Jump to content

Πάρα πολλά ενυδρεία


Recommended Posts

Τα ενυδρεία έγιναν 17 σύνολο.

Όλα είναι species, τα διατηρώ με την βοήθεια του Naias.

Κάνω μια πλήρη ανακατασκευή απο τα decks που θα τοποθετηθούν, αλλά και φίλτρα, θερμαντήρες, κλπ για να μειωθεί το ρεύμα.

Θα ακολουθήση μιά πλήρη ανάλυση απο εξοπλισμό που είχα αλλά και με αυό που έχω καταλήξει.

Θα ανεβάσω και fotos απο όλα τα ενυδρεία.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ για τον χώρο και τις ώρες που αφιερώνει ο Αντώνης (Naias) για εμένα.

(Αν το θεματάκι είναι σε λάθος section παρακαλώ ας μπεί στο σωστό απο κάποιον admin, ευχαριστώ)

Link to comment
Share on other sites

17???

Ανύπαντρος και χωρίς πολλές υποχρεώσεις φαντάζομαι :D Επίσης θέλω να πιστεύω πως έχεις καλή μόνωση γιατί δεν μπορώ να φανταστώ να καίνε 17 θερμοστάτες ταυτόχρονα και για πολλές ώρες τώρα το χειμώνα :D

Περιμένουμε φωτογραφίες :D

Link to comment
Share on other sites

Μια παρουσιαση ενυδρειων και του χώρου σου γενικότερα θα ηταν πολύ ευπρόσδεκτη! :D

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω πως είμαι παντρεμένος και λίγο πρίν χωρίσω ευτυχώς ο φίλος Αντώνης (Naias) μου παραχώρησε έναν χώρο σε ένα διαμέρισμα που το ανακαινίζει και δεν μένει κανείς μέσα. Στις εικόνες που θα ανεβάσω θα δείτε πολύ σκόνη, είναι απο τα τριβία που παίζουν !!!

Όταν με το καλό το σπίτι θα κατοικηθεί, δεν ξέρω τι θα γίνουν όλα... Είδομεν !!!

Τα περισσότερα ενυδρειάκια είναι 30 λίτρων με μικρές εξεραίσεις.

Και πρίν με προλάβεται η ΔΕη μας ήρθε περίπου στα 150 ευρώ, τα οποία είναι πάρα πολλά αν σκεφθείς ότι δεν υπάρχει κάτι άλλο που να "καίει" μιας και το σπίτι δεν κατοικείται.

Διευκρινήσεις: Τα φωτιστικά είναι 11watt όλες, θερμαντικά σώματα, ότι είχαμε περίσευμα απο 300watt μέχρι και 50 watt.

Δεν θα αναλύσω άλλα, θα το κάνω εν καιρό μιλώντας αναλυτικά για το κάθε ενυδρειάκι.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτομπάινεις στον χώρο, γίνεται ανάστα ο κύριος απο όλα τα ενυδρειακά πεταμένα άτακτα...

post-40605-1299096471_thumb.jpg

Γυρίζοντας το κεφάλι, υπάρχει κατασκευή με dexion, που φιλοξενεί τα περισσότερα απο τα ενυδρεία.

post-40605-1299096582_thumb.jpg

Γύρο γύρο ο χώρος, τροφές, χημικά... μπόλικη σκόνη...

post-40605-1299096690_thumb.jpg

Ενυδρεία στο πάτωμα...

post-40605-1299096733_thumb.jpg post-40605-1299096774_thumb.jpg post-40605-1299096803_thumb.jpg post-40605-1299096869_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρεία στο dexion...

post-40605-1299097005_thumb.jpg post-40605-1299097017_thumb.jpg post-40605-1299097028_thumb.jpg post-40605-1299097037_thumb.jpg post-40605-1299097048_thumb.jpg post-40605-1299097057_thumb.jpg post-40605-1299097070_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν οι απαραίτητη χρονοδιακόπτες που ανάβουν όλα τα φωτιστικά ταυτόχρονα για 8 ώρες.

Εν καιρώ θα σας δείξω όλες τις καλωδιώσεις που υπάρχουν, όπως και θα σας αναλύσω το κάθε ένα ενυδρείο αναλυτικά.

Προφανώς θα είδατε και τα πλαστικά κουτιά του ΙΚΕΑ. Είναι τα καινούρια που έχει φέρει των 60 λίτρων που μου κάνουν άψογα !!!

Link to comment
Share on other sites

και οι δυο Αντωνηδες κάνουν καταπληκτική δουλειά..και ξερουν πολλα πράγματα για τα ενυδρεία..!!!! :D

Συνεχίστε ετσι παιδιά!!! :D:D:D

:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Στελλάρα είπαμε... Θα ανοίξουμε παρέα petshop :D

Εγώ με την σειρά μου πρέπει να ευχαριστήσω την γυναίκα μου που μας επέτρεψε να κάνουμε την πρώην κουζίνα του διαμερίσματος αχούρι αλλά να την ευχαριστήσω που δεν με κράζει που λείπω συνέχεια για την φροντίδα των ψαρακίων !!!

Επίσης να πώ ότι ο Presvis είναι εντελώς άσχετος και καλά που έχει εμένα !!! :D

Α και κάτι τελευταίο αν συνεχίσει έτσι η ΔΕΗ θα χρειαστούμε δωρεές... Ότι έχετε ευχαρίστηση !!!

