Jump to content

Πάρα πολλά ενυδρεία


Recommended Posts

Είστε ψαροκαμένοι και πολύ το χαίρομαι! ΧΑΧΑΧΑ :rasp:

Μπράβο για την προσπάθειά σας :P Ήθελα να ρωτήσω το λόγο που διατηρείτε τόσα πολλά ενυδρεία. Στοχευέτε σε αναπαραγωγές, ή απλά θέλετε να διατηρήσετε πολλά διαφορετικά είδη;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα υπαρχουν και τετοιες γυναικες :helpsmilie: Εγω αλλο ενα θελω και δεν με αφηνει.

Μπραβο παιδια ,ομορφα πραγματα,θα ηθελα και εγω να μαθω για το ερωτημα που εκανε ο φιλος Akkornteon.

:P:rasp::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα υπαρχουν και τετοιες γυναικες :helpsmilie: Εγω αλλο ενα θελω και δεν με αφηνει.

Μπραβο παιδια ,ομορφα πραγματα,θα ηθελα και εγω να μαθω για το ερωτημα που εκανε ο φιλος Akkornteon.

:P:rasp::helpsmilie:

Ναι ευτυχώς η γυναίκα του τονι είναι αρκετά ανεκτική στις μ...κίες που κάνει !!! Η δικιά μου πήγε να με χωρίσει !!!

Η απάντηση στο ερώτημά σας είναι σχετικά απλή. Είχαμε και οι δυό μας ενυδρεία με χρυσόψαρα fancy. Μετά απο πολύ καιρό όπως συμβαίνει σε όλους μας ψιλοβαρεθήκαμε, ψάχναμε για κάτι πιο ιδιαίτερο, αλλά καταλήξαμε ότι κάθε φορά στο μέγάλο ενυδρείο που είχε ο καθένας θα έπρεπε να πάιξει με αρκετούς περιορισμούς. Ενώ αν είχαμε αρκετά μικρά, θα παίζαμε με περισσότερα είδη. Και έτσι το κάναμε. Τα μικρά τα ελέγχουμε καλύτερα, με θερμόμετρα στο καθένα, ποιότητα νερού στο καθε ένα, species όλα. Είναι κάπως όπως ο βοσκός που ξεχωρίζει ένα ένα τα πρόβατά του και ας φαίνονται ίδια.

Οι αναπαραγωγές ήρθαν μόνες τους όταν σιγά - σιγά βελτιόναμε τον εξοπλισμό μας και βέβαι η εμπειρία και αυτή εμπλουτιζόταν.

Εγώ το έχω δεί λίγο πιο συμφεροντολογικά, ο τονι είναι πιο ρομαντικός...

Η εξέλιξη του όλου εγχειρήματος θα την δείξει το μέλλον γιατί εγω παίζει να πάρω μετάθεση για Σέρρες και το κόστος είναι αρκετά μεγάλο για να το συντηρή κάποιος μόνος του.

Πάντως σας ευχαριστούμε όλους για το θάρρος που μας δίνεται.

:(

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμός που χρησιμοποιώ:

Είναι τα φωτιστικά της aquel των 11 watt.

post-40605-1302040622_thumb.jpg

όπως επίσης και τα κινέζικα upclipLamp των 13 watt

post-40605-1302040903_thumb.jpg

11 watt x 5 = 55 watt

13 watt x 11 = 143 watt

Συνολικά watt : 198

Έγινε επεξεργασία - presvis
Link to comment
Share on other sites

Ο κακός χαμός γίνεται απο την πισω πλευρά με τα καλώδια, τα πολύμπριζα και τους χρονοδιακόπτες !!!

post-40605-1302041060_thumb.jpg

post-40605-1302041074_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρίν ... χύμα τα κλαδέματα χωρίς φώς !!!

post-40605-1302041292_thumb.jpg

Μετά ... αφού χαρίσαμε τα κλαδέματα και πλέον κατοικούν μερικά barbs και 3 sp3, αλλά και με φώς !!!

post-40605-1302041327_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συνολικά watt !!!

