Jump to content

Το Δικό Μου Θαλασσινό 60L


Recommended Posts

Ένα μικρό φωτορεπορτάζ με τους 4 μήνες λειτουργίας του θαλασσινού μου ενυδρείου, από την αρχή μέχρι σήμερα ...

Ο κύκλος του αζώτου post-49980-0-03473500-1343347755_thumb.jpg

Οι πρώτοι κάτοικοι post-49980-0-09834400-1343347756_thumb.jpg

Η παρέα μεγάλωσε post-49980-0-10916700-1343347757_thumb.jpg

Οι πρώτες πράσινες άλγες post-49980-0-14138100-1343347758_thumb.jpg

Τα πρώτα φραγκάκια post-49980-0-02145200-1343347761_thumb.jpg

Η γνωριμία με το κυανοβακτήριο post-49980-0-56651900-1343347763_thumb.jpg

Ο bicolor και η ζωή μου δύσκολη post-49980-0-68748400-1343347765_thumb.jpg

Tο γρασίδι έτοιμο για 5x5 post-49980-0-62173200-1343347768_thumb.jpg

Σας παρουσιάζω την αγαπημένη μου Ευφυλία post-49980-0-18153400-1343347772_thumb.jpg

Το νέο LED φωτιστικό δίνει πλέον άλλη διάσταση στο 60λιτρο post-49980-0-76603900-1343347774_thumb.jpg

Προσπαθώ λοιπόν να φανταστώ πως μπορεί να είναι στους επόμενους 4 μήνες,

αφού δεν υπήρχε περίπτωση να φανταστώ τέτοια πορεία και εξέλιξη σε τόσο μικρό διάστημα.

Ευχαριστώ όλους εσάς στο φόρουμ για την τόσο πολύτιμη βοήθεια που μου προσφέρατε ως τώρα !

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θυμαμαι τον εαυτο μου και τον συγκρινω με την δικη σου πορεια.... Εισαι πολυ μπροστα Κων/νε! Για 4 μηνων ενυδρειο?! Ουτε του παπα!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Το ενυδρείο πραγματικά το αγαπάω πολύ και έχω αφιερώσει πάρα πολύ χρόνο σε φροντίδα,

διάβασμα και χιλιόμετρα για τις αλλαγές νερού του σε εβδομαδιαία βάση,

αφού είμαι πεπεισμένος ότι ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για την ταχύτατη ανάπτυξη των κοραλιών.

Ο νέος ψάρης είναι πανέμορφος στην ιδιαίτερη ασχήμια του και

σήμερα εκτός από μπίλια o.n. formula II άρχισε να τσιμπάει και τα βράχια αλλά και τα κελύφη από τα turbo που έχουν άλγες.

Επιπλέον έχω την εντύπωση ότι η διατομική παρά την προχτεσινή αλλαγή νερού και τις απόψεις περί τροφής της

είναι μειωμένη αισθητά σήμερα και το μόνο που μπορεί να ευθύνεται είναι ο φωτισμός που όχι μόνο φροντίζει τον αραγωνίτη

αλλά κάνει εξαιρετικά καλό στα κοράλια, αφού σήμερα τα είδα τόσο πολύ ορεξάτα και τουμπανιασμένα όσο ποτέ άλλωτε.

Μέσα στο ΣΚ νέες φωτογραφίες από τα κοραλάκια αλλά και από την ψαροπαρέα.

Link to comment
Share on other sites

Λίγες φωτογραφίες από τα ζωντανά

post-49980-0-14199500-1343491308_thumb.jpg post-49980-0-79251400-1343491322_thumb.jpg post-49980-0-72071200-1343491324_thumb.jpg

post-49980-0-48130400-1343491331_thumb.jpg post-49980-0-85532500-1343491333_thumb.jpg post-49980-0-42739200-1343491940_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Ο νέος ψάρης ήταν όλο το απόγευμα μπροστά στο τζάμι και έπαιζε.

Μόλις πήρα την φωτογραφική μηχανή πήγε κα ικαθαρίζει το πίσω τζάμι.

