Jump to content

παραπληροφορηση...


Recommended Posts

Θελεις να πεις οτι εχει βρεθει ποια ειναι η πιιο καταλληλα μεθοδος στρωσιματος και εχει γραφτει καπου στο φορουμ? και αυτη ειναι ανευ αμφισβητησης ή συζητησης?

Συζητησης :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η ποιό εύκολη μέθοδος είναι αυτή που λέω Σπύρο με τα συγκεκριμένα σκευάσματα που εχω γράψει ποιο πάνω και τα εχω δοκιμάσει .

Link to comment
Share on other sites

Η ποιό εύκολη μέθοδος είναι αυτή που λέω Σπύρο με τα συγκεκριμένα σκευάσματα που εχω γράψει ποιο πάνω και τα εχω δοκιμάσει .
Ευκολη για τα ψαρια ή για εμας?
Link to comment
Share on other sites

Εκ του αποτελέσματος κρίνω , και τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Εκ του αποτελέσματος κρίνω , και τα ψάρια.

Εγω ειχα αντιθετα αποτελεσματα και σε γενικες γραμμες αντιθετα αποτελεσματα ειχαν οι περισσοτεροι απο οσους ξερω ή διαβαζω.

Αν καποιος μετραει αμμωνια και νιτρωδη στο ενυδρειο που στρωνει με βακτηρια και ψαρι/α, παρολο που ακολουθει τις οδηγιες ευλαβικα, τι πρεπει να κανει?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν έγινε σωστά , να το συζητήσουμε στην επόμενη συνάντηση .

Link to comment
Share on other sites

Τα γένη αυτών των βακτηριδίων βρίσκονται παντού (ακόμα και στην ατμόσφαιρα)

(σχολιο : δλδ και τιποτα να μη βαλεις απο ετοιμα βακτηρια κλπ τα βακτηρια υπαρχουν, αν θελουμε να βαλουμε και ετοιμα εμποριου ειναι αλλο θεμα και επισης αλλο θεμα ειναι αν θα επιταχυνουν τον κυκλο του αζωτου).

Έτσι, με την ύπαρξη των οργανικών αποβλήτων των ψαριών, το σάπισμα τυχόν φύλλων των φυτών, καθώς και το περίσσευμα της τροφής που δεν καταναλώνεται, δημιουργούνται αποικίες τέτοιων βακτηριδίων. Μάλιστα είναι θέμα χρόνου σε ένα "νέο" ενυδρείο, να δημιουργηθούν οι πρώτες αυτές αποικίες που θα καταλύσουν όλα τα προαναφερθέντα κατάλοιπα σε αμμωνία (ΝΗ3) και αμμώνιο (ΝΗ+4).

H αναλογία αυτών των δύο εξαρτάται βασικά από την τιμή του pH του νερού, ενώ κατά δεύτερο λόγο από την θερμοκρασία του νερού.

Όσο πιο αλκαλική είναι η τιμή του pH στο νερό, τόσο περισσότερη αμμωνία θα υπάρχει σε αυτό, ενώ όσο πιο όξινη είναι η τιμή του, τόσο περισσότερο αμμώνιο θα υπάρχει. Αντίστοιχα όσο πιο υψηλή είναι η θερμοκρασία στο νερό του ενυδρείου, τόσο πιο τοξική είναι η αμμωνία. Ενώ και τα δύο είναι τοξικά, η αμμωνία είναι πιο τοξική από το αμμώνιο.

Γι' αυτό και πολλές φορές η δηλητηρίαση από αμμωνία παρατηρείται σε ενυδρεία με αλκαλικό pH(σχολιο : δλδ με πεχα πανω απο 7).

Ακόμη και πολύ χαμηλές τιμές αμμωνίας (0.1 ppm), μπορεί να προκαλέσουν μεγάλη ζημιά στα βράγχια των ψαριών, που κοκκινίζουν όταν υπάρχει πρόβλημα αμμωνίας, ενώ υψηλότερες συγκεντρώσεις της μπορεί να αποβούν μοιραίες για τα ψάρια.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318

Περαστικα τους και πες τους οτι το φορουμ δεν ειναι ζωοπανηγυρις να βγαζουμε τα προς το ζειν πουλωντας ζωα προς σφαγη.

