Jump to content

Το Δικό Μου Θαλασσινό 60L


Recommended Posts

H Montipora ORA Spongodes καθώς και το Green Striped Mushroom μετακόμισαν στον γείτονα,

το πρώτο διότι υπήρχαν υπόνιες ότι έχει αρχίσει να ασπρίζει σε ένα σημείο και συντρέχει κίνδυνος

και το δεύτερο διότι τις τρεις εβδομάδες που κατοικούσε στο ενυδρείο μου δεν είχε κάνει

ούτε ιδιαίτερη πρόοδο αλλά ούτε άνοιγε καθημερινά και είχε συμπτώματα δυσαρέσκειας.

Με το καλό και στην συνέχεια θα μπορέσω ίσως να φιλοξενήσω τέτοιου είδους κοράλια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με καλό όταν αρχίζει να δίνει το ενυδρείο σου θα πάρεις ...

απο αυτό

IMAG0267.jpg

απο αυτό

IMAG0268.jpg

αλλά και απο αυτό

IMAG0269.jpg

να ευχαριστηθείς sps και να μην στεναχωριέσαι...

Ολα τα παραπάνω ξεκίνησαν απο κλαδάκια και μερικά έχουν κοπεί και 1-2 φορές.Και ξέρεις οτι δεν βγάζω και καλές φωτό...

Link to comment
Share on other sites

Με καλό όταν αρχίζει να δίνει το ενυδρείο σου θα πάρεις ...

απο αυτό

(εικόνα)

απο αυτό

(εικόνα)

αλλά και απο αυτό

(εικόνα)

να ευχαριστηθείς sps και να μην στεναχωριέσαι...

Ολα τα παραπάνω ξεκίνησαν απο κλαδάκια και μερικά έχουν κοπεί και 1-2 φορές.Και ξέρεις οτι δεν βγάζω και καλές φωτό...

Ευχαριστώ ρε συ γείτονα για την καλή διάθεση και την προσφορά σου για άλλη μια φορά.

Ελπίζω η μοντίπορα να ξεφύγει τον κίνδυνο και να δώσει σε εσένα.

Για το μανιτάρι δεν φοβάμαι, δεν έχει ανάγκη, απλά χρειαζόταν πιο σταθερό περιβάλλον μάλλον.

Λέω να κάτσω στα αυγά μου γιατί το παραξήλωσα με τον υπερπληθυσμό και το στοκάρισμα στον 5ο μήνα μόλις.

Που να δείς τι έρχεται την Δευτέρα με το καλό.

Φωτογραφίες προσεχώς .............

Link to comment
Share on other sites

καλα αυτος ο αστεριας ολα τα λεφτα φτου φτου..!!!

θελω και εγω εναν :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Κι ένα βίντεο απ΄το 60λιτρο ενυδρείο. Δεν είναι και η καλύτερη ποιότητα, αφού είναι λήψη από κινητό.

Παρά ταύτα, παρατηρήστε τις δυο ξενίες αριστερά και δεξιά που πάλλονται στο δικό τους pom pom ρυθμό !!

lorentzos, δεξιά φαίνεται ο αστερίας πάνω στον κυκλοφορητή :)

Δες εδώ το βίντεό μου

Link to comment
Share on other sites

Το Κινέζικο TDS meter έδειχνε 27 μονάδες στην έξοδο της μεμβράνης από την α/ο που χρησιμοποιώ εδώ

και ένα μήνα για αναπλήρωση στο νερό που εξατμίζεται.

Εν τέλη είπα να κάνω μια σωστή δουλειά και προμηθεύτηκα μια ρητίνη καθώς και ένα TDS meter 2 γραμμών.

Έτσι η παραγωγή του νερού μου στην αναβαθμισμένη α/ο έιναι πλέον 17-26 μετά την μεμβράνη και 2 μόλις μετά την ρητίνη

Μένει πλέον να δοκιμάσω και το δοχείο προσθήκης ιχνοστοιχείων που έχει έρθει και δεν το έχει ακόμα εγκαταστήσει.

Τελικά reef χωρίς α/ο με ρητίνη, μάλλον δεν γίνεται .............