"Νέος", νέος είπα", "Ψάρακααααα" μπα αυτός τίποτα !!! :P

Link to comment
Share on other sites

φιλε road tail να χερεσαι το ενυδρειο σου ειναι πανεμορφο και ευχομαι να το δεις οπως πραγματικα θες.! τα led κανουν μεγαλη διαφορα και με βλεπω και εμενα μετα το καλοκαιρι να τα βαζω!

Link to comment
Share on other sites

Aς κάνω μια καταγραφή των εξόδων έως σήμερα και έναν οικονομικό απολογισμό :

Το ενυδρειο με φιλτρο, καπακι και 1 φως ... 120€ (ακριβη και οχι καλή λύση διοτι δεν το εψαξα. Αγορά από Θεσσαλονίκη)

Σκιμμερ ........................................................ 60€ (ίδιο με της resun των 20€ διοτι δεν το εψαξα εγκαιρα. Αγορά από Θεσσαλονίκη)

Ζωντανός αραγωνιτης Καραιβικής................. 30€ ( ακριβή λύση λόγω αγοράς από Θεσσαλονίκη)

Ζωντανός Βραχος Φίτζι.................................. 90€ ( 6κιλά x 15,00€) (Μέτρια αγορά, ακριβή για κουραρισμένο βράχο και μέτρια ποιότητας)

Λάμπα + αδιαβροχα ντουι + ανακλαστηρας ... 50€ ( με το μπάλαστ) (Πολύ ακριβή η αγορά τους στην Θεσσαλονίκη)

Λάμπα moonlight ......................................... 12€ ιντερνετ (καλή αγορά)

Κυκλοφορητες (2τεμ) ................................... 75€ ( 1x Haquoss και 1x Coralia Nano900 ) ( πολύ ακριβή αγορά από Θεσσαλονίκη)

Υγρά Τεστ (10 συνολικά της Salifert)........... 110€ ιντερνετ (πολύ καλή αγορά)

Υγρά Συμπλ. (Coral Gro και Ασβέστιο) ........ 30€ ( άχρηστη αγορά λόγω άγνοιας)

Αλάτια ........................................................ 100€ (έως τώρα) (Πολύ ακριβή η αγορά τους στην Θεσσαλονίκη, ιντερνετ πλέον)

Αντιφώσφορος, Άνθρακας, Βιοπέρλα .......... 60€ (έως τώρα) (Πολύ ακριβή η αγορά τους στην Θεσσαλονίκη, ιντερνετ πλέον)

Πυκνομετρο, αποχη, βεντουζες κτλ ............. 10€

Ρεφρακτομετρο ........................................... 20€ ιντερνετ (καλή αγορά)

pHμετρο ...................................................... 20€ ιντερνετ (καλή αγορά)

Temp. controller .......................................... 20€ ιντερνετ (καλή αγορά)

TDS meter .................................................. 10€ ιντερνετ (μάλλον αναξιόπιστο)

Αυτοματη αναπληρωση .............................. 40€ ιντερνετ (μάλλον κακή αγορά, από Ελλάδα προτιμότερο)

Φιλτρο JBL e901 εξωτερικό ...................... 110€ ιντερνετ (καλή αγορά, θα μπορούσε όμως να αποφευχθεί με χρήση ενυδρείου με πλάτη)

Λάμπα JBL UV-C ........................................ 80€ ιντερνετ ( άσκοπη αγορά αφου δνε χρειάζεται στο θαλασσινό)

Αναλωσιμα φιλτρου JBL και ανταλλακτικα .... 50€ ιντερνετ ( καλή αγορά αν και μερικά δεν ήταν απαραίτητα)

Βανακια σωληνωσεων φιλτρου ................... 10€ (πλαστικά από praktiker 12/16)

Βοηθ. ενυδρειο στηλη ................................. 25€ (20€ τζάμια + 5€ σιλικόνη)

Αντλιες προετοιμασιας & αναπληρωσης ..... 40€ ιντερνετ (καλές αγορές)

Τροφη ......................................................... 70€ εως τωρα

Ψαρια, σαλιγγαρια, αστεριας, φραγκάκια ....200€ εως τωρα ( ακριβές οι περισσότερες αγορές από καταστήματα Θεσ/κης)

Επιπλο ........................................................ 20€ τροποποιηση σε φίλο επιπλοποιό (καλή επιλογή)

