Jump to content

Μη πληρώνετε διόδια!


Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τιιιιιιιιιι Αρχή προστασίας δεδομένων???????

Τι αρχ@@ π#### δ#####

αντε να μην την βαφτίσω τώρα "$#$#@@#!!%$"

Σορρυ για το διπλό "αλλά κάτι έγινε"

Αν μπορεί να σβηστεί παρακαλώ.

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

οχαχαχαχαχα! :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τιιιιιιιιιι Αρχή προστασίας δεδομένων???????

Τι αρχ@@ π#### δ#####

αντε να μην την βαφτίσω τώρα "$#$#@@#!!%$"

ΥΓ.

Γλυκέ μου αδμιν: Το διπλό πόστ είπαμε με αρ.77 οχι αυτό με το βίντεο

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που έχω να πω είναι πως όποιος πληρώνει διόδια (δεν μιλάω για Αττική Οδό), μπορεί εύκολα να νιώθει κορόιδο και ανάξιος πολίτης/γονιός/φίλος!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον αυτό που είπε στο βιντεάκι περί εισιτηρίων στα ΜΜΜ... Αν όντως δεν μπορεί κανείς να μας ψάξει, έχει μεγάλο ενδιαφέρον... Αυτή τη στιγμή το ψάχνω.

http://denplirono.wordpress.com/2011/01/31...BD%CE%BF%CF%85/

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχει τρομερό ενδιαφέρον ότι ούτε στην Αττική Οδό δεν είμαστε υποχρεωμένοι να πληρώνουμε :thumbup:

http://denplirono.wordpress.com/%CE%BD%CE%...B1%CF%84%CE%B1/

Link to comment
Share on other sites

Ω, ρε... Δεν θα ξαναπληρώσω τίποτα και κανέναν μου φαίνεται στους δρόμους :thumbup::thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν πινακίδες δεν δίνουμε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Σημερα νομοθετησαν και ενεταξαν τη μη πληρωμη διοδιων στα πλημμελήματα,με προβλεπομενο προστιμο 200 ευρω,και ολα τα επακολουθα σε περιπτωση μη πληρωμης του.!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Σημερα νομοθετησαν και ενεταξαν τη μη πληρωμη διοδιων στα πλημμελήματα,με προβλεπομενο προστιμο 200 ευρω,και ολα τα επακολουθα σε περιπτωση μη πληρωμης του.!!!!!!!!

Που το είδες αυτό Στράτο? Υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση? Γιατί για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει να γίνει και αλλαγή στο Σύνταγμα...

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Μολις το ακουσα στις ειδησεις στον Αλφα.

Συγνωμη για τον χαρακτηρισμο που χρησιμοποιησα................τον σβηνω.

Link to comment
Share on other sites

Μολις το ακουσα στις ειδησεις στον Αλφα.

Μπορεί να το συζητάνε και να το θέλουνε, αλλά δεν μπορεί να γίνει έτσι άμεσα και πιθανόν να μη μπορεί να γίνει και καθόλου. Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει απ'όσα έχω διαβάσει για την ώρα. Θα πρέπει δηλαδή να αλλάξει το Σύνταγμα της Ελλάδας. Κι αν θεωρήσουμε πως το Ευρωπαϊκό Σύνταγμα είναι πιο πάνω (που είναι), οι δρόμοι δεν πληρούν τις προϋποθέσεις για να υπάρχουν διόδια. Δηλαδή σε οποιαδήποτε περίπτωση κι αν έρθει κάποια κλίση, είτε σε Ελληνικό είτε σε Ευρωπαϊκό δικαστήριο, το κράτος είναι χαμένο. Και το πιο απλό που μπορεί να αναφερθεί για την αντισυνταγματικότητα των διοδίων είναι πως υποχρεωτικά πρέπει να υπάρχει παράδρομος ίδια ποιότητας ασφαλτόδρομο με αυτό που βρίσκονται τα διόδια. Αφενός σε ελάχιστα σημεία έχουμε παράδρομους, αφετέρου η ποιότητά τους (όπου υπάρχουν) είναι αστεία!

