Jump to content

Προτάσεις για θερμοστάτη και φίλτρο για ενυδρύο 35-70λιτρα νερό (60Χ40Χ40 εκατοστά)


Tzikas Tzik

Recommended Posts

καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω για ενυδρείο διαστάσεων 60Χ40Χ40 εκατοστά (35-70λιτρα νερό αν υποθέσω οτι η στάθμη νερού θα είναι απο 15-30εκ) το οποίο θα φιλοξενεί 2 νεροχελώνες 1,5 ετών+  φίλτρο και θερμοστάτη. αρχικά σκεφτόμουν για Eheim Jager 100w και φίλτρο πάλι της Eheim, αλλά σε pet shop που επιστέφτηκα που τα είχε και αυτά δεν μου είπε και τα καλύτερα. (eheim είχε τον πιο απλό όχι τον Jager και για το φίλτρο Eheim μου είπε οτι δεν είναι δυνατό). Μου πρότεινε φίλτρο Resun 600 ως ποιο δυνατό σε σχέση με το Eheim και ως θερμοστάτη τον Aquael platinum 100. Η αλήθεια είναι οτι για τον Aquael platinum δεν διάβασα και τα καλύτερα σε κριτικές στο Amazon (γράφουν κάποιοι οτι έσπασε).

Ψάχνωντας βρήκα τον Γερμανικό θερμοστάτη JUWEL HEATER AQUAHEAT PRO 100 W  για τον οποίο διάβασα καλές κριτικές στο Amazon. Ποια η γνώμη σας? Και θα ήθελα και προτάσεις για φίλτρο εσωτερικό που να έχει καλή απόδοση, να είναι ποιοτική κατασκευή για το ενυδρείο που ανέφερα καθώς θα έχει 2 νεροχελώνες που είναι ρυπογόνες αλλά παράλληλα να είναι και αθόρυβο όσο γίνεται.

Με ενδιαφέρει κυρίως να είναι ποιοτικές κατασκευές και το φίλτρο και ο θερμοστάτης, καθώς βυθίζονται με τάση 230volt μέσα στο νερό.

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάρε καλύτερα εξωτερικο . Το εσωτερικό θα σου πιάνει και χώρο και θα φαίνεται άσχημο, μιας και υπόστρωμα δεν χρειάζονται. Μαζεύονται μικρόβια ,ακαθαρσίες που θα είναι δύσκολο στο καθάρισμα ακόμα κι αν βάλεις χοντρές πετρούλες. Ενημερωτικά, αν και δεν ξέρω τι είδος θα πάρεις, το ενυδρείο θα σου είναι κατάλληλο για τις χελωνες για αλλά 1.5 με 2 χρόνια αντε το οριακό 3 χρονια . Οπότε πάρε ένα φίλτρο κι ας μην σου κρατήσει πολύ, απλά να κάνει την δουλειά του. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Marr έγραψε:

Πάρε καλύτερα εξωτερικο . Το εσωτερικό θα σου πιάνει και χώρο και θα φαίνεται άσχημο, μιας και υπόστρωμα δεν χρειάζονται. Μαζεύονται μικρόβια ,ακαθαρσίες που θα είναι δύσκολο στο καθάρισμα ακόμα κι αν βάλεις χοντρές πετρούλες. Ενημερωτικά, αν και δεν ξέρω τι είδος θα πάρεις, το ενυδρείο θα σου είναι κατάλληλο για τις χελωνες για αλλά 1.5 με 2 χρόνια αντε το οριακό 3 χρονια . Οπότε πάρε ένα φίλτρο κι ας μην σου κρατήσει πολύ, απλά να κάνει την δουλειά του. 

Καλησπέρα. Τις χελώνες τις έχω ήδη είναι οι γραμμωτές κινέζικες 1,5 χρονών απλά η μία έχει μεγαλώσει αρκετά και είναι διπλάσια απο την άλλη. Για το ενυδρείο έχεις δίκιο το έχω σκεφτεί αλλά προς το παρόν θα περιοριστώ σε αυτές τις διαστάσεις και τότε βλέπουμε.

Αρχικά σκεφτόμουν εσωτερικό φίλτρο χωρίς να δώσω πολλά χρήματα. Βρήκα καλές κριτικές για αυτό Dophin F1200 Εσωτερικό Φίλτρο για Ενυδρεία Χωρητικότητας έως 120lt, με Απόδοση 580lt/h και Ισχύ 6W και αν δώ οτι μελλοντικά εχω πρόβλημα αναγκαστικά θα πάω τότε σε εξωτερικό στο Dophin astro 2202 Εξωτερικό φίλτρο 600L/H έως 150 λίτρα ενυδρείο

Θα ήθελα να ρωτήσω αν εσείς ή κάποιος άλλος έχει καλή γνώμη για αυτή την μάρκα. διάβασα γενικά οτι κάνουν καλή δουλειά (σε φορουμ κτλ). επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν το Dophin F1200 Εσωτερικό Φίλτρο για Ενυδρεία Χωρητικότητας έως 120lt, με Απόδοση 580lt/h και Ισχύ 6W έχει μέσα κάδο για ζεόλιθο, αν απαιτείται για νεροχελώνες ο ζεόλιθος, γιατι σε ένα petshop μου είπαν οτι θα πρέπει να βάλω ζεόλιθο στον άδειο κάδο που έχει και επίσης ίσως χρειαστεί να κόψω τμήμα του σφουγγαριού για να προσθέσω ζεόλιθο, ενώ σε άλλο petshop μου είπαν οτι δεν έχει χώρο (κάδο άδειο) για να βάζω ζεόλιθο και οτι δεν χρειάζεται ζεόλιθος γιατι ζεόλιθο βάζουμε για να γίνουν βακτήρια και πρέπει για να γίνει αυτό να αφήσεις το νερό μήνες.

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Στο λέω γιατί κατά την γνώμη μου ,αξίζει να δώσεις ένα 50ρικο πιο πάνω τωρα π.χ . Για να πάρεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο τώρα, παρά να πάρεις μελλοντικα μεγαλύτερο και να δώσεις για 2 ενυδρεία μέσα σε 2 χρόνια 350 ευρώ π.χ ,κατάλαβες. Εμπειρία με το συγκεκριμένο φιλτρο δεν εχω ,αλλά αν έχεις διαβάσει καλές κριτικές γιατί όχι?

Ζεολιθος ,βακτήρια και ο,τι ανέφερες σχετικό δεν ειναι μαστ , αλλα μπορεις.. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα φίλτρο, αντιχλωριο -water conditioner πες το όπως θες , το τονίζω ΕΙΔΙΚΑ για χελωνες . Αρκεί να αλλάζεις ενα μέρος του νερού τους κάθε βδομάδα ένα ποσοστό 40-60% και μια φορά τον μήνα να αδειάζεις όλο το ενυδρείο. Εγώ προσωπικά δεν έκανα στρώσιμο ενυδρείου το 2014 που τις πήρα μωρα, γιατί δεν ήξερα και μέχρι σήμερα δεν είμαι σίγουρη για το στρώσιμο με βακτήρια. Εχω μονο εμπειρία και γνώσεις πάνω σε θεραπείες ασθενειών.  

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...