Jump to content

Αναγνώριση είδους clownfish


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέα στο forum και ελπίζω να ανεβάζω σωστά το θέμα. Κάνω τη δεύτερη προσπάθεια μετά από 6 χρόνια για saltwater aquarium. Το έχω στήσει εδώ και 2 μήνες. Ο παλιός dry rock από το προηγούμενο ενυδρείο, αν και 6 χρόνια εκτός νερού, με προσθήκες live rock ενδιάμεσα, ξαναζωντανεψε. Έβαλα το πρώτο clownfish. Μου το έφεραν δώρο και προσπαθώ να αναγνωρίσω το είδος. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει. Είναι sebae η' clarkii? Η' κάποιο άλλο? Ευυ

Screenshot_2024-09-12-21-01-27-823_com.miui.gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

για sebae μοιαζει. Στο εμποριο κυκλοφορουν τόσες διασταυρωσες, που πια δυσκολο να πεις 100%

Τοσες φυσαλίδες γιατι?

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ το ίδιο λέω. Χρώματα clarkii αλλά δύο ρίγες και σώμα όχι στρογγυλό, μοιάζει με sebae αλλά είναι πιο δύσκολο να το βρεις και ακόμα είναι μικρό να δω ξεκάθαρα το ραχιαίο πτερύγιο. Τι να πω... Απλά αν θέλω να του βάλω αργότερα άλλο ένα θα είναι πρόβλημα η μη αναγνώριση. Τις τόσες φυσαλίδες τις βγάζει το nano skimmer. Δοκίμασα κ ένα εξωτερικό αλλά δεν χωράνε κ αυτό είναι εσωτερικό και βγάζει τόσες. .. 

Όλες οι μετρήσεις είναι καλές μέχρι τώρα. Απλά θα προσθέτω σιγά σιγά ψάρια, καθώς την προηγούμενη φορά δεν υπήρχε καλή συμβατότητα αφού δεν με είχαν ενημέρωση καλά από το κατάστημα και έγινε πανικός. Άσε που πέταξα κιλααα βράχου γιατί δεν ήξερα ότι ξαναζωντανεύει και ευτυχώς κράτησα κάποια. Θέλω να καταλήξω πόσα ψάρια θα βάλω, με τι σειρά και αν θα κάνω πρώτη προσπάθεια για ανεμώνη. Καμια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Nancy Nancy έγραψε:

Κ εγώ το ίδιο λέω. Χρώματα clarkii αλλά δύο ρίγες και σώμα όχι στρογγυλό, μοιάζει με sebae αλλά είναι πιο δύσκολο να το βρεις και ακόμα είναι μικρό να δω ξεκάθαρα το ραχιαίο πτερύγιο. Τι να πω... Απλά αν θέλω να του βάλω αργότερα άλλο ένα θα είναι πρόβλημα η μη αναγνώριση. Τις τόσες φυσαλίδες τις βγάζει το nano skimmer. Δοκίμασα κ ένα εξωτερικό αλλά δεν χωράνε κ αυτό είναι εσωτερικό και βγάζει τόσες. .. 

Όλες οι μετρήσεις είναι καλές μέχρι τώρα. Απλά θα προσθέτω σιγά σιγά ψάρια, καθώς την προηγούμενη φορά δεν υπήρχε καλή συμβατότητα αφού δεν με είχαν ενημέρωση καλά από το κατάστημα και έγινε πανικός. Άσε που πέταξα κιλααα βράχου γιατί δεν ήξερα ότι ξαναζωντανεύει και ευτυχώς κράτησα κάποια. Θέλω να καταλήξω πόσα ψάρια θα βάλω, με τι σειρά και αν θα κάνω πρώτη προσπάθεια για ανεμώνη. Καμια ιδέα?

Για να πεταει τόσες φυσαλιδες εξω το σκιμμερ - κατι δεν παει καλα..... Βγαλε βιντεο, να δουμε τι γινεται και γιατι τετοιος φυσαλιδοχαμουλης .....

Τι μαρκα ειναι το σκιμμερ?

