Jump to content

Το Δικό Μου Θαλασσινό 60L


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 343
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πολύ εντυπωσιακό το ενυδρείο σου, να το χαίρεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Μια φρέσκια σημερινή φωτογραφία με το τελευταίο aquascape και τον νέο τεχνικό εξοπλισμό .

post-49980-0-84750700-1348922416_thumb.png

post-49980-0-54715400-1348922840_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και μπραβο φιλος!!Τουμπανο το reefακι σου!!!ευγε.............................................................. :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις εχτές το βράδυ απέκτησα δυο καινούργια υπέροχα ζωντανά πλάσματα, μικροσκοπικά σε μέγεθος και είπα να τα παρουσιάσω.

Τα ζωντανά εισήχθησαν στο ενυδρείο μετά από 2ωρη προσαρμογή τόσο για την αλατότητα όσο και για την θερμοκρασία αλλά και την διαφορά pH.

Το πρώτο ένας emerald κάβουρας σε μέγεθος 10 cents, που στο πρώτο μισάωρο ξεκίνησε να τρώει και

να κόβει βόλτες στον βράχο παρά το λιγοστό φως του moonlight που φώτιζε το ενυδρείο.

Εξαιρετικό ζωντανό, όχι ιδιαίτερα όμορφο αφού μοιάζει σαν αράχνη (αυτή την τριχωτή) και

το σημαντικότερο μόλις εισήχθει στο ενυδρέιο έκανε την εμφάνισή του ο τεράστιος πλέον ερημίτης

χωρίς όμως να προκύψουν φασαρίες - τσακωμοί κάτι που με απασχολούσε ιδιαίτερα μπορώ να πώ.

p-86564-crab.jpg

Το δεύτερο είναι μια γαρίδα αρλεκίνος, ένα ζωντανό που μου έκανε απίστευτα μεγάλη εντύπωση

τόσο στους χρωματισμούς της, όσο στον τρόπο που κινείται αλλά και στον τρόπο που αντιδρά

στην παρουσία άλλων ζωντανών που την πλησιάζουν "απειλητικά".

Μοναδική ομορφία, ρομποτική κίνηση από ταινία επιστημονικής φαντασίας και

μια αμυντική στάση στην γαρίδα καθαριστή που την πλησίασε στο δευτερόλεπτο για αναγνώριση

μόλις την έβαλα στο ενυδρείο, όλο "μαγκιά" παρά τγον μικροσκοπικό της μέγεθος.

p-38639-harlequin.jpg

Θα ακολουθήσουν φωτογραφίες τις επόμενες ημέρες, πρώτα να 'μαστε καλά,

από τους δυο αυτούς νέους κατοίκους του ενυδρείου μου αλλά και από τον άλλο πρόσφατο

κάτοικο που απέκτησα πριν 2-3 εβδομάδες, τον πορσελάνινο κάβουρα που είναι αραχτός

μονίμως κάτω από τα γκρίν πόλυπς και τα "προσέχει".

p-79869-crab.jpg

Eνα μεγάλο ευχαριστώ και από εδώ στον κο Ζαχαρόπουλο για τα υπέροχα ζωντανά

και την ασφαλή και προσεγμένη αποστολή τους από την Αθήνα.

k

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Κωνσταντίνε η γαρίδα αρλεκίνος θα επιτεθεί στον κόκκινο αστερία σου κάποια στιγμή μιας και είναι η κύρια πυγή διατροφής της.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69676

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Κωνσταντίνε η γαρίδα αρλεκίνος θα επιτεθεί στον κόκκινο αστερία σου κάποια στιγμή μιας και είναι η κύρια πυγή διατροφής της.

http://www.aquazone....showtopic=69676

Βαγγέλη,

είναι το μόνο πλεόν που φοβάμαι αφού η πρώτη επαφή των 2 γαρίδων ήταν ξεκάθαρη.