Link to comment
Share on other sites

Νικο δε χρειαζεται να αναρωτιομαστε.

Το ρεπορταζ και η ειδηση ηταν σαφη.ΕΓΙΝΕ ΗΔΗ,και ισχυει απο σημερα.

Δεν ειναι αλλωστε και η πρωτη φορα που οι πολιτικοι μας δρουν υπερ αυτων που εχουν τα λεφτα.Τον απλο κοσμο δεν τον υπολογιζουν καθολου!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πάνε αλλού... Κακώς επεξεργάστηκες τον χαρακτηρισμό σου προς αυτούς! Είναι και παρά είναι!!!

Νομοθετική ρύθμιση με την οποία η μη καταβολή διοδίων θα αποτελεί παράβαση του Κ.Ο.Κ, ετοιμάζεται να κατατεθεί στη Βουλή στο πλαίσιο σχεδίου νόμου για την εξυγίανση των αστικών συγκοινωνιών. Με αυτόν τον τρόπο το υπουργείο επιχειρεί να βάλει "φρένο" στο κίνημα άρνησης καταβολής διοδίων.

Σε απλά ελληνικά, αυτό σημαίνει ότι τα χρήματα που εισπράττουν οι πέντε κοινοπραξίες που ελέγχουν τα διόδια όλης της χώρας, μετατρέπονται σε δημόσιο έσοδο και συνεπώς όποιος δεν το πληρώνει θα έχει συνέπειες στην εφορία, με βασικότερη την αδυναμία έκδοσης φορολογικής ενημερότητας!

Σύμφωνα με το σχεδιασμό της κυβέρνησης, το πρόστιμο που θα επιβάλλεται θα καταλήγει κατά 50% στον τοπικό δήμο για έργα οδοποιίας και κατά 50% σε έναν κωδικό του υπουργείου Υποδομών για την κατασκευή συμπληρωματικών οδικών έργων σε μια περιοχή.

Οι τεράστιες διαστάσεις που έχει πάρει τον τελευταίο καιρό το κίνημα κατά των διοδίων, οδηγεί την κυβέρνηση στην παραπάνω ενέργεια, αφού με αυτήν ελπίζει να σταματήσει την οικονομική απώλεια εκατομμυριών ευρώ!

Από την ημέρα που θα ισχύσει η νέα ρύθμιση, οι παραβάτες θα εντοπίζονται μέσω των καμερών στα διόδια, εν συνεχεία θα λαμβάνουν ταχυδρομικά την κλήση, όπως γίνεται στις περιπτώσεις παραβίασης των ορίων ταχύτητας και θα πρέπει εντός συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος να την πληρώσουν. Αν αυτό δεν συμβεί, τότε θα επιβαρύνονται με πολλαπλάσιο ποσό το οποίο αν δεν το καταβάλλουν δεν θα μπορούν να πάρουν φορολογική ενημερότητα.

Πηγή: http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/den-...ikh-enhmerothta

Με άλλα λόγια, είναι παράνομα τα διόδια και η διαδικασίες που μας έχουν βάλει να τα πληρώνουμε, αλλά επειδή δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα άμεσα (και πάνε να το περάσουνε μέσα στον ΚΟΚ), γιατί στο κάτω κάτω δεν είσαι παράνομος, σου κάνουν έμμεσα. Και πάλι όμως θα περιμένω τις εξελίξεις, καθότι ακόμα κι αυτό μου φαίνεται παράνομο.

Όσον αφορά την τηλεοπτική ενημέρωση Στράτο, δεν θες να ξέρεις που τους γράφω όλους αυτούς! Δεν υπάρχει καμία είδηση, σε κανένα κανάλι που να μεταφέρει σωστά, αντικειμενικά και ολοκληρωμένα την είδηση. Και μόνο που αναφέρεις ότι ήδη έχει ψηφιστεί αυτό το πράγμα δείχνει την ποιότητα της είδησης και το τι κουτόχορτο μας πουλάνε!

