Jump to content

καινουριο μου ζωακι


Recommended Posts

Ο συγκεκριμενος που αναφερεις ειναι υπο προστασια κ ζει στην Πελλοπονησο, Σαμο και Κυπρο σε πολυ μικρο αριθμο δυστηχως κ απαγορευεται αυστηρα η εχμαλωσια τους :hysterical:

Αυτος που αναφερει η Ναταλια ειναι ειδος που συναντατε συχνα σε χομπιστες κ ειναι εκτροφειου κ οχι πιασμενοι στην φυση, οποτε κ ειναι νομιμη η κατοχη τους :(

αυτος που ζει στην πελλοπονησο,φιλε banik,ακομα δεν ειναι στα απαγορευμενα ειδη που αναφερεις....ονομαζετε cameleo africanus και ειναι cites II/B (αυτο δεν παει να πει οτι επιδει ανοικει στα αμμεσα απυλουμενα-και οχι στα ακρος απυλουμενα-ειναι νομημο να τον αιχμαλοτιζουμε και να τον διακηνουμε...ολα τα σωα της αγριας ελληνικης πανιδας προστατευοντε απο συνθηκη)...ο αλλος που λες που συνανταμε στην σαμο και στην κυπρο ειναι ο cameleo cameleo,ειναι cites I/A και ειναι ο σπανιοτερος ολων (ακρος απυλουμενο ειδος)...

Link to comment
Share on other sites

αυτος που ζει στην πελλοπονησο,φιλε banik,ακομα δεν ειναι στα απαγορευμενα ειδη που αναφερεις....ονομαζετε cameleo africanus και ειναι cites II/B (αυτο δεν παει να πει οτι επιδει ανοικει στα αμμεσα απυλουμενα-και οχι στα ακρος απυλουμενα-ειναι νομημο να τον αιχμαλοτιζουμε και να τον διακηνουμε...ολα τα σωα της αγριας ελληνικης πανιδας προστατευοντε απο συνθηκη)...ο αλλος που λες που συνανταμε στην σαμο και στην κυπρο ειναι ο cameleo cameleo,ειναι cites I/A και ειναι ο σπανιοτερος ολων (ακρος απυλουμενο ειδος)...

Oχι οτι σε αμφισβητω, αλλα δεν υπαρχει το cameleo cameleo!

http://en.wikipedia.org/wiki/Chameleon

Εκτως αν λες τον Chamaeleo chamaeleon.....

Οποιος αναφεραιτε μαλιστα σαν common δηλαδι κοινως...

Link to comment
Share on other sites

Oχι οτι σε αμφισβητω, αλλα δεν υπαρχει το cameleo cameleo!

http://en.wikipedia.org/wiki/Chameleon

Εκτως αν λες τον Chamaeleo chamaeleon.....

Οποιος αναφεραιτε μαλιστα σαν common δηλαδι κοινως...

μην κολλας σε ενα "n" που δεν πατηθηκε καλα στο πληκτρολογιο μου....αυτος λοιπον ο χαμελεωντας που αναφερετε ως "κοινος" ειναι ο cameleo cameleon,βασικοτερα λεγετε ευρωπαικος η μεσσογειακος χαμελεοντας και βαση του οτι απαντατε μονο στην ελλαδα μας (σαμος και ΚΥΠΡΟΣ) και πολι λιγα μελοι στη πορτογαλια και την ισπανια (αρα και σιγα το κοινο που ειναι!!!),τεινει να ονομαστει και ειδει ονομαζετε "ελληνικος" και ειναι ο μονος cites I/A χαμελεοντας....

http://www.adcham.com/html/taxonomy/species/cchamaeleon.html

Link to comment
Share on other sites

Κατι θα ξερεις παραπανω γιατι εγω δεν ασχολουμε με ερπετα...

Απλως δεν καταλαβαινω γιατι γινεται αυτο...

http://www.google.com/search?client=opera&...-8&oe=utf-8

Παντως αυτο που λες το λεει και το wikipedia oποτε ειναι σωστο..