Μόλις πήγε για αναγνώριση η 3 φορές μεγαλύτερη σε μέγεθος γαρίδα καθαριστής την γαρίδα αρλεκίνο

εκείνη πρότασε τις δαγκάνες/πιατέλες και αμέσω η άλλη έκανε πίσω. Ούτε να την πλησιάσει ...

Η διατροφή της είναι οφίουροι και αστερίες και αυτός είναι ο λόγος που την έβαλα στο ενυδρείο.

Τώρα αν προτιμήσει τον κόκκινο αστερία μου από τις δεκάδες εκατοντάδες οφίουρους που φιλοξενώ τι να πώ ...

Ελπίζω και εύχομαι πως όχι. Θα δείξει στο μέλλον.

Κ

ps Ευχαριστώ για τα καλά και ενθαρυντικά σου λόγια καθώς και τις ευχές !! :bigemo_harabe_net-115:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα ζωντανα. Εχεις κανει παρα πολυ ωραιο ενυδρειο. Να ρωτησω γιατι εχω και γω μια μανια με καβουρογαριδοκαταστασεις(και γενικα με περιεργα πλασματα)..... Τα καβουρια δεν υπαρχει περιπτωση να κανουν κανενα "ΝΤΟΥ" σε κοραλια? ή να σου προκαλεσουν καμια κατολισθηση ? Με τα ψαρια δεν ειναι επιθετικα τα καβουρια? (Ρωταω γιατι τελευταια ειδα κατι περιεργα καβουρια στο water inn αλλα δεν τα πηρα γιατι ειχαν προτεραιοτητα αλλα ζωντανα)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα ζωντανα. Εχεις κανει παρα πολυ ωραιο ενυδρειο. Να ρωτησω γιατι εχω και γω μια μανια με καβουρογαριδοκαταστασεις(και γενικα με περιεργα πλασματα).....

:bigemo_harabe_net-64:

Τα καβουρια δεν υπαρχει περιπτωση να κανουν κανενα "ΝΤΟΥ" σε κοραλια? ή να σου προκαλεσουν καμια κατολισθηση ? Με τα ψαρια δεν ειναι επιθετικα τα καβουρια? (Ρωταω γιατι τελευταια ειδα κατι περιεργα καβουρια στο water inn αλλα δεν τα πηρα γιατι ειχαν προτεραιοτητα αλλα ζωντανα)

Προσπαθώ να έχω μια μικρή (λόγω χώρου) ποικιλία από ζωντανά, ασφαλή όμως μεταξύ τους.

Και αυτό διότι στο παρελθόν και μαθαίνοντας - βλέποντας τα ζωντανά βγάζεις τα συμπεράσματά σου.

- Την ημέρα που τοποθέτησα 2 ερημίτες στο ενυδρείο, κατέληξε ο ένας να επιβιώσει αφού δέχτηκε επίθεση απ΄τον άλλο. Στην 2η προσπάθειά μου για τοποθέτηση 2ου ερημίτη αρπάχτηκαν τα; δυο τους με αποτέλεσμα να δοθεί ο ένας για υιοθεσία σε φίλο συνφορουμίτη.

- Αντίστοιχα ο ψάρης bicolor dottyback που είχα επιτέθηκε και σκότωσε την camel shrimp γαρίδα με αποτέλεσμα να δοθεί έναντι συμβολικού ποσού σε αγγελία.

- Ο ψάρης πάλι chromis viridis που είχα μάλωνε με τους κλοουν οπότε κια αυτός δόθηκε για υιοθεσία σε φίλο συνφορουμίτη με ενυδρείο 4 φορές μεγαλύτερο απ΄το δικό μου.

Από τότε όλα τα ζωντανά που έχω είναι συμβατά και συμβιώνουν αρμονικά χωρίς προβλήματα. Ίσως γιατί το ξέρουν ότι μαγκιές δεν περνάν και θα φύγουν πακέτο για άλλο σπιτοενυδρείο.

Οπότε αυτό που σου προτείνω είναι να διαβάσεις κατά πρώτον σχετικά με τα είδη και την συμβατότητά μεταξύ τους και να μην αγοράζεις κουτουρού ζωντανά

αφού θα κινδυνεύσουν τόσο τα ψάρια όσο και τα κοράλια αλλά και τα ασπόνδυλα.

