Jump to content

Ενυδρείο!!! Ένα χόμπι που κάνει κακό στην φύση;


Recommended Posts

γενικά το ανθρώπινο ον δείχνει ένα τεράστιο εγωισμό και ευθυνόμαστε αποκλειστικά για την καταστροφή του περιβάλλοντος και όλοι θα πρέπει να βοηθήσουμε για την προστασία του. Εγώ θα πω το εξής όμως μας δημιουργούν καθημερινά την εντύπωση ότι εμείς οι πολίτες πρέπει να κάνουμε προσπάθειες για να σώσουμε το περιβάλλον(δεν λέω ότι δεν πρέπει να κάνουμε τπτ )εγώ αυτά που έχω μάθει είναι ότι ο κύριος λόγος για την καταστροφή του περιβάλλοντος δεν είναι ούτε αυτοί που έχουν ενυδρεία(και κάθε σπίτι σε όλο τον κόσμο να είχε από ένα ενυδρείο πρόβλημα με την καταστροφή του περιβάλλοντος δεν θα υπήρχε) αλλά ούτε αυτοί που παίρνουν το αυτοκινητάκι τους.Αυτοί που ευθύνονται κυρίως για την καταστροφή του περιβάλλοντος είναι οι μεγάλες εταιρίες και άμα θυμάμαι καλά πιάνει πάνω από το 50% της παγκόσμιας μόλυνσης και ένα 30% είναι από την Γεωργία.Ας ελαττώσουν οι μεγάλες εταιρίες την παραγωγή τους και την δραστηριότητα κατά του περιβάλλοντος και άρα και τα κέρδη τους για να μπορούν να μου πουν και μένα ότι φταίω και να προσπαθήσω και εγώ με τη σειρά μου να βοηθήσω το περιβάλλον με κάθε τρόπο .Επίσης δεν είναι λίγο υποκριτικό αυτοί που μολύνουν το περιβάλλον να μου ζητάνε να κάνω και ανακύκλωση.Πάντως αυτό δεν σημαίνει από την άλλη να μην κάνουμε και τπτ από την μεριά μας γιατί έστω και μικρό μερίδιο ευθύνης έχουμε και εμείς ευθύνες .Αλλά δεν δέχομαι να μου δημιουργούν την εντύπωση ότι εγώ φταίω για την μόλυνση του περιβάλλοντος.

Τώρα βέβαια για το μάζεμα από το Φυσικό τους περιβάλλον ψάρια και την τοποθέτηση τους στα ενυδρεία μας έχω ενστάσεις όχι τόσο για την καταστροφή του περιβάλλοντος αλλά για ηθικούς λόγους

Επίσης κάποιος μπορεί να πει ότι εμείς ξοδεύουμε νερό για τα ενυδρεία μας ενώ στις Τρίτες χώρες δεν έχουν νερό να πιουν.Μήπως όμως για το γεγονός ευθύνονται εμείς που τους κάνουμε πόλεμο αντί να τους βοηθήσουμε να έχουν δίκτυα

Τελικά αυτό που έχει καταστρέψει το περιβάλλον δεν είναι μόνο ο εγωισμός του ανθρώπου αλλά και η έλλειψη ήθους ένα πράγμα σπάνιο στις μέρες όσο και σημαντικό

μεριδιο ευθυνης για την καταστροφη της φυσης δεν εχουν μονο οι πολυεθνικες αλλα και εμεις που βολεβομαστε απο αυτην την κατασταση.την δεκαετια του 50-60 που μαζευτηκε ολος ο πληθυσμος στην αττικη το μονο που τους ενοιαζε ηταν να φτιξουν η αγορασουν ενα σπιτι.αν μπαζωναν ρεματα οι ξεριζωναν δαση δεν τους ενοιαζε μονο να εχουν ενα κεραμιδι να μπου απο κατω.ολοι θελουμε ενα σπιτι μεσα στο πρασινο με θεα θαλλασα.ολη η κερατεα ειναι αυθαιρετα, δαση και αμπελια ηταν πριν γινουν σπιτια.η απληστια του ανθρωπου φταιει.τωρα για τα ενυδρεια μας θελει πολυ αναλυση και συζητηση για το αν μολυνουν η οχι το περιβαλλον. υπαρχει και η αποψη της αλλης μεριας που λεει χαλατε τοσο νερο οταν δεν εχουν να πιου ανθρωποι δινεται τοσα λεφτα σε τροφες φαρμακα φιλτρα οταν η ανεργια θεριζει και υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν να φανε καο πεθαινουν απο την πεινα κλπ κλπ.και οπως πιο πανω ειπε ο nidal πιαστ' τα αυγο και κουρεφτο.ακρη δεν βγαζεις.ευχομαι σε ενα ψαροκαφε να βρεθουμε για να το αναλυσουμε πιο διεξοδικα.