Ειμαστε χομπυστες που ενδιαφερομαστε για τα ζωντανα που μας κανουνε τη χαρη να μας δωσουν λιγο θεαμα και χαρα και να τα τυραναμε οσο λιγοτερο γινεται.

ΥΓ Σε αστρωτο ενυδρειο και σε νερο που εχει αμμωνια εγω δεν βαζω ουτε πλαστικα ψαρια.

Η υπομονη ειναι το βασικοτερο προσον του φιλου του ενυδρειου.

Αυτα ακριβως κανω εγω και αυτα περιμενα να ακουσω... ακολουθω την ιδια μεθοδο με τον σπυρο και αυτην θα συνεχισω να ακολουθω....

ps ΣΥγνωμη για την καθηστεριση ελειπα το Σ/Κ....

ps2 το θεμα πιστευω πρεπει να επιστρεψει οπου ανοιχτικε και οχι στο cafe γιατι περιεχει πολυ συμαντηκες πληροφοριες ...

Link to comment
Share on other sites

Ασχολούμουν ημιεπαγγελματικά με την συντήρηση ενυδρείων έστρωσα πολλά ενυδρεία και όλα με τον ίδιο τρόπο, το μυστικό είναι η αρχική ιχθυοφόρτιση του ενυδρείου κανένα άλλο.

Τώρα μάλιστα που υπάρχουν και τα έτυμα βακτήρια τα πράγματα έγιναν πολλή απλά.

Δεν μπορώ να διανοηθώ στην σημερινή εποχή να στρώνουμε ενυδρείο επί ένα μήνα.-

Όσο για το ώριμο βιολογικά ενυδρείο αυτό θα συμβεί μεταξύ του 3ου και 6ου μήνα.

Και αυτό το θέμα το έχουμε υπεραναλύσει.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8837

Ο Σταμάτης ανέφερε ένα τρόπο άλλος μπορεί να αναφέρει άλλο τρόπο κτλ. Όλοι όμως οι επιτυχημένοι τρόποι έχουν ένα κοινό σημείο, δεν φορτίζονται τα ενυδρεία από την αρχή με πολλά ψάρια αλλά σταδιακά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ακριβως κανω εγω και αυτα περιμενα να ακουσω... ακολουθω την ιδια μεθοδο με τον σπυρο και αυτην θα συνεχισω να ακολουθω....

ps ΣΥγνωμη για την καθηστεριση ελειπα το Σ/Κ....

ps2 το θεμα πιστευω πρεπει να επιστρεψει οπου ανοιχτικε και οχι στο cafe γιατι περιεχει πολυ συμαντηκες πληροφοριες ...

Ισως με τον παλιο τροπο να στρωνεται πιο <<σωστα>> το ενυδρειο :(

Link to comment
Share on other sites

ps2 το θεμα πιστευω πρεπει να επιστρεψει οπου ανοιχτικε και οχι στο cafe γιατι περιεχει πολυ συμαντηκες πληροφοριες ...

Οπως ειπε και ο Χρηστος <<Και αυτό το θέμα το έχουμε υπεραναλύσει.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...ic=8837>>.

Αρα δεν χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω αυτο που λεει ο Σταματης!

Με sera bionitrivec smile.gif

Λεει οτι την επομενη βαζω τα πρωτα ψαρια!

Κανε και μετρησεις καθημερινες NH3/NH4 και ενημερωσε μας.

Γιατι εγω ποτε δεν καταφερα να εχω αμμωνια μηδεν με ψαρι και βακτηρια τη 2η μερα του στρωσιματος (ουτε την 3η, ουτε την 13η, ο κυκλος εκανε κανονικα το χρονο του, 35+ ημερες) με sera nitrivec, (τοτε) και οδηγιες ακριβως οπως τις εγραφε η συσκευασια που ελεγε για 11 ημερες στρωσιμο αν θυμαμαι καλα. (την πρωτη μερη διπλη δοση και μετα για 10 μερες κανονικη).