Αλλά και να ισχύσει... Μία ερώτηση... Αν κανένας από εμάς δεν πληρώσει διόδια, τι θα κάνουν? Δεν θα δίνουν την ενημερότητα σε κανένας? Καταλαβαίνεις πόσο εκβιαστικό είναι το όλο θέμα? Είμαστε που είμαστε φλώροι σαν λαός, πάνε να μας αποτελειώσουν! Από όσους είναι "κότες" πάνε να τα πάρουν και να εκβιάσουν και τους υπόλοιπους!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον αυτό που είπε στο βιντεάκι περί εισιτηρίων στα ΜΜΜ... Αν όντως δεν μπορεί κανείς να μας ψάξει, έχει μεγάλο ενδιαφέρον... Αυτή τη στιγμή το ψάχνω.

http://denplirono.wordpress.com/2011/01/31...BD%CE%BF%CF%85/

Φίλε stormtrooper μπήκε ελεγκτής στο λεωφορείο που ήμουν προχθές και μου έκοψε πρόστιμο κανονικά 60 ευρώ!!!

Κι αν δεν το πληρώσω μέσα σε 20 μέρες θα μεταβιβαστεί στη αρμόδια δοϋ και θα γίνει 600ε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε stormtrooper μπήκε ελεγκτής στο λεωφορείο που ήμουν προχθές και μου έκοψε πρόστιμο κανονικά 60 ευρώ!!!

Κι αν δεν το πληρώσω μέσα σε 20 μέρες θα μεταβιβαστεί στη αρμόδια δοϋ και θα γίνει 600ε!!!!

Σε ποια στοιχεία έκοψε το πρόστιμο? Φαντάζομαι έδωσες ταυτότητα! Κι αν δεν δώσεις? Έχει δικαιοδοσία να σε ψάξει?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια στοιχεία έκοψε το πρόστιμο? Φαντάζομαι έδωσες ταυτότητα! Κι αν δεν δώσεις? Έχει δικαιοδοσία να σε ψάξει?

Ναι, είχα ταυτότητα πάνω μου και του την έδωσα. Αλλά εάν δεν έχεις καλούν την αστυνομία και περιμένεις να έρθει για να επιβεβαιώσουν την ταυτότητά σου. Το είδα κι αυτό, σε κρατάνε με το ζόρι, κάτι που απαγορεύται!

Σύμφωνα με το νόμο ούτε να σε ψάξει μπορεί.

Την περασμένη εβδομάδα ήμουν πάλι σε λεωφορείο, μπήκαν ελεγκτές (ευτυχώς είχα εισιτήριο τότε) και έπιασαν έναν μετανάστη που δεν είχε, τον κρατούσαν και οι δύο ελεγκτές από τα χέρια και τον χτύπησαν κιόλας (!) γιατί αυτός πήγε να τους φύγει και τον ξαναέπιασαν, έξω από το γεωπονικό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είχα ταυτότητα πάνω μου και του την έδωσα. Αλλά εάν δεν έχεις καλούν την αστυνομία και περιμένεις να έρθει για να επιβεβαιώσουν την ταυτότητά σου. Το είδα κι αυτό, σε κρατάνε με το ζόρι, κάτι που απαγορεύται!

Σύμφωνα με το νόμο ούτε να σε ψάξει μπορεί.

Την περασμένη εβδομάδα ήμουν πάλι σε λεωφορείο, μπήκαν ελεγκτές (ευτυχώς είχα εισιτήριο τότε) και έπιασαν έναν μετανάστη που δεν είχε, τον κρατούσαν και οι δύο ελεγκτές από τα χέρια και τον χτύπησαν κιόλας (!) γιατί αυτός πήγε να τους φύγει και τον ξαναέπιασαν, έξω από το γεωπονικό.

Ακριβώς αυτό λέμε.... Δεν έχουν δικαίωμα ούτε να σε ψάξουν ούτε να σε κρατήσουν! Εμένα μία φορά, πριν από χρόνια, με είχαν πιάσει στο τρόλεϊ που ενώ είχα αγοράσει εισιτήριο, το είχα χάσει και θεώρησα κοροϊδία να ξαναπληρώσω για να πάρω καινούριο.

