Jump to content

Το Δικό Μου Θαλασσινό 60L


Recommended Posts

Και μερικές από την DIY ψύξη με τον ανεμιστήρα των 12mm

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραίο στήσιμο βράχου. τα 2 chromis πως σου συμπεριφέρονται;

Link to comment
Share on other sites

Ωραιοοοοο :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

ευχαριστώ

Ωραίο στήσιμο βράχου. τα 2 chromis πως σου συμπεριφέρονται;

Τηνκσ για τον βράχο, είναι το 3ο και τελευταίο στήσιμο με καλή κυκλοφορία ...

Αγοράστηκαν δυο Clownfish που τα πάνε πλέον καλά μεταξύ τους

και στην συνέχεια αγοράστηκαν ένας Cardinal που είναι στον κόσμο του και δεν ενοχλεί κανέναν αλλά και

δεν ενοχλείται ότι και να γίνετε τριγύρω, μαζί με έναν Chromis.

Τον Chromis για κανα 2-3 ημέρες οι Clown τον είχαν στο διώξιμο.

Έτσι αποφάσισα να προσθέσω έναν δεύτερο Chromis για παρέα.

Μόλις μπήκε στο ενυδρείο τα δυο Chromis έκαναν σαν τρελά από χαρά και παιχνίδια όμως στην ώρα πάνω

πέτυχα τα δυο Chromis δαγκωμένα στόμα με στόμα να παλεύουν.

Ο ένας κοιμήθηκε το βράδυ στο βράχο απο κάτω και ο άλλος πίσω από το skimmer.

Την επόμενη δεν έτρωγε κανείς τους. Την μεθεπομένη ο ένας από τους δυο απεβίωσε.

Αποτέλεσμα να πάω να πάρω έναν Chromis νέο για ζευγάρι.

H ίδια ιστορία, ο ένας απεβίωσε κα ιέχει μείνει ένας με τον οποίο δεν μπορώ να πω ότι συμβιώνουν αρμονικά με τα Clown.

Κυνηγάει τα Clown για να μην φάνε, κάνει μαγκιές γυρνώντας στο πλάι σαν Clown και κάνει το τρέμουλο ων Clown στα άλλα

είναι τστίλας και πάνω απ' όλα, υποτίθεται ότι πήρα Chromis που είναι ο ήσυχος ξάδερφος των Damsell.

Ευτυχώς παναγία μου που δεν έκανα το λάθος να πάρω Damsell .... πάντως τρώει τα πάντα, σε λίγο αν μεγαλώσει ίσως και μας !! :)

Άποψη μου : Καλό ψαράκι για ενυδρείο με πολλά λίτρα. Στα 60L μάλλον δεν είναι επιλογή για ηρεμία στο χώρο !

Aν επιλεγούν να αγοραστούν ταυτόχρονα δυο από το ίδιο ενυδρεί οπου συμβίωναν μαζί στο pet shop ..

thnks

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Εγώ 2 φορές πήρα chromis σε κοπάδι των 5 ατόμων.

Είχα την ίδια κατάληξη.Έμεινα με ένα μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ όμορφο ενυδρειο έχεις κάνει καλη δουλεια. Άντε καλογεμιστο με κοράλια !!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μπράβο σου φίλε πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!

Ερώτηση ... Το καπάκι το έχεις μόνιμα έτσι ανοιχτό;

Όσο για τα chromis πρώτη φορά το ακούω αυτό, αν κ δεν είχα ποτέ...

Έχω όμως ενα black neon damsel κ ολος περιεργος είναι το πιο υσηχο μου ψάρι... Ακόμα κ τα clown έχω δει να μαλώνουν αλλα το damselaki μου προς το παρών τουλάχιστον είναι υπόδειγμα..

Εύχομαι τα καλυτερα για το ενυδρείο σου φίλε μου..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ 2 φορές πήρα chromis σε κοπάδι των 5 ατόμων.

Είχα την ίδια κατάληξη.Έμεινα με ένα μόνο!

Εάν διαβάσεις εδώ θα διαπιστώσεις ότι ζουν σε κοπάδια και ότι συμβιώνουν αρμονικά καθώς είναι peaceful με όλα τα ψάρια και τα ασπόνδυλα.

Για την ώρα αλλά και λόγω περιορισμένου χώρου στο ενυδρείο, θα παραμείνει ένας Chromis και θα προστεθούν 2 ακόμα ψαράκια στο μέλλον

αφού ξεπεράσουμε το πρόβλημα με τις καφέ άλγες που παρουσιάστηκαν και το ενυδρείο έχει 4 ημέρες που έγινε ζούγκλα (σχετικά εδώ )

Πολυ όμορφο ενυδρειο έχεις κάνει καλη δουλεια. Άντε καλογεμιστο με κοράλια !!!

