Jump to content

Discus Stress .. ??


paristnt

Recommended Posts

Γινεται αλλαγη νερου καθημερινως 30 , 40 λιτρα με μειγμα Ro και νερο της βρυσης , σχετικα με το stress coat της Api δεν υπαρχει στην κυπρο δεν το Εισαγει ο εμπορας .. και καποια αλλα φαρμακα της Api δεν βρησκω .

Εχουμε Api salt που εχω κανει περιπου το ιδιο πραγμα αλλα εβαζα 25 γρ salt σε 250 λιτρα με αλλαγη νερου 3 φορες την μερα χ 30 λιτρα και προσθετα οταν εκανα αλλαγη προσθετα 10 gr salt οταν συνηρθαν μετα απο 3 , 4 μερες μειωνα το salt ...... το κανα σε Στρεσαρισμενα Δισκακια νεας παραλβης και συνηρθαν μια χαρα ..

Τι να βαλουμε αντι api stress coat ? παρατηρισα πως περιεχει αλοε βερα εξουδετερωνει αμμονεια χλωρινη κ.τ.λ

haloex

prime ???

Παμε μπροστα με το σχεδειο σας , πιστευο ομως το ενα εχει καποια ασθενεια ομως και αν δεν γινει κατι αμεσα θα παι και το αλλο

Link to comment
Share on other sites

Γινεται αλλαγη νερου καθημερινως 30 , 40 λιτρα με μειγμα Ro και νερο της βρυσης , σχετικα με το stress coat της Api δεν υπαρχει στην κυπρο δεν το Εισαγει ο εμπορας .. και καποια αλλα φαρμακα της Api δεν βρησκω .

Εχουμε Api salt που εχω κανει περιπου το ιδιο πραγμα αλλα εβαζα 25 γρ salt σε 250 λιτρα με αλλαγη νερου 3 φορες την μερα χ 30 λιτρα και προσθετα οταν εκανα αλλαγη προσθετα 10 gr salt οταν συνηρθαν μετα απο 3 , 4 μερες μειωνα το salt ...... το κανα σε Στρεσαρισμενα Δισκακια νεας παραλβης και συνηρθαν μια χαρα ..

Τι να βαλουμε αντι api stress coat ? παρατηρισα πως περιεχει αλοε βερα εξουδετερωνει αμμονεια χλωρινη κ.τ.λ

haloex

prime ???

Παμε μπροστα με το σχεδειο σας , πιστευο ομως το ενα εχει καποια ασθενεια ομως και αν δεν γινει κατι αμεσα θα παι και το αλλο

φιλε μου καλησπερα

Επετρεψε μου να πω τη γνωμη μου σε 2-3 πραγματα και παρακαλω τους εμπειροτερους εαν λεω κατι λαθος να με διορθωσουν :)

* τα 30-40 λιτρα που αλλαζεις καθε μερα με τα 350λιτρα που ειναι το ενυδρειο σου ειναι το 10% , καλο θα ηταν να κανεις αλλαγες 100λιτρα ( κοντα στο 30% )

* εχεις κοιταξει μηπως καποιο καταστημα εδω στην Ελλαδα μπορει να σας εξυπηρετησει και να παραγειλετε τα φαρμακα και οτι αλλο ειναι δυσκολο να βρειτε στη Κυπρο ?

* υπαρχει περιπτωση να βρεις κανα μπουκαλι easy life ? ( http://www.easylife.nl/english/freshwater_...ltermedium.html )

Effects on fresh water and marine fish - Koi - pond fish

prevents and eliminates stress
fish show improved physical resistance and become less prone to disease 
fish show improved appetite
fish show their colours better
protects the slime coat of fish
fish become more active 
stimulates the breeding of (sensitive) fish
young fry grow much faster (2x)
greatly reduces fish mortality during transport and quarantine
prevents bacterial infections
accelerates the healing process of bacterially infected fish (e.g. sticky fins, inflammations)
after medical treatment the fish recuperate much faster

πιστευω πως αντι για stress coat θα μπορουσες να εβαζες και αυτο ( εδω εαν κανω λαθος διορθωστεμε ) :)

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Για το Prime ξερω οτι (εκτος απο αντιχλωριο, δεσμευση βαρεων μεταλλων και αναγεννηση και προστασια μεμβρανης των ψαριων) σε υπερδοσολογια εξουδετερωνει αμμωνια και νιτρωδη

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Για το Prime ξερω οτι (εκτος απο αντιχλωριο και αναγεννηση και προστασια μεμβρανης των ψαριων) σε υπερδοσολογια εξουδετερωνει αμμωνια νιτρικα.