Για να μη πολυλογώ, μπήκε ελεγκτής, ζήτησε εισιτήριο, του είπα ότι δεν είχα, με ρώτησε αν έχω ταυτότητα, του είπα ότι είχα, μου τη ζήτησε, τον αγριοκοίταξα και φυσικά δεν του την έδωσα. Εκεί πήγε να με πιάσει να πάει στο Αστ. Τμήμα και του ζήτησα χαρτί που να αποδεικνύει ότι μπορεί να με συνοδεύσει μέχρι εκεί. Έγινε μία μανούρα κι έβαλε και καλά τον βοηθό του να πάρει τηλέφωνο ώστε στην επόμενη στάση να περιμένει μπάτσος κλπ κλπ Τελικά δεν έγινε τίποτα και τότε ένιωσα και μάγκας γιατί θεώρησα ότι έκανα κάτι. Αν όντως ισχύει όμως ότι δεν υπάρχει καμία δικαιοδοσία από μέρους τους, κακώς ένιωσα μάγκας, αφού έκανα το φυσιολογικό και κακώς μας κάνουν να είμαστε χαζοί και να μας εκφοβίζουν!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε stormtrooper μπήκε ελεγκτής στο λεωφορείο που ήμουν προχθές και μου έκοψε πρόστιμο κανονικά 60 ευρώ!!!

Κι αν δεν το πληρώσω μέσα σε 20 μέρες θα μεταβιβαστεί στη αρμόδια δοϋ και θα γίνει 600ε!!!!

Να τη πληρωσεις... δεν γλυτωνεις...

Σε ποια στοιχεία έκοψε το πρόστιμο? Φαντάζομαι έδωσες ταυτότητα! Κι αν δεν δώσεις? Έχει δικαιοδοσία να σε ψάξει?

ΚΑΝΕΙΣ δεν εχει ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΣΕ ΨΑΞΕΙ και ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει να ΣΕ ΚΡΑΤΗΣΕΙ επι τοπου ή να σε ΟΔΗΓΗΣΕΙ στο τμημα χωρις τη θεληση σου. σε ψαχνει, σε κραταει με τη βια και σε οδηγει στο τμημα, μονο αστυνομικος και αυτο με προυποθεσεις.

Την περασμένη εβδομάδα ήμουν πάλι σε λεωφορείο, μπήκαν ελεγκτές (ευτυχώς είχα εισιτήριο τότε) και έπιασαν έναν μετανάστη που δεν είχε, τον κρατούσαν και οι δύο ελεγκτές από τα χέρια και τον χτύπησαν κιόλας (!) γιατί αυτός πήγε να τους φύγει και τον ξαναέπιασαν, έξω από το γεωπονικό.

αν συμβει αλλη φορα τετοιο περιστατικο, ζητα τη καρτα του ελεκτη που οφειλουν να εχουν και να σου επιδειξουν, αν το ζητησεις, κρατα τον αριθμο μητρωου, προσπαθησε να συγκρατησεις τη φυσιογνωμια του και στειλε μου πμ.

περα απο αυτο, εσυ τι θα ηθελες... να του τη χαρισουν? πως ενιωσες που εσυ ειχες ακυρωσει εισιτηριο ενω αυτοι οχι? και πολλοι δεν πληρωνουν ουτε αμεσους φορους (την υποτιθεμενη επιδοτηση του κρατους προς τα ΜΜΜ, που ποτε ομως δεν πηραν)

Ακριβώς αυτό λέμε.... Δεν έχουν δικαίωμα ούτε να σε ψάξουν ούτε να σε κρατήσουν! Εμένα μία φορά, πριν από χρόνια, με είχαν πιάσει στο τρόλεϊ που ενώ είχα αγοράσει εισιτήριο, το είχα χάσει και θεώρησα κοροϊδία να ξαναπληρώσω για να πάρω καινούριο.