Α.Ο. με flush, κτλ.......................................... 80€ ιντερνετ (καλή αγορά)

Φωτιστικό DIY, αλουμίνια, στήριξη................160€ ιντερνετ (καλή επιλογή σε σχέση απόδοσης/τιμής)

Ανεμιστήρες ψύξης, πλεξυ γκλας κτλ............ 20€ (Καλή αγορά)

Πολύπριζα, UPS, πριζες, ασφαλεις ............ 120€ ( Καλή αγορά)

---------------------------------------------------------------------

Μόλις πέρασαν τα 1.800€ με κάτι λίγα απ εδώ και απ εκεί ... που σίγουρα ξέχασα

Παρά τις κακές επιλογές για αρχή στην αγορά υλικών λόγω απειρίας και μη γνώσης του αντικειμένου

(ευτυχώς μετά γνώρισα τους ανθρώπους που απαρτίζουν το a.z και τους ευχαριστώ ιδιαίτερα),

με πολύ προσωπική εργασια και DIY κατασκευές καθώς και διάβασμα περιορίστηκε το κόστος του θαλασσινού μου ενυδρείου.

Ίσως τα χρήματα αυτά τα έχουν διαθέσει φίλοι συνφορουμίτες, χομπίστες για ένα φωτιστικό και ένα σκίμμερ μόνο

όμως σκοπός της παραπάνω καταγραφής είναι μόνο ένας μπούσουλας για όσους ενδιαφέρονται να ξεκινήσουν

ένα reefάκι να δούν περίπου τα χρήματα που δαπανήθηκαν έτσι ώστε να κάνουν τόσο το κουμάντο τους

όσο και να προσέξουν τα χρήματα που θα δώσουν που τελικά αξίζει να τα επενδύσουν.

Φιλικά,

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

1800?!!?!? :o :o :o Κρύψτε αυτό το ποστ μην το δει η μάνα μου και φέρει το ενυδρείο καπέλο! :P

Πάντως, σε αποζημειώνει (έστω ψυχολογικά :D ) η εικόνα που έχει...

:)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω μετά από αυτό το ποστ να μην ξαναδούμε θέματα " έχω την γυάλα με 100-150 ευρώ μπορώ να ξεκινήσω ένα light reef?" :D :D

Link to comment
Share on other sites

φιλε road tail να χερεσαι το ενυδρειο σου ειναι πανεμορφο και ευχομαι να το δεις οπως πραγματικα θες.! τα led κανουν μεγαλη διαφορα και με βλεπω και εμενα μετα το καλοκαιρι να τα βαζω!

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια,

προσπαθώ για το καλύτερο δυνατό αλλά κυρίως να είναι ευχαριστημένοι οι κάτοικοί του

γιαυτό προέκυψαν αλλαγές πληθυσμού, αλλάγες aquascape, αλλαγές φωτισμού, προσθήκη κοραλιών.

Πλέον στην τελική ευθεία αφού δεν έχω στο άμεσο μέλλον άλλες αλλαγές εκτός της προσθήκη λίγου βράχου

καθώς και προσθήκη μερικών ακόμα κοραλιών αλλά και μιας γαρίδας που με το καλό έρχεται την Τρίτη από Αθήνα.

1800?!!?!? :o :o :o Κρύψτε αυτό το ποστ μην το δει η μάνα μου και φέρει το ενυδρείο καπέλο! :P

Προσοχή, μην αφήνεις την μάνα σου να διαβάζει AquaZone !!! :bigemo_harabe_net-74:

Πιστεύω μετά από αυτό το ποστ να μην ξαναδούμε θέματα " έχω την γυάλα με 100-150 ευρώ μπορώ να ξεκινήσω ένα light reef?" :D :D

Η αλήθεια αυτή είναι, βεβαίως προς αποφυγή παρεξηγήσεων ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ 1.800€ για ένα mini light reef

αφού με έξυπνες και στοχευμένες αγορές, διάβασμα και υπόδειξη από έμπειρους συνφορουμίτες το κόστος αυτό

μπορεί να κυμανθεί τουλάχιστον κατά το ήμισυ. :)

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Μόνο μην το δεί η γυναίκα σου το πόστ γιατί θα έχεις θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Από την Κυριακή και την τελευταία αλλαγή νερού σήμερα πήρα δειγματοληπτικά μετρήσεις γιατί

