Jump to content

Κατω μερος χελώνας


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Έχω ένα χελωνακι εδώ και 2 μήνες. 

Το φροντίζω καλύτερα και από μένα. Από το pet shop μου είπαν να του δίνω 4 με 5 πελετ την ημέρα. Αμ δε! Όλο πεινάει. Το άφησα 15 ημερες στους γονείς μου και έτρωγε 20 πελετ την ημέρα. Τώρα προσπαθώ να του κάνω λίγη νηστεια δίνοντας του 10 πελετ ανά ημέρα αλλά ερχετε μπροστά στο τζάμι όρθιο και με κοιτάει σας σκυλί. 

Είναι υπέρ ζωηρό,  πηδαει, πεινάει και το έχω πεντακάθαρο. Μεγάλωσε αισθητά! 

Παρατήρησα το κάτω μέρος του όμως κάτι που δεν μου άρεσε. Μπορείτε να με βοηθήσετε? Είναι φυσιολογικό το χρώμα? 

20241015_192734.jpg

Έγινε επεξεργασία - Γεωργία Ταλαγκοζη
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πόσο χρονών ή μηνών είναι το χελωνακι ? Αν είναι πολύ νεαρό είναι φυσιολογικό και δεν υπάρχει λογος ανησυχίας, εκτός αν υπάρχουν και άλλα συμπτώματα εκτός από αυτό όπως πχ απώλεια όρεξης  . Όσο για την ποσότητα τροφής θα το βρούμε όταν πεις την ηλικία. Ποια τροφή δίνεις?

Link to comment
Share on other sites

@Γεωργία ΤαλαγκοζηΕπίσης μη σε ξεγελάει που "πεινάει". Οι χελωνες αντίθετος με εμάς δεν ξέρουν ποτέ έχουν χορτάσει. Γι αυτό η υπερκαταναλωση τροφής μπορεί να προκληθεί  ακομη και νεφρική ανεπάρκεια

Έγινε επεξεργασία - Marr
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Marr έγραψε:

Καλησπέρα! Πόσο χρονών ή μηνών είναι το χελωνακι ? Αν είναι πολύ νεαρό είναι φυσιολογικό και δεν υπάρχει λογος ανησυχίας, εκτός αν υπάρχουν και άλλα συμπτώματα εκτός από αυτό όπως πχ απώλεια όρεξης  . Όσο για την ποσότητα τροφής θα το βρούμε όταν πεις την ηλικία. Ποια τροφή δίνεις?

Καλησπέρα!  Ευχαριστώ πολύ για την απαντηση! Είναι 5 μηνών.  Της δίνω αυτή τη τροφή. Πήρα και κάτι άλλα πελετ λίγο πιο μεγάλα αλλά δεν τα προτιμάει. Θέλει τα μικρά τα οποία τα καταπίνει. 

Δοκίμασα λεπτή φέτα καρότο αλλά δεν.. ψαράκι ωμο αλλά τίποτα. 2 δαγκωματιες και γεια σας. 

Το δε μαρούλι το δαγκώνει και μόλις βάζει το στόμα στο νερό το βγάζει. 

Επίσης στα πελετ ρίχνω σταγόνες βιταμίνης. 

20241015_230808.jpg

Έγινε επεξεργασία - Γεωργία Ταλαγκοζη
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Marr έγραψε:

@Γεωργία ΤαλαγκοζηΕπίσης μη σε ξεγελάει που "πεινάει". Οι χελωνες αντίθετος με εμάς δεν ξέρουν ποτέ έχουν χορτάσει. Γι αυτό η υπερκαταναλωση τροφής μπορεί να προκληθεί  ακομη και νεφρική ανεπάρκεια

Αυτό φοβάμαι. Διάβασα κάπου ότι επηρεάζονται εσωτερικά τα όργανα. Ποια είναι η σωστή δοσολογία? Τα 4 με 5 που μου είπαν στο pet shop μου φαίνονται πολύ λιγα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...