Jump to content

Μη πληρώνετε διόδια!


Recommended Posts

Δημόσια: των Μαλγάρων (Θεσσαλονίκη), του Πολύμυλου (Εγν. Οδός-Κοζάνη) και του Ακτίου (Πρέβεζα)

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κατ' αρχας, τα συγχαρητηρια μου για το θεματακι!!!

θελω να ρωτησω τα παρακατω.

υποτιθεται οτι αν δεν πληρωσουμε διοδια, σε φωτογραφιζουν ή παιρνουν τον αριθμο της πινακιδας σου και σου στελνουν το προστιμο στο σπιτι. ισχυει στη πραξη? εχει το δικαιωμα να το κανει? ρωταω γιατι αν σου το στειλει θα ειναι και τσουχτερο. επισης φανταζομαι οτι αν δεν πληρωθει το προστιμο, υπαρχει παντα ο κινδυνος να περασει στην εφορια και απο εκει δεν γλιτωνεις. χωρια οι προσαυξησεις.

Παίζει ρόλο αν είναι δημόσια ή ιδιωτικά?

καμια σαφη απαντηση κανεις?

Το κράτος σε αντίθεση με μια ιδιωτική εταιρία ακόμα και αν είναι παράνομο δεν φοβάται τη δίκη (δυστυχώς) οπότε και θα σου στείλει ένα ωραίο πακετάκι στην εφορία...

μη το λες, γιατι δεν ισχυει!!! τουλαχιστον οχι για ολες τις υπηρεσιες. ξερω μια που τρεμει. εκτος αν ειναι ο νομος 100% με το μερος τους και να μην στρεφεται εναντια στη κοινη γνωμη(αρα και ψηφους).

τελος να πω, οτι δεν γουσταρω να πληρωνω διοδια. οχι γιατι ειναι δημοσια περιουσια και φτιαχτηκαν με το μισο μηνιαιο μισθο μου που παιρνει το κρατος ειτε μεσω εμμεσων ειτε μεσω αμεσων φορων (οι κλεφτες), αλλα γιατι διοδια υπαρχουν μονο σε αυτοκινητοδρομους..... και αυτοκινητοδρομους δεν εχουμε. ενας αυτοκινητοδρομους πρεπει να πληρει καποιες προδιαγραφες και εδω στην αττικη ΜΟΝΟ η αττικη οδος το κανει. ετσι, γιατι να πληρωσω διοδια, για ενα δρομο που δεν διαφερει και τοσο απο τους υπολοιπους και δεν μου παρεχει κυριως την ασφαλεια?

ξεφτιλες κυβερνωντες. ΟΛΟΙ ΣΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας, τα συγχαρητηρια μου για το θεματακι!!!

θελω να ρωτησω τα παρακατω.

υποτιθεται οτι αν δεν πληρωσουμε διοδια, σε φωτογραφιζουν ή παιρνουν τον αριθμο της πινακιδας σου και σου στελνουν το προστιμο στο σπιτι. ισχυει στη πραξη? εχει το δικαιωμα να το κανει? ρωταω γιατι αν σου το στειλει θα ειναι και τσουχτερο. επισης φανταζομαι οτι αν δεν πληρωθει το προστιμο, υπαρχει παντα ο κινδυνος να περασει στην εφορια και απο εκει δεν γλιτωνεις. χωρια οι προσαυξησεις.

μπορει να φωτογραφηθει μονο η πινακιδα σου και μετα πρεπει να παει και να παρει εγκριση απο την υπηρεσια προσωπικων δεδομενων, να ζητησει απο την αστυνομια τα στοιχεια σου, μετα να σου στειλει να σε τρομαξει, να μην ψαρωσεις, να μην γινει τιποτα και να τελειωσει εκει. κατα τα αλλα απο τα κρατικα διοδια που εγραψαν ποια ειναι μπορει να περασει στην εφορια, οποτε τα πληρωνεις, τα αλλα ειναι χρεως προς ιδιοτη..

και δεν νομιζω να κανει ολη αυτη την ιστορια η εταιρια.... αλλα και παλι νομιζω θα δικαιωνοταν καποιος. σου λεω τι εχω διαβασει, οχι το ξερω στην πραξη ..... ακομα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον να συμφωνησω και εγω οτι ειναι μια καλη ιδεα διαμαρτυριας αλλα....