Ευχαριστώ πολύ, θα προστεθούν μερικά ακόμα polyps στο εγγύς μέλλον ....

Καταρχήν μπράβο σου φίλε πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!

Ερώτηση ... Το καπάκι το έχεις μόνιμα έτσι ανοιχτό;

Όσο για τα chromis πρώτη φορά το ακούω αυτό, αν κ δεν είχα ποτέ...

Έχω όμως ενα black neon damsel κ ολος περιεργος είναι το πιο υσηχο μου ψάρι... Ακόμα κ τα clown έχω δει να μαλώνουν αλλα το damselaki μου προς το παρών τουλάχιστον είναι υπόδειγμα..

Εύχομαι τα καλυτερα για το ενυδρείο σου φίλε μου..

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

Το καπάκι το έχω μόνιμα λίγο ανοιχτό όπως φαίνεται στην φώτο, πρώτον γιατί δε κλείνει λόγω του skimmer, της αυτόματηξς αναπλήρωσης και του ανεμιστήρα.

Έτσι όμως αερίζεται ο χώρος και μειώνεται η θερμοκρασία αυτή την εποχή που είναι επιθυμητό, όμως δεν μπορώ να προσθέσω ένα όμορφο ψαράκι Firefish

αφού όταν στρεσάρεται έχει την ικανότητα και πηδάει απ' έξω.

Καλή συνέχεια σε όλους και καλό μήνα να έχουμε !!

Link to comment
Share on other sites

Τα χρωμις ειναι ειρηνικα μεταξυ τους αλλα συμπεριφερονται ανισοροπα και επιθετικα μεταξυ τους.γιαυτο αλλωστε σχεδον παντα η καταληξη ειναι ενα-δυο να μενουν σχεδον παντα απο κοπαδι.για μενα ειναι απο τος χειροτερες κοπαδο-επιλογες.

Sent from my mobile phone

Link to comment
Share on other sites

Μερικές καινούργιες από τα φραγκάκια και τους κολυμβητές

Όπως θα δείτε στην φωτογραφία έχω έναν Red Star που είναι κούκλος (φτου φτου) και κόβει βόλτες στα βράχια και

ξαπλάρει κάνοντας ηλιοθεραπεία στα πιο απίθανα σημεία. Πολλές φορές ανεβαίνει στα τζάμια του ενυδρείου μέχρι την επιφάνεια και

απλώνει τις πατούσες του παράλληλα με την επιφάνεια του νερού. Γιατί συμβαίναι αυτό, μήπως γνωρίζει κάποιος ?

Δυστυχώς δεν μπορώ να τον ταίσω, αφού όσες φορές προσπάθησα να του δώσω κατεψυγμένο τα ψάρια έκαναν πάρτυ και μόνο εμένα δεν έφαγαν ...

Απ' ότι λένε τρώει άλγες και απ' τα βράχια παίρνει τα συστατικά που χρειάζεται. Αρκούν όμως ? Καμμιά ιδέα για τάισμα ?

thnks πολύ για τις συμβουλές και τα καλά σας λόγια !!

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

πολύ στατικό το fire fish. ήθελα και εγώ να βάλω αλλά όταν το είδα ξενέρωσα και δεν το πήρα. Σε ρώτησα για τα Chromis γιατί είχα 2 στο 300 λιτρο και ακόμα και εκεί μέσα πέφτανε σφαλιάρες, βέβαια από την στιγμή που μπήκε το λιοντάρι ηρεμήσανε πάρα πολύ. Ο καρδινάλιος δεν είναι λίγα τα λίτρα για αυτόν; Γιατί βλέπω να τον έχουν για 30+ γαλόνια. Και τα led σου βλέπεις να δίνουν καλή ανάπτυξη στα κοράλλια;

Link to comment
Share on other sites

πολύ στατικό το fire fish. ήθελα και εγώ να βάλω αλλά όταν το είδα ξενέρωσα και δεν το πήρα. Σε ρώτησα για τα Chromis γιατί είχα 2 στο 300 λιτρο και ακόμα και εκεί μέσα πέφτανε σφαλιάρες, βέβαια από την στιγμή που μπήκε το λιοντάρι ηρεμήσανε πάρα πολύ. Ο καρδινάλιος δεν είναι λίγα τα λίτρα για αυτόν; Γιατί βλέπω να τον έχουν για 30+ γαλόνια. Και τα led σου βλέπεις να δίνουν καλή ανάπτυξη στα κοράλλια;

Το firefish είναι όντως στατικό αλλά αυτό ζητάω κι εγώ στο μικρό μου ενυδρείο που οι 2 clown με τον Chromis είναι όλη μέρα στην κινητικότητα.

Νομίζω ότι οτιδήποτε άλλο ψαράκι θα δημιουργήσει πρόβλημα στην ηρεμία του χώρου ...