Φίλτρα: 77

Φώς: 198

Θέρμανση: 1110

Απο φίλτρα και φώς έχουμε 275 watt x 24 ώρες = 6600 Σε μία μέρα.

Αν βάλουμε υποθετικά ότι λειτουργεί ΜΟΝΟ για 10 ώρες έχουμε 1110 χ 10 = 11100 Σε μία μέρα

Υποθετικό σύνολο ημέρας: 17700 ~ 18000 watt (με την προυπόθεση ότι η θέρμανση λειτουργεί μόνο 10 ώρες)

Βοηθάτε χριστιανοί !!! Πήρε φωτιά ο κ....λος μας !!!

Θέτω θέμα εύρεσης οικονομικότερου τρόπου συντήρησης των ενυδρείων, ρίχτε ιδέες μπάς και το κρατήσουμε γιατί βλέπω να το διαλύουμε !!!

Εν όψει καλοκαιριού πρέπει να παίξει και τρόπος ψύξης που σημαίνει έξτρα κόστος !!!

Αναμένω τις ιδέες σας !!!

Link to comment
Share on other sites

Τα φωτα καινε 24/24????

Για οικονομια σε fishroom συμφερει η θερμανση του χωρου.

Το καλοκαιρι δεν θα εχεις καταναλωση αφου το μεγαλυτερο εξοδο ειναι οι θερμαντηρες.

Και παλι και για την ψυξη σε fishroom, καλη μεθοδος ειναι ο κλιματισμος.

Γλυτωνεις και την εξατμιση και την αναπληρωση και την υγρασια στο χωρο.

Γενικα δλδ ενα καλο κλιματιστικο converter θελεις

Link to comment
Share on other sites

Με έπιασες σε λάθος 10ωράκι δουλέυουν τα φώτα.

οπότε διορθώνω:

198 χ 10 = 1980

+

77 χ 24 = 1848

---------------------

= 3828

+

1110 χ 10 = 11100

-----------------------

= 14928 ~ 15000

( το κακό είναι ότι μάλλον θα βγεί σε μπαλκόνι οπότε δεν παίζει το κλιματιστικό... είδομεν !!!)

Έγινε επεξεργασία - presvis
Link to comment
Share on other sites

Νέες fotos και μικρό - αλλαγές !!!

ο χώρος συμμαζεύτηκε:

post-40605-1302124706_thumb.jpg

υλικά που δεν βόλεψαν:

post-40605-1302124751_thumb.jpg

πανοραμική, χωρίς φώς:

post-40605-1302124820_thumb.jpg

τα δύο μικρούλια, πίσω απο τα dexion:

post-40605-1302124871_thumb.jpg

το πρώην χύμα που ρίχναμε τα κλαδέματα, απο το πλάι:

post-40605-1302124951_thumb.jpg

red cherry + Iriatherina werneri+ Pseudomugil gertrudae:

post-40605-1302125064_thumb.jpg

Νeocaridina heteropoda "yellow":

post-40605-1302125153_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

cpd:

post-40605-1302125236_thumb.jpg

σαλιγκαράκια σε φαγοπότι:

post-40605-1302125294_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οχι μην φαντάζεσαι οτι το αγαλματάκι των όσκαρ που βλέπεις ανήκει σε εσένα.

Α Οσκαρ υπομονής στη γυναίκα σου.

(Η δικία μου με μόλις δύο ενυδρεία που έχω μου υπενθυμίζει πως στο τρίτο καίγομαι)

Σε εσένα απονέμετε το παγκόσμιο κύπελο τρέλας

(Πραγματικά ζηλεύω την τρέλλα σου) :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σας αναγράφω τις αλλαγές που σκοπεύουμε να κάνουμε έτσι ώστε να τις συζητήσουμε και να με διορθώσετε όπου δείτε ότι κάτι δεν σας πηγαίνει καλά.

