Jump to content

Το Μονοπατι Του Νεου Κοσμου........


panos_d7

Recommended Posts

απο κοπαδοψαρα θα προτεινα και amandae...

οσο για τις μελανοταινιες ειναι εντυπωσιακες στην αρχη αλλα οσο μεγαλωνουν μοιαζουν με παντρεμενες χοντρες αγελαδες...

σε τελικο μεγεθος στο 200λιτρο σου,το μονο που θα θελεις οταν τις βλεπεις ειναι να πιασεις την αποχη.

Aυτο το ψαρι δε το χω δει καν κωστα εκτος αν το προσπερασα.Δε μου κανει κλικ. :bigemo_harabe_net-82:

Αυτο με τις χοντρες αγελαδες το παραβλεπω.Ελπιζω να μην ειναι και τρελες :bigemo_harabe_net-74: .Αυτες που θελω υποτιθεται οτι γινονται μεχρι 5εκ.Καλα ειναι

Δε με ενδιαφερει σωνει και καλα κοπαδοψαρο και να πω την αληθεια δε θα θελα και 2ο κοπαδι μεσα μετα τους καρδιναλιους.

Με ενδιαφερει καποιο που δε θα κολησει μαζι με τα αλλα στα χαμηλα στρωματα.

Τα platy οσο τα ειχα ηταν ιδανικα.Κολυμπουσαν παντου και στην επιφανεια ψαχνοντας για τροφη αλλα δε κολανε πια στο setup.Και δε τα λες και ασχημα ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - panos_d7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ασχετως του τι θα επιλεξεις παντως να ξερεις πως αν ποτε παρεις μερος σε διαγωνισμο,οι κριτες δειχνουν μια περιεργη αντιπαθεια για ψαρια οπως red eye ,ροδοστομους κ.α

ειναι καπως ανεξηγητο για μενα αυτο...

παρατηρηση.

καλα και αγια τα σαε αλλα δεν ειναι για μακροχρονια στο ενυδρειο.μεγαλωνουν απιστευτα πολυ και εκτος του οτι τεμπελιαζουν,ενοχλουν και τους αλλους ησυχους κατοικους με το κολυμπι τους.

την δουλεια τους την κανουν ανετα καμμια 20ρια γαριδες αμανο.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο το ψαρι δε το χω δει καν κωστα εκτος αν το προσπερασα.Δε μου κανει κλικ. :bigemo_harabe_net-82:

και ομως πανο.

μονο αυτο το ειδος ψαριου αν ειχες στον μεγιστο δυνατο νουμερο,θα εβλεπες,αλλο ενυδρειο...ειναι κατι το διαφορετικο ξεφευγει απο τα συνηθισμενα.....

Link to comment
Share on other sites

ασχετως του τι θα επιλεξεις παντως να ξερεις πως αν ποτε παρεις μερος σε διαγωνισμο,οι κριτες δειχνουν μια περιεργη αντιπαθεια για ψαρια οπως red eye ,ροδοστομους κ.α

ειναι καπως ανεξηγητο για μενα αυτο...

παρατηρηση.

καλα και αγια τα σαε αλλα δεν ειναι για μακροχρονια στο ενυδρειο.μεγαλωνουν απιστευτα πολυ και εκτος του οτι τεμπελιαζουν,ενοχλουν και τους αλλους ησυχους κατοικους με το κολυμπι τους.

την δουλεια τους την κανουν ανετα καμμια 20ρια γαριδες αμανο.

Δεν εχω σκοπο να το κατεβασω σε διαγωνισμους.Ειμαι ετη φωτος πισω σε στησιμο.Μου φτανει η εικονα που βλεπω εγω και τα καλα σας λογια.

Ροδοστομους ειχα και δε μπορω να πω οτι με τρελαναν.Πιο ωραιοι οι αρλεκινοι κια τα νεον.

Απλα μου κανει εντυπωση σε τοσα ενυδρεια που εχω δει σε διαγωνισμους και εχουν καρδιναλιους αυτοι να κολυμπανε ψηλα.Και μιαλεμ για ενυδρεια με τα 2πλασια φωτα απο μενα.

Για τα sae συμφωνω απολυτα.Ειναι τα μονα ψαρια που ειχα με τοσο γρηγορη αναπτυξη.Και οσο μεγαλωνουν παρουσιαζουν επιθετικοτητα μεταξυ τους.Ειδικα μετα το ταισμα.Απλα ειναι must για αρχη ενυδρειου και αντιμετωπιση για αλγες.

Αμανο εχω 7 (αν θυμαμαι καλα) και δε τις αλλαζω ουτε με 100 sae.

Link to comment
Share on other sites

και ομως πανο.

μονο αυτο το ειδος ψαριου αν ειχες στον μεγιστο δυνατο νουμερο,θα εβλεπες,αλλο ενυδρειο...ειναι κατι το διαφορετικο ξεφευγει απο τα συνηθισμενα.....

Eκτος απο το μαυρο σημαδι μου θυμιζει τα red phantom που ειχα παλιοτερα.Ομορφα ψαρακια.Το μετανιωσα που τα δωσα.