Οπως γραφει και ο Σταματης "Η μέθοδος προϋποθέτει ότι θα χρησιμοποιηθούν ζωντανά βακτήρια που πωλούνται στην αγορά .Η δε δοσολογία είναι ανάλογα ποιο σκεύασμα θα χρησιμοποιήσουμε και πάμε πάντα σύμφωνα με τη συνιστώμενη δόση που αναγράφεται , ο λόγος που τα χρησιμοποιούμε είναι για να κρατηθεί σε χαμηλότερα επίπεδα η αμμωνία και ΝΟ2."

Συγνωμη αν φερω αναστατωση αλλα

εμενα δεν μου κανει αυτο και εχω το δικαιωμα νομιζω να το αναφερω σε οποιαδηποτε σχετικη συζητηση.

Ευκολος τροπος ειναι, αν ομως υπαρχει αμμωνια και ψαρι ταυτοχρονα στο νερο, σωστος δεν ειναι.

Το αν επιζει καποιο ψαρι της διαδικασιας ξερουμε οτι δεν ειναι αρκετο.

Δεν διατηρουμε ψαρια για να επιζουν αλλα για να ζουν.

Γι'αυτο ειμαι οπαδος του fishless cycling (στρωσιμο χωρις ψαρια).

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κανε και μετρησεις καθημερινες NH3/NH4 και ενημερωσε μας.

Γιατι εγω ποτε δεν καταφερα να εχω αμμωνια μηδεν με ψαρι και βακτηρια τη 2η μερα του στρωσιματος (ουτε την 3η, ουτε την 13η, ο κυκλος εκανε κανονικα το χρονο του, 35+ ημερες) με sera nitrivec, (τοτε) και οδηγιες ακριβως οπως τις εγραφε η συσκευασια που ελεγε για 11 ημερες στρωσιμο αν θυμαμαι καλα. (την πρωτη μερη διπλη δοση και μετα για 10 μερες κανονικη).

Οπως γραφει και ο Σταματης "Η μέθοδος προϋποθέτει ότι θα χρησιμοποιηθούν ζωντανά βακτήρια που πωλούνται στην αγορά .Η δε δοσολογία είναι ανάλογα ποιο σκεύασμα θα χρησιμοποιήσουμε και πάμε πάντα σύμφωνα με τη συνιστώμενη δόση που αναγράφεται , ο λόγος που τα χρησιμοποιούμε είναι για να κρατηθεί σε χαμηλότερα επίπεδα η αμμωνία και ΝΟ2."

Συγνωμη αν φερω αναστατωση αλλα

εμενα δεν μου κανει αυτο και εχω το δικαιωμα νομιζω να το αναφερω σε οποιαδηποτε σχετικη συζητηση.

Ευκολος τροπος ειναι, αν ομως υπαρχει αμμωνια και ψαρι ταυτοχρονα στο νερο, σωστος δεν ειναι.

Το αν επιζει καποιο ψαρι της διαδικασιας ξερουμε οτι δεν ειναι αρκετο.

Δεν διατηρουμε ψαρια για να επιζουν αλλα για να ζουν.

Γι'αυτο ειμαι οπαδος του fishless cycling (στρωσιμο χωρις ψαρια).

Νομιζω οτι ειναι εφικτο απο τη στιγμη που θα ταιζω καθε 3 μερες μια φορα :(

Τα βακτηρια θα προλαβαινουν να κανουν τη δουλεια τους :(

Επισης το bionitrivec δεν εχει σχεση με το nitrivec!

Αν διαβασεις τις οδηγιες θα καταλαβεις :(

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι εφικτο απο τη στιγμη που θα ταιζω καθε 3 μερες μια φορα :(

Τα βακτηρια θα προλαβαινουν να κανουν τη δουλεια τους :(

Επισης το bionitrivec δεν εχει σχεση με το nitrivec!

