Jump to content

Νεο και θα γινει και ωραιο!!!


stavrosczc

Recommended Posts

Αμην και ποτε!!!

Μου μενει η αμμος carat 6 θα παρω και τα ξυλα τα οποια θα πλυθουν με πιεστικο και αν μπορεσω θα τα βρασω κιολας πριν τα βαλω μεσα.

Το αλλο μου προβλημα τωρα θα ειναι η συνδεση των φιλτρων.....να δω πως θα την κανω... <_<

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα και παλι!

Απο βδομαδα πρωτα ο θεος θα εχω ολα τα πραγματα και θα αρχισω να στηνω...

Εαν καποιος εχει θεληση οραξη και διαθεση να βοηθησει γιατι δε τα ξερω πολυ καλα τα πραγματα και μπορει μενω Περιστερι...Θα δεχομουν πολυ ευχαριστως τη βοηθεια...

Και επειδη δυστυχως περναμε μια κριση αυτο που μπορω να κερασω απο την καρδια μου ειναι καφε και περιποιημενα ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ!!! :D:hysterical::blush:

Κοινως παιδες οποιος μπορει χρειαζομαι απεγνωσμενα βοηθεια!!! <_<:D:D

Link to comment
Share on other sites

Αμην και ποτε!!!

Μου μενει η αμμος carat 6 θα παρω και τα ξυλα τα οποια θα πλυθουν με πιεστικο και αν μπορεσω θα τα βρασω κιολας πριν τα βαλω μεσα.

Το αλλο μου προβλημα τωρα θα ειναι η συνδεση των φιλτρων.....να δω πως θα την κανω... :D

<_<:D:D Όχι Βράσιμο τα ξύλα καλό πλύσιμο αρκεί βράζοντας τα καταστρέφεις τις οφέλιμες ουσίες (Τανίνες, Χουμικά Οξέα) που τα θέλουμε στο ενυδρείο σκέψου όμως και το άλλο στη φύση βράζονται;;;;;;

Όσο για τα φίλτρα θα σου δείξω μια φωτογραφία πως τα έχω συνδέσει εγώ... πιστεύω να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Οκ τοτε θα τα πλυνω με πιεστικο για να φυγουν οι παρανυχιδες και δε θα τα βρασω.THANX!!! <_<

Για τη φωτο οταν μπορεσεις για στειλε την μπας και βγαλω ακρη... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και επιτελους ξεκινησε!!!

Απο θεμα στρωσιματος η κατασταση εχει ως εξης...ετρεξε 4 μερες μονο με αντιχλωριο μετα 3 αμπουλες biodigest το σαββατο σημερα δευτρερα αλλαγη νερου 30% και αλλες τρεις αμπουλες biodigest το ιδιο θα γινει την πεμπτη και μετα απο ερχομενη δευτερα η τεταρτη αλλαγη και δυο μπουκαλακια safe start μια μερα να τρεξουν...μετρησεις...και αν ολα στις μετρησεις ειναι κομπλε ψαρακια...

Επισης σημερα υστερα απο τις αλλαγες την προσθηκη αντιχλωριου και τις αμπουλες μετα κανενα 5ωρο εγινα και οι μετρησεις...εχουμε λοιπον και λεμε:

Ph 7,6

NO2 0ppm

NO3 0ppm

GH 200-400ppm

KH 100-200ppm

Οι μετρησεις παντα με τεστ API.

Επισης μιας και που το καλοκαιρι υπαρχουν κινδυνοι διακοπων ρευματος εβαλα και ενα UPS το οποιο το συνδεσα με το ενα φιλτρο την αεραντλια και το θερμοστατη ωστε καλου κακου να ειμαι προετοιμασμενος σε μια ενδεχωμενη διακοπη.

Παρενθεση κατι που ξεχασα να γραψω ειναι πως πεταω και λιγα φιλαρακια discus flakes για τροφη για το στρωσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Και επιτελους ξεκινησε!!!

Απο θεμα στρωσιματος η κατασταση εχει ως εξης...ετρεξε 4 μερες μονο με αντιχλωριο μετα 3 αμπουλες biodigest το σαββατο σημερα δευτρερα αλλαγη νερου 30% και αλλες τρεις αμπουλες biodigest το ιδιο θα γινει την πεμπτη και μετα απο ερχομενη δευτερα η τεταρτη αλλαγη και δυο μπουκαλακια safe start μια μερα να τρεξουν...μετρησεις...και αν ολα στις μετρησεις ειναι κομπλε ψαρακια...

