Jump to content

Φίλτρο και θερμοστάτης ποιοτικά για ενυδρείο 60x40x35


Tzikas Tzik

Recommended Posts

Καλημέρα. Θα ήθελα να μου πείτε προτάσεις για φίλτρο και θερμοστάτη για ενυδρείο 2 νεροχελώνων 60x40x35 εκ. Με ενδιαφέρει να καλύπτουν άνετα το συγκεκριμένο ενυδρειο και κυρίως να είναι ποιοτικα να μην έχω άγχος για τυχόν διαρροή ρεύματος. Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Θερμοστατη - Eheim θερμοστάτης Jager 50W (προσωπικά θα επαιρνα 100W) - φτανει για 60λ - μια ζωη αυτα εχω και δεν επαθαν ποτέ τιποτα.

Φιλτρο μπορεις να παρεις και κρεμαστο και με καδο- εξωτερικο.  Απο τα κρεμαστα ειχα και Eheim και Aquael - μια χαρα και τα δυο, σχεδον αθόρυβα και ποιοτικά.

Σταθερη ποιοτητα Eheim (πχ EHEIM classic 250 2213)

Καλη εμπειρία ειχα με τα κινεζικα DOPHIN ASTRO

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Θερμοστατη - Eheim θερμοστάτης Jager 50W (προσωπικά θα επαιρνα 100W) - φτανει για 60λ - μια ζωη αυτα εχω και δεν επαθαν ποτέ τιποτα.

Φιλτρο μπορεις να παρεις και κρεμαστο και με καδο- εξωτερικο.  Απο τα κρεμαστα ειχα και Eheim και Aquael - μια χαρα και τα δυο, σχεδον αθόρυβα και ποιοτικά.

Σταθερη ποιοτητα Eheim (πχ EHEIM classic 250 2213)

Καλη εμπειρία ειχα με τα κινεζικα DOPHIN ASTRO

Καλησπέρα και ευχαριστώ!. Με κάδο εξωτερικό πως λειτουργεί? Μαζεύει την βρωμιά αυτόματα στον κάδο? Επίσης το φίλτρο.καθε.ποσο πρέπει να το καθαρίζω και τι ακριβώς καθαρίζω? Αλλάζω και κάποιο αναλώσιμο μέσα στο φίλτρο ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Όταν λέμε κάδο μην νομίζεις κάτι σε... κάδο απορριμμάτων. Ναι μεν μαζεύεται ίζημα στον κάδο με την πάροδο του χρόνου αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος ύπαρξής του. Ο κάδος είναι ο χώρος που μπαίνουν τα υλικά φίλτρανσης. Τα φίλτρα (οποιουδήποτε είδους) τα ακουμπάμε για καθάρισμα (δλδ στρίψιμο σφουγγάρια, καθάρισμα βιολογικού και μηχανικού υλικού) μόνο όταν δούμε ότι έχει μειωθεί αρκετά η ροή του φίλτρου. Ειδικά στα εξωτερικά φίλτρα ο χρόνος μεταξύ των συντηρήσεων μπορεί να είναι μεγάλος άνω του ενός μηνός (και 2 και 3 μήνες αναλόγως). Από αναλώσιμα υπάρχουν διάφορα που μπορεί κάποιος να έχει στο φίλτρο του. Ένα αναλώσιμο υλικό που συνήθως υπάρχει στα φίλτρα είναι ο υαλοβάμβακας (ή ενυδριακό βαμβάκι). Αυτό καλό είναι να το αλλάζεις κάθε εβδομάδα γιατί μπουκώνει εύκολα και μειώνει αρκετά την ροή. Από τα αλλα υλικά που συνήθως έχει ένα φίλτρο π.χ. τα σφουγγάρια αλλάζονται όταν έχουν ταλαιπωρηθεί πολύ ή παρατηρούμε ότι με την πάροδο του χρόνου στωμώνουν πολύ πιο εύκολα ενώ τα βιολογικά υλικά όταν έχουν εμφανείς φθορές (τρίβονται, σπάζουν κλπ). Κάποια μπορεί να μην χρειαστεί να αλλαχθούν για χρόνια. Γενικά τα υλικά αυτά αλλάζονται πολύ σπάνια και πάντα σταδιακά γιατί επηρεάζεται η βιολογία.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Καλησπέρα. Όταν λέμε κάδο μην νομίζεις κάτι σε... κάδο απορριμμάτων. Ναι μεν μαζεύεται ίζημα στον κάδο με την πάροδο του χρόνου αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος ύπαρξής του. Ο κάδος είναι ο χώρος που μπαίνουν τα υλικά φίλτρανσης. Τα φίλτρα (οποιουδήποτε είδους) τα ακουμπάμε για καθάρισμα (δλδ στρίψιμο σφουγγάρια, καθάρισμα βιολογικού και μηχανικού υλικού) μόνο όταν δούμε ότι έχει μειωθεί αρκετά η ροή του φίλτρου. Ειδικά στα εξωτερικά φίλτρα ο χρόνος μεταξύ των συντηρήσεων μπορεί να είναι μεγάλος άνω του ενός μηνός (και 2 και 3 μήνες αναλόγως). Από αναλώσιμα υπάρχουν διάφορα που μπορεί κάποιος να έχει στο φίλτρο του. Ένα αναλώσιμο υλικό που συνήθως υπάρχει στα φίλτρα είναι ο υαλοβάμβακας (ή ενυδριακό βαμβάκι). Αυτό καλό είναι να το αλλάζεις κάθε εβδομάδα γιατί μπουκώνει εύκολα και μειώνει αρκετά την ροή. Από τα αλλα υλικά που συνήθως έχει ένα φίλτρο π.χ. τα σφουγγάρια αλλάζονται όταν έχουν ταλαιπωρηθεί πολύ ή παρατηρούμε ότι με την πάροδο του χρόνου στωμώνουν πολύ πιο εύκολα ενώ τα βιολογικά υλικά όταν έχουν εμφανείς φθορές (τρίβονται, σπάζουν κλπ). Κάποια μπορεί να μην χρειαστεί να αλλαχθούν για χρόνια. Γενικά τα υλικά αυτά αλλάζονται πολύ σπάνια και πάντα σταδιακά γιατί επηρεάζεται η βιολογία.