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

ειχα και εγω πριν 11 χρονια οταν ημουν φανταρος στην Σαμο.τον ειχα βρει στο φυσικο του περιβαλλον σε μια ασκηση,και τον κρατησα σε μια γλαστρα που ειχα στο μαγειρειο(ωωωω ναααιιιιιιι!!!!!!!!!!!!)φυσικα οταν απολυθηκα,τον αφησα παλι στο περιβαλλον του ελευθερο,μιας και δεν μου καθοταν καλα να τον εφερνα Αθηνα(ασχετως το οτι απαγορευετε)μιας και θα ειχε βεβαιο θανατο.μπορω να πω οτι ηταν πολυ ομορφο και περιεργο πλασμα.τωρα ολο και μου ξαναγυρναει η ιδεα μεσα στο μυαλο μου,αλλα το εχω αφησει προς το παρον..

Link to comment
Share on other sites

Απλως δεν καταλαβαινω γιατι γινεται αυτο...

ποιο δεν καταλαβαινεις γιατι γινετε???

φιλε stardust,σου βγαζω το καπελο αφου το εκανες αυτο....και εχω ακουσει για παρα πολουσ φανταρους που το κανουνε αυτο,δεν ειναι κατι το τοσο σοβαρο...οι κατοικοι του νισιου τους εχουν και αυτοι στις γλαστρες τους,αλλα τα ζωα συνεχιζουν να ζουν ελευθερα σε συνυπαρξη με τον ανθρωπο,και οχι διαβιωση λογο της παρουσιασ του ανθρωπου.....εγω βεβαια που σασ τα λεω αυτα δεν παει να πει οτι δεν εχω χαμελεωντες και φωναζω για την ελευθεροι διαβιωση τους....εχω και μαλιστα μπολικους,αλλα ολοι ειναι εκτροφιου (cb) και ποτε wild caught (wc) cites III ή cites II

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Αν και λίγο καθυστερημένα θα ήθελα να επέμβω γιατί διάβασα πολλές ανακρίβειες.

Φυσικά και είναι παράνομη η συλλογή, η αιχμαλωσία και η διακίνηση του Αφρικανικού Χαμαιλέοντα - Chamaeleo africanus και οποιαδήποτε παραπάνω πράξη διώκεται ποινικά. Παραθέτω απόσπασμα από την σελίδα της Ελληνικής Ερπετολογικής Εταιρείας:

"H εφαρμογή της Συνθήκης CITES στην Ελλάδα"

"Για δεύτερη φορά έγινε κατάσχεση ατόμων του Αφρικανικού Χαμαιλέοντα Chamaeleo africanus από κατάστημα μικρών ζώων στην Αθήνα. Τον περασμένο Σεπτέμβριο εντοπίστηκαν από μέλη της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας (ΕΟΕ) 8 άτομα του είδους σε γνωστό, για την πώληση ερπετών και όχι μόνο, κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας. Μετά από καταγγελία της ΕΟΕ προς τη Δ/νση Δασών Περιφέρειας Αττικής, συγκεκριμένα προς την Περιφερειακή Διαχειριστική Αρχή CITES Αττικής και τη Διεύθυνση Δασών Αθηνών, τα ζώα κατασχέθηκαν και απελευθερώθηκαν στο μέρος από όπου είχαν συλλεχθεί. Το είδος αυτό, καθώς και όλα τα είδη του γένους Chamaeleo ανήκουν στο Παράρτημα ΙΙ της Σύμβασης CITES. Η διακίνηση οποιουδήποτε δείγματος είδους των Παραρτημάτων της Σύμβασης CITES επιτρέπεται αποκλειστικά και μόνο με χρήση των ειδικών πιστοποιητικών και αδειών που προβλέπει ο Κανονισμός (ΕΚ) 865/2006. Η παράνομη κατοχή ή διακίνηση δειγμάτων ειδών της Σύμβασης CITES τιμωρείται σύμφωνα με την κοινοτική και την εθνική νομοθεσία (Ν. 2637/1998).

