Jump to content

Ερώτηση και απόψεις


geomeri

Recommended Posts

Δεν έχεις αφήσει κενά στον βράχο;

Πίσω από τον βράχο,μεταξύ του τζαμιού;

:)

Ναι αμέ. Γενικά πιστεύω πως έχει μπεί πολυ καλά ο βράχος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ναι αμέ. Γενικά πιστεύω πως έχει μπεί πολυ καλά ο βράχος.

Από ότι έχω δει στην φωτογραφία,έχει καλό στήσιμο ο βράχος.

Όμως.

Αν έχεις περισσότερη κυκλοφορία από τα πλάγια υπάρχει η περίπτωση το ρεύμα να πέφτει σε κάποιο βράχο που

μπορεί να είναι μπροστά.

Εσύ ξέρεις καλύτερα που το βλέπεις από κοντά.

:)

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω δει στην φωτογραφία,έχει καλό στήσιμο ο βράχος.

Όμως.

Αν έχεις περισσότερη κυκλοφορία από τα πλάγια υπάρχει η περίπτωση το ρεύμα να πέφτει σε κάποιο βράχο που

μπορεί να είναι μπροστά.

Εσύ ξέρεις καλύτερα που το βλέπεις από κοντά.

:)

Το μεγαλύτερο πρόβήμα όταν ρύθμιζω τους κυκλοφορητές είναι οτι στα περισσότερα σημεία σηκώνουν τον αραγωνίτη, τόσο πολύ σε σημείο να φένεται ο πάτος.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Αν θέλω να ανεβάσω το KH ρίχνω PH buffer?

Έγινε επεξεργασία - geomeri
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Αν θέλω να ανεβάσω το KH ρίχνω PH buffer?

ναι.
Link to comment
Share on other sites

ναι.

Έριξα χθές λοιπόν. Έγραφε το ζουμί οτι 7ml ανεβάζουν το PH 0.1 σε 75 λίτρα νερού. Το PH μου ήταν 8 και το KH μου 7. Τα λίτρα μου καθαρού νερού είναι περίπου 370. Έριξα λοιπόν 35ml για να ανεβάσω το ΚΗ περίπου 3 μονάδες. Σήμερα που μέτρησα το PH ήταν 9 και το KH 7-8. Τι ακριβώς έκανα λάθος??

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μην ανεβάζεις το ΚΗ τόσο απότομα.

3 μονάδες dKH σε μια μέρα είναι πάρα πολύ. Κάντο σταδιακά και με φειδώ.

Επίσης, θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις κάποιο buffer ειδικά για KH, πχ SuperbufferdKH της KENT.

Link to comment
Share on other sites

σωστα.επισης πρεπει να μπαινει σιγα σιγα το ζουμι η η σκονη που βαζεις...

εγω θα σου προτεινα το reef builder(σκονη) της seachem,το οποιο και δουλευω αυτο το διαστημα και θεωρω πως εχει καλυτερα αποτελεσματα απο αυτο της κεντ.

Link to comment
Share on other sites

Ok κατανοητά αυτά. Το θέμα είναι γιατί δεν ανέβηκε σχεδόν καθόλου το KH και γιατί το PH ανέβηκε μια ολόκληρη μονάδα.

Link to comment
Share on other sites

ποιο ζουμι εριξες?

Link to comment
Share on other sites

:):lmao: μα αυτο εχει σαν βασικο στοχο να σου ανεβαζει το πεχα,αφου και εφοσων εχεις τις καταλληλες παραμετρους σε κεχα,ασβεστιο και μαγνησιο....!!!!!!

φιλε μου,λαθος προιον χρησιμοποιησες.....μα δεν διαβασες τις οδηγιες του..??

πανε και παρε σκονη-μπαφερ οπως αυτο που σου προτεινα παραπανω,και μην βαζεις αλλο αυτο το ζουμι.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το διάβασα κι εγω τώρα που διάβασα για το ζουμί στο net. Παω να πάρω το Reef builder. Σου δουλεύει καλά?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το διάβασα κι εγω τώρα που διάβασα για το ζουμί στο net. Παω να πάρω το Reef builder. Σου δουλεύει καλά?

ΑΨΟΓΑ.

λοιπον.καλο ειναι επισης να μαθεις να το δουλευεις και μεσω του παρακατω προγραμματος που ειναι πολυ σημαντικο για τα περισσοτερα προιοντα της αγορας,και σου λυνει τα χερια.

http://reef.diesyst.com/flashcalc/flashcalc.html

ΥΓ. να σημειωσω πως το συγκεκριμενο προιον που και εμενα μου το προτειναν,κανει πολυ καλυτερη δουλεια απο τα περισσοτερα επωνυμα μπαφερ που μεχρι τωρα ειχα δοκιμασει....

Link to comment
Share on other sites

ΑΨΟΓΑ.

