Jump to content

Ερώτηση και απόψεις


geomeri

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το στησιμο του βραχου το βρισκω αρκετα καλο αλλα βιαστηκες παρα πολυ... yellow και japonicus σε τοσο νεο συστημα ... μακαρι να σου πανε καλα.... ιδιαιτερα τον japonico δεν επρεπε να τον βαλεις , το yellow ειναι πιο αντοχης ψαρι αλλα ο αλλος ειναι αρκετα δυσκολος ....

σου τρωνε?τι ταειζεις ?

μια συμβουλη που δεν θα σου επιβαρυνει το νερο σου: βαζε σε βεντουζα λιγο σπανακι ....

Link to comment
Share on other sites

Το στησιμο του βραχου το βρισκω αρκετα καλο αλλα βιαστηκες παρα πολυ... yellow και japonicus σε τοσο νεο συστημα ... μακαρι να σου πανε καλα.... ιδιαιτερα τον japonico δεν επρεπε να τον βαλεις , το yellow ειναι πιο αντοχης ψαρι αλλα ο αλλος ειναι αρκετα δυσκολος ....

σου τρωνε?τι ταειζεις ?

μια συμβουλη που δεν θα σου επιβαρυνει το νερο σου: βαζε σε βεντουζα λιγο σπανακι ....

:)

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω οτι βιάστηκα. Ακολούθησα πιστά τις οδηγίες του Maik :)

Αυτό ταίζω και τρώνε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω οτι βιάστηκα. Ακολούθησα πιστά τις οδηγίες του Maik :)

Αυτό ταίζω και τρώνε κανονικά.

Τα δυο ψαρακια ποτε τα εβαλες;

Link to comment
Share on other sites

Πρίν 3 μέρες

Αφου δεν εχουν προβλημα με το φαι μην τα φοβασαι.

Παρε αν δεν εχεις και αποξηραμενα φυκια της Ocean Nutricion και χρησιμοποιησε τα με το μανταλακι.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν εχουν προβλημα με το φαι μην τα φοβασαι.

Παρε αν δεν εχεις και αποξηραμενα φυκια της Ocean Nutricion και χρησιμοποιησε τα με το μανταλακι.

:(

Ναι για την ώρα φαίνοντε μια χαρά. Με ποιό μανταλάκι... Μάλλον ξέχασες οτι μιλάς με αρχάριο :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι για την ώρα φαίνοντε μια χαρά. Με ποιό μανταλάκι... Μάλλον ξέχασες οτι μιλάς με αρχάριο :(

ΑΥΤΟεννοω οταν λεω μανταλακι.

Καλα που ρωτησες γιατι βλεπω να εβαζες αυτα που απλωνουμε τα ρουχα. :)

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟεννοω οταν λεω μανταλακι.

Καλα που ρωτησες γιατι βλεπω να εβαζες αυτα που απλωνουμε τα ρουχα. :)

Χαχα και σκεφτόμουνα πως θα κρεμάσω την τροφή με αυτά :(

Link to comment
Share on other sites

Αύριο διακοπή ρεύματος 9:00-14:00. Αεραντλία και προσευχή??

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα γεννήτρια.... Αλλά διακοπή δεν έγινε ποτέ!!!

Link to comment
Share on other sites

Οποιος φυλαει τα ρουχα του,χανει τα παπουτσια του :bowdown::):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση. Εχω το Juwel 450 και έχω απο φωτισμό τωρα 2χ54w Day και 2χ54w Blue. Λέω να πατεντιάσω τα καπάκια που μένουν και να βάλω τουλάχιστον άλλες 3 (μπορεί και 4) λάμπες με αυτό. Δεν θα είναι 54w γιατί δεν φτάνει ο χώρος αλλά λογικά θα είναι 39w.

Τι προτείνεται για τις λάμπες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας!

