Jump to content

Αναπαραγωγη Corydoras Sterbai


Geosid

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 191
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αντε με το καλο!!!

εχεις βαλει φιλτρο στο ενυδρειο που εχεις τα αυγα?

ξερει κανεις αν τα ψαρια φροντιζουν τα αυγα καθολου ή αν τα παρατανε στη τυχη τους? μου κανει εντυπωση. γεμικα στη φυση πως γινεται η αναπαραγωγη, αν εξαιρεσουμε τις αποτμες μεταβολες στις παραμετρους που προαναφερθηκαν?

Link to comment
Share on other sites

να σου πω μονο μια παρατηρηση που εκανα σε αυτο που ρωτας, ειναι οτι τρωνε τα αδεια αυγα σιγουρα, γιατι προχθες ειδα να πηγαινει ενα κορυ στα αυγα και οταν εφυγε λειπανε 3 ασπρα μονο, που λογικα αυτα δεν εχουν μεσα μικρο...

Link to comment
Share on other sites

αντε με το καλο!!!

εχεις βαλει φιλτρο στο ενυδρειο που εχεις τα αυγα?

ξερει κανεις αν τα ψαρια φροντιζουν τα αυγα καθολου ή αν τα παρατανε στη τυχη τους? μου κανει εντυπωση. γεμικα στη φυση πως γινεται η αναπαραγωγη, αν εξαιρεσουμε τις αποτμες μεταβολες στις παραμετρους που προαναφερθηκαν?

εχω βαλει αεροφιλτρο και 2 φυλλα καταπα μεσα (λενε οτι κανουν καλο ) στο να μην φουγκιαζουν .

Εγω τα εχω αφησει στη τυχη τους , απλα κοιταω η θερμοκρασια να ειναι 26-28 βαθμους και τιποτα αλλο .

Link to comment
Share on other sites

μεχρι τωρα εχω βγαλει απο το ενυδρειο - γεννηστρα 2-3 αυγα φουγκιασμενα , ομως καθημερινα το θηλυκο αφηνει νεα αυγα στα τζαμια του κυριος ενυδρειου και μεταφερονται στη γεννηστρα , στα πρωτα αυγα που εχω μεταφερει ΔΕΝ εχω δει τιποτα ακομα .....

Και το περιεργο ? Δεν ειναι φουγκιασμενα ακομα :)

Φαινονται λιγο ποιο σκουρα αλλα δεν διακρινω τιποτα αλλο!!!

Ειδωμεν :)

υπομονη και οτι γινει .....

Η θηλυκια εχει αφησει ενα αυγο ακριβως εκει που περνανε οι φυσαλιδες της αεραντλιας στο κυριος ενυδρειο , θα το αφησω εκει να δω το αποτελεσμα με συνεχη οξυγωνωση και με τις συνθηκες του ενυδρειου .

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχει προσεξει κανεις εαν η γονιμοποιηση γινεται πριν κολησουν τα αυγα στο τζαμι?

το λεω αυτο γιατι προσεξα την θηλυκια ειχε 4 - 5 αυγα στα κοιλακα πτερυγια και ειχανε παρε δωσε με τον αρσενικο και μετα πηγε και τασ κολησε στο τζαμι .

Παιζει κατι τετοιο ?

Η γονιμοποίηση γίνεται πριν και γίνεται εσωτερικά.... Η θηλυκιά καταπίνει το σπέρμα του αρσενικού στη γνωστή στάση Τ και μετά από λίγα δευτερόλεπτα γεννάει μια ομαδούλα με αυγά τα οποία θα πάει να κολλήσει κάπου... Μετά από λίγο η διαδικασία επαναλαμβάνεται εκ νέου.

αντε με το καλο!!!

εχεις βαλει φιλτρο στο ενυδρειο που εχεις τα αυγα?