για να πως την αλήθεια ντράπηκα τον γείτονα :P κι έτσι έχουμε :

Temp:26,1

Sal:1025

NO3: 10

kH: 8,3

Mg:1230

Ca:390

Νομίζω ότι είναι σε αρκετά καλά επίπεδα οι μετρήσεις μου και παρά τον πληθυσμό των φραγκ που αισίως έφτασαν τα 14

το ασβέστιο και το μαγνήσιο είναι ικανοποιητικά, ενώ το kH με τια αλλαγές απ το θαλασσινό είναι πλέον κοντά στο 8 σταθερά.

Επόμενες φώτος από το DIY φωτιστικό και από το νέο σύστημα ψύξης με τις βάσεις από plexy glass.

:)

Μετρήσεις μετά από την αλλαγή 1/3 νερού με θαλασσινό και συμπλήρωμα με α/ο για το χαμήλωμα της αλατότητας.

temp=26.2

sal=1024

pH=8.0

kH=7.7

NH4=0

No2=0

NO3=10

PO4=0

Ca=360

Mg=1200

Παρά την αλλαγή 1/3 του συνολικού νερού παρατηρήθηκε χαμηλό kH αλλά και Ca.

Η προηγούμενη αλλαγή 1/3 του συνολικού έγινε την Τετάρτη, τέσσερις μόλις μέρες πριν.

Από την Παρασκευή όμως (3μέρες πριν) που είναι οι παραπάνω μετρήσεις προέκυψε

μεγάλη μεταβολή για άγνωστο λόγο, πράγμα ιδιαίτερα περίεργο..

Ο κύριος λόγος μάλλον είναι το στοκάρισμα σχετικά μεγάλου αριθμού κοραλιών αλλά και

το ότι οι αλλαγές γίνονται με θαλασσινό νερό & α/ο που δεν έχουν υψηλά νούμερα kH κυρίως.

Για επιλογή μου μάλλον θα είναι η αγορά μιας περισταλτικής αντλίας,

έτσι ώστε να συμπληρώνω για το kH αλλά και το Ca και βλέπουμε για την 3η.

Καμμιά πρόταση, σχόλιο, παρατήρηση δεκτές, τόσο για τις περισταλτικές

όσο και για το θέμα των χαμηλών μετρήσεων ........

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Απο τις τιμές σου βλέπω οτι στο μαγνήσιο είναι το πρόβλημα και όχι στα άλλα.Το νερό που έχουμε στις δικές μας θάλασσες δεν είναι το ίδιο με το κοραλλιογενείς τρίγωνο με επίκεντρο την Ινδονησία ούτε στις τιμές ούτε στην σύνθεση.Αν δοκίμαζες ένα καλό αλάτι θα το έκλεινες το θέμα απλά και ωραία.Οι συχνές αλλαγές νερού 2 φορές την εβδομάδα πχ είναι μόνο αν υπάρχει πρόβλημα και πρέπει να αποκατασταθεί η ισορροπία.Και σκίμερ να μην έχεις σε τόσο μικρό ενυδρείο 10% αλλαγή νερού την εβδομάδα σε καλύπτει.Παραπάνω απο αυτό δεν το αφήνεις να ισορροπήσει...οπότε κακό κάνεις και όχι καλό.Ενα αξιόλογο άρθρο με τιμές θαλάσσης και νερού ενυδρείου υπάρχει εδώ..http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=77219

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Απο τις τιμές σου βλέπω οτι στο μαγνήσιο είναι το πρόβλημα και όχι στα άλλα.Το νερό που έχουμε στις δικές μας θάλασσες δεν είναι το ίδιο με το κοραλλιογενείς τρίγωνο με επίκεντρο την Ινδονησία ούτε στις τιμές ούτε στην σύνθεση.Αν δοκίμαζες ένα καλό αλάτι θα το έκλεινες το θέμα απλά και ωραία.Οι συχνές αλλαγές νερού 2 φορές την εβδομάδα πχ είναι μόνο αν υπάρχει πρόβλημα και πρέπει να αποκατασταθεί η ισορροπία.Και σκίμερ να μην έχεις σε τόσο μικρό ενυδρείο 10% αλλαγή νερού την εβδομάδα σε καλύπτει.Παραπάνω απο αυτό δεν το αφήνεις να ισορροπήσει...οπότε κακό κάνεις και όχι καλό.Ενα αξιόλογο άρθρο με τιμές θαλάσσης και νερού ενυδρείου υπάρχει εδώ..http://www.aquazone....showtopic=77219