Ο cardinal είναι τόσο ήσυχος, είναι ο κύριος της παρέας και ο πιο ήρεμος απ όλα. Δραστηριοποιείται μόνο μόλις πέσει το κατεψυγμένο στο νερό !! :)

Τα 60L είναι ικανά με προυποθέσεις ( skimmer, καλή βιολογία, ζωντανός βράχος, κρυψώνες κτλ ) να φιλοξενήσουν τα ψάρια που αναφέρονται για τα 30 γαλόνια.

Άποψή μου και ελπίζω να είναι σωστή χωρίς απώλειες (φτου φτου).

Είναι η 3η μέρα από την τοποθέτηση της μπάρας LED και έχω την εντύπωση ότι απ την πρώτη κιόλας μέρα τα μαλακά κοράλια έχουν ενθουσιαστεί.

Βέβαια από τα 35watt που είχα συνολικά πήγα στα 45watt δηλαδή ακόμα δεν έπιασα το όριο των 1watt/litre όπως θεωρείται απαραίτητο.

Βέβαια λόγω του ότι δεν θα πάω σε πιο δύσκολα κοράλια σε αυτό τουλάχιστον το ενυδρείο και θα παραμείνει σε mini reef, αλλά και

του ότι δεν υπάρχει χώρος στο καπάκι ούτε για "αναπτήρα" ο φωτισμός ολοκληρώθηκε και το αποτέλεσμα θα φανεί στην πορεία.

Το ύψος του ενυδρείου είναι μόλις 30cm και αν αναλογιστέι κανείς ότι το ύψος της κορυφής του βράχου απ' τις λάμπες δεν είναι περισσότερο αποό 20cm ... είναι ΟΚ

καλο μηνα.δυνατο ξεκινημα και ευχομαι καλη συνεχεια.

Καλό μήνα και σε σε΄να ψαρούκλα, ευχαριστώ για το σχόλιο

Link to comment
Share on other sites

Μετά την τοποθέτηση νέων κοραλιών, ψαριών, βοηθητικού δοχείου κ.αλ. ακολουθεί το συγκεντρωτικό ....

Διαστάσεις: 60x30x30

Όγκος: Συνολικά 67L (60 ενυδρειο + 7 φίλτρο)

Κατηγορία: mini reef

Ψάρια: 2x Ocellaris Clownfish + 1x Kaudern's Cardinal + 1x Spotted Cardinal + 1x Blue/Green Reef Chromis + 1x Bicolor Dottyback

Άλλα είδη: 1x Camel Shrimp + 1x Blue Leg Hermit + 1x Nassarius Snail + 2x Turban Snail + 1x Red Sea Star

Κοράλια / Άλλα είδη: Green Polyps, Star Polyps, Green Sinularia, Rusty Gorgonian

Περιβάλλον: 6,75Kgr Zωντανή άμμος Καραιβικής - 6 Kgr Ζωντανός Bράχος

Φωτισμός: 1x24w Ice White E27/3U 24w 12000oK, 1x14w Sunrise T8 25000oK, 1x LED Reef Bar 9w White 10000ok / Blue 460mn , 1x Blue 4-Led Moonlight

Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες white, 10 ώρες w/b LED, 12 ώρες blue, 5 ώρες moonlight ( σε 4 ημερήσιους χρονοδιακόπτες )

Θέρμανση / ψύξη: Temprature controller με 150Watt θερμοστάτη + 1 ανεμιστήρας 120cm σε DIY κατασκευή πλέξυ γκλάς.

Φιλτράρισμα: 1. Εξωτερικό φίλτρο JBL CristalProfi e901 - 2. Εσωτερικό skimmer της Haquoss 300L/h - 3. Λάμπα JBL AquaCrystal UV-C 9 watt

Κυκλοφορία: Δυο κυκλοφορητές, + σπρέυ μπάρ για την ανατάραξη της επιφάνειας από την έξοδο του εξ. φίλτρου.

Έπιπλο DIY για την τοποθέτηση του φίλτρου, του δοχείου αναπλήρωσης, της λάμπας UV-C, των τέστ, των οργάνων μέτρησης και άλλων.

Βοηθητικό ενυδρείο DIY στο κάτω μέρος του έπιπλου για προετοιμασία νερού, συνολικού όγκου 30L με έναν κυκλοφορητή σε μόνιμη λειτουργία για οξυγόνωση αλλά και έναν ακόμα κυκλοφορητή / αντλία υψομετρικού 2μ για αναπλήρωση.

Αυτόματη αναπλήρωση DIY με κυκλοφορητή δυναμικής 2μ ανύψωσης, από βαρελάκι 10L δίπλα στο έπιπλο.

