Jump to content

Νεος Στη Θαλασσα


Recommended Posts

Θα έρθει και αυτή η στιγμή!!! Ειδικά όταν χαρίζεις φραγκακια σε άλλους αρχάριους και βλέπεις τα ενυδρεία τους να γίνονται στολίδια όπως το δικό σου , με μια τόσο απλή κίνηση!! Φανταστικό συναίσθημα ...

Keep reefing .... Αυτή είναι η ομορφιά του χόμπι μας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 562
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα έρθει και αυτή η στιγμή!!! Ειδικά όταν χαρίζεις φραγκακια σε άλλους αρχάριους και βλέπεις τα ενυδρεία τους να γίνονται στολίδια όπως το δικό σου , με μια τόσο απλή κίνηση!! Φανταστικό συναίσθημα ...

Keep reefing .... Αυτή είναι η ομορφιά του χόμπι μας

να σαι καλα.συμφωνω μαζι σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα σε ολους.δυο προσθηκες σε ψαρακια αυτη τη φορα.

ενα κοπαδακι με 5 μικρα chromis για κινηση στο ενυδρειο

dscn2850q.jpg

και ο παρακατω πολυχρωμος κυριος(η κυρια ποιος ξερει?)

dscn2851xi.jpg

μου εδωσε ο Δημητρης(kikos7) καποιες συμβουλες που διατηρει και αυτος μανδαρινο με επιτυχια στο ενυδρειο του μηπως μπορεσω και διατηρησω αυτο το καταπληκτικο ψαρακι.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν οι καινούριοι κάτοικοι.

Θα προτιμούσα τα chromis να ήταν 8.Θα έδειχναν καλύτερο κοπάδι!

Γνώμη μου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα Μαικ.

σιγουρα θα ηταν πιο ομορφα αλλα το φοβηθηκα οταν θα μεγαλωσουν μιας και το ενυδρειο δεν ειναι και κανα θηριο.

Link to comment
Share on other sites

¨ομοφρα τα ψαράκια.

Αμάν αυτη η ξενια. Μέχρι και στον αραγωνίτη έπιασε.

:ranting2: βγαλτην απο εκει μεσα... pest!!!pest!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολους για τα σχολια σας.

την ξενια συνεχεια την ξηλωνω αλλα ολο και καπου παει η ρ........α.που θα παει θα την εξαφανισω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ολιγοθρεπτικό περιβάλλον δεν έχει θέση η ξένια..αυτός είναι και ο τρόπος να την ξεφορτωθείς...κρίμα και μου αρέσει πολύ σαν κοράλλι...ειδικά η λευκή...

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου αν και οι τιμες νιτρικα,φοσφωρικα ειναι 0 (salifert),βεβαια υπαρχουν κανα δυο <<τουφες>> μικρες πρασιναδας στο βραχο οποτε ισως ετσι εξηγηται το 0.απο την αλλη τοσο λιγη αλγη μηδενιζει νιτικα,φοσφωρικα?εδω βλεπω αλλα ενυδρεια με refugium που καλλιεργουν μεγαλη ποσοτητα αλγης και δεν μηδενιζουν.

καλη η ξενια(λεμε τωρα) αλλα απομονωμενη σε δικο της βραχακι.

Link to comment
Share on other sites

και μια αλλαγη στο σεταπ της δοσομετρικης μιας και ανεβαζε τα υγρα στους 70ποντους αλλα μετα αδειαζανε τα σωληνακια με αποτελεσμα να σπρωχνει αερα και να μην πεφτουν οι δοσεις.μπηκε πανω απο το ενυδρειο και τα μπετονια δωσαν την θεση τους σε 1/5λιτρα μπουκαλια εμφιαλομενου νερου πισω απο το ενυδρειο.

παραγγειλα και περιμενω την πλακετα του ρολογιου της αντλιας μιας και το ρολοι <<κλεβει>> 2 ωρες την ημερα.

dscn2845y.jpg

dscn2847fi.jpg

το αναφερω περισσοτερο για υποψηφιους αγοραστες που δεν εχουν σαμπ οτι μαλλον δεν θα δουλεψει σωστα η αντλια στο ντουλαπι ανεβαζοντας τα υγρα ψηλα.

Link to comment
Share on other sites

τοσο ακριβο κ επαιξε τετοιο θεμα? εγω εχω τη μονη της grotech και την τεσταρα ξανα μετα απο 8μηνες χρηση κ δν εχασε ml...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι στα σωληνάκια τόσο τα σιλικονούχα(πρέπει να είναι καλά στερεωμένα.... και όχι μόνο 1-2 χιλιοστά όπως τα έχεις) όσο και αυτά που καταλήγουν στα μπουκαλάκια.Αν δεν τα μονώσεις καλά θα έχεις τέτοια προβλήματα.

Στα μπουκαλάκια καλό είναι να έχεις και μια ακόμα τρυπούλα για να παροχετεύετε ο αέρας και να αποφύγεις την προσρόφηση.

Δεν είμαστε για τέτοια...

Link to comment
Share on other sites

τοσο ακριβο κ επαιξε τετοιο θεμα? εγω εχω τη μονη της grotech και την τεσταρα ξανα μετα απο 8μηνες χρηση κ δν εχασε ml...

ειχα και εγω δυο μονες και ηταν απο τις καλυτερες αγορες που ειχα κανει και το σκυλομετανοιωσα που τις εδωσα.

ηταν να παρω μια τριπλη της grotech (απο χομπιστα),δεν μου εκατσε οποτε πηρα την πιο φθηνη.

φθηνη να μου πεις 150 ευρω?μπροστα στις αλλες που εχουν 300-500 ευρω.

αμα εχεις χομπι σου πιανουν τον ......... δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι στα σωληνάκια τόσο τα σιλικονούχα(πρέπει να είναι καλά στερεωμένα.... και όχι μόνο 1-2 χιλιοστά όπως τα έχεις) όσο και αυτά που καταλήγουν στα μπουκαλάκια.Αν δεν τα μονώσεις καλά θα έχεις τέτοια προβλήματα.

Στα μπουκαλάκια καλό είναι να έχεις και μια ακόμα τρυπούλα για να παροχετεύετε ο αέρας και να αποφύγεις την προσρόφηση.

Δεν είμαστε για τέτοια...

τα σωληνακια της αντλιας οσο και να τα πιεζω δεν μπεινουν πιο μεσα στο <<μαστο>> παντως.

παρολο που μειωσα δραματικα την αποσταση και το μανομετρικο η 1η αντλια παλι αδειαζει το σωληνακι.

θα κανω αλλη μια τρυπολα στα καπακια.τα σωληνακια πως μπορω να τα μονωσω?

βεβαια ολα αυτα να τα γλιτωνα αν ειχα σαμπ+τα αλλα ωφελη του αλλα δεν υπαρχει δυνατοτητα για κατι τετοιο.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Και όμως μπαίνουν....

attachicon.gifIMAG0225.jpg

η φωτο(απο οτι βλεπω στο ρολοι) φρεσκοτατη και αχνιστη.μολις βγηκε. :bigemo_harabe_net-92:

θα δωσω μια ευκαιρια στην τυχη μου προσπαθωντας να τα βαλω πιο μεσα μπας και δουλεψει επιτελους σωστα.

ευχαριστω κ.Συντονιστα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφες δοσομετρικες ντοκ!!

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Εντατική το έχουμε κάνει το ριφάκι....

Ένα χρόνο που τις έχω είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...