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Έτσι η παραγωγή του νερού μου στην αναβαθμισμένη α/ο έιναι πλέον 17-26 μετά την μεμβράνη και 2 μόλις μετά την ρητίνη

Και μετά μια ώρα λειτουργία και ένα καλό μισόλεπτο flush τα νούμερα είναι 7-8 και 0 αντίστοιχα. Έτσιιιιιιιιιιι

Link to comment
Share on other sites

Ανακαλύψαμε την Αμερική επιτέλους?Να την αφήνεις να δουλέψει 10-15 λεπτά και μετά να συλλέγεις νερό.Τα προφίλτρα σου στις σωστές ημερομηνίες να τα αλλάζεις και όταν περάσει τα 15-20 tds αλλαγή την ριτίνη.Που θα πάει σε κανένα χρόνο θα γίνεις και εσύ reef safe.

Link to comment
Share on other sites

Ανακαλύψαμε την Αμερική επιτέλους?Να την αφήνεις να δουλέψει 10-15 λεπτά και μετά να συλλέγεις νερό.Τα προφίλτρα σου στις σωστές ημερομηνίες να τα αλλάζεις και όταν περάσει τα 15-20 tds αλλαγή την ριτίνη.Που θα πάει σε κανένα χρόνο θα γίνεις και εσύ reef safe.

Άλεξ ο λόγος που κάνω όλη αυτή την υπερπροσπάθεια δεν είναι γιατί είμαι ο ..... superman :lol:

Τα διάτομα παρότι είχαν αποχωρήσει αρκετά απ' το ενυδρείο και πλέον τα έχει λιανίσει ο σαλάριας και

κάνει τον αραγωνίτη λαμπίκο αφού κάθε βράδυ ασχολείται αποκλειστικά με το "σκούπισμα", "σφουγγάρισμα" του ενυδρείου

έχουν αρχίσει πάλι να κάνουν την εμφάνισή τους οι πρασινάδες, οι γνωστές τούφες γρασίδια πάνω στα βράχια !!

Μου φαίνεται ότι το ενυδρείο μου κάνει περιοδικούς κύκλους για κάποιο λόγο και ψάχνω να βρω γιατί !

thnks για το σχόλιο.

Ευελπιστώ να γίνω σύντομα reef safe, όχι σαν κάποιους άλλους που στήνουν ενυδρείο και καλά

παιζοντας ρακέτες στις Χαλκιδικές ξυπόλυτοι :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

καταπληκτικο το ρεεφακι σου :bigemo_harabe_net-64: εμενα τα κλοουνακια μου αν και εχω 2 εφιλιες αραζουν στο μπαμπλ

Link to comment
Share on other sites

καταπληκτικο το ρεεφακι σου :bigemo_harabe_net-64: εμενα τα κλοουνακια μου αν και εχω 2 εφιλιες αραζουν στο μπαμπλ

thnks μιτσαρα

Σήμερα ήταν η πρώτη μέρα που κλοουνόψαρο ασχολήθηκε με την Ευφυλία.

Και για να ακριβολογήσω, όχι μόνο ασχολήθηκε αλλά κόλλησε.

Ο αρσενικός ασχολούταν όλο το απόγευμα (περί τις 3 ώρες) με ην Ευφυλία έως ότου έσβησαν τα φώτα

και πήγε για ύπνο με την θηλυκιά στην γωνία πίσω απ΄τις σωληνώσεις της επιστροφής του φίλτρου.

Θέλω να πιστεύω ότι θα ασχοληθεί και τις επόμενες ημέρες και να μην το έχει ξεχάσει το πρωί που θα ξυπνήσει.

Ίσως έτσι την γλιτώσω την ανεμώνενα που είναι τόσο επίφοβη με τις μετακινήσεις της στο ενυδρείο !

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να σου φωλιασουν στην εφιλια, και εγω θελω καποια στιγμη να κανουν φωλια καποιο κοραλι μπας και την γλιτωσω την ανεμονη γιατι οσο και να μου αρεσουν τις φοβαμαι, ασε πουαν την βαλω και παθει κατι αντε να την βγαλω απο 80π. υψος ενυδρειο.Μασκα και μακροβουτι :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους του εορτάζοντες !