Αν διαβασεις τις οδηγιες θα καταλαβεις :(

Αν κανεις μετρησεις (αν γινεται οχι με sera) και εχεις μηδεν υποσχομαι το καινουριο ενυδρειο που θα φτιαξω να το στρωσω με τον ιδιο τροπο :blush:

ΥΓ αρκει να μη κανεις παλι 40 μερες οποτε τσαμπα κοπος και εξοδα.

Υγ σου δινω και περιθωρειο τιμη αμμωνιας 0,5ppm σε 7.5 pH και 27C θερμοκρασια (πανω απο αυτες τις τιμες γινεται τοξικη η αμμωνια)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κανε και μετρησεις καθημερινες NH3/NH4 και ενημερωσε μας.

Γιατι εγω ποτε δεν καταφερα να εχω αμμωνια μηδεν με ψαρι και βακτηρια τη 2η μερα του στρωσιματος (ουτε την 3η, ουτε την 13η, ο κυκλος εκανε κανονικα το χρονο του, 35+ ημερες) με sera nitrivec, (τοτε) και οδηγιες ακριβως οπως τις εγραφε η συσκευασια που ελεγε για 11 ημερες στρωσιμο αν θυμαμαι καλα. (την πρωτη μερη διπλη δοση και μετα για 10 μερες κανονικη).

Οπως γραφει και ο Σταματης "Η μέθοδος προϋποθέτει ότι θα χρησιμοποιηθούν ζωντανά βακτήρια που πωλούνται στην αγορά .Η δε δοσολογία είναι ανάλογα ποιο σκεύασμα θα χρησιμοποιήσουμε και πάμε πάντα σύμφωνα με τη συνιστώμενη δόση που αναγράφεται , ο λόγος που τα χρησιμοποιούμε είναι για να κρατηθεί σε χαμηλότερα επίπεδα η αμμωνία και ΝΟ2."

Συγνωμη αν φερω αναστατωση αλλα

εμενα δεν μου κανει αυτο και εχω το δικαιωμα νομιζω να το αναφερω σε οποιαδηποτε σχετικη συζητηση.

Ευκολος τροπος ειναι, αν ομως υπαρχει αμμωνια και ψαρι ταυτοχρονα στο νερο, σωστος δεν ειναι.

Το αν επιζει καποιο ψαρι της διαδικασιας ξερουμε οτι δεν ειναι αρκετο.

Δεν διατηρουμε ψαρια για να επιζουν αλλα για να ζουν.

Γι'αυτο ειμαι οπαδος του fishless cycling (στρωσιμο χωρις ψαρια).

εγω συμφωνω απολητα... και χαιρομαι που ακουγετε και αυτη η αποψη....

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις μετρησεις (αν γινεται οχι με sera) και εχεις μηδεν υποσχομαι το καινουριο ενυδρειο που θα φτιαξω να το στρωσω με τον ιδιο τροπο :(

Γιατι οχι με sera :(

Να παω να αγορασω αλλα λες ε?

Και ο καθε ενας απο τη στιγμη που εχει καποια εμπειρια στρωνει οπως θελει και δεν ρωταει(για σενα το λεω)

Αφου σε βολευει το στρωσιμο με την τροφη συνεχισε ετσι :(

Link to comment
Share on other sites

Εχουν γραφτεί εκατοντάδες φορές τα ίδια πράγματα.Δείτε αυτά που παραθέτει ο Σταμάτης.Υπάρχουν σκευάσματα όπως το safestart που όπως αναφέρει η εταιρεία το βάζεις και- εγώ το κάνω πρίν κλείσει το 24ωρο βάζω τα πρώτα ψάρια , δεν είχα πρόβλημα.Προσοχή χρειάζεται απο την πείρα μου στη ιχθυοφόρτιση η οποία πρέπει να γίνει χωρίς βιασύνη.Βάλτε μπόλι ή μπίχλα απο κανένα στρωμένο φίλτρο.

