Jump to content

Ας Το Παρουμε Απο Την Αρχη..............


toyomania8617

Recommended Posts

Μπράβο φίλε μου! Ωραία φραγκς! Να τα χαίρεσαι! Έχεις κάνει τρομερό στήσιμο βράχου! Άλλο ένα ενυδρείο με όραμα!

Σου έχει ξεφύγει όμως η διατομική. Προσπάθησε σιγά σιγά με λιγότερο τάισμα συχνότερες αλλαγές και αντιφώς να το καταπολεμήσεις, γιατί σε αρχίζει να σου ξεφεύγει και δεν κάνει καλό στα κοράλια σου!

Καλή συνέχεια, και χαιρετίσματα στον παρασκευά! :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 363
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είσαι ωραίος τύπος!!! Όντως η άλγη σου άρχισε να ξεφεύγει στον αραγωνιτη, ή σιφωναρισμα Κώστα ή sexguttata, είναι και στα δικά μου σχέδια να μπουν δυο στο ενυδρείο να οργωσουν τον αραγωνιτη μου,

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο κωστα! :bigemo_harabe_net-64:

Το ενυδρειο αν και αρχη,ειναι πανεμορφο!

Ωραιο και το φωτιστικο,πολυ καλη δουλεια.

Το φανταζομαι με μερικες ακρο στο βραχο(τοποθετημενες πλαγια) κυριως plate κομματια,μερικα clam στην αμμο μαζι με

καμια trachyphlia,favia η' οτι αλλο θες!

Ανυπομονω για τη συνεχεια :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ωραίος τύπος!!! Όντως η άλγη σου άρχισε να ξεφεύγει στον αραγωνιτη, ή σιφωναρισμα Κώστα ή sexguttata, είναι και στα δικά μου σχέδια να μπουν δυο στο ενυδρείο να οργωσουν τον αραγωνιτη μου,

Εγώ πάντως sleeper goby δεν ξαναβάζω. Απο την στιγμή που αυτοκτόνησε ο puellaris(ήθελε να δει πως είναι απ'έξω), δεν την ξαναπατάω με άλλο γοβιό. Θέλω τα κοραλάκια μου στην επιφάνεια και όχι κηδευμένα ζωντανά! :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως sleeper goby δεν ξαναβάζω. Απο την στιγμή που αυτοκτόνησε ο puellaris(ήθελε να δει πως είναι απ'έξω), δεν την ξαναπατάω με άλλο γοβιό. Θέλω τα κοραλάκια μου στην επιφάνεια και όχι κηδευμένα ζωντανά! :ph34r:

+1000

Έχω την ίδια άποψη.

Μιας και ο δικός μου με άφησε,το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μην ξαναβάλω μέσα γοβιο.

Όσο για τον αραγωνιτη αυτήν την στιγμή δοκιμάζω το biomate,σκέφτομαι να κάνω και σκούπα βυθού.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου! Ωραία φραγκς! Να τα χαίρεσαι! Έχεις κάνει τρομερό στήσιμο βράχου! Άλλο ένα ενυδρείο με όραμα!

Σου έχει ξεφύγει όμως η διατομική. Προσπάθησε σιγά σιγά με λιγότερο τάισμα συχνότερες αλλαγές και αντιφώς να το καταπολεμήσεις, γιατί σε αρχίζει να σου ξεφεύγει και δεν κάνει καλό στα κοράλια σου!

Καλή συνέχεια, και χαιρετίσματα στον παρασκευά! :bigemo_harabe_net-146:

Ευχαριστω φιλε πανο....εχεις επισης χαιρετισματα απο παρασκο!!Η αληθεια ειναι οτι παρα εριχνα διαφορες τροφες οταν εβαλα τον ΝΑΣΟ....γιατι μου κανε 2 βδομαδες μεχρι να φαει!!!Τωρα που εγινε τουμπανο αυτος...εγινε ο αραγωνιτης αστα να πανε...ελαττωσα το ταισμα ωστε να μην πεφτει ιχνος τροφη κατω...αντιφως και αλλαγες επισης εχουν παρει τον δρομο τους!!Να εισαι καλα...και περιμενω τα σχεδια σου.....να δω τι θα κανεις παλι!!! :bigemo_harabe_net-145: :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ωραίος τύπος!!! Όντως η άλγη σου άρχισε να ξεφεύγει στον αραγωνιτη, ή σιφωναρισμα Κώστα ή sexguttata, είναι και στα δικά μου σχέδια να μπουν δυο στο ενυδρείο να οργωσουν τον αραγωνιτη μου,