αν παρουν την πινακιδα και θελησουν να σου στειλουν προστιμο στο σπιτι τοτε δεν γλυτωνεις....θα σε κηνηγησουν και νομικα και στο τελος θα το περασουν στην εφορια....

αυτο ειναι δεδομενο...

το θεμα ειναι οτι ητε καποιοι εχουν κανει προσφυγες στο ευρωπαικο δικαστηριο και εχει παγωσει το θεμα και ετσι λοιπον εχει πεσει συρμα στους ταμιες να μην το τραβανε

ητε υπαρχει οντως νομος(που εγω δεν γνωριζω ητε γιατι μπορει να ειναι καποιο προεδρικο διαταγμα ητε να ανοικει στο ευρωπαικο δικαιο) που απαγορευει τα διοδια σε τετοιες περιπτωσεις αρα και ειναι παρανομο να σε κηνηγησουν για να παρουν λεφτα τα οποια δεν δικαιουνται....

πιστευω οτι ειναι το πρωτο...

αυτα τα ολιγα απο μενα....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον να συμφωνησω και εγω οτι ειναι μια καλη ιδεα διαμαρτυριας αλλα....

αν παρουν την πινακιδα και θελησουν να σου στειλουν προστιμο στο σπιτι τοτε δεν γλυτωνεις....θα σε κηνηγησουν και νομικα και στο τελος θα το περασουν στην εφορια....

αυτο ειναι δεδομενο...

το θεμα ειναι οτι ητε καποιοι εχουν κανει προσφυγες στο ευρωπαικο δικαστηριο και εχει παγωσει το θεμα και ετσι λοιπον εχει πεσει συρμα στους ταμιες να μην το τραβανε

ητε υπαρχει οντως νομος(που εγω δεν γνωριζω ητε γιατι μπορει να ειναι καποιο προεδρικο διαταγμα ητε να ανοικει στο ευρωπαικο δικαιο) που απαγορευει τα διοδια σε τετοιες περιπτωσεις αρα και ειναι παρανομο να σε κηνηγησουν για να παρουν λεφτα τα οποια δεν δικαιουνται....

πιστευω οτι ειναι το πρωτο...

αυτα τα ολιγα απο μενα....

Εσύ...... Θα συνεχίσεις να πληρώνεις?
Link to comment
Share on other sites

Δύο βίντεο που τράβηξα σήμερα.Βλέπετε οτι πλέον οι υπάλληλοι έχουν πιάσει το νόημα και δεν μπαίνουν καν στη διαδικασία να μας καθυστερήσουν.Ήπια καφεδάκι στην υγειά τους με τα χρήματα που εξοικονόμησα.Στο κάτω κάτω δικά μου έπρεπε να είναι και όχι δικά τους με το έτσι θέλω.

Ξεκολλήστε και αντιδράστε πριν γίνει ακόμη και η ύπαρξή μας παράνομη!

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που στο δεύτερο βιντεάκι το άφησες να προχωρήσει για να ακουστεί το σφύριγμα :thumbup: Είσαι κάγκουρας και σε πάω!!! Αλλά σε πάω περισσότερο που έκανες ότι έκανες!!! Μπράβο ρε Φωτάρα! :thumbup: Ελπίζω να παραδειγματιστούν κι άλλοι εδώ μέσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Xαχαχα! :thumbup:

Άμα το άφηνα μέχρι να φτάσω Αθήνα,θα το έβλεπες όλο;Το περιπολικό που στεκόταν το είδες;

Για όλα υπάρχει ένας σκοπός... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε παιδιά!!! Εγω πάλι θα κάνω το συνήγορο του"κερατά"...

Εαν μας στείλουν στο σπίτι να πληρώσουμε το αντίτιμο και ίσως με πρόστιμο(για ιδιωτικά διόδια μιλάω);;;

Κατανοώ ότι μόνο στα δημόσια διόδια αυτό γίνεται μέσω εφορίας.