Πρώτον:

Το ενυδρείο θα μεταφερθεί στο πίσω μπαλκόνι σε σημείο που κόβει ....

Για να βγεί έξω θα ντυθεί γύρο - γυρό με μονωτικό υλικό (στύλ Dow) και γυψοσανίδα ή plexiglass

Δεύτερον:

Θα κρατηθούν μόνο οι 3 επάνω σειρές με ενυδρεία. ( όχι αναγκαστικά στο σύνολο 9 ίσως και παραπάνω μιας και είναι μικρά και χωράνε 2 των 30 λίτρων σε κάθε θέση.

Τρίτον:

Φωτισμός. Θα βγούν όλα τα αυτόνομα φωτιστικά και και κάθε μία απο τα 3 επίπεδα θα μπούν 2 φωτιστικά σαν τα παρακάτω των 11watt. ( 6 ψωτιστικά χ 11 watt = 66 watt)

http://www.houseofled.gr/enidriaka/glykou-...5/t5-115cm.html

Τέταρτον: Υπο σκέψη...

Αντί για φίλτρα, θερμαντήρες & πολλά ανεμιστηράκια σκεφτόμαστε να κάνουμε στο τελευταίο επίπεδο ένα sump το οποίο να τροφοδοτεί ότα τα ενυδρεία. (ύψος dexion - 2 μέτρα)

Απο τα ενυδρειάκια το νερό θα πηγαίνει στο sump με DIY υπερχειλίση.

H αντλία επιστροφής θα πρέπει να είναι απο 70 watt και κάτω.

Σαν σκέψη είναι ότι πιο εύκολα θερμαίνεις ή ψύχεις ένα sump αντί των πολλλών μικρών.

Παρακαλώ σε βοήθεια να αναλύσουμε τις σκέψεις που έχουμε κάνει με τον Αντώνη (Naias)

Έγινε επεξεργασία - presvis
Link to comment
Share on other sites

Για αντλία επιστροφής μόλις ανακάλυψα αυτη.

http://www.aquaristikshop.com/e_Produktinf...p-UP-2000-1.htm

Link to comment
Share on other sites

Για βάλτε το μυαλουδάκι σας να δουλέψει γιατί έχουμε πέσει σε κενό εμείς...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η σκέψη είναι να φτιαχτεί μια υπερχείλιση με pvc, όπως το παρακάτω.

post-40605-1303937686_thumb.jpg

οπότε το τελικό αποτέλεσμα που θα πέφτουν όλα στο sump θα είναι σαν το παρακάτω.

post-40605-1303937731_thumb.jpg

Υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι αυτό το πράγμα μπορεί να δουλέψει;

Έγινε επεξεργασία - presvis
Link to comment
Share on other sites

Η σκέψη είναι να φτιαχτεί μια υπερχείλιση με pvc, όπως το παρακάτω.

post-40605-1303937686_thumb.jpg

οπότε το τελικό αποτέλεσμα που θα πέφτουν όλα στο sump θα είναι σαν το παρακάτω.

post-40605-1303937731_thumb.jpg

Υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι αυτό το πράγμα μπορεί να δουλέψει;

Δεν ξερω αν δουλεψει...παντως φιλε μου εχεις πολυ φαντασια :):thumbup: ...Και πολυ μερακι :buttrock:

μπραβο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα τα ενυδρεια σου.Εγω εχω 12 ενυδρεια σε ενα χωρο δικο μου .Τωρα δουλευουν μονο 2 ενυδρεια

τα αλλα τα εχω σε ντεχιον πανω και τα ετοιμαζω σιγα σιγα και προσεχτικα.Το θεμα μου ειναι το ρευμα της ΔΕΗ οπου μου ειρθε 150 ευρω μονο για 2 ενυδρειακια.Και προσπαθω να μειωσω τα watt καπως ωστε να τα βολεψω και να μην κλεισει τον γενικο η γιαγια μου. :):):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με μάτιασαν ...