σωστο , αν και δεν εχω το μπουκαλι κοντα μου , θυμαμαι να λεει καπου για την δοσολογια σε σχεση με τη θερμοκρασια που εχει το ενυδρειο ,

Link to comment
Share on other sites

ότι σου είπαν και τα παιδιά! βρεις δεν βρεις ζουμιά μίνιμουμ αλλαγή 100 λίτρα νερό κάθε μέρα με το αντίστοιχο αντιχλώριο μέσα! Το νερό σου εάν μπορείς βάζε το και όλο από όσμωση δεν υπάρχει πρόβλημα (να κατέβει χαμηλά και το ph).

Μπορεί να ακουστεί κάπως αυτό που θα πω αλλά θα το πω... θα είσαι πολύ τυχερός εάν έχει μόνο ένα δισκάκι πρόβλημα μετά από όλο αυτό. Να είσαι και χαρούμενος... και την επόμενη φορά πιο προσεκτικός :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια παιδια.........!

Βαζοντας μονο RO δεν θα ηπαρχει προβλημα?Μην ριξω GH,KH παρα πολυ.

Περισσοτερα φυτα για κρυψονες θανε καλα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια παιδια.........!

Βαζοντας μονο RO δεν θα ηπαρχει προβλημα?Μην ριξω GH,KH παρα πολυ.

Περισσοτερα φυτα για κρυψονες θανε καλα?

μην πειράξεις το aqua-scape του ενυδρείο σου μέχρι να γίνουν καλά τα ψαράκια. Ναι μπορείς να βάζεις μόνο από όσμωση και για να μη πάρει το ph την κατηφόρα που και που ρίχνεις και λίγο βρύσης...

Link to comment
Share on other sites

Γεια παιδια.........!

Βαζοντας μονο RO δεν θα ηπαρχει προβλημα?Μην ριξω GH,KH παρα πολυ.

Περισσοτερα φυτα για κρυψονες θανε καλα?

αν θες να δουλεψεις μονο οσμωση χωρις να ριξεις νερο βρυσης και χωρις να ποιασει πατο το gh - kh ριχνε στις αλλαγες σου http://www.aquaristikshop.com/e_Produktinf...us-Minerals.htm H καποιο παρομιο σκευασμα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας ,

To Ενα το δισκακι το εχασα και τωρα δεν βλεπω και τα αλλα τοσο καλα . !

Αλλαζο 40΄λιτρα την μερα με καθαρο νερο Ro Προσθετω και Prime Της seachem

Λιγεςς φωτογραφεις που εβγαλα τωρα

Το μπλε μου σαν και να καηκαν τα φτερα του

τα κοκκινα δεν μου φενονται και πολυ καλα εχουν κλειστα τα φτερα τους και μενουν στην γωνεια που ειναι το οξυγονο

ph : 7

no2 : 0,05

no3 : 5 - 10

nh4 : 0

kh : 5

gh : 3

o2 : 6

po4 : Περισσοτερο απο 1.8 (δοκημασα διαφορα αντι phosphate removers)

temp : 29

Ευχαριστω ! post-19739-1274035021_thumb.jpg post-19739-1274035031_thumb.jpg post-19739-1274035043_thumb.jpg post-19739-1274035055_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας ,

To Ενα το δισκακι το εχασα και τωρα δεν βλεπω και τα αλλα τοσο καλα . !