Και τι ταλαιπωρία εχω να τραβήξω εαν μου κανουν αγωγή οπως είδα σε ενα βιντεο;;;

Να'χω στο μυαλό μου το οτιδήποτε;;;

Υπάρχει κάποιος που το κάνει αυτό συστηματικά και δεν εχει υποστεί κυρώσεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε παιδιά!!! Εγω πάλι θα κάνω το συνήγορο του"κερατά"...

Εαν μας στείλουν στο σπίτι να πληρώσουμε το αντίτιμο και ίσως με πρόστιμο(για ιδιωτικά διόδια μιλάω);;;

Κατανοώ ότι μόνο στα δημόσια διόδια αυτό γίνεται μέσω εφορίας.

Και τι ταλαιπωρία εχω να τραβήξω εαν μου κανουν αγωγή οπως είδα σε ενα βιντεο;;;

Να'χω στο μυαλό μου το οτιδήποτε;;;

Υπάρχει κάποιος που το κάνει αυτό συστηματικά και δεν εχει υποστεί κυρώσεις;;;

Εγώ το έκανα, όχι συστηματικά και εδώ και κάποια χρόνια δεν μου έχει έρθει κάτι. Πλέον έχετε το βίντεο του Φώτη... Εδώ θα είναι και θα μιλάτε μαζί του για οποιαδήποτε εξέλιξη έχει (που δεν θα έχει τίποτα).

Αλλά ακόμα και να γίνει κάποια αγωγή, τι έγινε? Το Ευρωπαϊκό δικαστήριο σε δικαιώνει. Αν σου κάνουν αγωγή θα είναι είτε ηλίθιοι (που δεν είναι), είτε θα το κάνουν για εκφοβισμό. Όποια ταλαιπωρία κι αν τραβήξεις, θα αξίζει τον κόπο. Πίστεψέ με... Το συναίσθημα που θα νιώσεις κάνοντάς το την πρώτη φορά, αλλά και μετά θα σε ικανοποιήσει πλήρως! Και σκέψου ότι αυτό το κάνεις για το μέλλον το δικό σου, αλλά και των παιδιών σου!

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερες πιθανότητες έχεις να σου έρθει κλήση για υπερβολική ταχύτητα.

Τουλάχιστον κάνε κάτι που θα το ευχαριστηθείς.

Οι παράνομοι δεν μπορούν να έχουν το νόμο στο πλευρό τους οπότε δεν μπορεί να γίνει κάτι,

πέραν του εκφοβισμού.Σκεφτείτε οτι υπάρχει οδηγία-νόμος της Ευρωπαϊκής ένωσης και οι τουρίστες

δεν πληρώνουν διόδια στην Ελλάδα, λόγω του ότι τα οδικά δίκτυα δεν πληρούν τις προδιαγραφές ασφαλείας.

Άρα οι Τουρίστες είναι μάγκες στη χώρα μας.Εμείς;

Αυτή η αβεβαιότητα μας τρώει και ποτέ δε σηκώνουμε κεφάλι...

edit: Μαζί γράφαμε stormtrooper. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

μα, γιατι να καταγραψει τον αριθμο μου? μεσω αυτου του αριθμου, εχει προσβαση στα υπολοιπα προσωπικα μου στοιχεια. ο μονος που μπορει να εχει προσβαση στα στοιχεια σας ειναι η αστυνομια-τροχαια.

γενικα πιστευω οτι η καταγραφη της πινακιδας απο τους υπαλληλους των διοδιων (ειτε δημοσιων ειτε ιδιωτικων) ειναι παρανομη και γινεται με τη συναίνεση μας. η αστυνομια που ειναι στα διοδια ειναι τροχαια και δεν νομιζω να μπορει να παρεμβει για το συγκεκριμενο σκοπο. οποτε κακως καθεστε και σας κρατανε τα στοιχεια.

αν εχω καπου λαθος, διορθωστε με.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ο κόμπος εφτασε στο χτένι απ'τη στιγμή που σε κάθε παράδρομο, επι της εθνικής οδού, τοποθέτησαν

διόδια-ψωροκώσταινας για να μην χάσουν ενα σεντ.

Πλέον απ'οπου και να προσπαθήσεις να ξεφύγεις σου'χουν βάλει διόδια...μάλλον φέτος θα γίνω κι εγω

νόμιμα παράνομος.

Link to comment
Share on other sites

Αν φύγεις χωρίς να καταγραφεί η πινακίδα σου είσαι παράνομος.