ξερεις αν αυτα που προτεινεις κολυμπανε ψηλα ή στη μεση;αν ειναι τα μοναδικα μεσα στο ενυδρειο απο ψαρια βρισκονται μεση και ψηλα...

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Απλα μου κανει εντυπωση σε τοσα ενυδρεια που εχω δει σε διαγωνισμους και εχουν καρδιναλιους αυτοι να κολυμπανε ψηλα.Και μιαλεμ για ενυδρεια με τα 2πλασια φωτα απο μενα.

πολλα παιζονται σε διαγωνισμους...μηπως δεν εχει δει ενυδρεια εντελως φουλ φυτεμενα,με τρελλους φωτισμους και μεσα να κολυμπανε ''ευτυχισμενοι'' δισκοι?ποσο αραγε εμειναν μεσα σαν κατοικοι οι δισκοι?θα σου πω εγω.μερικες μερες η ωρες....για τους γνωστους λογους.

απο την αλλη οι καρδιναλιοι οσο περισσοτεροι τοσο και πιο θαραλεοι στο κολυμπι...

ΥΓ. αντε καλο ξημερωμα.τα λεμε αυριο,πρωτα ο θεος...νανι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως για τα απιστο παιζουν σε ολα τα μήκη και βαθυ Πανο και εκτος αυτου θα ειναι ψαρια που θα ξεχωριζουν λογο χρωματων και ογκου στο συνολο. Απο εκει και περα τα πρεκοξ ωραια γυαλιστερα χρωματα αλλα και σε εμενα προσωπικα ποτε δεν μου αρεσαν σαν ειδος, γουστα ειναι αυτα τη να κανουμε. Οπως και να εχει εαν εσενα σου αρεσουν δεν θα εχεις καποιο προβλημα να τα φιλοξενησεις στο ενυδρειο σου, αν και ειμαι της ιδεας να μεγαλωσεις το υπαρχων κοπαδι σου μηπως και κοπαδιαζει περισσοτερο και παιζει σε ποιο πολλα στρωματα μετα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω για τα red eye tetra......... Στο δικο μου ενυδρειο, αν και ειναι λιγο φοβιτσιαρικα, οταν κοιταω απο μακρια ερχονται μπροστα μπροστα και καθονται, αλλα δεν θα ελεγα οτι κινουνται ψηλα, πιο πολυ στην μεση και χαμηλα.... Αν παντως φτιαξεις μεγαλη ομαδα, δεν πιστευω να εχεις προβλημα..... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαι μετα τις εθνικες εκλογες ηρθε η ωρα για αλλη μια.Ποιο χρωμα φοντου προτιματε;

ΜΑΥΡΟ

dsc03847zn.jpg

ΜΠΛΕ (ΓΑΛΑΖΙΟ)

dsc03849r.jpg

Δυσηχως δε φαινεται πολυ καλα το γαλαζιο.Ατιμες compact μηχανες. :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα προσωπικα με χαλαει ο θερμοστατης Πανο, απο εκει και περα και τα δυο ωραια ειναι με το μαυρο σαν κλασικη λυση και μεγαλυτερο κοντραστ.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα προσωπικα με χαλαει ο θερμοστατης Πανο, απο εκει και περα και τα δυο ωραια ειναι με το μαυρο σαν κλασικη λυση και μεγαλυτερο κοντραστ.

To ξερα.Επιτηδες τον εβαλα να δω αν θα τον προσεξετε. :bigemo_harabe_net-75: .Σε ενα μηνα θα φυγει λογω καλοκαιριου.

Στο θεμα μας τωρα.Ψηφιζεις δηλαδη μαυρο.

Ολα τα χρωματα εχουν τα + και τα - τους.

Το μαυρο "κλεινει" τον χωρο αλλα νομιζω οτι τονιζει πιο πολυ τα κοκκινα φυτα.

Το γαλαζιο φωτιζει πιο πολυ τον χωρο και νομιζω τοι δινει την ψευδαισθηση του μεγεθους.Σπαει και τη μονοτονια του μαυρου (πετρες,χαλικι).

Δε ξερω ποιο εχει περισσοτερο καθρεφτισμους το οποιο ειναι ενα θεμα.Μαλλον το γαλαζιο.

Στειλε αν θες ενα πμ για λαμπες που μπορω να βαλω και τις οποιες μπορω να βρω σε ηλεκτρολογικα μαγαζια γιατι αντιμετωπιζω προβλημα.(ο καθενας μαγαζατορας λεει τα δικα του)

Τωρα εχω 2 6500Κ Philips και 2 grolux.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρε τα ατιμα να μη καθονται να τα φωτογραφισω.

dsc03872r.jpg

Πριν το κλαδεμα και τη μεταφυτευση.

dsc03859aw.jpg

Και μετα.Τωρα υπομονη μεχρι να ξαναδειξει.................

dsc03877t.jpg

Link to comment
Share on other sites

τωρα θελεις και σχολια..χεχε???αρε σαλονικιωτικη υπερ-σχολη που χουμε...