Την Δευτέρα επέστρεψα από ένα σύντομο 3ήμερο διακοπών και έκανα μια αλλαγή 10L νερού (15% του συνόλου)

καθώς πρόσθεσα μια ημερήσια δόση από kH, Ca και Mg ενώ θα έπρεπε να προσθέσω 3ήμερη δόση αντίστοιχα

για όλες τις ημέρες που έλειπα. Δεν μπήκα στον κόπο να πάρω μετρήσεις, αφού θεώρησα ότι το νερό που άλλαξα

είχε όλα τα απαραίτητα συστατικά για το ενυδρείο μου.

Σήμερα επέστρεψα από ένα ακόμα 3ήμερο απουσίας και πήρα πρόσθεσα από μια δόση πάλι kH, Mg, Ca ενώ θα έπρεπε

να προσθέσω 3 δόσεις αντίστοιχα για τις ημέρες που έλειπα όπως παραπάνω.

Λόγω της ανησυχίας μου, αφού η δύσκολη Ευφυλία μου που είναι και το βαρόμετρο του ενυδρείου δεν ήταν τουμπανιασμένη

αποφάσισα να βγάλω τα υγρά τέστ και να τα μετρήσω όλα με τη σειρά.

Όλα ήταν καλώς και με NO3 στο 5, το Ca στο 400 αφού είχα προσθέσει μια δόση νωρίτερα,

τα απογοητευτικά όμως νούμερα που με τάραξαν ήταν το Mg στα 1140 και το kH στο 5,5

Έπεσαν τα απαραίτητα συμπληρώματα στις μάξιμουμ αναλογίες που προβλέπεται ημερησίως για να αποφευχθεί στρεσάρισμα

των κοραλιών και αύριο θα προστεθούν τα υπόλοιπα έτσι ώστε να έρθουν στα φυσιολογικά τους.

Δυστυχώς το 60λιτρο χρειάζεται καθημερινά υποστήριξη και συμπληρώματα καθώς και τακτικότατα μετρήσεις για διορθώσεις.

Η ρουτίνα είναι σταθερή μεν αλλά η ευκολία της δοσομετρικής προκύπτει να είναι και αναγκαία εφόσον χρειάζεται να απουσιάσω.

Ακόμα και οι εβδομαδιαίες αλλαγές δεν επαρκούν, ούτε με το θαλασσινό αλλά και ούτε με το συνθετικό αλάτι.

Εκτός και αν κάνω κάτι λάθος. Παρακαλώ δώστε μου τις παρατηρήσεις σας και τις συμβουλές σας οι εμπειρότεροι.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συγουρα οι αλλαγη θα σε βοηθησει , αλλα κανε 1 μεγαλη αλλαγη νερου....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στο ενυδρείο προστέθηκαν μια σειρά από φραγκάκια ζωάνθους και το μόνο που μένει είναι να περιμένω

να ανοίξουν αφού οι φωτογραφίες είναι με την τοποθέτησή τους στο ενυδρείο και

στην συνέχεια να μεγαλώσουν και να γίνουν κοραλάκια !

post-49980-0-19471600-1347034960_thumb.jpg post-49980-0-84575200-1347035034_thumb.jpg post-49980-0-01652200-1347035051_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και μια φωτογραφία χτεσινή με το νέο σετάπ αλλά χωρίς τα σημερινά νέα κοραλάκια από το κινητό.

Θα ακολουθήσουν ψηφιακές macro φωτος με την dslr από βδομάδα.

post-49980-0-99766000-1347035405_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν άντεξα, το ενυδρείο μου με 4 μήνες διαφορά !

post-49980-0-58273700-1347379842_thumb.jpg post-49980-0-50624200-1347379943_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο μπραβο!!

Ευχαριστώ Panos1990,

και σκέψου ότι η νεότερη φωτογραφία είναι ένα μήνα πρίν και από τότε :

- πρόσθεσα νέα φραγκάκια από κοράλια

- αναπτύχθηκαν τα παλιότερα φραγκάκια

- έστησα νέο aquascape εχτές

Προσεχώς νέες φωτογραφίες από το νέο aquascape ..........

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...