Καλημέρα και σε ευχαριστώ. Τα αναλώσιμα π.χ υαλοβάμβακας είναι κάτι κοινό για όλα τα φίλτρα απλά σε μεγέθη που αγοράζω από pet shop ανεξάρτητα από την μάρκα του φίλτρου, ή κάθε μάρκα.εχει τα δικά της αναλώσιμα και πιθανόν κάποιες.μαρκες να έχουν δυσεύρετα αναλώσιμα?

Ο Eheim Jager Θερμοστάστης Ενυδρείου 100W γράφει ότι είναι κατάλληλος για ενυδρεία από 100 έως 150 λίτρα

Μήπως για το δικό μου που θα έχει κάπου 50 λίτρα νερό είναι μεγάλος ή μόλις πιάνει την ρυθμισμένη θερμοκρασία θα κόβει άμεσα? Χρειάζεται και θερμόμετρο να έχω ή έχει σωστή ρύθμιση? Επίσης να ρωτήσω αν είχες ποτέ θέμα με.διαρροη ρεύματος ? Αυτό με.απασχολει.πολυ. Ευχαριστώ 

Έγινε επεξεργασία - Tzikas Tzik
Link to comment
Share on other sites

Επίσης 

Για το φίλτρο που έγραψες δεν διάβασα πολύ καλά σχόλια από κάποιους που το αγόρασαν στο Σκρουτζ (το.EHEIM classic 250 2213 ). Έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο ίσως. Επειδή έχω το άγχος.με.εξωτερικο μην γίνει καμία διαρροή αν λείπω σκέφτομαι μάλλον για.εσωτερικο.φιλτρο, απλά επειδή θα είναι μέσα σε δωμάτιο θα ήθελα να είναι κατά το δυνατόν αθόρυβο. 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Τα Eheim είναι σταθερή αξία σε γενικές γραμμές αθάνατα.και από τις τοπ επιλογές στο χόμπι. Τώρα αστοχίες υλικών υπάρχουν πάντα και παντου.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Tzikas Tzik έγραψε:

Καλημέρα και σε ευχαριστώ. Τα αναλώσιμα π.χ υαλοβάμβακας είναι κάτι κοινό για όλα τα φίλτρα απλά σε μεγέθη που αγοράζω από pet shop ανεξάρτητα από την μάρκα του φίλτρου, ή κάθε μάρκα.εχει τα δικά της αναλώσιμα και πιθανόν κάποιες.μαρκες να έχουν δυσεύρετα αναλώσιμα?

