Jump to content

Απορία για το φίλτρο του ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Ολοκαινουργιος στο χόμπι και προσπαθω να στησω μονος μου το πρωτο μου ενυδρειο χωρις την βοηθεια κανενος. Πριν απο λιγο ενω συνεδεσα το φιλτρο( δεν ειμαι βεβαιος αν το εχω κανει σωστα)και το εβαλα στην πριζα ενω ακουω τον ηχο οτι δουλευει δεν βλεπω να βγαζει μπουρμπουληθρες απο τον σωληνα και δεν μπορω να καταλαβω αν κανει την δουλεια του η οχι. Απο κατω παραθετω φωτο για να καταλαβετε τι εννοω. ( Το ξερω οτι αυτη η ερωτηση μπορει να παραμοιαζει χαζη για καποιον που ασχολειτε χρονια αλλα προσπαθω μονος χωρις καμια πληροφορηση)

460509168_830081022297206_603300521207448169_n.jpg

Facebook.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το σωληνάκι δεν μπαίνει εκεί που το έχεις βάλει (εκτός αν με ξεγελάει η φωτογραφία) αλλά στην υποδοχή που έχει στο πάνω μέρος του ακροφυσίου της εξόδου και πρέπει η άκρη του να είναι εκτός νερού έτσι ώστε να τραβάει αέρα. Δες αν βγάλεις το σωληνάκι από την έξοδο του φίλτρου, αν βγάζει νερό. Αν ναι, δεν έχει πρόβλημα το φίλτρο και κάνε την σύνδεση έτσι όπως σου έγραψα. Επίσης βάλε λίγο πιο ψηλά το φίλτρο έτσι ώστε να μην ακουμπάει στο βυθό. Αν φυτέψεις το ενυδρείο σου η σύνδεση με το σωληνάκι (σύστημα venturi λέγεται), δεν χρειάζεται. Αρκεί η έξοδος του φίλτρου να είναι κοντά στην επιφάνεια έτσι ώστε να υπάρχει ανατάραξη (ελαφρύς κυματισμός).

Link to comment
Share on other sites

Το αλλαξα και το εβαλα οπως μου το περιεγραψες. η αληθεια ειναι πως οταν βαζω το δαχτυλο μπροστα στην εισοδο του φιλτρου ναι νιωθω ροη. Οσο για τον θερμοστατη (μπαινει μεσα στο φιλτρο φαινεται δεξια) απλα τον εβαλα στην πριζα και τον ρυθμησα σε μια μεση θερμοκρασια 24 βαθμων

459451147_1210898503493792_6735214490066076912_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - Haris Moustakas
Link to comment
Share on other sites

Έτσι μπαίνει. Φαίνεται ότι λειτουργεί το φίλτρο. Είναι λίγο θολό το νερό μπροστά στην έξοδο, ενδεικτικό ροής. Μια χαρά είσαι. Αν και δεν έχω καταλάβει ποιο φίλτρο είναι, λογικά θα έχει και ρυθμιστή ροής οπότε το ρυθμίζεις όσο θες. Για ο,τι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε. Το στρώνεις τώρα; Τι σκέφτεσαι να βάλεις μέσα και πόσα λίτρα είναι;

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο ειναι το juwel bioflow και το ενυδρειο ειναι το juwel primo 60. Σημερα ξεκιναω την διαδικασια, Παρολαυτα δεν εχω δει καποιο ρυθμηστη ροης επανω στο φιλτρο ενω για παραδειγμα στον θερμοστατη βλεπω ρυθμιση της θερμοκρασιας. Ειναι 60 λιτρα και σκεφτομαι να βαλω μεσα καποια widow tetra, guppy και ισως καποιο corydoras.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα καλύτερα να μην τα βάλεις όλα αυτά. Δεν είναι ιδανικά τα λίτρα για τόσα ψαρια . Και μάλιστα αφού είναι κοπαδοψαρα ,δεν θα λειτουργήσει καθόλου με το να είναι δύο είδη μαζί. Χώρια ότι μαζί δεν πάνε γενικά.  Εστίασε καλύτερα μόνο σε ένα είδος 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειχα κανει μεγιστη πατατα για αυτο δεν εβγαζε νερο. Ειχα βαλει ενα μαυρο κυκλικο πλαστικο που μπαινει πανω στο διαφανο το σωληνακι ακριβως μπροστα στην εξοδο που βγαινει το νερο γιατι για καποιο λογο θυληκωνε καλα. Ευτηχως το ειδα σε ενα tutorial και το διορθωσα και πλεον φαινεται πεντακαθαρα η ροη. Ολα καλα