:D

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαίρεστε παιδιά , η ΔΕΗ όντως ξυρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Παντως να ξερεις υπαρχουν κ αλλοι αρρωστοι(με την καλη εννοια)σαν εσενα :D

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...amp;hl=fishroom

Link to comment
Share on other sites

Παντως να ξερεις υπαρχουν κ αλλοι αρρωστοι(με την καλη εννοια)σαν εσενα :D

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...amp;hl=fishroom

:D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Τα φίλτρα που χρησιμοποιώ:

Είναι των εταιρειών HAILEA, EHEIM & Dennerle

Στα 6 των 30 λίτρων έχω το HAILEA RP - 200 με χαρακτηριστικά :

Ρεύμα: 3.5 w

Ροή: 50 - 200 L/h

Βάρος: 0,32kg

Μέγεθος: 113 x 65 x 162 mm

Υλικά: είχε μπλέ σφουγγάρι & άνθρακα , τον οποίο τον αντικατέστησα με SUBSTRAT pro

Στα 5 των 60 λίτρων έχω το HAILEA RP - 400 με χαρακτηριστικά :

Ρεύμα: 6 w

Ροή: 200 - 400 L/h

Βάρος: 0,5kg

Μέγεθος: 125 x 67 x 195 mm

Υλικά: είχε μπλέ σφουγγάρι & άνθρακα , τον οποίο τον αντικατέστησα με SUBSTRAT pro

Στα υπόλοιπα 3 των 60 λίτρων έχω το Eheim biopower 240 με χαρακτηριστικά :

Ρεύμα: 8 w

Ροή: 280-750 L/h

Βάρος: -

Μέγεθος: -

Υλικά: έχει ένα διαμέρισμα με σφουγγλαρι, 2 με SUBSTRAT pro και ένα μικρούλι πάλι με σφουγγάρι

Στο τελευταίο των 20 λίτρων έχω το Dennerle Nano corner filter με χαρακτηριστικά :

Ρεύμα: 2 w

Ροή: 2150 L/h

Βάρος: -

Μέγεθος: -

Υλικά: είχε ένα λευκό πανί "σαν" τυλιγμένο σε ένα πλαστικό κύλνδρο. Έβγαλα τον κύλινδρο, κράτησα το λευκό πανάκι και το γέμισα με SUBSTRAT pro

Συνολικά watt : 77

6 x 3.5 = 21

5 x 6 = 30

3 x 8 = 24

1 x 2 = 2

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα την τύχη να εισέλθω σε αυτό το δωμάτιο πριν μερικές ημέρες...να πως εχετε μεράκι και αγαπατε πολύ αυτο που κάνετε.

Μπράβο σας και καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με την σειρά μου να σου πω ένα μεγάλο μπράβο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Dennerle Nano corner filter:

post-40605-1301776976_thumb.jpg

Eheim biopower 240:

post-40605-1301777014_thumb.jpg

HAILEA :

post-40605-1301778253_thumb.jpg, post-40605-1301778263_thumb.jpg, post-40605-1301778280_thumb.jpg, post-40605-1301778295_thumb.jpg, post-40605-1301778312_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

φοβερη δουλεια :P μου εδωσες και ιδεα για το dennerle corner filter :rasp:

ηθελα να ρωτησω δεν περναει σκονη στο νερο απο τα τριβια ?

Link to comment
Share on other sites

Η θέρμανση που χρησιμοποιώ:

Είναι πλέων μόνο της Sera.

post-40605-1301778644_thumb.jpg

6 θερμοστάτες των 50 watt

&

8 θερμοστάτες των 100 watt

Συνολικά watt : 1110

Κατα καιρούς έχω χρησιμοποιήσει πάρα πολλούς όπως της elite(hagen), jager(eheim), hydor, κλπ.

Καταστάλαξα σε αυτούς γιατί είναι πλήρως βυθηζόμενοι αλλά και (για εμένα πάντα) αξιόπιστοι.

Κάπια στιγμή είχα παίξει με άρκετούς jager οι οποίοι αν και αξιόπιστοι στο θέμα της ακρίβειας της θερμοκρασίας, έχαναν την ρύθμιση τους αρκετλα συχνά και γύριζα στο γιαπί (* όσοι το έχουν δεί, καταλαβαίνουν) και έβρισκα την θερμοκρασία είτε στον θεό, είτε πολύ χαμηλά...

Tα Elite (hagen) δεν με απογοήτευσε ποτέ αλλά δεν είναι βυθηζόμενος.

Έγινε επεξεργασία - presvis
Link to comment
Share on other sites

φοβερη δουλεια :P μου εδωσες και ιδεα για το dennerle corner filter :rasp:

ηθελα να ρωτησω δεν περναει σκονη στο νερο απο τα τριβια ?

Παίζουν όλα με καπάκι και κάπως το γλυτώνουμε... Βέβαια και πάλι παίζει, ιδιαίτερα τώρα που σκάβει ο ηλεκτρολόγος κανάλια οπότε και παίζουμε αρκετά με σιφωνάρισμα της επιφάνειας και είμαστε καλά προς το παρών

Link to comment
Share on other sites

Καντα 80.

Ξεχασες 3W το RESUN CY-20

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=55950

To αλλο αριστερα και αυτο RESUN?

Δεν τα ξέχασα, απλά έφυγαν αυτά...

Θα σας κάνω άλλη στιγμή και μια παρουσίαση τα φωτιστικά και μετά θα κάτσουμε να βρούμε όλοι μαζί μια λύση για το πως θα συμμαζέψουμε το θέμα της ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...