Για να μη πολυλογώ, μπήκε ελεγκτής, ζήτησε εισιτήριο, του είπα ότι δεν είχα, με ρώτησε αν έχω ταυτότητα, του είπα ότι είχα, μου τη ζήτησε, τον αγριοκοίταξα και φυσικά δεν του την έδωσα. Εκεί πήγε να με πιάσει να πάει στο Αστ. Τμήμα και του ζήτησα χαρτί που να αποδεικνύει ότι μπορεί να με συνοδεύσει μέχρι εκεί. Έγινε μία μανούρα κι έβαλε και καλά τον βοηθό του να πάρει τηλέφωνο ώστε στην επόμενη στάση να περιμένει μπάτσος κλπ κλπ Τελικά δεν έγινε τίποτα και τότε ένιωσα και μάγκας γιατί θεώρησα ότι έκανα κάτι. Αν όντως ισχύει όμως ότι δεν υπάρχει καμία δικαιοδοσία από μέρους τους, κακώς ένιωσα μάγκας, αφού έκανα το φυσιολογικό και κακώς μας κάνουν να είμαστε χαζοί και να μας εκφοβίζουν!

ο νομος υπαρχει και ισχυει. ομως να ζητησει τη συνδρομη της αστυνομιας οχι να σε οδηγησει. εχει διαφορα.

παντως νικο μου, ντροπη μονο που το λες. ξερεις.... με τη κινηση αυτη δεν κανεις κακο στο συστημα μονο, αλλα και στο συνανθρωπο σου. και μη μου πεις οτι τοτε το εισιτηριο ηταν ακριβο.

Link to comment
Share on other sites

ο νομος υπαρχει και ισχυει. ομως να ζητησει τη συνδρομη της αστυνομιας οχι να σε οδηγησει. εχει διαφορα.

παντως νικο μου, ντροπη μονο που το λες. ξερεις.... με τη κινηση αυτη δεν κανεις κακο στο συστημα μονο, αλλα και στο συνανθρωπο σου. και μη μου πεις οτι τοτε το εισιτηριο ηταν ακριβο.

Όχι μόνο δεν ήταν ακριβό, αλλά τότε δεν πλήρωνα και φόρους. Την ντροπή όμως δεν μπορώ να καταλάβω. Το ότι ενώ είχα εισιτήριο και το έχασα και δεν ξαναπήρα άλλο ή το ότι από δω και πέρα δεν θα ξαναπληρώσω εισιτήριο?

περα απο αυτο, εσυ τι θα ηθελες... να του τη χαρισουν? πως ενιωσες που εσυ ειχες ακυρωσει εισιτηριο ενω αυτοι οχι? και πολλοι δεν πληρωνουν ουτε αμεσους φορους (την υποτιθεμενη επιδοτηση του κρατους προς τα ΜΜΜ, που ποτε ομως δεν πηραν)
Έχουμε ξαναδιαφωνήσει για αντίστοιχο θέμα... Ποιοι είναι οι "αυτοί" και ποιοι οι "εμείς". "Εμείς" πληρώνουμε φόρους? "Εμείς" είμαστε εντάξει? Όταν "εμείς" πληρώνουμε φόρους, αυτοί που πάνε? Και γιατί "αυτοί" να μας σεβαστούν αφού "εμείς" δε σεβόμαστε τίποτα?

Αλλά για να μη ξεφύγουμε από το θέμα... Προσωπικά κάθισα και σκέφτηκα πόσα έχω πληρώσει σε αυτό το κράτος, παρ'όλο το σχετικά μικρό της ηλικίας μου. Είτε από εισιτήρια, είτε από φόρους, είτε από διάφορα κερατιάτικα... Μπορεί αυτή τη στιγμή η Ελλάδα να περνάει κρίση, αλλά από μένα τουλάχιστον δεν θα πάρει τίποτα. Αντίθετα, εγώ θα προσπαθήσω να πάρω ότι μου χρωστάνε! Ξέρω κι εγώ τι θα πάρω, αλλά τουλάχιστον δεν θα δώσω.

