Jump to content

Καφέ Χρώμα - Πρόβλημα - Παρακαλώ Βοήθεια


Road Tail

Recommended Posts

Άρα εδώ Σαλονικα δύσκολα να το βρούμε ε?

Το microbe-lift λογικά θα το εχει το μαγαζί στην Μπότσαρη...

Το reefaki σου φίλε εχει λαμπρό μέλλον, συνέχισε έτσι!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

chemi clean, εγω προσωπικα εχω δει μονο στο αμαζωνιο με τις γνωστες τιμες εδω πανω.καπου ομως το ειδα και σε καποια αγγελια εδω μεσα.

αλλιως παααρα πολυ φτηνα μεσω ebay το βρισκεις.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώντας τις φωτογραφίες απ την αρχή του θέματος παρατήρησα ότι ήταν πάρα πολύ εμφανής η διατομική άλγη παράλληλα με την εμφάνιση του κυανού.

Πλέον με την χρήση απιονισμένου έχει παραμείνει μόνο το κυανό και φαίνεται μόνο αυτό να είναι σε έξαρση.

Παραμένει βέβαια το γρασίδι στα βράχια, που έκανε την εμφάνισή του την περασμένη εβδομάδα.

Όπως διαπίστωσα χτες και ανάρτησα σε σχετικό θέμα με τις μετρήσεις TDS η κατάσταση είναι τραγική με το νερό βρύσης και φίλτρου. Οπότε ....

Πάω να παραγγείλω λοιπόν μια αντίστροφη όσμωση στα παιδιά στην ww και επανέρχομαι

Link to comment
Share on other sites

Aν βιάζεσαι το νεράκι φέρε κανένα κουβά να σου γεμίσω τώρα που φτιάχνω και για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Aν βιάζεσαι το νεράκι φέρε κανένα κουβά να σου γεμίσω τώρα που φτιάχνω και για μένα.

και αν καιγεστε και οι 2, εχω μονιμα 200 λιτρα καβαντζα.......χεχε
Link to comment
Share on other sites

Αν δε βαριέστε εγώ λέω να έρθετε απ' το σπίτι κατα το βραδάκι για μπύρα και πίτσες !!

Απλά με την προυπόθεση ο Alex να φέρει τον σαλιγκαροστόλο του για τις άλγες και τα γρασίδια

ενώ ο Κώστας έναν κουβά νερό α/ο για τις αλλαγές της εβοδμάδος, αφού έχουν κρεμάσει τα χέρια μου κάθε 2η μέρα κουβάλημα 4χ 4λιτρα απιονισμένο από τον ΑΒ !

thnks

πσ πλάκα κάνω, ήδη έχω έτοιμο νερό απιονισμένο με αλατάκι ΜΟΝΙΜΑ λέμε 20L από κάτω δουλευουν .... η πρόσκληση όμως ισχύει και οι πίτσες !!!!

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις την παραγγελία απο ww θέλω ένα σύνδεσμο jaco (1 ευρώ κάνει) γιατί άλλαξα φίλτρα στο ψυγείο της κουμπάρας μου και τα έβαλα εκεί(ο τεχνικός της έπαιρνε 80 ευρώ για ένα φίλτρο....απο ww το πείρα 17....). Πόσα λίτρα θέλεις να τα βγάλω μέχρι το απόγευμα στα έχω έτοιμα.Να σου δώσω και 2 σαλιγκάρια μήπως δεις φως.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις την παραγγελία απο ww θέλω ένα σύνδεσμο jaco (1 ευρώ κάνει) γιατί άλλαξα φίλτρα στο ψυγείο της κουμπάρας μου και τα έβαλα εκεί(ο τεχνικός της έπαιρνε 80 ευρώ για ένα φίλτρο....απο ww το πείρα 17....). Πόσα λίτρα θέλεις να τα βγάλω μέχρι το απόγευμα στα έχω έτοιμα.Να σου δώσω και 2 σαλιγκάρια μήπως δεις φως.

Την παρήγγειλα ήδη όμως δώσε σφαίρα ένα Link απ αυτό που θες να στείλω mail να το βαλουν στο πακετο !!