Τότε το χάνεις το παιχνίδι.

Δίνοντας τον αριθμό σου,τους δίνεις τη δυνατότητα να σου κάνουν αγωγή αν είναι νόμιμοι.

Διαβάστε τα λινκ που έχουν γραφτεί προηγουμένως.Εκεί λύνονται όλες οι αποριίες.

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερες πιθανότητες έχεις να σου έρθει κλήση για υπερβολική ταχύτητα.

Τουλάχιστον κάνε κάτι που θα το ευχαριστηθείς.

Οι παράνομοι δεν μπορούν να έχουν το νόμο στο πλευρό τους οπότε δεν μπορεί να γίνει κάτι,

πέραν του εκφοβισμού.Σκεφτείτε οτι υπάρχει οδηγία-νόμος της Ευρωπαϊκής ένωσης και οι τουρίστες

δεν πληρώνουν διόδια στην Ελλάδα, λόγω του ότι τα οδικά δίκτυα δεν πληρούν τις προδιαγραφές ασφαλείας.

Άρα οι Τουρίστες είναι μάγκες στη χώρα μας.Εμείς;

Αυτή η αβεβαιότητα μας τρώει και ποτέ δε σηκώνουμε κεφάλι...

edit: Μαζί γράφαμε stormtrooper.

αυτο τον νομο τον εχεις δει ή απλα επειδη μας συμφερει ή επειδη ακουγεται λογικοτερος απο αυτο που επικρατει τον αποδεχομαστε? γενικα τον εχει διαβασει καποιος να μας δωσει το λινκ?

παιδια, τα προστιμα που εκοβε η εθελ στους επιβατες που δεν ειχαν εισιτήριο, δεν πηγαιναν εφορια, παρολο που ο παραβατης ενημερωνόταν οτι αν δεν πληρωσει το προστιμο, θα προωθηθει στη δου. εδω και ενα χρονο ξεκινησε και μαλιστα αναδρομικα, δεν ξερω ποσα ετη πριν. το αποτελεσμα: οσοι δεν ειχαν πληρωσει το προστιμο των 60 ή 30 € γιατι γνωριζαν οτι τα προστιμα δεν πανε στην εφορια, καλουνται τωρα να το αποδωσουν στις εφοριες τους 10πλασιο, δηλαδη 600 ή 300 €. και μιλαμε γιατι δεν πληρωσαν ενα εισιτηριο του 1 ή 0,50€ και στη συνεχεια δεν πληρωσαν ενα προστιμο των 60 ή 30€.

Link to comment
Share on other sites

μα, γιατι να καταγραψει τον αριθμο μου? μεσω αυτου του αριθμου, εχει προσβαση στα υπολοιπα προσωπικα μου στοιχεια. ο μονος που μπορει να εχει προσβαση στα στοιχεια σας ειναι η αστυνομια-τροχαια.

γενικα πιστευω οτι η καταγραφη της πινακιδας απο τους υπαλληλους των διοδιων (ειτε δημοσιων ειτε ιδιωτικων) ειναι παρανομη και γινεται με τη συναίνεση μας. η αστυνομια που ειναι στα διοδια ειναι τροχαια και δεν νομιζω να μπορει να παρεμβει για το συγκεκριμενο σκοπο. οποτε κακως καθεστε και σας κρατανε τα στοιχεια.

αν εχω καπου λαθος, διορθωστε με.

Αυτό είναι κάτι που έχει προβληματίσει κι εμένα και θέλει ψάξιμο. Με τη λογική σειρά έχουμε τα εξής:

Ο δρόμος είναι δημόσιος μεν, αλλά έχει παραχωρηθεί κομμάτι του από το κράτος σε κάποια ιδιωτική εταιρία. Όντας στο χώρο των διοδίων, στην ουσία είσαι μέσα σε ιδιωτικό χώρο. Αυτός ο ιδιωτικός χώρος δεν έχει κανένα δικαίωμα να σου κόψει τον δημόσιο δρόμο, οπότε μπορείς να περάσεις χωρίς να πληρώσεις. Αλλά περνώντας μέσα από αυτόν, πιθανόν να δικαιούται να σου ζητήσει την πινακίδα τους αυτοκινήτου σου.