Ευχαριστώ Άλεξ, θα πράξω ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα 31 Ιουλίου προστέθηκαν μια γαρίδα καθαριστής, μια καινούργια Ευφυλία metal green η οποία στο δίωρο είναι

όπως την βλέπεται στις δυο πρώτες φωτοωγραφίες μισοανοιγμένη και μια Μοντιπόρα το πρώτο μου κοράλι SPS

που δεν έχω ιδέα αν είναι καλά.

H γαρίδα λόγω του ντροπής δεν εμφανίστηκε στην φωτογράφηση, τις επόμενες μέρες όμως θα την έχουμε σε αφιέρωμα.

Λίγες νέες φώτος λοιπόν από το μικρό 60λιτρο .....

post-49980-0-87097900-1343747480_thumb.jpg post-49980-0-47879700-1343747484_thumb.jpg post-49980-0-51326000-1343747597_thumb.jpg

Δυστυχώς γέμισε ο διαθέσιμος χώρος που παρέχει το φόρουμ και πρέπει να σβήσω παλαιότερες φωτογραφίες ....

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Οι χτεσινοβραδινές μετρήσεις

έδειξαν το Ca να ανεβαίνει από τα 360 στα 410 μετά από δυο δόσεις προσθήκης Read Sea Coralline Gro Vitalizer σε 2 διαδοχικές ημέρες

ενώ όλες οι υπόλοιπες ήταν απογοητευτικές αφού μέσα σε 3 ημέρες (από την Κυριακή το βράδυ)

το Mg κατέβηκε από 1200 στα 1140 και το kH κατέβηκε από το 7.7 στο 6.7

Προστέθηκε Red Sea Coralline Gro Vitalizer για την άνοδό του και όντως μετά μιά ώρα ήταν στο 8.1 (1.4 είναι και το max της αύξησης ημερσησίως που λέει ο Red Sea)

και σήμερα είμαι σε αναζήτηση Mg σε υγρή μορφή για αγορά αλλά και μόνιμης λύσης ελέγχου και προσθήκης στοιχείων αφού έφτασα στα όρια το 60άρι ενυδρείο μου.

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

για υγρη λυση μαγνησιου σε εμπορικο σκευασμα αυτο που συμφερει αρκετα ειναι το ζουμι της κεντ.απο την αλλη παλι μπορεις να παρεις χλωριουχο μαγνησιο και να φτιαξεις μονος σου πολυ πιο οικονομικα το μειγμα ακολουθωντας την μειξη οπως και η μεθοδος light balling....βεβαια χωρις περισταλτικες θα πρεπει να προσεχεις στις δοσεις....

Link to comment
Share on other sites

για υγρη λυση μαγνησιου σε εμπορικο σκευασμα αυτο που συμφερει αρκετα ειναι το ζουμι της κεντ.απο την αλλη παλι μπορεις να παρεις χλωριουχο μαγνησιο και να φτιαξεις μονος σου πολυ πιο οικονομικα το μειγμα ακολουθωντας την μειξη οπως και η μεθοδος light balling....βεβαια χωρις περισταλτικες θα πρεπει να προσεχεις στις δοσεις....

Κώστα ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.

Χρησιμοποιώ το Kent Liquid Calcium για προσθήκη Ασβεστίου, ξέχασα να το πω παραπάνω και δουλεύει θαύμα σε μένα τουλάχιστον

αφού σε 2 δόσεις διαδοχιεκά μέρα παρά μέρα το ανέβασα από 360 σε 410 και τώρα μετράω για να φτιάξω ρουτίνα Ασβεστίου.

Ήδη το πρωί ρώτησα ένα κατάστημα Ανατολικά αλλά δεν είχε υγρή μορφή παρά μόνο σκόνη το Μαγνήσιο.

Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγα τα λιτρα σου.οτι και να παρεις σε συμφερει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...