Link to comment
Share on other sites

μεριδιο ευθυνης για την καταστροφη της φυσης δεν εχουν μονο οι πολυεθνικες αλλα και εμεις που βολεβομαστε απο αυτην την κατασταση.την δεκαετια του 50-60 που μαζευτηκε ολος ο πληθυσμος στην αττικη το μονο που τους ενοιαζε ηταν να φτιξουν η αγορασουν ενα σπιτι.αν μπαζωναν ρεματα οι ξεριζωναν δαση δεν τους ενοιαζε μονο να εχουν ενα κεραμιδι να μπου απο κατω.ολοι θελουμε ενα σπιτι μεσα στο πρασινο με θεα θαλλασα.ολη η κερατεα ειναι αυθαιρετα, δαση και αμπελια ηταν πριν γινουν σπιτια.η απληστια του ανθρωπου φταιει.τωρα για τα ενυδρεια μας θελει πολυ αναλυση και συζητηση για το αν μολυνουν η οχι το περιβαλλον. υπαρχει και η αποψη της αλλης μεριας που λεει χαλατε τοσο νερο οταν δεν εχουν να πιου ανθρωποι δινεται τοσα λεφτα σε τροφες φαρμακα φιλτρα οταν η ανεργια θεριζει και υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν να φανε καο πεθαινουν απο την πεινα κλπ κλπ.και οπως πιο πανω ειπε ο nidal πιαστ' τα αυγο και κουρεφτο.ακρη δεν βγαζεις.ευχομαι σε ενα ψαροκαφε να βρεθουμε για να το αναλυσουμε πιο διεξοδικα.

δεν είπα ότι δεν φταίμε και εμείς και ότι δεν πρέπει να κάνουμε κάτι (το τόνισα).γενικά ναι ο άνθρωπος φταίει και τις πολυεθνικές κάποιοι άνθρωποι τις έφτιαξε για να αυξήσουν τα κέδροι τους και να παράγουν προϊόντα για τον καταναλωτή-άνθρωπο(βέβαια άμα ενδιαφέρονταν οι πολυεθνικές για το περιβάλλον θα μείωναν την παραγωγή τους που υπερκαλύπτει τις ανάγκες των καταναλωτών και άρα και τα κέρδη τους). Επίσης όλος ο κόσμος δεν είναι η Αθήνα και τα περίχωρα της......γενικά για την μόλυνση της Ελλάδας φταίει σχεδόν αποκλειστικά η Αθήνα και διάφορες άλλες περιοχές οι οποίες λειτουργούν για την Αθήνα(Μεγαλόπολη και άλλες)αλλά για την παγκόσμια μόλυνση η Ελλάδα έχει μικρή ευθύνη.Ακόμα και σαν μονάδα να πάρουμε την Ελλάδα η μόλυνση δεν είναι τόσο μεγάλη χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να την καταστρέψουμε και ότι έχει μείνει από αυτή. Τώρα για την κατάσταση στην Αθήνα άμα την πάρουμε σαν μονάδα είναι ένα άλλο κεφάλαιο(φυσικά η μόλυνση είναι τεράστια).Για το χρηματιστήριο του αέρα έχει ακούσει κανένας?Επίσης θα κάνω μία ερώτηση τις φωτιές στην Πάρνηθα ποιος τις έχει βάλει?Έχει ακούσει κανένας από τα αγαπητά ΜΜΕ της τηλεόρασης τι έγκλημα πάει να γίνει στην Πάρνηθα? ;)

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θέλετε να πείτε ότι πραγματικά πιστεύετε ότι πχ σε 20 χρόνια που θα καταστραφούν οι υφάλοι, θα βάλουμε μυαλό σαν άνθρωποι και θα "καθαρίσουμε" την θάλασσα για να έρθουμε οργανωμένοι μετά από 100 χρόνια να ξαναγεμίσουμε την θάλασσα με κοράλια?