Είναι πολλά τα λεφτά Άρη .... για την courier να σου φέρει ένα σύνδεσμο ! :)

Νερό δε θα σε ξεβολέψω, τα σαλιγκάρια όμως πολύ ευχαρίστως θα τα πάρω και με αντάλλαγμα αν θες ..... εκτός απ' τα πολύ όμορφα φραγκάκια που μου έδωσες. :P

φχαριστωωωω ρει και παλι

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα πει αλληλεγγύη... Δεν έρχεστε κ από μένα να μου κάνετε καμία αλλαγή νερού?? :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα πει αλληλεγγύη... Δεν έρχεστε κ από μένα να μου κάνετε καμία αλλαγή νερού?? :P

Στρώστε τα ενυδρεία σας να ανταλλάξουμε κανένα σοβαρό φράγκ...

Link to comment
Share on other sites

Στρώστε τα ενυδρεία σας να ανταλλάξουμε κανένα σοβαρό φράγκ...

Σωστό σε βρίσκω...

Εγώ θα δώσω στον Klaz Xenia την αγαπημένη του... :P

Πέρα από την πλάκα, αυτός είναι ο σκοπός μας Άλεξ .. μονο ο χρόνος περιμένουμε να περάσει για να πούμε οτι στρώθηκε.. μετά θα εχει πάρτυ!!! :)

Link to comment
Share on other sites

ολα με μετρο θελει....παρτε εμενα σαν κακο παραδειγμα.3 χρονων ενυδρειο,πλεον ειναι θαλασσα,αλλα ακομη με παιδευει....

Link to comment
Share on other sites

Σωστό σε βρίσκω...

Εγώ θα δώσω στον Klaz Xenia την αγαπημένη του... :P

Πέρα από την πλάκα, αυτός είναι ο σκοπός μας Άλεξ .. μονο ο χρόνος περιμένουμε να περάσει για να πούμε οτι στρώθηκε.. μετά θα εχει πάρτυ!!! :)

Χαίρομαι που το έπιασες το νόημα.Υπομονή και ταπεινότητα λοιπόν.Έξυπνο στοκάρισμα και με σκέψη στο μέλλον κοινώς ότι σπάνιο φωσφόριζε κοράλλι βρίσκουμε το μαγκώνουμε το μεγαλώνουμε και κάποια στιγμή το κόβουμε....τί δηλαδή τα αμερικανάκια που τόσα χρόνια κάνουν έτσι πιο μάγκες είναι?

Link to comment
Share on other sites

ολα με μετρο θελει....παρτε εμενα σαν κακο παραδειγμα.3 χρονων ενυδρειο,πλεον ειναι θαλασσα,αλλα ακομη με παιδευει....

BTW

Κώστα τρέχω πάλι με πέλλετς....πήγα απο τον Αίολο εχθές και τα αποτελέσματα μετά απο διασταύρωση με νιτρικά 10 δεν μου άρεσαν τα φωσφορικά έπεσαν με τον αντιφώσφορο το dKH ρυθμιστικέ στο 7,5 και ξαναμπήκαν πέλλετς και ο TLF με GFO παράλληλα.θα την βρώ την άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί στο Αμέρικα βγαίνει ενα καινούριο κοραλι και πωλείται για εξωφρενική τιμή κ μέσα σε 6 μήνες απαξιώνουν να το ξεπουλήσουν γιατί εχει πάει σε όλα τα ενυδρεία σε frag...

Link to comment
Share on other sites

BTW

Κώστα τρέχω πάλι με πέλλετς....πήγα απο τον Αίολο εχθές και τα αποτελέσματα μετά απο διασταύρωση με νιτρικά 10 δεν μου άρεσαν τα φωσφορικά έπεσαν με τον αντιφώσφορο το dKH ρυθμιστικέ στο 7,5 και ξαναμπήκαν πέλλετς και ο TLF με GFO παράλληλα.θα την βρώ την άκρη.

Biopellets και GFO δεν ειναι λίγο επικίνδυνος συνδυασμός?

Link to comment
Share on other sites

Άρα εδώ Σαλονικα δύσκολα να το βρούμε ε?

Το microbe-lift λογικά θα το εχει το μαγαζί στην Μπότσαρη...