ξερει κανεις αν τα ψαρια φροντιζουν τα αυγα καθολου ή αν τα παρατανε στη τυχη τους? μου κανει εντυπωση. γεμικα στη φυση πως γινεται η αναπαραγωγη, αν εξαιρεσουμε τις αποτμες μεταβολες στις παραμετρους που προαναφερθηκαν?

Στις πρώτες γέννες που είχα τα ψάρια πήγαιναν μια στο τόσο και ακουμπούσαν τα αυγά με τα μουστάκια τους και έπειτα τα άφηναν στην ησυχία τους. Δεν ξέρω αν γινόταν από εξερευνητική διάθεση ή για να ελέγξουν αν όλα είναι οκ. Στις τελευταίες γέννες που είχα (την περασμένη άνοιξη) παρατήρησα ότι τα ψάρια έτρωγαν όλα τους τα αυγά μετά το πέρας λίγων ωρών. Παλιότερα, ενώ καταβρόχθιζαν τα μωρά, τα αυγά δεν τα πείραζαν καθόλου. Πάντως γενικώς ισχύει ότι τα ψάρια αφήνουν τα αυγά στην τύχη τους και πολλές φορές τα βλέπουν ως φαγητό. :)

Link to comment
Share on other sites

στα 40-50 αυγα που μαζεψα συνολικα απο το κυριος ενυδρειου ουτε ενα δεν εσκασε :)

Οποτε καποιος ειναι τζουφιος :P

Link to comment
Share on other sites

στα 40-50 αυγα που μαζεψα συνολικα απο το κυριος ενυδρειου ουτε ενα δεν εσκασε :)

Οποτε καποιος ειναι τζουφιος :P

:ninja: Μήπως ήταν φουνγκιασμένα...?

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου (aeneus) έχουν να γεννήσουν από την άνοιξη μιας και το καλοκαίρι είχε ζέστη. Από τότε που τελείωσε το καλοκαιράκι τα προετοιμάζω με μπόλικο φαγητό και προχθές έκανα μια αρκετά καλή αλλαγή νερού με δροσερό νεράκι από Α.Ο. και έβαλα καινούρια τύρφη στο φίλτρο μιας και είχα να βάλω καιρό... Σήμερα όταν ξύπνησα (κατά τις 13.30 :P ) είχαν γεννήσει και ολοκληρώσει τη διαδικασία μιας και είχε αυγά παντού αλλά δεν τα πέτυχα να ζευγαρώνουν... Πρώτη φορά μου τα σκόρπισαν τόσο πολύ και είχε αυγά σε 11-12 ομαδούλες των 30 περίπου σε όλο το ενυδρείο. Πρώτη φορά βρήκα τόσα πολλά αυγά και υπολογίζω ότι είναι πάνω από 300... Τα μετέφερα σε 10λιτρο που προετοίμαζα όλο το καλοκαίρι με αερόφιλτρο και περιμένω να δω τι θα γίνει... Θα σας ενημερώσω! :)

Link to comment
Share on other sites

τελικα καλα λενε οι παλιοι να αφησουμε τη φυση να κανει τη δουλεια της ....

κανοντας αλλαγη στο κυριος ενυδρειο χτες ξεπεταχτηκαν μεσα απο τα φυτα 2 μικρα corydorakia και μεχρι να παρω τη φωτογραφικη μηχανη εξαφανιστηκαν , το καλο ειναι οτι στο σημειο που βγηκαν τα μικρα εχω αρκετα φυτα και ετσι πιστευω οτι ισως να εχουν ελπιδες στο κυριος ενυδρειο :)

Link to comment
Share on other sites

τελικα καλα λενε οι παλιοι να αφησουμε τη φυση να κανει τη δουλεια της ....

Αυτό είναι το πιο σημαντικό απ'όλα. Το χρέος το δικό μας είναι να παρέχουμε τις ιδανικότερες των συνθηκών που μπορούμε για τα ψάρια που φιλοξενούμε. Από κει και πέρα αυτά ξέρουν τι πρέπει να κάνουν :)

Link to comment
Share on other sites

τελικα καλα λενε οι παλιοι να αφησουμε τη φυση να κανει τη δουλεια της ....