Ο Eheim Jager Θερμοστάστης Ενυδρείου 100W γράφει ότι είναι κατάλληλος για ενυδρεία από 100 έως 150 λίτρα

Μήπως για το δικό μου που θα έχει κάπου 50 λίτρα νερό είναι μεγάλος ή μόλις πιάνει την ρυθμισμένη θερμοκρασία θα κόβει άμεσα? Χρειάζεται και θερμόμετρο να έχω ή έχει σωστή ρύθμιση? Επίσης να ρωτήσω αν είχες ποτέ θέμα με.διαρροη ρεύματος ? Αυτό με.απασχολει.πολυ. Ευχαριστώ 

Ο υαλοβάμβακας είναι κοινός. Τώρα η κάθε εταιρεία προτείνει στα φίλτρα της και τα δικά της π.χ. σφουγγάρια. Μπορείς να βάλεις ο,τι σε συμφέρει αναλόγως το φίλτρο αλλά αυτά είπαμε ότι δεν τα αλλάζουμε συχνά, ούτως ή άλλως. Το ενυδρείο σου σύμφωνα με τις διαστάσεις είναι 84 λίτρα μεικτά. Άντε πες με τα υλικά (εξέδρες κλπ) που θα έχεις μέσα, πόσο να πέσεις; Πιστεύω ότι ο 50αρης θερμοστάτης όταν θα έχει χαμηλές θερμοκρασίες μπορεί να ζορίζεται να κρατήσει σταθερή την θερμοκρασία και θα λειτουργεί συνέχεια, αν και για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω τις θερμοκρασίες που πρέπει να έχουν οι χελώνες. Βέβαια αυτό εξαρτάται και από άλλους παράγοντες που δεν έχουν σχέση με το ενυδρείο (θερμοκρασία χώρου, πιθανά ρεύματα στο σημείο που βρίσκεται το ενυδρείο, κοντινές πόρτες). Ο 100ρης σίγουρα θα κάνει καλύτερη δουλειά και θα είσαι σίγουρος ότι σε καλύπτει. Θερμόμετρο χρειάζεσαι οπωσδήποτε. Μην στηρίζεσαι στην ένδειξη του θερμοστάτη. Ένα απλό αναλογικό αρκεί. Επίσης καλή λύση για να έχεις σταθερή θερμοκρασία και ακρίβεια στις ενδείξεις είναι και ο STC1000. Για διαρροές κλπ η αλήθεια είναι ότι εδώ ανοίγεις μεγάλο θέμα. Εγώ προσωπικά ποτέ δεν έχω διαπιστώσει-αισθανθεί κάτι. Ενδεχομένως όταν νιώσω κάτι θα το καταλάβετε γιατί δεν θα ξαναγράψω στο forum😂

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
Link to comment
Share on other sites

Αν ο θερμαντηρας έχει διαρροή θα το καταλάβεις σαν γαργάλημα. Πρέπει να σπασει το τζαμί ή να έρθει με κάποιον τροπο απευθειας σε επαφή το νερό με το καλώδιο ή την αντίσταση για να σε χτυπήσει. Αν συμβεί κάτι τετοιο να εύχεσαι να εχεις καλο ρελε μπας και σε σωσει. Αλλά Ειλικρινα σε καλοσυντηρημένα μηχανήματα από αξιόλογες εταιρείες δεν πρόκειται να συμβεί κάτι τετοιο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ. Τον υαλοβάμβακα αφού είναι κοινος τον προμηθεύομαι από pet shop ανεξάρτητα την μάρκα.του φίλτρου δηλαδή? Όσον αφορά σφουγγάρι θα πρέπει μάλλον να.απευθυνθω στον προμηθευτή του φίλτρου? Δηλαδή είτε στο eshop αν το αγοράσω από εκεί, είτε μέσα από το ίντερνετ παραγγελία αν το πάρω από απομακρυσμένο κατάστημα σωστά? 

Το.εσωτερικο φίλτρο τι μειονεκτήματα έχει και τι πλεονεκτήματα σε σχέση με.το.εσωτερικο? Για μένα εκτός από την ποιότητα σημαντικό είναι να είναι αθόρυβο γιατί θα είναι μάλλον σε.δωματιο αρχικά το ενυδρείο. Οπότε αν έχετε στο μυαλό σας.καποιο αθόρυβο και καλό πείτε μου.  Επίσης πόσα lit/h να κοιτάξω ελάχιστο για να είναι επαρκές για το ενυδρείο μου?

Ο θερμοστάτης προστατεύεται κάπως να μην συμβεί να.σπασει.το γυαλί? Π.χ με κάποιο ενσωματωμένο περίβλημα. Υπάρχει κίνδυνος οι χελώνες να το κάνουν ζημιά?

Για θερμοστάτη οκ θα δω για 100w. Θερμόμετρο ενα οικονομικό ποιο να δω? 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Έγινε επεξεργασία - Tzikas Tzik
Link to comment
Share on other sites

ΧελονοΣκέψεις συνέχεια .........