Για τα ψαρια και σειρα....

Πες τις διαστασεις του ενυδρειου και βγαλε φωτο να δουμε το πως εχεις τον βραχο μεσα. Πρεπει να φτιαξεις πολλες κρυψώνες για τα ψαρια.

Για ανεμωνη ειναι νωρις ακομα. Ειναι λιγο ευαισθητα πλασματα. Ολα τα κλοουνακια δεν ειναι συμβατα με ολες τις ανεμωνες.

Πες τι φωτιστικο εχεις και τι και ποσους κυκλοφορητες. Παιζει ρολο οχι μόνο για ανεμωνη.

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Για να πεταει τόσες φυσαλιδες εξω το σκιμμερ - κατι δεν παει καλα..... Βγαλε βιντεο, να δουμε τι γινεται και γιατι τετοιος φυσαλιδοχαμουλης .....

Τι μαρκα ειναι το σκιμμερ?

Για τα ψαρια και σειρα....

Πες τις διαστασεις του ενυδρειου και βγαλε φωτο να δουμε το πως εχεις τον βραχο μεσα. Πρεπει να φτιαξεις πολλες κρυψώνες για τα ψαρια.

Για ανεμωνη ειναι νωρις ακομα. Ειναι λιγο ευαισθητα πλασματα. Ολα τα κλοουνακια δεν ειναι συμβατα με ολες τις ανεμωνες.

Πες τι φωτιστικο εχεις και τι και ποσους κυκλοφορητες. Παιζει ρολο οχι μόνο για ανεμωνη.

 

Ελπίζω να φαίνεται υπερβολικό λόγω ζουμ 😁 θα σου βγάλω επιστρέφοντας και βίντεο για σιγουριά. Το σκιμερ είναι αυτό στη φωτό (TROPIC MARIN V2SKIM 120 NANO). Έχω δύο κυκλοφόρησε. Φωτιστικό τώρα το επεξεργαζόμαστε με το μαγαζί (έχεις κάποια πρόταση ?) Είναι 120 λιτρα. Θα βγάλω και το βράχο να στο στείλω. Τη διάταξη του επιστρέφοντας 

Screenshot_2024-09-14-20-11-03-608_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Για να πεταει τόσες φυσαλιδες εξω το σκιμμερ - κατι δεν παει καλα..... Βγαλε βιντεο, να δουμε τι γινεται και γιατι τετοιος φυσαλιδοχαμουλης .....

Τι μαρκα ειναι το σκιμμερ?

Για τα ψαρια και σειρα....

Πες τις διαστασεις του ενυδρειου και βγαλε φωτο να δουμε το πως εχεις τον βραχο μεσα. Πρεπει να φτιαξεις πολλες κρυψώνες για τα ψαρια.

Για ανεμωνη ειναι νωρις ακομα. Ειναι λιγο ευαισθητα πλασματα. Ολα τα κλοουνακια δεν ειναι συμβατα με ολες τις ανεμωνες.

Πες τι φωτιστικο εχεις και τι και ποσους κυκλοφορητες. Παιζει ρολο οχι μόνο για ανεμωνη.

 

Ελπίζω να φαίνεται υπερβολικό λόγω ζουμ 😁 θα σου βγάλω επιστρέφοντας και βίντεο για σιγουριά. Το σκιμερ είναι αυτό στη φωτό (TROPIC MARIN V2SKIM 120 NANO). Έχω δύο κυκλοφόρησε. Φωτιστικό τώρα το επεξεργαζόμαστε με το μαγαζί (έχεις κάποια πρόταση ?) Είναι 120 λιτρα. Θα βγάλω και το βράχο να στο στείλω. Τη διάταξη του επιστρέφοντας 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Για να πεταει τόσες φυσαλιδες εξω το σκιμμερ - κατι δεν παει καλα..... Βγαλε βιντεο, να δουμε τι γινεται και γιατι τετοιος φυσαλιδοχαμουλης .....

Τι μαρκα ειναι το σκιμμερ?

Για τα ψαρια και σειρα....