459018866_1638796380010955_6907216846887155596_n.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

8η μερα σημερα( απο τις 10 που αναφερει στο κουτι) στο στρωσιμο με σκευασματα με βακτηρια και κανοντας ενα τεστ αμμωνιας διαπιστωσα πως ακομα υπαρχουν καποιες χαμηλές τιμές. Είναι καλο σημάδι αυτο? Προλαβαινει με αλλες 2 ημερες να μηδενιστει?

461481023_1626564424878002_6859487097263060585_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδη με ετρωγε ο κωλος μου εκανα τεστ αμμωνιας στο  νερο της βρυσης, νερο που ειχα βαλει πριν 8 μερες στο ενυδρειο για να δω τη διαφορα εκανα τα βακτηρια μεσα σε αυτες τις 8 ημερες. Και τι μου βγηκε? ΜΗΔΕΝΙΚΟ.... Πως γινεται αυτο? Μηπως φταιει οτι στυο νερο της βρυσης δεν έβαλα αντιχλωριο οπως στο νερο του ενυδρειου και αυτο μπερδευει το τεστ?

461499386_895468559166620_493391381004669726_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - Haris Moustakas
Link to comment
Share on other sites

Το νερό της βρύσης έχει σίγουρα μηδέν αμμωνία διαφορετικά θα μας έστελνε αδιάβαστους . 

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου αλλα απο αυτό το νερό έβαλα στο ενυδρείο πριν 9 μέρες χωρις κανενα οργανισμό μέσα παρά μονο χαλικι. με 8 μέρες βακτηρια και μου έβγαλε λίγη αμμονία. Αυτή απο που προέκυψε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχεις βάλει τροφή ή κάτι άλλο στο ενυδρείο ή μόνο τα βακτήρια; Όταν μηδενίσει η αμμωνία δεν πάει να πει ότι το ενυδρείο είναι στρωμένο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω βαλει απολυτως τιποτα στο ενυδρειο. Μονο αντιχλωριο και μετα 9 μερες βακτηρια. Παρολαυτα μετα απο 9 μερες μου βγαζει οτι υπαρχει μια μικρη συγκεντρωση αμμωνιας ακομα η οποια καπως βρεθηκε 😛 

Έγινε επεξεργασία - Haris Moustakas
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Haris Moustakas έγραψε:

Δεν εχω βαλει απολυτως τιποτα στο ενυδρειο. Μονο αντιχλωριο και μετα 9 μερες βακτηρια.

Ριξε τροφη (ή υγρη αμμωνια). Αν δεν θα ανεβει η αμμωνια στο 1, δεν κανεις τιποτα, δεν θα στρωσει το ενυδρειο,  και ριξε μετα βακτηρια (καθε 3-4 ημερες).