Για τις χελώνες έχω διαβάσει θέλουν περίπου 25-28 βαθμούς κελσίου στο νερό αν θυμάμαι καλά. Οπότε τι λέτε να πάω σε 100w θερμοστάτη?

Όσον αφορά για φίλτρο, σκεφτόμουν λύση εσωτερικού φίλτρου αυτά που βυθίζονται αρκετά καθώς υπολογίζω να έχω μέσα 20 εκατοστά νερο. Χωρίς κάδο. Από τα μοντέλα της Eheim ποιο να προτιμήσω, είδα πολλά στο Σκρουτζ και δεν έβγαλα άκρη, και πόσα lit/h να είναι? Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Με 20 εκατοστά ύψος δεν βλεπω τον λογο για εξωτερικό. Όλα τα εσωτερικά είναι αθόρυβα. 
το εσωτερικό φιλτρο έχει περιορισμένο κάδο για υλικά (μηχανικά,βιολογικά,χημικά) σε σχέση με το εξωτερικό και το εχεις και αγγούρι μέσα στο ενυδρειο. Πλεονεκτήματα είναι συνηθως πιο φτηνό, δεν χρειάζεται να υπολογίσεις τις διάφορες ύψους για να δεις αν θα σε καλύψει και δεν χρειαζεσαι χώρο έξω απο το ενυδρειο για να το τοποθετήσεις. 
 

σφουγγαρια μπορείς να αγοράσεις τις έτοιμες λύσεις των εταιρειών ή να πάρεις από κανα κινεζικο ή κανα πετσούπερμαρκετ ένα μεγάλο σφουγγάρι ενυδρειακο και να το κόψεις εσυ όπως το θες. 
 

Για θερμαντηρα ή πάρε ένα 50βατο κανονικό ή αυτο https://aquaclubdesign.com/θερμαντηρασ-νερου-με-ηλεκτρονικο-θερμοστατη-dennerle-nano-thermo-heater-compact-35-w.html που έχει σταθερή ρύθμιση 25 βαθμους και δεν σπαει.

 

θερμομετρο sera precision σε γυάλινο 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Jester έγραψε:

Με 20 εκατοστά ύψος δεν βλεπω τον λογο για εξωτερικό. Όλα τα εσωτερικά είναι αθόρυβα. 
το εσωτερικό φιλτρο έχει περιορισμένο κάδο για υλικά (μηχανικά,βιολογικά,χημικά) σε σχέση με το εξωτερικό και το εχεις και αγγούρι μέσα στο ενυδρειο. Πλεονεκτήματα είναι συνηθως πιο φτηνό, δεν χρειάζεται να υπολογίσεις τις διάφορες ύψους για να δεις αν θα σε καλύψει και δεν χρειαζεσαι χώρο έξω απο το ενυδρειο για να το τοποθετήσεις. 
 

σφουγγαρια μπορείς να αγοράσεις τις έτοιμες λύσεις των εταιρειών ή να πάρεις από κανα κινεζικο ή κανα πετσούπερμαρκετ ένα μεγάλο σφουγγάρι ενυδρειακο και να το κόψεις εσυ όπως το θες. 
 

Για θερμαντηρα ή πάρε ένα 50βατο κανονικό ή αυτο https://aquaclubdesign.com/θερμαντηρασ-νερου-με-ηλεκτρονικο-θερμοστατη-dennerle-nano-thermo-heater-compact-35-w.html που έχει σταθερή ρύθμιση 25 βαθμους και δεν σπαει.

 

θερμομετρο sera precision σε γυάλινο 

Καλησπέρα. Αυτός ο θερμοστάτης που δεν σπάει μου φάνηκε καλή επιλογή. Μήπως όμως 35w είναι λίγα? Επίσης 25οC είναι καλά για νεροχελώνες? Κάπου διάβασα για 26-27. Βλέπω έχει και 50w https://aquaclubdesign.com/θερμαντηρασ-νερου-με-ηλεκτρονικο-θερμοστατη-dennerle-nano-thermo-heater-compact-50w.html

Έχω 2 γραμμωτές αυτές με τις κίτρινες γραμμές. 

Έγινε επεξεργασία - Tzikas Tzik
Link to comment
Share on other sites

Ακομα καλυτερα ο 50αρης. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σε pet shop που πουλάει και τους Eheim (θερμοστάτες και φίλτρα) μου πρότειναν για φίλτρο ως πολύ πιο αποδοτικό και δυνατό το Resun 600 και ως θερμοστάτη τον Aquael platinum 100. Τι γνώμη έχετε για την ποιότητα τους?  Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...