Επισης σημερα υστερα απο τις αλλαγες την προσθηκη αντιχλωριου και τις αμπουλες μετα κανενα 5ωρο εγινα και οι μετρησεις...εχουμε λοιπον και λεμε:

Ph 7,6

NO2 0ppm

NO3 0ppm

GH 200-400ppm

KH 100-200ppm

Οι μετρησεις παντα με τεστ API.

Επισης μιας και που το καλοκαιρι υπαρχουν κινδυνοι διακοπων ρευματος εβαλα και ενα UPS το οποιο το συνδεσα με το ενα φιλτρο την αεραντλια και το θερμοστατη ωστε καλου κακου να ειμαι προετοιμασμενος σε μια ενδεχωμενη διακοπη.

Παρενθεση κατι που ξεχασα να γραψω ειναι πως πεταω και λιγα φιλαρακια discus flakes για τροφη για το στρωσιμο.

μια λυση θα ηταν να επερνες μπολι απο καποιον που να εχει ενυδρειο χωρις ασθενειες ,αλλα αφου δοκιμασες τον αλλο τροπο ( αμπουλες ) αραξε .... Φεεεεετα :):thumbup:

αυτο που σε καιει πιστευω στη διακοπη ρευματος το καλοκαιρι πρεπει να ειναι η αεραντλια και οχι ο θερμοστατης , το καλοκαιρι για να χασει τη θερμοκρασια του νερο δεν την χανει μεσα σε μιση ωρα .

Keep walking :(

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστο αυτο για τη θερμοκρασια οποτε βγαζω θερμοστατη και αφηνω αεραντλια και το ενα φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτες ειναι καποιες φωτο απο τα γεμισματα...

Συντομα και φωτο απο την τωρινη κατασταση..

post-17928-1274806918_thumb.jpg

post-17928-1274806940_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα υστερα απο την τελευταια αλλαγη της Δευετρας εγινε αλλαγη 70 λιτρα και μετρησεις...εχουμε λοιπον και λεμε...

PH 7,2

NO2 0

NO3 0

GH 140-200ppm

KH 100-200ppm

NH4 0

Επισης καθαριστηκαν οι ριζες απο αυτο το ασπρο πραγμα...και μπηκαν και αλλες 2(οιτελευταιες που ειχα)αμπουλες biodigest.

Link to comment
Share on other sites

Να και καποιες ακομη φωτο απο την σημερινη κατασταση...

Η αναλυση ειναι απο κινητο τηλεφωνο οποτε μην περιμενετε και πολλα....

post-17928-1275065121_thumb.jpg

post-17928-1275065137_thumb.jpg

post-17928-1275065161_thumb.jpg

post-17928-1275065181_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αρχιζει και παιρνει μορφη.... Προχωρα ετσι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πως πάει το προτζεκτ? :bowdown:

Πρχωραει...! :bowdown:

Η κατασταση του ενυδρειου αυτη τη στιγμη εχει ετσι...

Περιμενω γνωμες και αποψεις για βελτιωση!

Επισης θελω να κανω μοντιφιες ωστε να γινονται οι αλλαγες νερου αυτοματα,αν εχει κανεις βοηθεια δεκτη!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πρχωραει...! :bowdown:

Η κατασταση του ενυδρειου αυτη τη στιγμη εχει ετσι...

Περιμενω γνωμες και αποψεις για βελτιωση!

Επισης θελω να κανω μοντιφιες ωστε να γινονται οι αλλαγες νερου αυτοματα,αν εχει κανεις βοηθεια δεκτη!!! :bowdown:

Γιατι δε μου συνναπτει τις φωτο???

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δε μου συνναπτει τις φωτο???

Μήπως ειναι πολύ μεγάλη η αναλυση?αν ναι,θα πρέπει να την αλλάξεις. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να μαι παλι.... :D

Το ενυδρειο εχει στηθει εδω και καιρο αλλα λογο χρονου και καποιων προβληματων με το ανεβασμα των φωτο δεν ειχα ποσταρει... :D

Τωρα λοιπον ειμαι εδω να σας παρουσιασω καποιες φωτο απο τα μωρα μου!!! :blush:

Η αναλυση δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο γιατι περα απο κουλος στο να βγαζω φωτογραφιες ειναι και τραβηγμενες απο κινητο οποτε μην εχετε και πολλες απαιτησεις.... :thumbup:

Εδω βεβαια να σημειωσω οτι αυτο το ενυδρειο δε θα υπαρχει για πολυ γιατι παω σε μεγαλυτερο...... ;)

Stay tuned......... :Dpost-17928-1282983889_thumb.jpgpost-17928-1282983933_thumb.jpgpost-17928-1282983960_thumb.jpgpost-17928-1282983977_thumb.jpgpost-17928-1282983997_thumb.jpgpost-17928-1282984014_thumb.jpgpost-17928-1282984031_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stavrosczc
Link to comment
Share on other sites

Για το στησιμο,αν σου πω πως τα ξυλα και οι καβατζες ειναι λιγα,θα το ξερεις σιγουρα κι απο μονος σου.