Link to comment
Share on other sites

περα απο αυτο, εσυ τι θα ηθελες... να του τη χαρισουν? πως ενιωσες που εσυ ειχες ακυρωσει εισιτηριο ενω αυτοι οχι? και πολλοι δεν πληρωνουν ουτε αμεσους φορους (την υποτιθεμενη επιδοτηση του κρατους προς τα ΜΜΜ, που ποτε ομως δεν πηραν)

Εσυ πως θα ενοιωθες αν εβλεπες να ζηταει εισιτήριο απο φιλιπινεζα και αυτη μιλωντας στο κινητο ανεμελη να του λεει ξερα "δεν εχω" και ο ελεγκτης να γυριζει και να φευγει?

Και στην ερωτηση επιβατη "γιατι δεν της εδωσες προστιμο" να απανταει "δεν βγαζουμε ακρη".

Μαλιστα προηγουμενως, η φιλιπινεζα να εχει κανει φασαρια για να παρει μια συγκεκριμενη θεση για να κατσει, ενω υπηρχαν πολλες αλλες κενες, μονο και μονο για να ενοχλησει μια κυρια που ειχε ακουμπησει τα ψωνια της εκει.

Δηλάδη οποιος δεν ειναι "καταγραμμενος" καπου, δλδ δεν ειναι νομιμος και δεν πληρωνει φορους, καθαρισε.

Αν ειναι ετσι να το ξερουμε να το κανουμε να μη βγαζουν και απο τους υπολοιπους νομιμους πολιτες ακρη, να δουμε τι θα γινει μετα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Φίλε fishaki καλημέρα,

δεν είπα ότι θα ήθελα να του τι χαρίσουν αλλά και πάλι υπάρχουν πολλοί λόγοι που κάποιος μπορεί μερικές φορές να μην έχει εισιτήριο. Προσωπικά στην περιοχή που μένω για να βρω εισιτήριο πρέπει να φτάσω αρκετά μακριά, να περπατήσω 100ντάδες μέτρα γιατί πολύ απλά το ένα εκδοτήριο που υπάρχει κοντά δεν είναι σχεδόν ποτέ ανοιχτό και αν είναι ανοιχτό είναι για λίγες μόνο ώρες. Τώρα θα μου πεις να παίρνω από την προηγούμενη μέρα, αυτό κάνω αλλά μερικές φορές όπως την συγκεκριμένη που δεν είχα εισιτήριο έφυγα απρόοπτα και βιαστηκά και γι'αυτό δεν αγόρασα αφού ήταν κλειστό και το εκδοτήριο και τα γύρω περίπτερα δεν είχαν.

Το πρόστιμο θα το πληρώσω, το ξέρω ότι δεν γλυτώνω :thumbup:

Δικαίωμα να σε κρατήσουν δεν έχουν αλλά το έχω δει με τα μάτια κάμποσες φορές. Επίσης δεν ξέρω αν ισχύει το να κλείνουν τις πόρτες του λεωφορείου και να μην τις ανοίγουν μέχρι να τελειώσει ο έλεγχος για να μην φύγει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο δεν ήταν ακριβό, αλλά τότε δεν πλήρωνα και φόρους. Την ντροπή όμως δεν μπορώ να καταλάβω. Το ότι ενώ είχα εισιτήριο και το έχασα και δεν ξαναπήρα άλλο ή το ότι από δω και πέρα δεν θα ξαναπληρώσω εισιτήριο?

εκανα λαθος και εχεις δικιο για την απορια σου. σκεψου ομως οτι αυτος που σε ελεγχει δεν ειναι δικαστης αλλα ελεγκτης. δεν θα κανει δικη να συμπερανει αν λες αληθεια ή οχι. η δουλεια του ειναι να ελεξει αν εχεις ακυρωσει εισιτηριο και να σου επιβαλλει κυρωσεις αν εσυ δεν εχεις ακυρωσει. μεχρι εκει.

τωρα εσυ ή ο καθενας αλλος εχει χασει το εισιτηριο, ειναι προβλημα του και δεν τον απαλασει απο την ευθυνη.