Μετρησε και τα νιτρωδη (δεν νομιζω να εχεις, νωρίς ακομα)

 

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Να ξεκαθαρίσω πως το να κάνω έτσι την διαδικασία μου το συστησανε απο το μαγαζι που αγορασα ολα τα προιοντα ( δεν ειναι pet shop αλλα καθαρο ενυδρειαδικο). Βαζω αντιχλωριο και μετα ξεκιναω τα βακτηρια για 10μερες  5μλ τα 50 λιτρα. Τωρα που το ξανασκεφτομαι και αφου διαβασα και συθγκεντρωσα πληροφοριες μαλλον θα επρεπε να υπαρχει μια πηγη αμμωνιας μεσα στο ενυδρειο για να διατηρει ζωντανα τα βακτηρια. παρολαυτα κανοντας μετρηση απο την 6η μερα και επειτα ειδα πως υπαρχει λιγη αμμωνια μεσα οποτε λογικα θα υπαρχουν ζωντανα βακτηρια απο αυτα που εβαλα που θα τρεφονται απο αυτην.  Η μετρηση της αμμωνιας ηταν 0.5 αλλα επαναλαμβανω ηταν τηην 6η μερα σερι που εβαζα βακτηρια οποτε υποθετω οτι νωριτερα ισως ηταν και 1. Δυστηχως δεν εχω τεστ για να μετρησω τα νιτρωδη... 

Έγινε επεξεργασία - Haris Moustakas
Link to comment
Share on other sites

Τα βακτηρια που χρησιμοποιησα ειναι αυτά. Δεν αναγραφει καπου στην συσκευασια να προσθεσω αμμωνια. Επικοινωνησα πριν λιγο με το καταστημα και εμε νημερωσαν πως τα συγκεκριμενα τα βαζω για 10 μερες σερι και μετα αφηνω να ολοκληρωθει η διαδικασια χωρις ν προσθεσω αμμωνια τροφη η κατι αλλο. Σημερα ειναι η 10ημερα. Θα βαλω τα βακτηρια το βραδυ και αυριο το πρωι θα κανω μετρηση αμμωνιας να δω που βρισκομαι.

462562067_1070424737911903_6989924920306780357_n.jpg

462640469_1325011528478696_4494142461716469692_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

SOS: Aφοτου ολοκληρωθηκαν οι 10 μερες με τα βακτηρια πηγα ενα δειγμα απο το νερο του ενυδρειου μου στο μαγαζι για να μετρησουν τα νιτρωδη και τα νιτρικα γιατι δνεε ιχα τεστ και να δουμε αν εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου. Το αποτελεσμα ηταν πως ηταν και τα 2 μηδενικα και απο την στιγμη ποθ ειχα βρει αμμωνια πριν 5 μερες σημαινει πως μαλλον εχει ολοκληρωθει ο κυκλος. Με διαβεβαιωσαν κιολας... Ετσι πηρα 4 tetra widow 2 φυτα 1 πετρα και ενα ξυλο και γεμισα κανονικα το ενυδρειο. Ξυπναω σημερα το πρωι μετα απο 2 μερες με τα ψαρια μεσα και ταισμα  και λεω να κάνω ενα τεστ να δω τι γινεται. Και μου βγαζει αμμωνια 0.5! Προνοησα να παρω και τεστ νιτρωδων και ειναι 0.. Ειναι φυσιολογικο αυτο? Μηπως τελικα δενε ιχε στρωθει το ενυδρειο μου? Τι μπορω να κανω απο εδω και περα? Τα ψαρακια μου κινδυνευουν αμεσα? Να ριξω βακτηρια και αν ναι ποσα?  Μηπως αλλαξε το ξυλο και η πετρα που εβαλα κατι στο νερο? Ειναι φυσιολογικο αυτο στα νεα ενυδρεια?

462541599_1215667416264914_2275663638113321717_n.jpg

462555848_1235809674237679_5376643958820408508_n.jpg

462561043_1359313311760121_7554059391590566347_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Χάρη. Την αμμωνία σου την βλέπω περισσότερο για 1mg/l, παρά για 0,5mg/l εκτός αν ξεγελάει ο φωτισμός. Είτε είναι 0,5 , είτε πολύ περισσότερο 1, είναι παρα πολύ υψηλή σε άκρως τοξικά επίπεδα. Από την στιγμή που έχεις τέτοιες ενδείξεις το ενυδρείο σου εννοείται ότι είναι εντελώς άστρωτο. Φαίνεται ότι δεν έχει ξεκινήσει καν ο κύκλος.