Στο λίνκ του αγαπητού Σταμάτη θέλω να παραθέσω και ενα άλλο λίνκ το οποίο εγώ χρησιμοποιώ χρόνια

http://www.firsttankguide.net/cycle.php ,θα διαβάσετε διάφορα ενδιαφέροντα πράγματα και θα δείτε γιατί δεν πρέπει κατά τη γνώμη του συγγραφέα να μην στρώνουμε με χρυσόψαρα.

Σωκράτης

Πιο πάνω έγραψα αυτά αλλά δυστυχώς φωνή βοόντος εν τη ερήμω.Δείτε και το λίνκ που παραθέτω.Θα συμφωνήσω με τον Χρήστο όσον αφορά οτι οι καιροί περνούν και βρίσκονται καινούργια σκευάσματα.Το 1988 περίμενα σχεδόν 2 μήνες για να στρώσει ενα ενυδρείο.Και κάτι τελευταίο γιατί δεν πρόκειται να ασχοληθώ ξανά,όταν στρώνουμε με ψάρια και δούμε οτι μετρούμε αμμωνία ή νιτρώδη κάνουμε μικρές αλλαγές νερού της τάξης 10-15 % κάθε 2-3 μέρες για να φεύγουν τα τοξικά όσον είναι δυνατόν.Εγώ πρίν δύο μήνες έστησα ενα ενυδρείο περίπου 40 λτ.,έριξα safestart σε λίγες ώρες έβαλα ψαράκια ,όλα καλά.Τώρα ετοιμάζονται για γέννες ,πρόκειται για multi ταγκανίκας.Ο καθένας σύμφωνα με την πείρα που έχει αποκτήσει κάνει χρήση του τρόπου στρωσίματος που του βγαίνει.

Αυτά είχα να πω και δεν ασχολούμαι ξανά

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οχι με sera :(

Να παω να αγορασω αλλα λες ε?

Και ο καθε ενας απο τη στιγμη που εχει καποια εμπειρια στρωνει οπως θελει και δεν ρωταει(για σενα το λεω)

Αφου σε βολευει το στρωσιμο με την τροφη συνεχισε ετσι :blush:

Παρατηρω καποιο εκνευρισμο ή κανω λαθος? συγνωμη αν ειπα κατι που σε εκνευρισε. :(

Συζητηση κανουμε και λεμε τις αποψεις μας.

Δεν χρειαζεται να συμφωνουμε αλλα ειναι αναγκη να δινουμε οτι πληροφοριες εχουμε για περισσοτερη σκεψη.

Οχι να μην αγορασεις φυσικα αλλα τεστ, απλα εγω θα εχω μια αμφιβολια.

Δεν χρειαζεται να παρει κανεις την αδεια καποιου για το πως θα στρωσει το ενυδρειο του.

Παραθετουμε τις εμπειριες μας αλλα και τις αποριες μας μηπως βγει καποιο θετικο συμεραασμα για καποιον αναγνωστη ακομα κι αν δεν συμμετεχει στην συζητηση.

Εμενα με βολευει οπως και σενα να στρωσω γρηγορα το ενυδρειο μου για να βαλω γρηγορα τα ψαρακι μου μεσα και να τα χαρω.

Απλως εχω δει τις επιπτωσεις της δηλητηριασης απο αμμωνια και το ψυριζω καλα το θεμα :(

Link to comment
Share on other sites

...Δείτε και το λίνκ που παραθέτω.Θα συμφωνήσω με τον Χρήστο όσον αφορά οτι οι καιροί περνούν και βρίσκονται καινούργια σκευάσματα.Το 1988 περίμενα σχεδόν 2 μήνες για να στρώσει ενα ενυδρείο.Και κάτι τελευταίο γιατί δεν πρόκειται να ασχοληθώ ξανά,όταν στρώνουμε με ψάρια και δούμε οτι μετρούμε αμμωνία ή νιτρώδη κάνουμε μικρές αλλαγές νερού της τάξης 10-15 % κάθε 2-3 μέρες για να φεύγουν τα τοξικά όσον είναι δυνατόν...
Σωκρατη μου το διαβασα το λινκ και δεν λεει κατι διαφορετικο ή "θαυματουργο". Για στρωσιμο με ψαρια μιλαει απλα να το κανουμε με ψαρια που θαμεινουν στο ενυδρειο μετα το στρωσιμο και να ειναι και αντοχης. Και αν θελουμε να επιταχυνουμε να προσθετουμε και βακτηρια.

