησιμοποιηθεί άμεσα μόλις διαλυθεί, αλλά παρόλα αυτά προτείνουν η αλλαγή νερού να γίνει μετά από 24 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ γουστάρω τέτοιες συζητήσεις κι ανταλλαγές απόψεων... Πείτε κι αλλα!

Link to comment
Share on other sites

Πντλκς-μπουγάτσα 2-0......καλά είναι!

ΥΓ.Όχι που δεν θα κούρευα!!! :P

:bigemo_harabe_net-55:

βαζω το αβαταρ για να μην γραψω κατι αλλο.....

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα...

Το Royal Blue από Led δίνει πολύ ωραίο χρώμα σε ορισμένα κοράλλια. Γιατί στο ένα φωτιστικό δεν τοποθετείς λάμπες στυλ φθορισμού αλλά με led ?

Έχω την εντύπωση ότι δεν χρειάζονται ειδικά ballast και τοποθετούνται στα υπάρχοντα φωτιστικά.

Βαγγο;! Ξέρεις που μπορω να βρω τέτοιες λάμπες? μήπως τα χαμηλά lumens πειράζουν? μήπως έχω αύξηση άλγης? και θα πρεπει να βρω λαμπα με καλα led...

Link to comment
Share on other sites

Βαγγο;! Ξέρεις που μπορω να βρω τέτοιες λάμπες? μήπως τα χαμηλά lumens πειράζουν? μήπως έχω αύξηση άλγης? και θα πρεπει να βρω λαμπα με καλα led...

Το petcumulus,νομιζω πως εχει πλεων προιοντα του houseofled.Εκει(houseofled)ειδα αν θυμαμαι καλα κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...