Jump to content

Valerimless Reef


vales_red

Recommended Posts

Πολύ όμορφο !Συγχαρητήρια!ΙΜΗΟ παραφωνία το hippo!Κατα τα άλλα super :bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122:

Ποιο hippo?! Δεν το κατάλαβα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια. Μου καηκε το ηλεκτρονικο μπαλαστ απο μια 24αρα ακτινικη DIY που εχω φτιαξει. Βρηκα στην αποθηκη ενα ηλεκτρονικο μπαλαστ που γραφει πανω 2x24w / 2x39W. Αλλα εγω θελω να αναψω μονο μια λαμπα προς το παρον. Μαλλον κανω κατι λαθος στη συνδεσμολογια. Μπορει να βοηθησει κανεις?

2013-08-12221931_zps5c2cb659.jpg

Εχω συνδεσει στη μια πλευρα την παροχη ρευματος μια χαρα. Στην αλλη πλευρα εχω 4 καλωδια (2 απο καθε μπαλαστ). Πως να τα συνδεσω και σε ποια θεση?

Link to comment
Share on other sites

τα δύο πρώτα(26 και 27) ανάβουν την πρώτη λάμπα και τα άλλα δύο(24 25) την δεύτερη. αν συνδέσεις τον ουδέτερο στο 23 και την φάση στο 21 λογικά θα ανάψει

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω ποια ειναι η φάση κ ποιο το ουδέτερο, τα έβαλα στο 21, 23 το ενα ζεύγος και το άλλο στο 26,27 άναψε για ενα δευτερόλεπτο κι έσβησε ξανά...ισως φταίει το μπαλαστ;!

Link to comment
Share on other sites

πάρα πολύ ωραίο

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω ποια ειναι η φάση κ ποιο το ουδέτερο, τα έβαλα στο 21, 23 το ενα ζεύγος και το άλλο στο 26,27 άναψε για ενα δευτερόλεπτο κι έσβησε ξανά...ισως φταίει το μπαλαστ;!

δεν χρειάζεται να ξέρεις! ο ένας είναι ο ουδέτερος και ο άλλος η φάση απλά θα πρέπει να συνδέσεις όπως στο σχέδιο και στην λάμπα δηλάδή το 26 με το 23 και το 27 με το 21 και όχι χιαστή

Link to comment
Share on other sites

Sammy μήπως κανεις λαθος? το 23 με το 21 της μιας μεριάς τα καλώδια του άκροφυσιου και στο 26,27 τα αλλα 2 καλώδια του αλλου άκροφυσιου ...

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο γνωρίζω και χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, στα διπλά ballast πρέπει να ανάβουν και οι δυο λάμπες μαζι.. η μια από μόνη της δεν δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

το μπαμμμμμμ θα δείξει χα χα

Link to comment
Share on other sites

Αναψε!!! Ηθελε 2 λάμπες... Αλλα μαλλον θα πάω να πάρω άλλο ενα φωτιστικο odyssea 39watt με 2τ5 να ειναι πιο όμορφο οπτικά...

Link to comment
Share on other sites

Η άλλη περίπτωση ήταν αυτή! :bigemo_harabe_net-134:

Υ.Γ. μήπως αν γεφύρωνες το 22 με το 25 να άναβε;

Έγινε επεξεργασία - sammy
Link to comment
Share on other sites

Κατέβηκαν στην αποθήκη κ εγινε παραγγελία για νέο φωτιστικο...ευχαριστω πάντως για τις ιδέες!!!

Link to comment
Share on other sites

γείτονα μπραβο για τη καινουργια σου δουλεια!!!! δεν τα ειχα δει ολα αυτα εχω παθει πλακα..αντε να σε δουμε απο βδομαδα...

Link to comment
Share on other sites

Αααααααααχχχχχχ..... Στου χουριο που μένω ντεν εκει στοκ λαμπατερ.... Περιμένει έρτει ντέκα μερες κι άμα...

Ειναι σαν τα αλλα 2 που έχω Τ5 2χ39w Aqualight Odyssea googlaρετε το...

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει κανενός το αυτί ποιος τα εμπορεύεται Ελλάδα? εκτός Θεσσαλονίκης...

Έγινε επεξεργασία - vales_red
Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει κανενός το αυτί ποιος τα εμπορεύεται Ελλάδα? εκτός Θεσσαλονίκης...

Αυτό ψάχνουμε....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο _________ εχω παρει κι εγω, απ οτι γνωριζω δεν τα εμπορευεται αλλος στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε, έχεις χτίσει ένα διαμαντάκι! Να το χαίρεσαι όσο δεν πάει! :bigemo_harabe_net-145:

ΥΓ: Εσείς οι καρντάσηδες τελικά κάνετε θραύση! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Βαλε, έχεις χτίσει ένα διαμαντάκι! Να το χαίρεσαι όσο δεν πάει! :bigemo_harabe_net-145:

ΥΓ: Εσείς οι καρντάσηδες τελικά κάνετε θραύση! :bigemo_harabe_net-64:

Αυτό το τελευταίο ξαναπέστο Πάνο....!

Link to comment
Share on other sites

Και σε ρωτώ.... Έχω να κάνω αλλαγή νερου απο τις 20 Ιουλίου... Εχει εξαφανιστεί η διατομικη, τα κοραλλια μεγαλώνουν κι ολα πανε ρολόι... Την κανεις την αλλαγη νερού αυριο η δεν την κανεις?!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...