Στην τελική γιαυτό είμαστε εδώ, έχει τοσους πολλούς και έμπειρους χομπίστες ...

Καλή συνέχεια

Κ

Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστών στο θαλασσινό τίποτα δεν είναι σίγουρο ότι αφορά τους οργανισμούς.....

Reef safe ψαριά τρώνε zoanthous και non safe τα πάμε μια χαρά με τα κοράλλια... οπότε ποτέ δεν ξέρεις πως μπορεί να τα πάει η γαριδούλα με τον αστερία.

Αν διαπιστώσεις ότι σου έχει καθαρίσει το ενυδρείο από τα παράσιτα, μπορείς να την δανείσεις σε κάποιον που έχει παρόμοιο πρόβλημα, ειδάλλως ή θα πεθάνει από ασιτία ή θα την πέσει στον πρώτο αστερία που θα βρει διαθέσιμο.

Όσο είναι ακόμη αρχή έχε τον νου σου ειδικά τα βράδια.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Στο 60λιτρο Κωνσταντίνε υπάρχει γενικά θέμα χώρου οπότε αν κάποιο ζωντανό το έχει,δημιουργεί 1000% πρόβλημα.Δεν φταίει το ζωντανό αλλά όταν στριμώξεις τόσους οργανισμούς βγάζουν άλλα ένστικτα.Σε μικρά ενυδρεία καλό είναι να πηγαίνεις συντηρητικά όταν αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα και όχι με θηρευτές γιατί αποκτάς καινούργια προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν διαπιστώσεις ότι σου έχει καθαρίσει το ενυδρείο από τα παράσιτα, μπορείς να την δανείσεις σε κάποιον που έχει παρόμοιο πρόβλημα .....

Έχω κλείσει ήδη κανα 3-4 μεροκάματα στον έμεραλντ μόλις τελειώσει την φασίνα στο δικό μου ενυδρείο, θα περάσει απ΄τον Βαλέ ... :bigemo_harabe_net-66:

Τώρα όσο για την γαρίδα αρλεκίνο που είναι και κουκλίτσα, ακούω προσφορές για 2 νυχτερινές παραστάσεις με quest star τον Ρίζο. Άλεξ ψήνεσαι ? (αχαχαχα) :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Εγω γενικα εμπιστευομαι αυτο που θα μου πει ο "πετσοπας" ε...και λιγο την κριση μου και αν εχω ακουσει κατι εδω. Π.χ ειδα εναν πολυ ωραιο βαλιστη στο water inn (http://www.oceanwideimages.com/images/7960/large/clown-triggerfish-24M1088-058.jpg ).

Παιδια.....δεν φανταζεστε.....ποσο μα ποσο ομορφο ψαρι ηταν!!! Λες και ηταν ζωγραφια! Αλλα τα λεγομενα του παιδιου εκει + τα λεγομενα του φορουμ εδω και γενικα απο την εμφανιση του ψαριου (αμα βλεπω δοντια....κραταω αποστασεις :P ) ταιριαζε στο να μην το παρω. Φυσικα και ηρεμο να ηταν....λογο του οτι ειμαι στα 140 λιτρα....δεν θα το εβαζα.

Επισης να αναφερω οτι η blenny bicolor στην αρχη δεν ετρωγε! Αδυνατιζε και καποια στιγμη κυνηγαγε το firefish !!! Οταν ειδα οτι ειχε κοψει την ουρα του firefish μου ερχοταν να την πιασω με αγκυστρι και να την πεταξω στο τιγανι :P Τελικα ηρεμισε και πλεων τρωει τα παντα (φυλαρακι,πελετς και κοπιποδα απο τον βραχο)

Αυτα τα ζωντανα ωρες ωρες ειναι απροβλεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο σε βρισκω.Ο αρλεκινος αν σε δημιουργησει προβληματα σου τον αγοραζω μιας και ψαχνω τον πολυ καιρο

Link to comment
Share on other sites

Εγω γενικα εμπιστευομαι αυτο που θα μου πει ο "πετσοπας" ε...και λιγο την κριση μου και αν εχω ακουσει κατι εδω. Π.χ ειδα εναν πολυ ωραιο βαλιστη στο water inn (http://www.oceanwide...24M1088-058.jpg ).