Το reefaki σου φίλε εχει λαμπρό μέλλον, συνέχισε έτσι!

1.Chemi clean εχω εγω για οποιον θελει

2. Microbe lift δεν εχει ο Κωστης. Αλλα εχω βρει δυτικα στην Πολιχνη. Οποιος θελει να μαθει π.μ me!

Link to comment
Share on other sites

αλεξανδρε καλη τυχη φιλε.ισως εαν ειχες σε σκληρα τα φραγκακια που εχω εγω να το ξανασκεφτοσουν φιλε.σε ενυδρεια με πολλα lps οπου δεν εχουμε αμεσες νεκρωσεις θα συνεχιζα και εγω να τα δουλευω.

παρεπιμπτωντως ο φιλος δημητρης(kyrdim) παρελαβε χθες το νεο του σκιμμερ το ati power cone 200 το οποιο οχι απλως τα σπαει αλλα και κατι παραπανω με 2500 παροχη αερα........

Link to comment
Share on other sites

Biopellets και GFO δεν ειναι λίγο επικίνδυνος συνδυασμός?

Οχι γιατί υπάρχουν διαθέσιμα σε περίσσια και ΝΟ3 και ΡΟ4.Άσε που μέχρι να αρχίσουν να δουλεύουν πάλι...Όλα θέλουν παρακολούθηση.

Link to comment
Share on other sites

13 διαφορετικά sps υπάρχουν μέσα σε 110 λίτρα display ενυδρείο Κώστα νεκρώσεις δεν είδα(νιτρικά τα πέλλετς έριχναν στα 5 συνέχεια με τρελό τάισμα ) τα lps μου είναι μετρημένα στα δάκτυλα,μαλακά επίσης.Ισως τα πιο πολλά να είναι τα ζοάνθους.O λόγος που τα έκοψα είναι οτι αναγκάστηκα να βάλω συνθετικό αλάτι με υψηλό dKH (το πήγε στο 12 απο 8)και τα ΡΟ4 που πήγαν στο Θεό απο κατεψυγμένα.Άντε να μεγαλώσεις κανένα σκληρό μήπως δούμε και εμείς τίποτα φιλαράκι....

Link to comment
Share on other sites

τι να πω....υπαρχουν τοσοι διαφορετικοι παραμετροι που παιζουν ρολο.....παντως δεν ειναι λιγα τα ενυδρεια που δουλευουν χωρις προβληματα με πελλετ, αλλα και αλλα τοσα που εχουν τουμπαρει...στην δικη μου περιπτωση παντως ισως εγινε και για καλο αυτη η ατυχια,γιατι με τις συχνες διακοπες ρευματος ισως ο ριακτορας να γινοταν ωρολογιακη βομβα για μενα...

καθε εμποδιο για καλο.

Link to comment
Share on other sites

τωρα που θα ερθει ο δευτερος ριακτορας να τον βαλω να δουλεψει πιλοτικα με 40-50ml Pellets της Two little fishes? Απο σκληρα εχω ενα μιρο frag απο μοντιπορα σε μεγεθος αναπτηρα BIC και ενα frag caliendrum... Μετα εχω ενα brain Coral, ενα σαρκοφυτο και κατι χενιες...

το ολο εγχειρημα το σκεφτηκα να το βαλω να δουλεψει (αν το κανω) μετα την τραμπα σε μεγαλυτερο ενυδρειο...

Μηπως ισορροπισει το συστημα καλυτερα ετσι? Και βοηθησω στην παντελη εξαφανιση αλγης απο το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια δεν εχεις τιποτα μεσα βαλ.δεν χανεις τιποτε.δοκιμασε.

Εκ συντονιστου εν κινηση

Link to comment
Share on other sites

Θα δω διαφορα στην αλγη!? Θελω να το γυαλισω απο αλγες! Και δεν θελω να βαλω μεσα χημικα! Βρηκα αυτο Prodibio BIO CLEAN marine http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=818 και θελω να μαθω τι κανει και αν κανει αυτο που λεει... Δεν εχω πρασιναδες...εχω σε αρκετα σημεια σε μεγεθος 20λεπτου γρασιδακι... και χνουδια καπου καπου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...