Περισσότερες πληροφορίες στο Ενημερωτικό δελτίο Νο 8"

Σελίδα: http://www.elerpe.org/homegr.htm

Όποιος λοιπόν αιχμαλωτίζει ή/και διακινεί άγριους Χαμαιλέοντες της χώρας μας είναι παράνομος και προκαλεί φοβερή ζημιά.

Επίσης, λέγοντας "Χαμαιλέων ο κοινός" ή "Φρύνος ο κοινός" κτλ, ΔΕΝ εννοούμε ότι το συγκεκριμένο είδος βρίσκεται σε αφθονία και ότι είναι πολύ κοινό, δηλαδή συνηθισμένο. Το "κοινός" σε αυτή την περίπτωση είναι ένας προσδιορισμός και μόνο, σαν να λέμε πχ: ο κλασικός Φρύνος και όχι ο Πράσινος. Οι Μεσογειακός Χαμαιλέων (Chamaeleo chamaeleon) δυστυχώς δεν αφθονεί, έχει εξαφανιστεί από την Χίο και την Κρήτη απ'όπου υπήρχαν παλιότερες καταγραφές και απαντά μόνο στην Σάμο αυτή τη στιγμή (Εξάπλωση στην Ελλάδα). Εκτός Ελλάδας κάποιοι πληθυσμοί απαντούν στην Νότια Ισπανία και Πορτογαλία, στην Κύπρο, την Μάλτα, τα ΝΔ παράλια της Τουρκίας και στην Β.Αφρική.

Το ότι φαντάροι τους μαζεύουν για κατοικίδια θητείας, αλλά και ντόπιοι και τουρίστες, είναι κάτι για το οποίο παλεύουμε να σταματήσει γιατί απειλεί σοβαρά, μαζί με τα άλλα προβλήματα, τον τελευταίο ελληνικό πληθυσμό.

Link to comment
Share on other sites

Ολα σωστα ειναι για τους αγριους Χαμαιλέοντες που εχετε γραψει, αλλα τι σχεση εχει με το θεμα που ειχα ανοιξει???

Εδω ειχα γραψει για των Χαμαιλέοντα της Υεμενης.

Και, παρακαλω να κλεισει το θεμα, επειδι εδω και καιρο των χαμμ αυτο το ειχα δοσει σε αλλο ατομο.

Ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

Ολα σωστα ειναι για τους αγριους Χαμαιλέοντες που εχετε γραψει, αλλα τι σχεση εχει με το θεμα που ειχα ανοιξει???

Σαφώς και δεν έχουν σχέση αυτά με τους Χαμαιλέοντες της Υεμένης, αλλά ειπώθηκαν οι παρακάτω ανακρίβειες γι'αυτό και έκανα την επέμβαση:

αυτος που ζει στην πελλοπονησο,φιλε banik,ακομα δεν ειναι στα απαγορευμενα ειδη που αναφερεις....ονομαζετε cameleo africanus και ειναι cites II/B (αυτο δεν παει να πει οτι επιδει ανοικει στα αμμεσα απυλουμενα-και οχι στα ακρος απυλουμενα-ειναι νομημο να τον αιχμαλοτιζουμε και να τον διακηνουμε...ολα τα σωα της αγριας ελληνικης πανιδας προστατευοντε απο συνθηκη)...ο αλλος που λες που συνανταμε στην σαμο και στην κυπρο ειναι ο cameleo cameleo,ειναι cites I/A και ειναι ο σπανιοτερος ολων (ακρος απυλουμενο ειδος)...

Εκτως αν λες τον Chamaeleo chamaeleon.....

Οποιος αναφεραιτε μαλιστα σαν common δηλαδι κοινως...

Έγινε επεξεργασία - herpetofauna
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...