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι μια δικαιολογία για να μειώσουμε το αίσθημα τύψεων που πας δημιουργείται όποτε αναλογιστούμε από που προέρχονται οι οργανισμοί του ενυδρείου μας.

Με εξαίρεση τον τεχνητό βράχο, το fragging κοραλιών και τα ελάχιστα είδη ψαριών που μπορούμε να αναπαράξουμε σε αιχμαλωσία όλα τα υπόλοιπα τα παίρνουμε από το φυσικό τους περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλά ο Bleher ασχολείται κατά κύριο λόγο με άγρια ψάρια πλεκο δισκους κτλ.

Δεν είναι δυο φορές έγκλημα προς την φύση;

Ειχα διαβάσει ένα ερθρο στο practical fish keeping που έλεγε ότι το να συλλέγονται ψάρια από τον αμαζόνιο κάνει καλό στην διατήρηση του γιατί δίνει εισόδημα από το ψαρεμα και όχι από την γεωργία .

Φυσικά μίλαγε για συγκεκριμένες ποσότητες και με κανόνες

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να εξηγήσω το σκεπτικό μου όσο γίνεται καλύτερα για να μη παρεξηγηθώ.

Είμαι της άποψεις πως είναι καλό κάποιο θησαυρό να πηγαίνει σε σωστά χέρια. Το να καταλήγει όμως σε αδιάφορα χέρια είναι μέγα κακό.

Ας πάρουμε το παράδειγμα της μουσικής. Πριν 30χρόνια όσοι είχαν ηχωσυστήματα στα σπίτια τους ήταν "χομπίστες" της μουσικής. Αγοράζανε ηχεία σε τιμές χρυσάφη, παλεύανε με της ώρες να ρυθμίζουν το equalizer, πάντα προσέχανε την βελόνα του pickup για να μη γρατζουνηστεί το βινύλιο. Το μουσικό επίπεδο ήταν σε τόσο υψηλά επίπεδα που ακόμα και σήμερα όταν ακούμε μουσική 40ετίας θαυμάζουμε την ποιότητα. Απο κάποιο σημείο και μετά αυτό το χόμπι χάθηκε και έγινε αποκλειστικά $. Τώρα πια όλοι έχουμε ένα ηχωσύστημα στο σπίτι, παίζουμε τα mp3 αδιαφορόντας για ηχητική ποιότητα με αποτέλεσμα να χαθεί η "μαγεία". Το αποτέλεσμα δεν χρειάζεται να το πω, το ακούτε κάθε μέρα στο ραδιόφωνο σας...

Το παραπάνω παράδειγμα είναι περίπτωση όπου ένα χόμπι φεύγει απο τους λάτρεις και πάει στα χέρια του mainstream. Ένα αντίθετο παράδειγμα είναι ο ιππόδρομος. Κάποτε υπήρχαν παντού άλογα για την μεταφορά μας και για εργασία. Με συγκοινωνίες και ΙΧ το άλογο έχασε την χρησιμότητα του. Ευτυχώς όμως υπήρχαν "χομπίστες" που η αγάπη τους για το ζώο αυτό ήταν απέραντο. Αυτή την στιγμή όχι μόνο θα δεις υγιές άλογα αλλα σχεδόν όλα έχουν βασιλική ζωή με όλα τα κομφόρ.

Επίσης μη ξεχνάμε πολλά άγρια ζώα που κινδυνεύουν απο εξαφάνηση. Το πρώτο πράγμα που κάνουμε είναι να διατηρήσουμε το είδος κρατώντας μερικά κοντά μας (ζωολογικό κήπο)

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όσο το ενυδρείο βρίσκεται σε χέρια ενός χομπίστα κάνει μόνο καλό. Σε 50χρόνια απο τώρα που θα έχουμε ρυππάνει τα πάντα γύρω μας τα "ενυδρεία σας" θα παίξουν σημαντικό ρόλο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...