Αλλαζο 40΄λιτρα την μερα με καθαρο νερο Ro Προσθετω και Prime Της seachem

Λιγεςς φωτογραφεις που εβγαλα τωρα

Το μπλε μου σαν και να καηκαν τα φτερα του

τα κοκκινα δεν μου φενονται και πολυ καλα εχουν κλειστα τα φτερα τους και μενουν στην γωνεια που ειναι το οξυγονο

ph : 7

no2 : 0,05

no3 : 5 - 10

nh4 : 0

kh : 5

gh : 3

o2 : 6

po4 : Περισσοτερο απο 1.8 (δοκημασα διαφορα αντι phosphate removers)

temp : 29

Ευχαριστω ! post-19739-1274035021_thumb.jpg post-19739-1274035031_thumb.jpg post-19739-1274035043_thumb.jpg post-19739-1274035055_thumb.jpg

Φιλε μου στο ειπα και ποιο πανω .... με 40 λιτρα τη μερα δεν προκειται να κανεις δουλεια

εχεις no2-no3-po4 ( ολα τα καλα .... )

καθημερινες αλλαγες 90-100 λιτρα ( για να μην σου πω παραπανω )

για το καψιμο των φτερων melafix

Για τα φωσφορικα καθημερινες αλλαγες και καλη ποιοτητα τροφων .

Το ενυδρειο ποσο καιρο τρεχει ?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς έγινα αυτό που φοβόμουνα... :)

όπως σου είπε και ο geosid μεγάλες αλλαγές νερού πάνω από 100 λίτρα τη μέρα μήπως σώσεις τα υπόλοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια ...

Ρωταω για να παρω την γνωμη σας ..

πηρα καποια ψαρια τελευταιος 10 δισκακια τα οποια φτασανε πολυ stressarismena απο malysia ..

εκανα 40 λιτρα νερο αλλαγη καθε μερα χ 3 φορες την μερα

τα εστρωσα μια χαρα εκτος απο 4 που δεν τρωνε και κρυβονται .. θα τους κανω θεραπεια με backtopur direct σημερα χεχωριστα απο τα αλλα μου που ειναι μια χαρα και τρωνε

εχω διαθεσημο αλλη ενα ενυδρειο quarantee που μπωρο να φερω τα ψαρια του paristnt να τους κανω και αυτους καποια θεραπεια αν το προτινετε ????

τι λετε . ?

Η να συνεχισει με 100 λιτρα αλλαγη νερου καθε μερα με εισχωρηση Prime στο νερο ?????

Link to comment
Share on other sites

Η κατασταση που βλεπω τα δισκακια του φιλου Parisnt δειχνει πολυ ασχημη.

Εγω προσωπικα θα τους εκανα την θεραπεια με bactopur direct που προτεινεις.

Μην ξεχναμε ομως οτι το συγκεκριμενο φαρμακο ειναι αρκετα δυνατο και πρεπει να ειμαστε ακριβεις στην δοσολογια και στην χρηση βαση των οδηγιων που δινει η Sera.

Επισης να εχουμε στο μυαλο μας οτι χρειαζεται πολυ καλη οξυγονωση του νερου μιας και το συγκεκριμενο φαρμακο καταστρεφει την βιολογια του ενυδρειου που θα γινει η θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνο , να συμπληρωσο πως

το bactopur direct ειναι photosensitive φαρμακο γιαυτο πρεπει να μενουν τα φωτα σβηστα

το καθε χαπη περιεχει 27 mg μου εχουν προτινει 100 ανα 50 λιτρα ...... να γινετε αλλαγη νερου και να ξαναμπενει το φαρμακο με την ισοδυναμη δοση (100 mg ανα 50 λιτρα), δεν χρειαζεται να υπαρχει φιλτρο , χρειαζεται ομως αρκετο οξυγονο

Στο κουτακι της Sera (bactopur direct) λεει να βαζεις 1 χαπακι για 50 λιτρα (πιο λιγη δοση)

Παρακαλω διωρθωστε με αν κανω λαθος σε κατι μιας και δεν ειμαι ειδικος

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα μιλησω για το πρώτο δισκάκι και οχι για τα υπολοιπα γιατι θελω να τα δώ απο κοντά πριν πω το οτιδήποτε..... λοιπον ο πρώτος δισκος (ο μαυρος με τα σκοροφαγωμένα πτερυγια) ειναι μολυσμενος απο πολλαπλα παρασιτα συνηθως ενδοβακτηρια που αν δεν αντιμετωπιστουν εγκαιρως εξαπλώνονται και στους αλλους δισκους μεσα στο ενυδρείο (αν δεν εχουν ηδη εξαπλωθει και απλά δεν εχουν υποτροπιάσει)

το bactupur direct δεν θα το πρώτεινα όχι για τον λόγο τοι δεν κανει στην περίπτωση (καθε αλλο μαλιστα κανει και παρακάνει) αλλα για τον μονο λογο οτι προκειται για πολυ δυνατό φάρμακο (πολυκαλο ομως) και για μενα αποτελει εσχατη λυση...........