λοιπον.καλο ειναι επισης να μαθεις να το δουλευεις και μεσω του παρακατω προγραμματος που ειναι πολυ σημαντικο για τα περισσοτερα προιοντα της αγορας,και σου λυνει τα χερια.

http://reef.diesyst.com/flashcalc/flashcalc.html

ΥΓ. να σημειωσω πως το συγκεκριμενο προιον που και εμενα μου το προτειναν,κανει πολυ καλυτερη δουλεια απο τα περισσοτερα επωνυμα μπαφερ που μεχρι τωρα ειχα δοκιμασει....

Πολύ ωραίο φένεται και το calculator. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο φένεται και το calculator. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια :)

:lmao:το βασικο ειναι να βρεις την ποσοτητα που χανεις ανα βδομαδα.ετσι θα ξερεις ακριβως την καταναλωση του κεχα στο ενυδρειο ανα βδομαδα,οποτε θα μπορεις να συμπληρωνεις ακριβως την ποσοτητα ημερησιως αν αυτο χρειαζεται.
Link to comment
Share on other sites

:)το βασικο ειναι να βρεις την ποσοτητα που χανεις ανα βδομαδα.ετσι θα ξερεις ακριβως την καταναλωση του κεχα στο ενυδρειο ανα βδομαδα,οποτε θα μπορεις να συμπληρωνεις ακριβως την ποσοτητα ημερησιως αν αυτο χρειαζεται.

Ok!!!

Να και 2 photo χτεσινές με moonlight!

post-44031-1312377244_thumb.jpg

post-44031-1312377258_thumb.jpg

Εννοείτε ότι η πραγματικότητα δεν μεταφέρεται με τίποτα με photo.

Έγινε επεξεργασία - geomeri
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδες. Να ρωτησω κατι... Εκτος απο το διατομα που έχω στον αραγωνίτη εχει εμφανιστεί μαζί του και πανω του σε κάποια σημεια ενα μωβ πράγμα. Ξέρετε τι είναι??? Επίσης εχει εμφανιστεί και πάνω σε ενα κοράλι.

post-44031-1312576749_thumb.jpg

post-44031-1312576775_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κυανοβακτήρια

:lmao:

Θα κάνει το κύκλο του και θα φύγει.

Έχε το νου σου όμως γιατί αν δεν προσέξεις,τα κοράλλια θα τα πάρεις στο χέρι.

Στην πρώτη φώτο τα zoanthus θα τα πνίξει. :)

Link to comment
Share on other sites

:)

Θα κάνει το κύκλο του και θα φύγει.

Έχε το νου σου όμως γιατί αν δεν προσέξεις,τα κοράλλια θα τα πάρεις στο χέρι.

Στην πρώτη φώτο τα zoanthus θα τα πνίξει. :lmao:

Ναι ναι θα έχω το νού μου. Σήμερα έβαλα Ozon την δευτέρα βάζω και το Chiller και πιστεύω θα είμαι σε καλύτερη φάση σιγά σιγά.

:)

Link to comment
Share on other sites

Οπως έγραψε ο maik78 πρόσεχε τα Zoa σου.

Αν ανεβεί το κυάνο δεν θα τα αφήσει να ανοίξουν και θα πεθάνουν λόγου έλειψεις φωτός.

Link to comment
Share on other sites

Οπως έγραψε ο maik78 πρόσεχε τα Zoa σου.

Αν ανεβεί το κυάνο δεν θα τα αφήσει να ανοίξουν και θα πεθάνουν λόγου έλειψεις φωτός.

Απ οτι διάβασα δεν μπορείς να κάνεις και πολλά χωρίς να ρίξεις φάρμακο. Βασικά πρέπει να εμφανίστηκε απο τη θερμοκρασιά που ήταν ψηλά. Πιστεύω σιγά σιγά θα φύγει τωρα που βελτιώνοντε κατα πολύ οι συνθήκες στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι διάβασα δεν μπορείς να κάνεις και πολλά χωρίς να ρίξεις φάρμακο. Βασικά πρέπει να εμφανίστηκε απο τη θερμοκρασιά που ήταν ψηλά. Πιστεύω σιγά σιγά θα φύγει τωρα που βελτιώνοντε κατα πολύ οι συνθήκες στο νερό.

Εσύ πως το βλέπεις.

Έχεις καθόλου βελτίωση;

Είχες πιο πολύ και τώρα είναι λιγότερο;

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πως το βλέπεις.

Έχεις καθόλου βελτίωση;

Είχες πιο πολύ και τώρα είναι λιγότερο;

Είναι νωρίς ακόμα να σου πώ. Θα σου πω όταν περάσουν 3-4 μέρες. Παρεπιπτόντως αυτό είναι σαν γλίτσα. Δεν μπορώ να το βγάλω έξω απο το ενυδρείο??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...