Τι πρέπει να κάνεις:

α) Προμηθεύσου το συντομότερο δυνατό υγρά τεστ NO2 και NO3 για να παρακολουθείς τον κύκλο.

β) Αγοράζεις ΑΜΕΣΑ, σήμερα κιόλας, Seachem Prime

γ) Άμεση αλλαγή νερού 50% και 30% μέρα παρά μέρα

δ) Τριπλάσια δοσολογία prime σε κάθε αλλαγή, δηλαδή μέρα παρά μέρα σύμφωνα με τα λίτρα σου

ε) Δεν κόβεις το τάισμα αλλά μειώνεις λίγο την τροφή και συνεχίζεις να βάζεις βακτήρια σύμφωνα με τις οδηγίες

στ) Κάνεις μετρήσεις καθημερινά.

Ίσως χρειαστεί να γίνουν καθημερινές οι αλλαγές του νερού αλλά αυτό δεν συνιστάται τουλάχιστον από την αρχή γιατί θα καθυστερήσει την βιολογία σου.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Χρήστο και ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Το εκτιμω....

Μεγάλο λάθος του υπαλλήλου του καταστήματος να με διαβεβαιώσει οτι το ενυδρείο είναι έτοιμο να δεχθεί ψάρια και μάλιστα οχι pet shop αλλα καθαρα ενυδρειακού μαγαζιού. Ειδικά οταν καταλαβαι΄νεις πως ο αλλος ειναι αρχαριος.

α)έχω τεστ ΝΟ2 ( είναι ακόμα 0) δεν έχω ΝΟ3 αλλα θα πάρω άμμεσα.

β)Θα  πάρω σήμερα κιόλας

γ) 50 την μια φορα και 30 την άλλη?

δ) Τα λίτρα μου ειναι 60 και αποτι βλεπω η κανονικη του δοση ειναι 1.5 μλ οποτε θα πρεπει να βαλω 4.5 . Το prime το βάζω μαζι με την αλλαγη νερου και αυτο? Δλδ ανα μερα? Το βαζω πριν ριξω το νερο στο ενυδρειο η μετα? Λειτουργει και σαν αντιχλωριο σωστα? Δεν χρειαζεται να βαλω αυτο που ηδη εχω.

ε) Θα τα ταισω ανα μερα

Στ)οκ

 

Αποτι κατα΄λαβ ειμαι στην αρχη και σιγα σιγα θα πρεπει να αρχιζω να βλεπω να εμφανιζονται νιτρωδη. Ουσιαστικα το στρωσιμο ( δυστηχως) θα γινει με τα ψαρια μεσα. Υπαρχει πιθανοτητα να επιβιωσουνε? Παντως μεχρι στιγμης ειναι ιδιαιτερα ζωηρα και ευχαριστα. Μακαρι να τα καταφερουνε. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το Prime το βάζεις στο νερό αλλαγής. Είναι αντιχλώριο και σε καλύπτει, οπότε δεν χρειάζεται να βάλεις κάτι άλλο, απλά εκτός της αδρανοποίησης του χλωρίου και της χλωραμίνης, αποτοξικοποιεί και την αμμωνία. Πρόσεχε: δεν την εξαφανίζει. Θα συνεχίσεις να βλέπεις αμμωνία μέχρι να αποκτήσεις επαρκή βιολογία και στην μεταβολίζουν τα βακτήρια, απλά δεν θα είναι τοξική για τα ψάρια. Η αρχική αλλαγή να είναι 50% (μπορείς και 60%) γιατί έχεις αρκετή αμμωνία και κάθε επόμενη αλλαγή γύρω στο 30%. Την ρουτίνα ταισματος κράτησε την απλά μείωσε ελάχιστα την τροφή. Για να αναπτυχθούν βακτήρια χρειάζεται το τάισμα. Επιγραμματικά για να καταλάβεις αν το ενυδρείο στρώνεται θα πρέπει ενώ συνεχίζεις να ταιζεις, να δεις την αμμωνία να πέφτει και να εμφανίζονται νιτρώδη. Όταν δεις ότι τόσο η αμμωνία όσο και τα νιτρώδη είναι μηδενικά και έχεις νιτρικά, τότε το ενυδρείο σου είναι έτοιμο. Απλά τώρα, λόγω της προστασίας των ψαριών θα αργήσει λίγο το στρώσιμο γιατί δεν μπορείς να ανεβάσεις σε σωστά επίπεδα αμμωνία έτσι ώστε να στρωθεί πιο γρήγορα το ενυδρείο. Μην ανησυχείς, αν κρατήσεις σταθερές τις ρουτίνες που είπαμε, δεν πιστεύω ότι θα έχεις θέμα με τα ψάρια και νομίζω ότι όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης χρησιμοποίησε το σύστημα venturi (το σωληνάκι που κάνει μπουρμπουληθρες) ή αν δεν το χρησιμοποιείς κατέβασε λίγο την στάθμη ή ανέβασε το φίλτρο σου προς την επιφάνεια έτσι ώστε να έχεις καλή ανατάραξη, για καλύτερη οξυγόνωση του νερού. Τώρα που έχεις αμμωνία τα ψάρια σου χρειάζονται οξυγόνο.