Καλημερα φιλε γρηγορη....πιστευω να φρεσκαριστηκες απο τις διακοπες και να συνηλθες απο τις κακοτυχιες το τελευταιο διαστημα!!!Η φωτιστικαρα σου τα σπαει.....αλλα να που εχω θεμα με αλγη και κυανο σε μερικα σημεια στον αραγωνιτη!!!!Και σκεψου το φωτιστικο δουλευει στο 60%.....Την αλγη την κουρευουν ο Νασο και το Blue...αυτο που με αγχωνει ειναι το κυανο που αρχισε να εμφανιζεται....εριξα λιγο το ωραριο του φωτιστικου στο 6αρω...και λεω να το ριξω εως το πολυ 4 ωρες...τι λες θα κανω δουλεια ετσι...η θα εχω μετα αλλο θεμα??Απο κορραλια δεν νομιζω γιατι εχω μονο ζωανθους,σταρ πολυπς και ρικορντεες!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο κωστα! :bigemo_harabe_net-64:

Το ενυδρειο αν και αρχη,ειναι πανεμορφο!

Ωραιο και το φωτιστικο,πολυ καλη δουλεια.

Το φανταζομαι με μερικες ακρο στο βραχο(τοποθετημενες πλαγια) κυριως plate κομματια,μερικα clam στην αμμο μαζι με

καμια trachyphlia,favia η' οτι αλλο θες!

Ανυπομονω για τη συνεχεια :bigemo_harabe_net-82:

Ευχαριστω μιχαλαρα...μην το φανταζεσαι γιατι οταν θα ερθει ο καιρος να γινω σκληρος...θα σου χτυπησω την πορτα...... :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: .Καλως ηρθες...και γενικα καλως ηρθαν τα περισσοτερα μελη γιατι νεκρωσε το φορουμ ρε παιδι μου...(καλοκαιρι σου λεει μετα)Ν

α χαιρεσαι το στολιδι σου και εσυ φιλε μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κωστα καλημερα τοενυδρειο ειναι κονταστο παραθυρο και το νλεπει ο ηλιος,?και το φωτιστικο σε τι υψος το εχεις?

Link to comment
Share on other sites

+1000

Έχω την ίδια άποψη.

Μιας και ο δικός μου με άφησε,το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μην ξαναβάλω μέσα γοβιο.

Όσο για τον αραγωνιτη αυτήν την στιγμή δοκιμάζω το biomate,σκέφτομαι να κάνω και σκούπα βυθού.

Δεν ξερω το σκεφτομαι σοβαρα να βαλω 2 γοβιους για να μου λησουν το προβλημα του αραγωνιτη!!Το θεμα ειναι ομως μην δημιουργησουν μεγαλυτερο προβλημα και θαβουν τα ζωντανα κοραλλια....οπως λεει και ο Πανος πιο πανω......!!!!Παλιοτερα που ειχα εναν...εκανε τρομερη δουλεια....αλλα ειχε φαει τρελλο σκαλωμα ο ατιμος να θαβει ολα μου τα σταρ πολυπς....του την εδιναν μαλλον.Οσο για συφωναρισμα ρε παιδια δεν τιθεται θεμα με την ανακατοσουρα να βγει κανενα αλλο προβλημα....δεν ξερω απλα ρωταω!! :bigemo_harabe_net-88: :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

τα Sexgutata με τσατισαν κι εμενα!!! Κλωψαρα! Εχασα 3 σε ενα μηνα μεσα! Το ενα απο δικο μου λαθος, τα αλλα 2 τα εβαλα ταυτοχρονα και ποτε δεν εμφανιστηκαν! Πεθαναν κατω απο 2 βραχους με αποτελεσμα να μην τα βρω ποτε, και ισως δημιουργησαν προβλημα με νιτρικα, γιατι απο τοτε το σκιμερ δουλευει και καθημερινα βγαζει μπιχλα μαυρη! Τι να πω... Κουραγιο, και παιξε με λιγα βακτηρια

Link to comment
Share on other sites

Κωστα καλημερα τοενυδρειο ειναι κονταστο παραθυρο και το νλεπει ο ηλιος,?και το φωτιστικο σε τι υψος το εχεις?

Καλησπερα νικολα....οχι φιλε μου το ενυδρειο δεν το βλεπει καθολου ηλιος....δεν υπαρχει τετοιο Θεμα......το φωτιστικο ειναι στους 15 ποντους!!!