Παιδια.....δεν φανταζεστε.....ποσο μα ποσο ομορφο ψαρι ηταν!!! Λες και ηταν ζωγραφια! Αλλα τα λεγομενα του παιδιου εκει + τα λεγομενα του φορουμ εδω και γενικα απο την εμφανιση του ψαριου (αμα βλεπω δοντια....κραταω αποστασεις :P ) ταιριαζε στο να μην το παρω. Φυσικα και ηρεμο να ηταν....λογο του οτι ειμαι στα 140 λιτρα....δεν θα το εβαζα.

Επισης να αναφερω οτι η blenny bicolor στην αρχη δεν ετρωγε! Αδυνατιζε και καποια στιγμη κυνηγαγε το firefish !!! Οταν ειδα οτι ειχε κοψει την ουρα του firefish μου ερχοταν να την πιασω με αγκυστρι και να την πεταξω στο τιγανι :P Τελικα ηρεμισε και πλεων τρωει τα παντα (φυλαρακι,πελετς και κοπιποδα απο τον βραχο)

Αυτα τα ζωντανα ωρες ωρες ειναι απροβλεπτα.

Και όμως αν διαβάσεις για τα blennies θα δείς οτι κυνηγάνε ψάρια που έχουν το ίδιο σχήμα.Δλδ είναι δεδομένο οτι θα σου φάει το firefish.

Link to comment
Share on other sites

Μου την ειπαν στο μαγαζι για ηρεμο ψαρακι. Παντος τωρα εχει ηρεμισει. και το firefish εχει νεα κανονικη ουρα πλεων. Ετσι και τολμισει να μου το ξαναπειραξει θα μπει παγιδα στο ενυδρειο και αγγελια ταυτοχρονα :P Το firefish ειναι το πρωτο μου reef ψαρι που εβαλα! Ειναι υπο την προστασια μου :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο σε βρισκω.Ο αρλεκινος αν σε δημιουργησει προβληματα σου τον αγοραζω μιας και ψαχνω τον πολυ καιρο

Αν διαβάσεις λίγο παραπάνω θα δεις από που έγιναν αγορά τα ζωντανά.

Δεν έχεις παρά να πάρεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις αν υπάρχει άλλο διαθέσιμο,

αφού εγώ τα έβαλα σε προπαραγγελία. Αν δεν έχει και πάλι δεν βιάζεσαι βάλε για την επόμενη παραλαβή.

Τώρα αν χρειαστεί να την δώσω θα σε έχω σίγουρα υπ' όψιν, αφού είσαι και στην ίδια πόλη και η μεταφορά θα είναι ασφαλής.

κ

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χτες 25 Oκτωβριoυ o oμoρφoς καρδιναλιoς μας αφησε.

Τoν βρηκα, τo βραδυ πoυ επεστρεψα απ τη δoυλεια, μισoφαγωμενo στoν αραγωνιτη.

Η αιτια τo θανατoυ τoυ ηταν πιθανως η περιoρισμενη και σε αραια διαστηματα διατρoφη

λoγω oτι ετρωγε μoνo κατεψυγμενo και αγoραστηκε απo πετσoπ χωρις την σχετικη ενημερωση

για αυτες τις διατρoφικες τoυ συνηθειες αλλα και της δικης μoυ ελλειψης γνωσης αφoυ ηταν

τo τριτo κατα σειρα ψαρι μετα τoυς κλooυν πoυ πρoστεθηκε στo μoλις 3 μηνων ενυδρειo μoυ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?app=galleryℑ=943

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση θα ήταν να του έδινες ζωντανά αρτεμια.. αυτό κάνει ο Βαλεντίνος

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...