"...Just give the tank time. The cycling process usually takes four to eight weeks.

After about eight weeks, your ammonia and Nitrite levels should be acceptable (about trace levels), and you can add more fish...."

Με λιγα λογια "αν δεν στρωσει με τα ψαρια και τσιγγουνια στο ταισμα, τοτε δωσε χρονο στο ενυδρειο και θα στρωσει. Το στρωσιμο διαρκει 4-8 εβδομαδες.

Μετα απο 8 εβδομαδες που θα πεσουν τα επιπεδα της αμμωνιας και των νιτρωδων μπορειτε να βαλετε κι αλλα ψαρια"

Ενθαρρυντικα ολα αυτα που λεει. :(

Αυτο που λες εσυ με τα βακτηρια, τον ελεγχο με μετρησεις και συνεχεις αλλαγες οταν ανεβαινουν οι τιμες να το δεχτω. Αλλα δεν νομιζω οτι θα ησυχασω πριν απο το προβλεπομενο χρονο, 40 μερες :(

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι εχω δυο απορριες.

στον τροπο στρωσιματος με τα ζωντανα βακτηριδια υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να εκθεσουμε τα ψαρια μας σε αυξημενες τιμες NH3 και NO2. γιατι να το ρισκαρουμε;;

αν γινει κατι τετοιο θα χρειαστει να κανουμε συχνες αλλαγες και μετρησεις στο νερο του ενυδρειου για αρκετο διαστημα.(ταλαιπωρωντας φυσικα τα ψαρια μας)

θα κερδισουμε χρονο στην τοποθετηση ψαριων σε σχεση με τον παλιο τροπο;

σιγουρα αλλα ειναι πολυ πιθανο να γεμισουμε αγχος για τα ψαρια, και να βαλυμε τον εαυτο μας σε αρκετη δουλεια με τις αλλαγες νερου. κατι που για εναν αρχαριο δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

βασικα εγω δεν βλεπω τον λογο βιασινης... Δλδ τοσο πολυ δεν μπορουμε να κρατηθουμε ωστε να περιμενουμε να στρωσει το ενυδριεο μας.. :(

Link to comment
Share on other sites

Εγω καταλαβαινω το λογο της βιασυνης, και το ιδιο θα επρεπε και εσεις, εχουμε περασει ολοι απο αυτο το σταδιο.

Γινεται ενας αρχαριος να καθεται να βλεπει ενα αδειο ενυδρειο για 40 μερες? :(

Εδω τον κραταμε με τα δοντια να μη το κανει κονσερβα απο πολυχρωμα ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εγω καταλαβαινω το λογο της βιασυνης, και το ιδιο θα επρεπε και εσεις, εχουμε περασει ολοι απο αυτο το σταδιο.

Γινεται ενας αρχαριος να καθεται να βλεπει ενα αδειο ενυδρειο για 40 μερες? :(

Εδω τον κραταμε με τα δοντια να μη το κανει κονσερβα απο πολυχρωμα ψαρια.

Δυστυχως σωστη απαντηση... :(:(:blush:

Link to comment
Share on other sites

βασικα εγω δεν βλεπω τον λογο βιασινης... Δλδ τοσο πολυ δεν μπορουμε να κρατηθουμε ωστε να περιμενουμε να στρωσει το ενυδριεο μας.. :(

και ποιος ειναι ο λογος του ρισκου;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν σας παραθέσω και αυτό θα βοηθήσει; ή θα μπλέξουμε τα πράγματα ακόμα περισσότερο ; :(

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8711

Σωκράτης

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...