καλυτερα λοιπον να αρχισει με μια θεραπια γενική με ενα φαρμακο σαν το protozιn που ειναι λιγο ποιο mild και βλέπουμε στην πορεία......

εχεις και μερικα λαθάκια στο συστημα που ας γινει πρωτα καλα τα ψαρια και θα τα συζητησουμε ολα.... καλη επιτυχεια ;)

Link to comment
Share on other sites

ααα ξεχασα τα φαγωμενα πτερυγια αναφερονται σε ectobacteria ή εκτοβακτηρια ελληνιστη που αν μη τι αλλο το φαρμακο που σου πρωτεινα θα κανει καποια δουλια............

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

Εχουμε βαλει τα δισκακια σε αναρρωτηριο 140 λιτρων με bactupur direct για θεραπεια.

Ελπιζω να γινουν καλητερα.

Τωρα η ερωτηση ειναι θα ηθελα να κανω καποιες αλλαγες στην γυαλλα .

Να αλλαξω το 80% του νερου μου με RO ?

Να βαλω κι αλλα φυτα ?Και τι φυτα?

Με το po4 δεν μου ειπατε τι να κανω.

Μου εχουν πει οτι ειναι προβλημα που το υποστρομα μου ειναι μαυρο ,ειναι?

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

Εχουμε βαλει τα δισκακια σε αναρρωτηριο 140 λιτρων με bactupur direct για θεραπεια.

Ελπιζω να γινουν καλητερα.

Τωρα η ερωτηση ειναι θα ηθελα να κανω καποιες αλλαγες στην γυαλλα .

Να αλλαξω το 80% του νερου μου με RO ?

Να βαλω κι αλλα φυτα ?Και τι φυτα?

Με το po4 δεν μου ειπατε τι να κανω.

Μου εχουν πει οτι ειναι προβλημα που το υποστρομα μου ειναι μαυρο ,ειναι?

Ευχαριστω!!!

να ήσαστε πάρα πολύ προσεκτικοί και αυστηροί όσον αφορά τη δοσολογία και τη θεραπεία με το bactopur γιατί είναι πολύ επικίνδυνο φάρμακο. Να έχετε οπωσήποτε πολύ μεγάλη αεραντλία μέσα στο ενυδρείο.

για τη γυάλα που λες για ποια γυάλα μιλάς δε κατάλαβα τη μεγάλη ή τη μικρή;

για τα φυτά και το χαλίκι κάνε ότι θες είναι γούστο σου... εάν τα δισκάκια είναι σε καθαρό νεράκι και στρωμένο ενυδρείο και φίλτρο θα είναι χαρούμενα οτι και να κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

Εχουμε βαλει τα δισκακια σε αναρρωτηριο 140 λιτρων με bactupur direct για θεραπεια.

Ελπιζω να γινουν καλητερα.

Τωρα η ερωτηση ειναι θα ηθελα να κανω καποιες αλλαγες στην γυαλλα .

Να αλλαξω το 80% του νερου μου με RO ?

Να βαλω κι αλλα φυτα ?Και τι φυτα?

Με το po4 δεν μου ειπατε τι να κανω.

Μου εχουν πει οτι ειναι προβλημα που το υποστρομα μου ειναι μαυρο ,ειναι?

Ευχαριστω!!!

Στη φαση που εισαι το μονο που δεν επρεπε να σε νοιαζει τωρα ειναι τα φυτα :thumbup:

για το po4 αλλαγες νερου και καλης ποιοτητας τροφες

υποστρωμα θα ελεγα για αμμο , αλλα απο εκει και περα εσυ αποφασιζεις ;)

Και οπως ειπε και ο φιλος ποιο πανω αεραντλια στο φουλ :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Στη φαση που εισαι το μονο που δεν επρεπε να σε νοιαζει τωρα ειναι τα φυτα :thumbup:

για το po4 αλλαγες νερου και καλης ποιοτητας τροφες

υποστρωμα θα ελεγα για αμμο , αλλα απο εκει και περα εσυ αποφασιζεις ;)

Και οπως ειπε και ο φιλος ποιο πανω αεραντλια στο φουλ :hysterical:

Για τις συχνες και σωστες αλλαγες προκειμενου να πεσει το PO4 και το ΜΗ πειραγμα των φιλτρων συμφωνω.