Έχουμε ξαναδιαφωνήσει για αντίστοιχο θέμα... Ποιοι είναι οι "αυτοί" και ποιοι οι "εμείς". "Εμείς" πληρώνουμε φόρους? "Εμείς" είμαστε εντάξει? Όταν "εμείς" πληρώνουμε φόρους, αυτοί που πάνε? Και γιατί "αυτοί" να μας σεβαστούν αφού "εμείς" δε σεβόμαστε τίποτα?

Αλλά για να μη ξεφύγουμε από το θέμα... Προσωπικά κάθισα και σκέφτηκα πόσα έχω πληρώσει σε αυτό το κράτος, παρ'όλο το σχετικά μικρό της ηλικίας μου. Είτε από εισιτήρια, είτε από φόρους, είτε από διάφορα κερατιάτικα... Μπορεί αυτή τη στιγμή η Ελλάδα να περνάει κρίση, αλλά από μένα τουλάχιστον δεν θα πάρει τίποτα. Αντίθετα, εγώ θα προσπαθήσω να πάρω ότι μου χρωστάνε! Ξέρω κι εγώ τι θα πάρω, αλλά τουλάχιστον δεν θα δώσω.

οντως, τα εχουμε πει παλι και ειδαμε οτι δεν βγαζει πουθενα. ενα ειναι σιγουρο. οτι "αυτοι" δεν πληρωνουν αμεσους φορους (στη μεγαλη πλειοψηφια τους, οχι ολοι, καθως επισης να πω οτι πολλοι θα ηθελαν αλλα δεν εχουν την ευκαιρια να το κανουν), ενω "εμεις" πληρωνουμε(στη μεγαλη πλειοψηφια μας).

εγω εχω σκεφτει ποσα πληρωνω και που πανε. αν βαλεις αμεσους + εμμεσους φορους + λογαριασμοι ΔΕΚΟ + δημοτικα τελη, τοτε βλεπεις οτι ο μισος σου μισθος παει στο κρατος και το υπολοιπο 45% στους μεγαλους (κινητη τηλεφωνια, σουπερ μαρκετ, αυτοκινητοβιομηχανια, τραπεζες, κτλ). ομως δεν μου φταιει κατι ο "γιωργος" που πληρωνει και αυτος κανονικα. απο την αλλη, λεω και εγω δεν θα παρει τιποτα, γιατι κι εγω ειμαι αγανακτησμενος. και εκτος απο το οτι μου τα παιρνει στο ετσι, τωρα κανει και αλλα με το ετσι θελω.

Εσυ πως θα ενοιωθες αν εβλεπες να ζηταει εισιτήριο απο φιλιπινεζα και αυτη μιλωντας στο κινητο ανεμελη να του λεει ξερα "δεν εχω" και ο ελεγκτης να γυριζει και να φευγει?

Και στην ερωτηση επιβατη "γιατι δεν της εδωσες προστιμο" να απανταει "δεν βγαζουμε ακρη".

Μαλιστα προηγουμενως, η φιλιπινεζα να εχει κανει φασαρια για να παρει μια συγκεκριμενη θεση για να κατσει, ενω υπηρχαν πολλες αλλες κενες, μονο και μονο για να ενοχλησει μια κυρια που ειχε ακουμπησει τα ψωνια της εκει.

Δηλάδη οποιος δεν ειναι "καταγραμμενος" καπου, δλδ δεν ειναι νομιμος και δεν πληρωνει φορους, καθαρισε.

Αν ειναι ετσι να το ξερουμε να το κανουμε να μη βγαζουν και απο τους υπολοιπους νομιμους πολιτες ακρη, να δουμε τι θα γινει μετα.

καλα τα λες. ομως τι θα επρεπε να κανει? για πες εσυ τη λυση.... :thumbup:

Φίλε fishaki καλημέρα,

δεν είπα ότι θα ήθελα να του τι χαρίσουν αλλά και πάλι υπάρχουν πολλοί λόγοι που κάποιος μπορεί μερικές φορές να μην έχει εισιτήριο. Προσωπικά στην περιοχή που μένω για να βρω εισιτήριο πρέπει να φτάσω αρκετά μακριά, να περπατήσω 100ντάδες μέτρα γιατί πολύ απλά το ένα εκδοτήριο που υπάρχει κοντά δεν είναι σχεδόν ποτέ ανοιχτό και αν είναι ανοιχτό είναι για λίγες μόνο ώρες. Τώρα θα μου πεις να παίρνω από την προηγούμενη μέρα, αυτό κάνω αλλά μερικές φορές όπως την συγκεκριμένη που δεν είχα εισιτήριο έφυγα απρόοπτα και βιαστηκά και γι'αυτό δεν αγόρασα αφού ήταν κλειστό και το εκδοτήριο και τα γύρω περίπτερα δεν είχαν.

