Jump to content

Βοήθεια με καινούργιο ενυδρείο .


Recommended Posts

Καλησπέρα σας , 

θα ήθελα την βοήθεια σας .

χθές είχα την τύχη να μου χαρίσουν ενυδρειο juwel 180 rio .

Με ενημέρωσε ο πρψην ιδιοκτήτης οτι είχε δακρυ σε σιλικόνες .

άρα θα χρειαστεί να περαστεί σιλικόνη . 

πιστεύετε οτι απλά αρμούς ή να βάλω να κόψω καθαρισω ολη την σιλικονη και κολλημα απο την αρχή?

επίσης πώς μπορώ να καθαρίσω απο άλατα τα τζάμια χωρίς να κάνω γρατζουνιές .

Θα μπορούσα να το περάσω τύπου βιακάλ και μετά να πλυθεί πάρα πολύ καλά για το πρώτο στήσιμο?

Το συγκεκριμένο ενυδρείο θα γίνει αντικατάσταση του δικού μου 60 λιτρα .

η λειτουργία του είναι όπως και το τωρινο μου δηλαδη φίλτρο για τα αντίστοιχα λιτρα και καθαρισμό κάθε 7 με 15 μερες?

επίσης τώρα έχω το sera fl 120 σαν φίλτρο μπορώ πχ να βάλω αλλο ενα τετοιο και θα καλύψη την ποσότητα του νερού η απαραίτητα θα πρέπει να βάλω εξωτερικό .

Γενικά θα ήθελα μια συμβουλή - συζήτηση για το πώς μπορώ να πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο μίας και το μεγαλύτερο ενυδρείο μου είναι αυτο που έχω τώρα 60 λιτρα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς το δέχτηκες…🙂 Αν μπορώ να σε βοηθήσω..

1. Εγώ θα άλλαζα όλες τις σιλικόνες για σιγουριά 

2. Για τα άλατα έχει σφουγγαράκια ενυδρείακα και μπορείς να το κανεις με ξύδι.. εγώ τα χημικά θα τα απέφυγα δεν ξέρεις τι μπορεί να μείνει 

3. Το ενυδρείο λειτουργεί όπως κάθε ενυδρείο.. γνώμη μου είναι η εβδομαδιαία συντήρηση.. σε βοηθά από πολλούς μπελάδες 

4. Για το φίλτρο ψάξε πόση ΡΟΗ έχει; Να ξέρεις ότι από αυτό που γράφουν οι εταιρείες υπολόγιζε σε ένα 70-80%..από κει πέρα μπορείς να βάλεις και δεύτερο φίλτρο.. το θέμα είναι ότι όλα τα ενυδρεία δεν χρειάζονται την ίδια ΡΟΗ… ένα πυκνό φυτεμένο θέλει 8-10 φορες τα λίτρα, ένα χωρίς πολλα φυτά μπορείς και με 4-5 φορές.. επίσης αλλά ψαράκια θέλουν ΡΟΗ αλλά όχι.. εξαρτάται τι θες …

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και ευχαριστώ για την απάντηση σου , 

τα ψαρακια που θα μπούν μέσα είναι color windows tetra τώρα έχω 6  + 2 ανσιστους πλέκο .

γενικά δεν θα μπούν πολλά φυτά μέσα θα παίξει αρκετά πύληνα και ξύλο  και βράχια .

οπότε αν καταλαβαίνω καλά θα μπορώ απο την μία πλευρά να βάλω το φίλτρο που έχω τώρα + ενα ακομα απο την άλλη ?

όταν λές όλες τις σιλικόνες θα έκοβες τελείως σιλικόνες να γίνουν κομμάτια τελείως και θα ξανα κολλιόταν απο την αρχή ?

 

Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Nick Stefanidis έγραψε:

όταν λές όλες τις σιλικόνες θα έκοβες τελείως σιλικόνες να γίνουν κομμάτια τελείως και θα ξανα κολλιόταν απο την αρχή ?

Ναι. Από την στιγμή που έχει διαρροή πρέπει να αφαιρεθούν όλες οι σιλικόνες και να κολληθεί ξανά από την αρχή. Τα άλατα θα τα καθαρίσεις με ξύδι και ξύστρα για τις εστίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επίσης έχω ενα απο αυτό το φίλτρο να βαλω αλλο ένα η δεν ειναι καλη ιδεα 

Sera Fil 120 Εσωτερικό Φίλτρο για Ενυδρεία Χωρητικότητας έως 120lt, με Απόδοση 700lt/h και Ισχύ 10W

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Nick Stefanidis έγραψε:

επίσης έχω ενα απο αυτό το φίλτρο να βαλω αλλο ένα η δεν ειναι καλη ιδεα 

Sera Fil 120 Εσωτερικό Φίλτρο για Ενυδρεία Χωρητικότητας έως 120lt, με Απόδοση 700lt/h και Ισχύ 10W

Τα 180 λίτρα δεν ενδείκνυνται για εσωτερικά φίλτρα. Χώρια τον χώρο που θα σου φάνε. Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα πάρε ένα εξωτερικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Nick Stefanidis έγραψε:

επίσης έχω ενα απο αυτό το φίλτρο να βαλω αλλο ένα η δεν ειναι καλη ιδεα 

Sera Fil 120 Εσωτερικό Φίλτρο για Ενυδρεία Χωρητικότητας έως 120lt, με Απόδοση 700lt/h και Ισχύ 10W

Δεν κανει αυτο. Παρε εξωτερικο. Διαβασε λιγο εδω για το φιλτρο-

και εδω-

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...