Πήγα να κάνω το καλό, και να αλλάξω μια φορά τα νερά εγώ απο όλα τα ενυδρειάκια, όπως και να καθαρίσω όλα τα φίλτρα, χωρίς να χώσω για άλλη μια φορά τον Naias (Αντώνη) αλλά την πάτησα...

Αλλάζω τα νερά, λέω του Αντώνη να φύγει και ότι δεν χρειάζομαι βοήθεια, φεύγει και αυτός με πιάνει η τρέλα μου να τακτοποιήσω τον χώρο μιας και θα ερχόταν το σαββάτο η ηλεκτρολόγος να δουλέψει στην κουζίνα.

Αρχίζω να τραβάω τα dexion μόνος μου μέχρι που όπου υπάρχει ρόδα απο κάτω αρχίζει να τζακίζει και αρχίζει να παίρνει κλήση...

Τρελένομαι, περνάει η ζωή απο μπροστά μου, πάνε στράφι τα πάντα, αρχίζουν να κυλούν τα ενυδρεία και ευτυχώς μου έκοψα και πήγα απο την φαρδιά πλευρά και συγκρατώ τα dexion σαν άτλαντας...

Ευτυχώς έχω το κινητό στην τσέπη μου μόνο που δεν έχω ευκαίρια κινήσεων και πατάω την τελευταία κλήση και είναι η γυναίκα του Αντώνη, μιας που ήταν κοντά ήρθε να βοηθήσει η κοπέλα να είναι καλά...

Εξακολουθω να τα κρατάω σαν άτλαντας, μου φέρνει η Εύα κάτι τάκους που έπαιζαν στο σπίτι και τα στυρίζω, έχει πάρει όμως λίγο όρτσα και θέλω να βγάλω βάρος...

Πάω να κατεβάσω μόνος μου τα κάτω κάτω κουτιά του Ικέα, χωρίς βοήθεια, να μην χώσω και την Εύα, είναι πολύ βαρύ όμως πέφτει άτσαλα στο πάτωμα, χύνεται το μισό νερό κάτω... Αφήστετα, τραγωδία...

Έριξα ένα σφουγγάρισμα και ελπίζω μέχρι αύριο να μην έχουν πέσει όλα και να πάω να τα κατεβάσω όλα, να τα άλλάξω δωμάτιο μιας που θα δουλέψει στην κουζίναο η λεκτρολόγος και μετά να ξαναφτιάξω τα dexion χωρίς ροδάκια αυτή την φορά...

Ίσως ήταν και μια ευκαιρία για ξεκαθάρισμα και σωστό στήσιμο !!!

Κάθε εμπόδιο για καλό...

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην Εύα (Γυναίκα του Αντώνη) που δεν είπε κουβέντα η κοπέλα... Έριξε και ένα σφουγάρισμα στα νερά που έριξα...

Άλλο ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Αντώνη + Εύα που με ανέχονται και μάλλον θα αναλάβουν ατοί την συντήρηση των ενυδρείων αφού εμένα μου "ετοιμάζουν" μετάθεση για πολύ ψηλά.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απο σήμερα πλέον αναλαμβάνει και επίσημα ο Αντώνης την συντήρηση...

Εγώ αποχωρώ στας Σέρρας.

Link to comment
Share on other sites

Το χρονικό του ατυχήματος:

Επειδή λοιπόν έπρεπε να φτιάχτεί η κουζίνα και ο η λεκτρολόγος έπρεπε να περάσει νέες γραμμές κλπ, ο Presvis αποφάσίσε να μετακινήσει μόνος του όλη την κατασκευή έτσι ώστε να βρεί ο ηλεκτρολόγος άδειο το δωμάτιο.