Link to comment
Share on other sites

τα Sexgutata με τσατισαν κι εμενα!!! Κλωψαρα! Εχασα 3 σε ενα μηνα μεσα! Το ενα απο δικο μου λαθος, τα αλλα 2 τα εβαλα ταυτοχρονα και ποτε δεν εμφανιστηκαν! Πεθαναν κατω απο 2 βραχους με αποτελεσμα να μην τα βρω ποτε, και ισως δημιουργησαν προβλημα με νιτρικα, γιατι απο τοτε το σκιμερ δουλευει και καθημερινα βγαζει μπιχλα μαυρη! Τι να πω... Κουραγιο, και παιξε με λιγα βακτηρια

Ευχαριστω Βαλ....ειναι και στον χαρακτηρα του ψαριου φιλε...δεν ξερω τι να πω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα νικολα....οχι φιλε μου το ενυδρειο δεν το βλεπει καθολου ηλιος....δεν υπαρχει τετοιο Θεμα......το φωτιστικο ειναι στους 15 ποντους!!!

συκωσε το φωτιστικο 15 με 20 ποντους τουλαχιστον Κωστα ειναι χαμηλα και τα λεντ ισχυρα.
Link to comment
Share on other sites

συκωσε το φωτιστικο 15 με 20 ποντους τουλαχιστον Κωστα ειναι χαμηλα και τα λεντ ισχυρα.

Ή μπορεί να τα ντιμάρει αν θέλει ώστε να κατεβάσει την απόδοση τους(αν ντιμάρονται που λογικά ντιμάρονται).

Link to comment
Share on other sites

Kωστα,η γνωμη μου ειναι να αφησεις τον φωτισμο σου ως εχει.Μην παιζεις σιγουρα ουτε και με τις ωρες που θα αναβει(κακο θα του κανεις περισσοτερο).Το υψος που το εχεις κρεμασει ειναι καλο...Ειναι λογικο να περασει αυτη την φαση το ενυδρειο,μιας και η αλλαγη στον φωτισμο του ηταν πολυ μεγαλη.Μην ξεχνας ακομα πως το ενυδρειο σου ειναι και φρεσκο σχετικα.Καλη συνεχεια και υπομονη :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Kωστα,η γνωμη μου ειναι να αφησεις τον φωτισμο σου ως εχει.Μην παιζεις σιγουρα ουτε και με τις ωρες που θα αναβει(κακο θα του κανεις περισσοτερο).Το υψος που το εχεις κρεμασει ειναι καλο...Ειναι λογικο να περασει αυτη την φαση το ενυδρειο,μιας και η αλλαγη στον φωτισμο του ηταν πολυ μεγαλη.Μην ξεχνας ακομα πως το ενυδρειο σου ειναι και φρεσκο σχετικα.Καλη συνεχεια και υπομονη :bigemo_harabe_net-64:

Με βρισκεις συμφωνω σε οσα ειπες Σταθη...με καλυψες!!Απο υπομονη και αλλο τιποτα........................................................να εισαι καλα φιλος!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνφωνω και εγω με το Στάθη, , μπράβο σου για την υπομονή σου και την αγαπη για το χόμπι.

Καινούργιο υλικό πότε θα μας βάλεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνφωνω και εγω με το Στάθη, , μπράβο σου για την υπομονή σου και την αγαπη για το χόμπι.

Καινούργιο υλικό πότε θα μας βάλεις;

Καλημερα και επισημως μπορω να πω καλο χειμωνα σε ολους σας!!!Ελειπα σε διακοπες και ευτυχως το ενυδρειο αν και στο αυτοματο .....τα πηγε περιφημα!!!Μηδεν απωλεια,ισα ισα πιο τουμπανιασμενα ολα!!!Εχω το θεμα με το κυανο αλλα θα περασει με τον χρονο του και αυτο....υπομονη ειπαμε!!!Ευχαριστω φιλε Λυκε για τα λογια σου...η αληθεια ειναι οτι σαν το ΘΑΛΛΑΣΙΝΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ!!!!!!!!Υλικο θα ανεβασω αυριο να παρετε ματι......... :bigemo_harabe_net-145: :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

το εχω ξαναπει οσο ποιο λιγο το σκαλιζουμε τοσο πιο καλα παει.μπραβο Κωστα περιμενουμε φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο γειτονα! Ποσες μερες το ειχες στον αυτοματο? Τι εκανες πριν φυγεις?

Link to comment
Share on other sites

Κωστα καλο χειμωνα,ετσι ευχαριστα ναναι παντα τα νεα σου.

εχουμε μπροστα μας καιρο.Αντε να το δουμε σιγα σιγα να τουμπανιαζει!!

Link to comment
Share on other sites

Να και ένα ευχάριστο νέο!

Καλή συνέχεια και περιμένουμε το update!

Ευχαριστω φιλαρακι...φωτο θα πεσουν σε κανα 3ωρο

Link to comment
Share on other sites

το εχω ξαναπει οσο ποιο λιγο το σκαλιζουμε τοσο πιο καλα παει.μπραβο Κωστα περιμενουμε φωτο.

+1000 :bigemo_harabe_net-145: :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...