Οπως επισης και με την αεραντλια.

Αλλά:

Το υποστωμα με τον βυθο ειναι αλλο πραγμα.

Τα φυτα και ο διακοσμος του ενυδρειου του φιλου φυσικα και πρεπει να τον ενδιαφερουν τωρα και να κανει οτιδηποτε αλλαγες πρεπει αμεσα και πριν μπουν μεσα τα ψαρια οταν με το καλο γυρισουν απο το "νοσοκομειο".

Με το που θα μπουν μεσα κομμενα τα χερια και αφηνουμε τα παντα να προσαρμοστουν εκ νεου.

Εγω θα προτεινα να ριξεις και μια δοση ζωντανα βακτηρια Safestart προκειμενου να ενισχυθει λιγο η βιολογια σου.

Σημ. Ολα τα παραπανω δεν τα εγραψα για να "την πω" στον φιλο Geosid αλλα για να ειμαστε ολοι λιγο πιο προσεκτικοι οταν απανταμε σε καποιον που εχει προβλημα και νοιωθει "χαμενος".

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Επίσης φιλε Parisnt διαβασε απο την αρχη αυτο το θεμα και θα δεις οτι σου εχουμε προτεινει αρκετα πραγματακια προκειμενου να βελτιωσεις τις συνθηκες σου.

Link to comment
Share on other sites

Για τις συχνες και σωστες αλλαγες προκειμενου να πεσει το PO4 και το ΜΗ πειραγμα των φιλτρων συμφωνω.

Οπως επισης και με την αεραντλια.

Αλλά:

Το υποστωμα με τον βυθο ειναι αλλο πραγμα.

Τα φυτα και ο διακοσμος του ενυδρειου του φιλου φυσικα και πρεπει να τον ενδιαφερουν τωρα και να κανει οτιδηποτε αλλαγες πρεπει αμεσα και πριν μπουν μεσα τα ψαρια οταν με το καλο γυρισουν απο το "νοσοκομειο".

Με το που θα μπουν μεσα κομμενα τα χερια και αφηνουμε τα παντα να προσαρμοστουν εκ νεου.

Εγω θα προτεινα να ριξεις και μια δοση ζωντανα βακτηρια Safestart προκειμενου να ενισχυθει λιγο η βιολογια σου.

Σημ. Ολα τα παραπανω δεν τα εγραψα για να "την πω" στον φιλο Geosid αλλα για να ειμαστε ολοι λιγο πιο προσεκτικοι οταν απανταμε σε καποιον που εχει προβλημα και νοιωθει "χαμενος".

Νικο δεν ειχα προσεξει οτι τα ψαρια εχουν μπει σε καραντινα και νομιζα οτι η αγωγη γινοταν στο κυριος ενυδρειο για αυτο ειπα να μην ασχοληθει με τα φυτα ;)

Κατα τα αλλα εισαι εμπειροτερος δεν εχω να προσθεσω κατι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Νικο δεν ειχα προσεξει οτι τα ψαρια εχουν μπει σε καραντινα και νομιζα οτι η αγωγη γινοταν στο κυριος ενυδρειο για αυτο ειπα να μην ασχοληθει με τα φυτα ;)

Κατα τα αλλα εισαι εμπειροτερος δεν εχω να προσθεσω κατι :thumbup:

Δεν εχει να κανει με εμπειρια το να διαβαζουμε ολα τα ποστ προσεκτικα ιδιως οταν εχει να κανει με ασθενεια η προβλημα, εχει να κανει με βιασυνη. Γιαυτο ειπα να ειμαστε ολοι πιο προσεκτικοι και να μην βιαζομαστε.

Τελος το οφφ τοπικ. Ας δουμε πως θαπανε τα ψαρακια του φιλου μας και οτι θελει εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...