Jump to content

Valerimless Reef


vales_red

Recommended Posts

επιστρέψατε ανανεωμένοι και ακούρευτοι ε?

Link to comment
Share on other sites

Φετος θα σε πονεσω πολυυυυυυ λεμε!!!

Θα ειμαι βιαιος και αμειλικτος :D

Σιγα τα αίματα βρε δαφνοστεφανομενε...προσεχε μην σου φυγει κανας ποντος... :D

Link to comment
Share on other sites

επιστρέψατε ανανεωμένοι και ακούρευτοι ε?

Σταμάτα να παρεμβαινεις επιτέλους αναμεσα στα τοσο σημαντικα ποστ μας...!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτα να παρεμβαινεις επιτέλους αναμεσα στα τοσο σημαντικα ποστ μας...!!!!!!!

πες τα ρε μπαρμπερη χαχαχαχχαααααα

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τον γενικό στην ηρεμία του ε!!!Άντε γιατί θα αρχίσω να κουρεύω και το μούσι μου...!!!

ΥΓ.Τον πειραιά πολύ εμίσησαν...τον γαύρο ουδείς!!

ΥΓ.Ε ρε θα πέσει τρίμπαλο φέτος.....!!

Link to comment
Share on other sites

Βαλεντίνο από εσένα εξαρτάτε αν θα βάλω τάξη να σκουπίσω τις τρίχες του κουρέματος !!!

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Σας ευχαριστω πολυ που σας πιανει το οιστρο σας στο θεμα μου, αλλα βαλε μια ταξη κυριε γενικε!

Link to comment
Share on other sites

Δν ειναι κάτι το ιδιαίτερο...αλλα για να συνεχιστεί το τζερτζελέ...

eb1738109cf91f88754187235310ce1a_zps0d95

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο βαλεντι!Απο κυκλοφορια πρεπει να σκιζεις.Τα νερα σου απ'οτι βλεπω ειναι κρυσταλλινα... :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Thanks guys! Κυκλοφορία Στάθη έχω την vortech 10αρα και μια jebao 25αρα... Πρεπει να ειναι αρκετή γιατι είδα εξαφανίστηκε η διατομικη μολις προσθεσα την jebao...σε ενα μηνα μεσα. Και χωρίς αλλαγες νερου...

Link to comment
Share on other sites

Δν ειναι κάτι το ιδιαίτερο...αλλα για να συνεχιστεί το τζερτζελέ...eb1738109cf91f88754187235310ce1a_zps0d95

Thanks guys! Κυκλοφορία Στάθη έχω την vortech 10αρα και μια jebao 25αρα... Πρεπει να ειναι αρκετή γιατι είδα εξαφανίστηκε η διατομικη μολις προσθεσα την jebao...σε ενα μηνα μεσα. Και χωρίς αλλαγες νερου...

Ααααααααα......ωωωωωωωωω........ΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!

ΥΓ.Πολύ μου αρέσει ρε φιλαράκι...!!

ΥΓ2.Την jebao να την βγάζεις για καθάρισμα συχνά πυκνά....σε μένα μόλις την καθάρισα έγινε τούρμπο καπάκια όπως την πρώτη μέρα....ταουναααααααμιιιιιιι!! :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες! Γυαλίζουν γιατι τα πλενω με άζαξ!

Η jebao καλη ειναι για τα χρήματα της. Με τη βορτεκ δεν μπορω να την συγκρινω βέβαια. Και το μέγεθος, αλλα και τα υλικά της υστερούν. Επίσης το οτι πρεπει ο κοντρολερ να ειναι συνεχώς εξω ώστε να λειτουργεί το night mode κι αυτο δεν μαρεσει. Αλλα τη δουλεια της την κανει και με το παραπανω!

Κώστα δεν χρειάστηκε να την καθαρίσω ακομα. Επιασε κάτι αλγουλες απο πάνω λόγω φωτισμού, αλλα η προσπέλαση φαίνεται καθαρή ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο...και έχουμε να δούμε ακόμη......θα πονέσουν τα μάτια μας....