κανοντας αλλαγη στο κυριος ενυδρειο χτες ξεπεταχτηκαν μεσα απο τα φυτα 2 μικρα corydorakia και μεχρι να παρω τη φωτογραφικη μηχανη εξαφανιστηκαν , το καλο ειναι οτι στο σημειο που βγηκαν τα μικρα εχω αρκετα φυτα και ετσι πιστευω οτι ισως να εχουν ελπιδες στο κυριος ενυδρειο :lmao:

:)

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρα στο κυριος ενυδρειο δεν τα εχω ξαναδει απο τοτε .... μαλλον οι δισκοι τα καταναλωσαν ;)

Εχω βαλει τα ζευγαρια σε ενυδρειο - γεννηστρα εδω και μερικες μερες και σημερα πηραν μπρος οι μηχανες ;) αντε να δουμε παλι ....

DSC_1763.jpg

DSC_1764.jpg

DSC_1765.jpg

DSC_1766.jpg

DSC_1767.jpg

Link to comment
Share on other sites

εβγαλα αρκετα φουγκιασμενα αυγα με ενα τσιμπηδακι για τα φρυδια και ειδα οτι καμποσα αυγα ( 49 των αριθμο ) εχουν ειναι καπως ποιο μαυρισμενα σε σχεση με χτες που ηταν ολα διαφανα .Λετε να εχουμε τιποτα ευχαριστο ;) ;)

DSC_1789-1.jpg

DSC_1790-1.jpg

DSC_1791-1.jpg

DSC_1792.jpg

DSC_1793-1.jpg

Oi φωτογραφιες ειναι μονο απο το μπροστινο τζαμι , εχει και αλλα αυγα γυρο γυρο :thumbup:

Εαν μπορει καποιος εμπειροτερος ας μας πει την γνωμη του :blink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω ματάκια ;)

Link to comment
Share on other sites

Kυριοι ...

Εχουμε μωρα ...

DSC_1794-1.jpg

DSC_1795-1.jpg

DSC_1796.jpg

αριστερα κατω στις φωτο φαινονται μερικα με ενα προχειρο μετρημα ειναι κοντα στα 20 μωρα και αλλα 18 αυγα που δεν εχουν σκασει ακομα , πρεπει να ειναι και 3-4 μωρα εκτος γεννηστρας ( στο βυθο )

Link to comment
Share on other sites

Nα σου ζήσουν...Παππού! ;)

Link to comment
Share on other sites

Nα σου ζήσουν...Παππού! ;)

Nα σε καλα Φωτη και στα δικα σου ;):thumbup:

Οποτε εχουμε και λεμε με βαση τα δεδομενα που εχουμε μεχρι τωρα , τα αυγα ( οχι ολα ) εσκασαν στις 4 μερες

ph 7.7

tds 622

temp 24.4 εως 26

post-16924-1287692419_thumb.jpg

post-16924-1287692442_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολύ καλά νέα , προσοχή τώρα να τα μεγαλώσουμε …… ;)

Θα το προσπαθησουμε μιας και δεν μας εχει ξανα κατσει τετοιο ''θεμα'' .

;)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Γιώργο :thumbup:

Να ενημερώνεις συνεχώς το θέμα για να το παρακολουθούμε με κάθε λεπτομέρεια.

;)

Ευχαριστω Κωστα !!

Τα συγχαρηκια ειναι για τους γονεις που ακομα και σε τοσο σκληρο νερο το κανανε το ''θαυμα'' τους ;)

Link to comment
Share on other sites

Από θέμα διατροφής τι κάνεις? Υπάρχει θέμα με τα συγκεκριμένα ψάρια και πολύ περισσότερο όταν βρίσκονται σε γεννήστρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...