Το πρόστιμο θα το πληρώσω, το ξέρω ότι δεν γλυτώνω :thumbup:

Δικαίωμα να σε κρατήσουν δεν έχουν αλλά το έχω δει με τα μάτια κάμποσες φορές. Επίσης δεν ξέρω αν ισχύει το να κλείνουν τις πόρτες του λεωφορείου και να μην τις ανοίγουν μέχρι να τελειώσει ο έλεγχος για να μην φύγει κανείς.

η διαθεση των εισιτηριων ειναι ενα γνωστο προβληματικο θεμα. οφειλεται στη πολυ μικρη προμηθεια του ψιλικατζη σε συνδιασμο οτι τον υποχρεωνει να παρει δεσμιδα των 500. δηλαδη συμφωνα με τη παλια τιμη, ο περιπτερας πρεπει να δεσμευσει 500Χ1€=500€ για να βγαλει10€ κερδος. εχω συμπερανει οτι το εχουν κανει ετσι γιατι τη διαθεση την εχει μια εταιρια σεκιουριτη. ειδες τωρα που ποναει το συγκεκριμενο συστημα.?

τωρα οσο αφορα τη περιπτωση σου, σιγουρα ειναι κατι που γνωριζεις. αρα καλο θα ειναι να εχεις αποθεμα στο πορτοφολι σου. οπως και να εχει κι εγω πριν διοριστω τυχαινε να μην εχω και να μη βρισκω. το θεμα ειναι οτι αν δεν εχεις μαζι σου λεφτα και θελεις τσιγαρα θα τα κλεψεις? στην ουσια η μη πληρωμη κομιστρου ειναι κλοπη υπηρεσιας. σκεψου το λιγο.

και φυσικα εχει το δικαιωμα να μην ανοιξει τη πορτα. δεν εχει το δικαιωμα να μην ανοιξει τη πορτα στην 1η σταση (που θελεις να κατεβεις) γιατι δεν ολοκληρωθηκε ο ελεγχος και να σε κατεβασει στη 2η ή στη 3η. ανοιγει τη μια πορτα μονο και δινει προτεραιοτητα κατα το ελεγχο σε αυτους που ειναι να κατεβουν στην επομενη σταση ωστε και αυτοι να κατεβουν εκει που θελουν και να ελεχθουν και να μην καθυστερησει το δρομολογιο.

ολα αυτα που λετε τα γνωριζω, τα εχω αναφερει, τα εχουν αναφερει και αλλοι, τα γνωριζουν οι διευθυντες, μας τα λενε και οι ιδιοι αλλα κανεις δεν κανει τιποτα. ο λογος? φοβουνται καναλια, φοβουνται τις θεσεις τους και φοβουνται να παρουν πρωτοβουλια ορθων και ουσιαστικων μεταρυθμισεων. αν ηθελαν οι κυβερνωντες θα μπορουσαν να ειχαν σωστη, φθηνη συγκοινωνια, σωστη διαθεση εισιτηριων, ελαχιστη εισιτηριοδιαφυγη και χωρις περιττα εξοδα. ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ. σαν τη παιδεια. ολο μεταρυθμισεις και τα παιδια κανουν μαθημα στο κρυο το χειμωνα. μετα θελουν το παιδι να αποδοσει και να μαθει. θελουν ομως? ολοι δουλευουν για αυτους που τους χρηματοδοτησαν προεκλογικα. οι εκλογες πλεον ειναι μια απλη πωληση οπου το μαρκετινγκ κανει θαυματα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...