Να κάνω ενα update για το ενυδρείο μου και σε τι κατάσταση βρίσκεται τωρα. Όλα τα ψάρια φύγαν μέσα σε δυο μέρες το προηγούμενο ΣΚ. Είχαν ich και γενικά ήταν σε άσχημη κατάσταση. Στα μεγάλα πρόσεξα και Pop Eye.Αυτη τη στιγμή υπάρχουν μέσα 2 καβούρια 2 γαρίδες και 1 αχινός. Έχω σταματήσει να ταίζω και παρ όλα αυτα το skimmer θέλει καθάρισμα κάθε 2 μέρες. Είναι φυσιολογικό αυτό? Απο μετρήσεις έχω μόνιμα 0,05 αμμωνία, νιτράτες 5-7, νιτρίτες 0,02, ph 8, kh 7, ca 420, Mg 1500, Po 0. Την αμμωνία την έχω απο τις 17 ιουνίου κολημένη στο 0,05. Φαντάζομαι σημαίνει οτι δεν έχει στρώσει ποτε ο βράχος ε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Να κάνω ενα update για το ενυδρείο μου και σε τι κατάσταση βρίσκεται τωρα. Όλα τα ψάρια φύγαν μέσα σε δυο μέρες το προηγούμενο ΣΚ. Είχαν ich και γενικά ήταν σε άσχημη κατάσταση. Στα μεγάλα πρόσεξα και Pop Eye.Αυτη τη στιγμή υπάρχουν μέσα 2 καβούρια 2 γαρίδες και 1 αχινός. Έχω σταματήσει να ταίζω και παρ όλα αυτα το skimmer θέλει καθάρισμα κάθε 2 μέρες. Είναι φυσιολογικό αυτό? Απο μετρήσεις έχω μόνιμα 0,05 αμμωνία, νιτράτες 5-7, νιτρίτες 0,02, ph 8, kh 7, ca 420, Mg 1500, Po 0. Την αμμωνία την έχω απο τις 17 ιουνίου κολημένη στο 0,05. Φαντάζομαι σημαίνει οτι δεν έχει στρώσει ποτε ο βράχος ε?

Mε τι μαρκα τεστ μετρας;

Αν ειναι σωστη η μετρηση της αμμωνιας τοτε ενα ειναι σιγουρο.

Το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο.Εχεις και νιτρωδη.

Απο την αλλη βλεπω οτι την αμμωνια την εχεις απο 17 Ιουνιου; :bowdown:

Εδω σε λιγες μερες θα κλεισει 2 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ταυτοχρονα βλεπεις οτι εχεις και αμωνια και ΝΟ2

και ΝΟ3.

Με τι τεστ μετρας;

Link to comment
Share on other sites

απο εξοπλισμο φιλε μου τι εχεις κανε μια παρουσιαση :)

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ μου είναι Tropic marine και Salifert. Για την ημερομηνία έκανα λάθος δεν είναι 17 Ιουνίου είναι 17 Ιουλίου :lmao: .

Ναι Στράτο μετράω και τα 3.

Έχω ενα εσωτερικό Skimmer tunze στο sump. Υπερχείληση της tunze και μια Eheim που γυρνάει το νερό πάνω. Εχω αντιφώσφορο και άνθρακα στο εσωτερικό φίλτο που είναι το μαμά του Juwel 450 και μην ξεχάσω και τους 2 Turbelle κυκλοφορητές. Περίμενω αυτή την εβδομάδα να μου έρθει το Chiller - Teco TC10 . Αυτά. Τα ψάρια τα είδαν όλα όταν πρόσθεσα ζωντανό βράχο. Ίσως κουβάλισα κάτι μαζι του. Ελπίζω τώρα η UV που εχει το TC10 να κάνει δουλειά. Την αμμωνία όταν έβαλα τον βράχο την κοίταζα και δεν ανέβηκε πάνω απο 0,05

Αν έχω μικρόβιο στο νερό με τη UV είμαι οκ?? Το επόμενο ψάρι που θα βάλω (όταν στρώσει το νερό αυτη τη φορά :) ) θα είναι πειραματόζωο??

Έγινε επεξεργασία - geomeri
Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ μου είναι Tropic marine και Salifert. Για την ημερομηνία έκανα λάθος δεν είναι 17 Ιουνίου είναι 17 Ιουλίου :lmao: .

Ναι Στράτο μετράω και τα 3.