Link to comment
Share on other sites

Τελεια ευχαριστω.

Τα βακτηρια να τα βαζω λιγο μετα απο καθε αλλαγη νερου η την ενδιαμεση μερα που δεν θα εχει αλλαγη και θα εχει λογικα συγκεντρωθει λιγη αμμωνια οποτ ισως βοηθησουν περισσοτερο?

Επισης το prime στο νερο της αλλαγης πριν το βαλο στο ενυδρειο η μεσα στο ενυδρειο μετα την αλλαγη? και ποση ωρα κανει να δρασει?

Παντως επιμενω πως ειναι απογοητευτικο επαγγελματις με εξειδικευση στα ενυδρεια να δινουν λαθος πληροφοριες σε ατομα που βλεπουν οτι ειναι αρχαρια και ειναι προθυμα να ασχοληθουν και να τους αφησουν χρηματα.

Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εξοδο του φιλτρου οριακα στην επιφανεια και εχει αρκετη αναταραξη ευτηχως!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Haris Moustakas έγραψε:

Τελεια ευχαριστω.

Τα βακτηρια να τα βαζω λιγο μετα απο καθε αλλαγη νερου η την ενδιαμεση μερα που δεν θα εχει αλλαγη και θα εχει λογικα συγκεντρωθει λιγη αμμωνια οποτ ισως βοηθησουν περισσοτερο?

Επισης το prime στο νερο της αλλαγης πριν το βαλο στο ενυδρειο η μεσα στο ενυδρειο μετα την αλλαγη? και ποση ωρα κανει να δρασει?

Παντως επιμενω πως ειναι απογοητευτικο επαγγελματις με εξειδικευση στα ενυδρεια να δινουν λαθος πληροφοριες σε ατομα που βλεπουν οτι ειναι αρχαρια και ειναι προθυμα να ασχοληθουν και να τους αφησουν χρηματα.

Ευχαριστω και παλι.

Αναλογως τι γράφουν οι οδηγίες για τα βακτήρια. Αν σου λέει μέρα παρά μέρα, κάντο καλύτερα έτσι, δηλαδή στην ενδιάμεση μέρα. Το prime μπορείς να βάλεις την ποσότητα που αναλογεί στο νερό της αλλαγής στον κουβά σου και αφού κανείς την αλλαγή βάζεις και την υπολειπόμενη δοσολογία στο ενυδρείο. Για το τελευταίο που αναφέρεις έχεις 100% δίκιο. Δυστυχώς πολλοί που θέλουν να ασχοληθούν με το ενυδρείο τα παρατάνε από την αρχή απογοητευμένοι γιατί κάποιος υποτίθεται ειδικός, τους έδωσε λάθος κατευθύνσεις και οδηγίες.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...