Στην κατασκευή με τα Dexion είχαμε κάνει όπως αποδείχτηκε την εξής βλακία. Στα κάτω κάτω ράφια προσθέσαμε ρόδες και δεν τα αφήσαμε να ακουμπάνε στα δικά τους πόδια με την λογική ότι θα μπορεί να μετακινηθεί καλύτερα η όλη κατασκευή. Οι ρόδες όμως δεν άντεξαν το βάρος, στράβωσαν και με την δύναμη που μπήκε για να μετακινηθεί στράβωσαν τα τελευταία ράφια και όλη η κατασκευή πήρε κλήση.

Εάν δεν είχαμε βάλει τις ρόδες δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα.

Ακολουθούν fotos την τώρα κατάσταση:

Τα dexion πλέον άδεια. (προσέχτε το τσάκισμα στα κάτω ράφια)

post-16211-1307904618_thumb.jpgpost-16211-1307904626_thumb.jpgpost-16211-1307904635_thumb.jpg

Ο νέος χώρος στα ενυδρεία, χρειάζεται πολύ δουλειά για να ξανά στηθούν σωστά.

post-16211-1307904645_thumb.jpgpost-16211-1307904653_thumb.jpgpost-16211-1307904663_thumb.jpgpost-16211-1307904677_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η προσπάθεια ξανά στησίματος του όλου εγχειρήματος αρχίζει και πάλι.

Πρώτα απο όλα δώθηκαν (χάρισμα) τα περισσότερα ψαράκια, τουλάχιστον για την ώρα. Δεν μπορώ να τα συντηρώ όλα όπως έχει η κατάσταση αυτή την στιγμή, οπότε δεν ήθελα να τα ταλαιπωρώ.

Έχει δωθεί παραγγελία για 2 ενυδρεία 1.60 x 0.30 x 0.30, στα οποία θα μπούν χωρίσματα (πιθανόν με σφουγγάρι) κια θα χωριστούν ανά 30 λίτρα. Θα γίνουν όλα γαριδάδικα και ίσως και 2-3 με αστακουδάκια.

Περισσεύουν και άλλες 3 θέσεις στο dexion για 3 ανεξάρτητα ενυδρεία που θα φιλοξενίσουν κατα 90% αφρική.

Τα πάντα θα λειτουργούν με νερό βρύσης.

Η κατασκευή με τα dexion θα επανασχεδιαστεί, θα γίνει λίγο πιο στιβαρή και θα μονωθεί με τέτοιο τρόπο (θα γίνει αναλυτική παρουσίαση) έτσι ώστε να μπεί στο μπαλκόνι(η θέση είναι τέτοια που προστατεύεται απο έναν τοίχο και απο δύο τέντες).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Tο όλο project τελείωσε σήμερα... Το κλείσαμε το μαγαζί που λέμε !!!

Τα τελευταία ψάρια χαρίστηκαν σήμερα...

(όλα τα ψάρια και αρκετός από τον εξοπλισμό χαρίστηκε... Και έτσι νομίζω πως πρέπει να κάνουμε στο χόμπι μας, δεν έχει λογική να βάζεις κέρδος από τον συνχομπίστα σου !!! Ούτε για εμένα έχει λογική επειδή το πήρες "τόσο", πρέπει να το πουλήσεις το ίδιο... Το αγόρασες για να κάνεις το κέφι σου, το έκανες; Δώσε χαρά και σε άλλον... αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Όσοι μπορείτε τουλάχιστον βοηθάτε τους νέους, ειδικά στις μέρες μας... Λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν !!!)

Προς το παρόν δεν μπορώ να τα συντηρήσω μόνος μου. Το θέμα έχει αρκετά έξοδα, θέλει αρκετές ώρες και φυσικά κούραση.

Κλείνω το θέμα λοιπόν εδώ με την ελπίδα, πώς όταν κατοικίσω μόνιμα πλέον στο διαμέρισμα, και ισιώσουν και λίγο τα πράγματα, να το ξανά αρχίσω...

Και εγώ και ο Presvis σας ευχαριστούμε για την φιλοξενία αλλά και τις γνώσεις που μας προσφέρατε !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...