Θέλει ένα ψαξιματάκι, όπως είπα και πριν...

Link to comment
Share on other sites

Η ΕΘΕΛ που κολλάει;Δεν έχει παράνομη λειτουργία.

Πάμε στον κανονισμό...

Το κοινοτικό δίκαιο πράγματι θεσπίζει από το 1999 προϋποθέσεις για την επιβολή διοδίων. Πράγματι υπάρχει τέτοια οδηγία. Πρόκειται για την «ΟΔΗΓΙΑ 1999/62/ΕΚ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ της 17ης Ιουνίου 1999» η οποία προβλέπει πως νοείται ως αυτοκινητόδρομος «κάθε οδός η οποία έχει μελετηθεί και κατασκευαστεί ειδικά για την κυκλοφορία αυτοκινήτων οχημάτων, η οποία δεν εξυπηρετεί τις παρόδιες ιδιοκτησίες και η οποία: i) εκτός από ορισμένα σημεία της ή εκτός από προσωρινές διευθετήσεις, διαθέτει, για τις δύο κατευθύνσεις της κυκλοφορίας, διακεκριμένα οδοστρώματα τα οποία χωρίζονται μεταξύ τους είτε με διαχωριστική νησίδα που δεν προορίζεται για την κυκλοφορία, είτε, κατ’ εξαίρεση, με άλλα μέσα, ii) δεν διασταυρώνεται στο ίδιο επίπεδο με άλλη οδό, με σιδηροδρομική ή τροχιοδρομική γραμμή ή με λωρίδα για πεζούς, iii) χαρακτηρίζεται συγκεκριμένα ως αυτοκινητόδρομος»

Επίσης δείτε τι αναφέρει το Άρθρο 7:

«2. α) Διόδια και τέλη χρήσης επιβάλλονται μόνο στους χρήστες αυτοκινητοδρόμων ή άλλων οδών με περισσότερες από μια λωρίδες κυκλοφορίας ανά κατεύθυνση, όταν οι οδοί αυτές έχουν χαρακτηριστικά ανάλογα προς τα χαρακτηριστικά των αυτοκινητοδρόμων καθώς και στους χρήστες γεφυρών, σηράγγων και ορεινών διαβάσεων».

πηγή: http://justar-lawblog.blogspot.com/2008/01/blog-post_23.html

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

αρα?

δεν ξερω... ισως το αντιλαμβανομαι λαθος αλλα συμφωνα με τα παραπανω η επιβολη διοδιων δεν ειναι παρανομη.

Link to comment
Share on other sites

αρα?

δεν ξερω... ισως το αντιλαμβανομαι λαθος αλλα συμφωνα με τα παραπανω η επιβολη διοδιων δεν ειναι παρανομη.

Σύμφωνα με το παραπάνω, δεν τηρούμε τις προϋποθέσεις για να ονομάζουμε τις εθνικές οδούς ως αυτοκινητόδρομους. Πέραν των άλλων δεν μπορείς να διακόπτεται την κυκλοφορία σε δημόσιο δρόμο από μία ιδιωτική εταιρεία. Εξού και το ότι στα κρατικά διόδια, πρέπει να πληρώσεις.

Διαβάστε κι αυτό:

http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=94085

Link to comment
Share on other sites

To άρθρο μιλάει για την Ευρωπαική οδηγία και αν πρόσεξες καλά είναι από το 2008...

Μη μπλέκεις την οδηγία με τις τωρινές νομοθεσίες και με τις ιδιωτικές εταιρίες.Γι'αυτό έβαλα το απόσπασμα.

Εν πάση περιπτώσει,δε θα αναπτύξω άλλο το θέμα καθώς δεν είναι ενυδρειακό και δε χρειάζεται να προχωρήσει.

Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που τα έχουν ψάξει όλα πριν από εμάς για εμάς.

Όσοι θέλουν στηρίζουν την προσπάθεια και όσοι δεν θέλουν την αγνοούν.

Ούτως ή άλλως πάντα πίσω θα είμαστε και θα κλαιγόμαστε γι'αυτά που δεν κάνουμε

ή δεν μας αφήνει το καθοδηγούμενο πλέον μυαλό μας να κάνουμε... Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...