Έχω ενα εσωτερικό Skimmer tunze στο sump πιο σκμμερ εχεις γιατι δεν φημιζεται για τα σκιμμερ η tunze. Υπερχείληση της tunze και μια Eheim που γυρνάει το νερό πάνω. Εχω αντιφώσφορο και άνθρακα στο εσωτερικό φίλτο που είναι το μαμά του Juwel 450 και μην ξεχάσω και τους 2 Turbelle κυκλοφορητές ποιοι ειναι αυτοι; γιατι παιζει να μην σε καλυπτουν. Περίμενω αυτή την εβδομάδα να μου έρθει το Chiller - Teco TC10 ποση θερμοκρασια ειχες αυτες τις μερες;. Αυτά. Τα ψάρια τα είδαν όλα όταν πρόσθεσα ζωντανό βράχο. Ίσως κουβάλισα κάτι μαζι του νεκρους οργανισμους που οταν αρχησαν να αποσυντηθονται ανεβηκε αμμωνια που δεν μπορεσε να επεξεργαστει ας πουμε ο υπολοιπος βραχος συν τα αποβλητα απο τα ψαρια λογο οτι ειναι φρεσκο το ενυδρειο. Ελπίζω τώρα η UV που εχει το TC10 να κάνει δουλειά εγω ειχα αφαιρεσει την λαμπα γιατι απο το πουθενα μετρησα αμμωνια που μηδενησε οταν την αφαιρεσα μπορει να ηταν και τυχαιο τελοςπαντων. Την αμμωνία όταν έβαλα τον βράχο την κοίταζα και δεν ανέβηκε πάνω απο 0,05 στο ph που παιζουν τα θαλασσινα ενυδρεια και ελαχιστη ποσοτητα ειναι τοξικη πρεπει να δεις το απολυτο 0 πριν δοκιμασεις να βαλεις ξανα ψαρακια τα οποια πριν τα παρεις κανε μια ερευνα αν ειναι οκ για το μεγεθος της δεξαμενης σου ,να βαλεις τα πιο ημερα πρωτα ,τα πιο αγρια στο τελος και σιγα σιγα για να προλαβαινει να αυξανεται η βιολογια στον βραχο

Αν έχω μικρόβιο στο νερό με τη UV είμαι οκ?? Το επόμενο ψάρι που θα βάλω (όταν στρώσει το νερό αυτη τη φορά :) ) θα είναι πειραματόζωο??

Link to comment
Share on other sites

Το skimmer είναι αυτό.

http://www.tunze.com/details.html?&L=1...r_tunzeprod_pi1[prodid]=9011.000

Οι κυκλοφορητές είναι 2 6065. Η θερμοκρασία απο την πρώτη μέρα είναι 29 βαθμοί και δεν μεταβάλεται. Αφήνω το Air condition ανοιχτό σπίτι. Η αμμωνία δεν ανέβηκε οταν έβαλα το βράχο. Μέτραγα συνέχεια και ήταν κολλημένη στο 0,05. Δεν νομίζω ότι τα χασα απο το 0,05 τα ψάρια πάντως. Εννοείτε οτι ψάρι θα ξαναμπεί όταν στρώσει το νερό. Τωρα αυτό που λές για την UV δεν το χω ξανακούσει.

ΥΓ. Τα κοράλια είναι όλα μια χαρά να μην τα ματιάσω

Έγινε επεξεργασία - geomeri
Link to comment
Share on other sites

Το skimmer είναι αυτό.

http://www.tunze.com/details.html?&L=1...r_tunzeprod_pi1[prodid]=9011.000καλησπερα φιλε μου δες λιγο το λινκ δεν ανοιγει στο σκιμμερ νομιζω

Οι κυκλοφορητές είναι 2 6065 δεν πρεπει να φτανουν οι κυκλοφοριτες λογικα θα σου αφηνει σημεια χωρις κυκλοφορια δες και αυτο τι λεει για τους tunze http://www.advancedaquarist.com/2011/7/aafeature. Η θερμοκρασία απο την πρώτη μέρα είναι 29 βαθμοί και δεν μεταβάλεται. Αφήνω το Air condition ανοιχτό σπίτι. Η αμμωνία δεν ανέβηκε οταν έβαλα το βράχο. Μέτραγα συνέχεια και ήταν κολλημένη στο 0,05. Δεν νομίζω ότι τα χασα απο το 0,05 τα ψάρια πάντως. Εννοείτε οτι ψάρι θα ξαναμπεί όταν στρώσει το νερό. Τωρα αυτό που λές για την UV δεν το χω ξανακούσει.

ΥΓ. Τα κοράλια είναι όλα μια χαρά να μην τα ματιάσω

Link to comment
Share on other sites

www.tunze.com/details.html?&L=1&C=&user_tunzeprod_pi1[prodid]=9011.000

Τώρα πρέπει να είναι οκ το link. Ναι είναι μεγάλη επιστήμη η τοποθέτηση και ο υπολογισμός της κυκλοφορίας.

Έγινε επεξεργασία - geomeri
Link to comment
Share on other sites

www.tunze.com/details.html?&L=1&C=&user_tunzeprod_pi1[prodid]=9011.000

Τώρα πρέπει να είναι οκ το link. Ναι είναι μεγάλη επιστήμη η τοποθέτηση και ο υπολογισμός της κυκλοφορίας.

Δεν έχεις αφήσει κενά στον βράχο;

Πίσω από τον βράχο,μεταξύ του τζαμιού;

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...