νομιζω ηρθε η ωρα το πρωτο κοκκινελι απο αριστερα να δωσει τη θεση του σε κατι αλλο.....μμμμ...

ας πουμε πχ..

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/details.php?id=98

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

τωρα θελεις και σχολια..χεχε???αρε σαλονικιωτικη υπερ-σχολη που χουμε...

νομιζω ηρθε η ωρα το πρωτο κοκκινελι απο αριστερα να δωσει τη θεση του σε κατι αλλο.....μμμμ...

ας πουμε πχ..

http://www.aquaticpl...tails.php?id=98

Κανονικα στα φυτεμενα δε πρεπει να εχει πολλα διαφορετικα ειδη φυτων.Δε μιλαμε για τα ολανδικα που γινεται του χαμου.

Το μονο που μου αρεσε στη λιμνοφυλλα ειναι το ανθος αλλα ακομα και με τα φωτα που εχω δε νομιζω να δω μεγαλη αναπτυξη.

Μη ξεχναμε οτι δεν υπαρχει υποστρωμα ετσι;

Εχω ανεβασει λιγο το διοξειδιο και η cuba μου το ξεχρεωνει με πολλες φυσαλιδες. :bigemo_harabe_net-113:

Αυτη τη στιγμη το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι δε μπορω να βρω grolux 39w στη πολη μας και οτι παρεμφερες εχω βρει εχει πανω απο 20 ευρω.Οι λαμπες εχουν περασει το χρονο λειτουργιας τους και ισως αρχιζουν τα φυτα να μου το δειχνουν σιγα σιγα.

Επρεπε να κρατησω καβαντζα.

Link to comment
Share on other sites

ο διτσιος δεν εχει???

ουτε ο καυκας κοντα στο ικεα?

στο αζορες ρωτησες?παντα εχει γκρολουξ.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι ετοι φωτος μπροστα!! :) Πανεμορφο!!! Κατα 90% εχω μια gro-lux 39w που δεν χρειαζομαι.Θα σου πω σιγουρα αυριο.Την εχω δουλεψει για 2 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

πωωωω πανοοο!το κοκκινο σου φυτο ολα τα λεφταααα αλλα γτ την κλαδεψεεεεες?μια χαρα ηταν......η λιμνοφυλλα εβγαλε ανθος???φωτο παρακαλω....

Έγινε επεξεργασία - Giannakis27
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν εχω λογια να το περιγραψω....Να το χαιρεσαι κ να το κρατας παντα ετσι καθαρο κ περιποιημενο..

Link to comment
Share on other sites

ο διτσιος δεν εχει???

ουτε ο καυκας κοντα στο ικεα?

στο αζορες ρωτησες?παντα εχει γκρολουξ.

Ρωτησα σε ολους αυτους.Μεχρι και σε μενα κοντα τη τεχνοματ πηγα.

Απο τον κωστη τις ειχα παρει αλλα δεν εχει 39αρες.

Βρηκα αυτες αλλα δε ξερω αν αξιζουν.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1928

Link to comment
Share on other sites

πωωωω πανοοο!το κοκκινο σου φυτο ολα τα λεφταααα αλλα γτ την κλαδεψεεεεες?μια χαρα ηταν......η λιμνοφυλλα εβγαλε ανθος???φωτο παρακαλω....

Τη κλαδεψα και για να φτασει το φως στα χαμηλοτερα φυλλα και για να δυναμωσει.Λιμνοφυλλα δεν εχω,απλα ηταν προταση του κωστα.

Το ενυδρειο σου ειναι ετοι φωτος μπροστα!! :) Πανεμορφο!!! Κατα 90% εχω μια gro-lux 39w που δεν χρειαζομαι.Θα σου πω σιγουρα αυριο.Την εχω δουλεψει για 2 μηνες.

Πωπω με σωζεις ρε γιωργο.Αν τη βρεις στειλε μου ενα πμ.Ευχαριστω.

Πραγματικα δεν εχω λογια να το περιγραψω....Να το χαιρεσαι κ να το κρατας παντα ετσι καθαρο κ περιποιημενο..

Να σαι καλα φιλος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Hemianthus micranthemoides

dsc03900s.jpg

dsc03896o.jpg

Καντε στη μπαντα να περασω.

dsc03899r.jpg

dsc03895kd.jpg

dsc03891f.jpg

Τι κοιτας ρε;Θα τα πουμε σε μερικα χρονακια.

dsc03886gh.jpg

dsc03884s.jpg\

dsc03882xf.jpg

Link to comment
Share on other sites

ομορφιες....

ο πλεκο ξερεις....δεν χρειαζεται να πω νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

ο πλεκο ξερω,δε χρειαζεται να πεις.Αλλα εχει ακομα χρονια μπροστα του.Θα μετακομισει μετα ή θα χαριστει.

Δεν ειναι κουκλος ομως;Δυο εχω. :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

πολλες γαριδες............

Οι red ειναι απειρες.Χωρια αυτων που ειναι μεσα στο ενα φιλτρο. :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...