Τα ψαρια ειναι πολυ ομορφα.Τι μεγεθος εχουν;Τα πηρες τοσο μεγαλωμενα,η μικροτερα;

Καλη συνεχεια ;)

Link to comment
Share on other sites

Επισης πες μας τις ρουτινες σου.........ταισμα,αλλαγες,μετρησεις.............

Χρησιμοποιεις ΑΟ;

Link to comment
Share on other sites

Πω-πω. Οι δίσκοι είναι τα αγαπημένα μου ψάρια. ;):D

Είναι πανέμορφοι. Μπράβο. :blush:

Παιδιά που ΄τις βρίσκετε αυτές τις υπέροχες ρίζες; Εδώ στο Βόλο δεν έχω βρει τίποτα. Αλλά και Λάρισα που πήγα 2 φορές, πάλι τίποτα...

Θα μπορούσατε να μου γράψετε ( με πμ. αν δεν θέλετε να γίνει διαφήμιση), από πιο κατάστημα τις πήρατε;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ξεκιναμε...

Οι ριζες ειναι απο nidal αθηνα Νικαια επισης πηρα και κατι μικρα ροδοστομακια super!!!

Τα ψαρια ειναι του Discus.gr και αυτα αστερια!!!

Οι ριζες Δια ειναι καλα ξερω στη φωτο μπορει να μη φαινεται καλα αλλα διαμιουργουν καβατζες και το εχω δει στις περιπτωσεις που εχει χρειαστει...στο καινουριο τωρα θα γινουν αλλα...πραγματα,προς το παρον σε αυτο ειναι μια χαρα απλα το αδικει η φωτο!

Απο ρουτινες 3-4φορες ταισμα τη μερα 2φορες αλλαγη τη βδομαδα 90 λιτρα προετοινασμενο νερο βρυσης και μια φορα τη βδομαδα προσθηκη ιχνοστοιχειων στο νερο.

Δε χρησιμοποιω α.ο σε αυτο στο καινουριο μαλλον ναι ειμαι στη μελετη του στησιματος...

Μετρησεις

NH4 0

NO2 0

PO4 0,1

PH 7,5

NO3 30

χαιρομαι πολυ που σας αρεσουν τα ψαρακια προσπαθω για το καλυτερο γι αυτο και σε λιγο...οχι το σωστο ειναι...εντος των επομενων ημερων μεταβαινω σε μεγαλυτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο φιλαρακι...μπραβο!!

αντε με το καλο και το μαγαλητερο.......

να παιρνουμε και εμεις σειρα σιγα σιγα.... ;)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο φιλαρακι...μπραβο!!

αντε με το καλο και το μαγαλητερο.......

να παιρνουμε και εμεις σειρα σιγα σιγα.... ;)

Ευχαριστω πολυ αγορινα!

εχεις ηδη καποιο η τωρα ξεκινας;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ξεκιναμε...

Οι ριζες ειναι απο nidal αθηνα Νικαια επισης πηρα και κατι μικρα ροδοστομακια super!!!

Τα ψαρια ειναι του Discus.gr και αυτα αστερια!!!

Οι ριζες Δια ειναι καλα ξερω στη φωτο μπορει να μη φαινεται καλα αλλα διαμιουργουν καβατζες και το εχω δει στις περιπτωσεις που εχει χρειαστει...στο καινουριο τωρα θα γινουν αλλα...πραγματα,προς το παρον σε αυτο ειναι μια χαρα απλα το αδικει η φωτο!

Απο ρουτινες 3-4φορες ταισμα τη μερα 2φορες αλλαγη τη βδομαδα 90 λιτρα προετοινασμενο νερο βρυσης και μια φορα τη βδομαδα προσθηκη ιχνοστοιχειων στο νερο.

Δε χρησιμοποιω α.ο σε αυτο στο καινουριο μαλλον ναι ειμαι στη μελετη του στησιματος...

Μετρησεις

NH4 0

NO2 0

PO4 0,1

PH 7,5

NO3 30

χαιρομαι πολυ που σας αρεσουν τα ψαρακια προσπαθω για το καλυτερο γι αυτο και σε λιγο...οχι το σωστο ειναι...εντος των επομενων ημερων μεταβαινω σε μεγαλυτερο!!!

Τι σε κανει να μελετας για ΑΟ στο μεγαλυτερο και οχι σε αυτο;

Τα νιτρικα σου ειναι λιγο τσιμπημενα.Κανε κανα δυο μεγαλυτερες αλλαγες.........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...