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο...και έχουμε να δούμε ακόμη......θα πονέσουν τα μάτια μας....

Σευχαριστω φίλε μου! Έχω παραγγείλει φωτιστικο... Τπτ ιδιαίτερο. Αλλες 2 τ5 39w...θέλω να παίξω πλέον με χρώματα κι ας μείνει πίσω η ανάπτυξη!

Έγινε επεξεργασία - vales_red
Link to comment
Share on other sites

Και μιας και είπα για το νέο φωτιστικο... Με νοιάζει απο δώ και πέρα το χρώμα... Έχω ηδη μια coral plus, blue special, aquablue και μια actinic , όλες ATI οπως καταλάβατε. Για το νέο φωτιστικο αγόρασα και μια korallenzucht Fiji purple. Για να δώ όσο το δυνατόν περισσότερο χρώμα, ποια να ειναι η έκτη λαμπα?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα η 6η καλύτερα Blue plus.

ΥΓ: Βαλε πρόσεξε μην τα κάψεις τα κοραλάκια σου, γιατί θυμήσου ότι τα λίτρα απο το κυρίως ενυδρείο είναι 200 - 220 λίτρα. Αν βάλεις τελικά 6τ5 39ρες τότε είσαι 234 βατ. Ξεπερνάς το 1 βατ ανα λίτρο, και το ύψος του ενυδρείου σου είναι 50.

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

Αν το προχωρήσεις, ένας καλός σχηματισμός είναι αυτός απο πίσω προς τα μπρος:

Blue plus

coral plus

actinic

violet

blue plus

aquablue special

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα η 6η καλύτερα Blue plus.

ΥΓ: Βαλε πρόσεξε μην τα κάψεις τα κοραλάκια σου, γιατί θυμήσου ότι τα λίτρα απο το κυρίως ενυδρείο είναι 200 - 220 λίτρα. Αν βάλεις τελικά 6τ5 39ρες τότε είσαι 234 βατ. Ξεπερνάς το 1 βατ ανα λίτρο, και το ύψος του ενυδρείου σου είναι 50.

Αυτο σηκωνει συζητηση... Τι εχουν να πουν οι υπολοιποι? Τωρα εχω 5 Τ5 39αρες...

Link to comment
Share on other sites

Η αντιστοιχία των watt με τα λίτρα είναι ένας πολύ γενικός κανόνας και κατά πάσα πιθανότητα "λανθασμένος".

Σε ένα άρθρο που ανέβασε ο Άλεξ νομίζω ότι γίνεται αναφορά πάνω σ αυτό το θέμα, που έχει να κάνει περισσότερο με άλλες "μονάδες μέτρησης" αλλά φυσικά και τις ανάγκες των κοραλλιών που διαφέρουν σε φωτιστικές συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Η αντιστοιχία των watt με τα λίτρα είναι ένας πολύ γενικός κανόνας και κατά πάσα πιθανότητα "λανθασμένος".

Σε ένα άρθρο που ανέβασε ο Άλεξ νομίζω ότι γίνεται αναφορά πάνω σ αυτό το θέμα, που έχει να κάνει περισσότερο με άλλες "μονάδες μέτρησης" αλλά φυσικά και τις ανάγκες των κοραλλιών που διαφέρουν σε φωτιστικές συνθήκες.

Έχεις δίκιο βαγγέλη σε αυτό, και παίζουν πολλά ρόλο στο αποτέλεσμα του φωτισμού.

Πάντως εγώ με 4χ39 τ5 σε 180 λίτρα είμαι υπέρυπερκαλυμένος. Φαντάσου ότι μερικά κοράλια παρόλο που έχω 50 ύψος όταν τα κατεβάζω πιο χαμηλά(πιο πολύ τα σκληρά) φαίνονται καλύτερα!

Γι'αυτό με προβληματίζουν οι 6 λάμπες.

Βαλε, με 5 λάμπες που είσαι τώρα πως το βλέπεις το αποτέλεσμα? Είναι ικανοποιητικό σαν ανάπτυξη και χρώμα? Γιατί είπες ότι θες να δεις περισσότερο χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...