Ηλεκτρολογικές συνδέσεις DIY με 6 πρίζες Legrand για τοποθέτηση χρονοδιακοπτών στο πλαινό μέρος του έπιπλου καθώς και DIY τοποθέτηση των 2 επιπλέον φωτιστικών με ανακλαστήρα αλλά και moonlight στο ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Είμαι χαρούμενος και αγχωμένος ταυτόχρονα.

Μόλις 2μ μακρύτερα δυο σαλιγκάρια μωρά Τrochus από ενυδριακή γέννα (μαμή ο alex :P) κάνουν προσαρμογή εδώ και 35'.

Αγχωμένος διότι το ψαροτεφτέρι δίνει πολύωρη προσαρμογή (ΟΚ) δίνει όμως δυσανεξία στο είδος σε αυξημένα νιτρικά,

που δόξα το Θεό έχω μπόλικα με τόσους κατοίκους που πρόθεσα το τελευταίο 15ήμερο αλλά και το κυανοβακτήριο που επιμένει.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά γιατί είναι κουκλιά (φτου φτου)

Άλεξ thnks ρε συ φίλε για άλλη μια φορά

Φώτος αύριο με το φως της ημέρας.

thnks όλους και πάλι για τα καλά σας λόγια

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το νέο συνεργείο καθαρισμού! Είναι από καλό σπίτι και σίγουρα θα είναι δουλευταράδες! :D

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το νέο συνεργείο καθαρισμού! Είναι από καλό σπίτι και σίγουρα θα είναι δουλευταράδες! :D

Ευχαριστώ kikos.

Απ' ότι φαίνεται μετά από 112min η προσαρμογή πήγε καλά και άδραξα την ευκαιρία για φώτος.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια ....

Link to comment
Share on other sites

Λίγες φώτος από τα φραγκάκια

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Και μερικές απ' τους κατοίκους που δεν κοιμούνται τέτοια ώρα

Link to comment
Share on other sites

Το nassarius μυρίστηκε φαί αφού τάισα την γαρίδα και τον ερημίτη και εμφανίστηκε έφαγε και χώθηκε στον αραγωνίτη πάλι.

Δίπλα στον ερημίτη είναι ο νέος κάτοικος του ενυδρείου, ο alex junior 1st και είναι μια σταλίτσα !!

Ελπίζω αυτές οι νυχτερινές να σας άρεσαν ( Olympus E500 με 40-150 φακό, 3 macro φίλτρα και ενα Polarized φίλτρο )

Με το καλό αύριο οι ημερήσιες φώτος με τους υπόλοιπους κατοίκους.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο κωστα πολυ ομορφα τα ζωντανα

η ποικιλια απο συνεργειο καθαρισμου θα σε ανταμοιψει σε βαθος χρονου.......

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε την camel οσο ειναι νωρις ακομα.............

Link to comment
Share on other sites

μπραβο κωστα πολυ ομορφα τα ζωντανα

η ποικιλια απο συνεργειο καθαρισμου θα σε ανταμοιψει σε βαθος χρονου.......

Νίκο καλημέρα και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια

Βγαλε την camel οσο ειναι νωρις ακομα.............

Δία καλημέρα,

συζητήθηκε ότι η camelογαρίδα δεν είναι reef safe όμως δε σκοπεύω να περάσω σε άλλα κοράλια, ίσως να τοποθετήσω μια ευφυλία μόνο και

ένα δυο ακόμα πόλυπς που απ' ότι υπόθηκε είναι είδη που δεν τα πειράζει το συγκεκριμένο ζωντανό.

Εφόσον υπάρχει άλλη άποψη κατέθεσέ τη σε παρακαλώ για να πράξω ανάλογα.

Κωνσταντίνος

ps Η γαρίδα άλλαξε κουστούμι πριν 15 ημέρες περίπου, μεγάλωσε αρκετά κα ιμεγαλώνει καθημερινά θα μπορούσα να πω, είναι κούκλα και δεν μου πάει καρδιά να την αποχωριστώ. Πέραν του ότι χάσαμε και την γαρίδα καθαριστή από εγκεφαλικό και που να βρεις στη Θεσσαλονίκη μωρό γαρίδα ...

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες φοβερές!! Μπράβο.

Και ζητώ να κάνεις άμεσα το φωτογραφικό update του Alex.

Link to comment
Share on other sites

Αφου σου ειπαν πως δεν πειραζει ζωανθους(πολυποδες) εγω παω πασο,αν και στο παρελθον εχασα μια αποικια απο καμια 10αρια διαφορετικα ειδη.Απο 2 μονο γαριδες,στα 300 λιτρα.Το βραδυ εκαναν παρτυ!!!!!!!!Μολις καταλαβα τι φταιει περιεσωσα πολυ λιγα πραγματα.

Εγω μιλω απο παθημα,κι οχι απο οτι διαβασα απλα σε ενα σαιτ.

Εσυ αποφασιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...