Jump to content

Αρχάρια σε ενυδρειο γλυκού νερού 20 λίτρα


mariaxeni

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους έχω ένα καινούργιο ενυδρείο 20 λίτρα κύβο με φίλτρο και λάμπα το οποίο το έχω διακοσμήσει με φυτά και κορμό και έχω ξεκινήσει την διαδικασία για να φτιάξω το νερό ώστε να μπορώ να βάλω κάποιο ζωντανό οργανισμό σε αυτά τα λίτρα θα ήθελα να βάλω 10 μπλε γαρίδες 5-6 πολύ μικρά ψαράκια και 2 apple snail 🐌 έχω πάρει στικ για μετρήσεις αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμη το έχω μόνο 5 μέρες μπορώ να μάθω τι μετρήσεις πρέπει να έχω ώστε να βάλω κάτι σκέφτομαι πρώτα 2 σαλιγκάρια μετά τα ψαράκια και τέλος τις γαρίδες επίσης δεν βρίσκω ανταλλακτικά για το φίλτρο μου 

IMG_9680.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας!

Πες , πρωτα, τι εβαλες για υποστρωμα. Φαινεται για soil. Aν ειναι, και περασαν 5 ημερες,  πρεπει να μετρησεις την αμμωνια σαν πρώτο βημα.

Παρε ενα τεστ αμμωνιας  απο καποιο καταστημα - πετ σοπ και  κανε την πρωτη μετρηση. Τα stick  δεν μετρανε την αμμωνια.

Απο τεστακια μπορεις να παρεις  πχ -

Sera Ammonia Test (NH4-NH3)

Api Ammonia Test Kit

JBL Proaqua Test Nh4 Ammonium+

Tetra Test NH3/NH4+

Διαβαζεις εδω-

και αν μενουν ερωτησεις - εδω ειμαστε.

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος mariaxeni έγραψε:

να μπορώ να βάλω κάποιο ζωντανό οργανισμό σε αυτά τα λίτρα θα ήθελα να βάλω 10 μπλε γαρίδες 5-6 πολύ μικρά ψαράκια και 2 apple snail

  Τα apple snail - ξεχνας σε τετοια λιτρα, γινονται πολυ μεγαλα.

Για γαριδες- συμφωνω, αλλά πρεπει να μπουν σε καλα στρωμενο ενυδρειο σε κανα μηνα απο σημερα και αν....

Τα ψαρακια σε 20λ κυβο..... το θεμα δεν ειναι τόσο τα λιγα λιτρα σου , οσο το σχημα του ενυδρειου.... τα ψαρια χρειαζονται μηκος, οχι υψος....δηλ χρειαζονται ενα μακροστενο ενυδρειο.

Τα πιο μικρουλικα ψαρακια (αν θελεις κοπαδακι), χρειαζονται ενυδρειο τουλαχιστον 40-45εκ μηκος.....

https://www.seriouslyfish.com/species/celestichthys-margaritatus/

https://www.seriouslyfish.com/species/boraras-brigittae/

 

Link to comment
Share on other sites

Μέτρησα την αμμωνία μου με υγρό τεστ και είναι 0,5 

μετά έκανα τεστ και έχω αυτά τα στοιχεία. Ωραία τι άλλο μπορώ βάλω εκτός από γαρίδες ; Και κάποιο μικρό ψαράκι ; 

Ν3 10

No2 0

 

GH d >7>125 

KH 6 

Ph 6,8

Cl2 0

 

Νo3 0,5   

Link to comment
Share on other sites

Σημερινή μέτρηση νέρου

ΝΗ3 = 0

NΟ3 = 10

NΟ2 = 0

GH = >7>125 

KH = 3 53 

Ph = 6,4 

Cl2 = 0

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...