Πες τις διαστασεις του ενυδρειου και βγαλε φωτο να δουμε το πως εχεις τον βραχο μεσα. Πρεπει να φτιαξεις πολλες κρυψώνες για τα ψαρια.

Για ανεμωνη ειναι νωρις ακομα. Ειναι λιγο ευαισθητα πλασματα. Ολα τα κλοουνακια δεν ειναι συμβατα με ολες τις ανεμωνες.

Πες τι φωτιστικο εχεις και τι και ποσους κυκλοφορητες. Παιζει ρολο οχι μόνο για ανεμωνη.

 

Καλημέρα. Σου στέλνω τις φωτογραφίες. Με μικρή ανάλυση γιατί δεν ανεβαίνουν διαφορετικά. Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Έχω κ 2 snails. Μήπως τα αναγνωρίζεις?

IMG_20240915_084109.jpg

IMG_20240915_084137.jpg

17263789481743716939464105551271.jpg

17263789719144779516465097586012.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Δύο μήνες είναι το ενυδρείο πανό σε αυτό το έπιπλο? Θα πρέπει να ξέρεις ότι το μαύρο πλαίσιο στην βάση του θα πρέπει να πατάει όλο σε αλφαδιασμενη βάση. Αυτό που έχεις ειναι επικίνδυνο να βρεις όλο το νερό στο πάτωμα.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Magok έγραψε:

Καλησπέρα,

Δύο μήνες είναι το ενυδρείο πανό σε αυτό το έπιπλο? Θα πρέπει να ξέρεις ότι το μαύρο πλαίσιο στην βάση του θα πρέπει να πατάει όλο σε αλφαδιασμενη βάση. Αυτό που έχεις ειναι επικίνδυνο να βρεις όλο το νερό στο πάτωμα.

Μη μου βάζεις ιδέες. Λες? Κατά την αλλαγή νερού θα προσπαθήσω να το αλλάξω, γιατί τώρα δεν μετακινείται. Ασηκωτο

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Nancy Nancy έγραψε:

Καλημέρα. Σου στέλνω τις φωτογραφίες. Με μικρή ανάλυση γιατί δεν ανεβαίνουν διαφορετικά. Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Έχω κ 2 snails. Μήπως τα αναγνωρίζεις?

IMG_20240915_084109.jpg

IMG_20240915_084137.jpg

17263789481743716939464105551271.jpg

17263789719144779516465097586012.jpg

Αν δείτε στην τελευταία φωτό, ο βράχος πάνω έχει αρχίσει να έχει λίγο πράσινη τριχωτή άλγη. Μπορώ να τον καθαρίσω? Να τον βγάλω από το νερό και με νερό από το ενυδρείο να τον τρίψω ελάχιστα και να τον ξαναβάλω? Γνωρίζετε?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Nancy Nancy έγραψε:

Μη μου βάζεις ιδέες. Λες? Κατά την αλλαγή νερού θα προσπαθήσω να το αλλάξω, γιατί τώρα δεν μετακινείται. Ασηκωτο

να το κάνεις 1000%, γιατι καποια μερα θα εχεις 100 λιτρα νερου στο πάτωμα!

Μπορεις να παρεις 2 βαρελια απο 50λιτρα και να βγαλεις ολο το νερο απο το ενυδρειο, μετα  βγαλε τον βραχο σε μια λεκανη (πιστευω εχεις κολλησει τον βραχο) και μετα άνετα μπορεις να γυρισεις το ενυδρειο για να παταει πανω όλο το πλαίσιο.

Ειναι πολυ σημαντικο. Καν το άμεσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Που θα αδιασεις το ενυδρειο, βγαλε ολη την άμμο απο κι (φαινεται να ειναι η χαλαζιακη αμμος) και βαλε αραγωνιτη. 10 κιλα σου φτανουν.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

να το κάνεις 1000%, γιατι καποια μερα θα εχεις 100 λιτρα νερου στο πάτωμα!

Μπορεις να παρεις 2 βαρελια απο 50λιτρα και να βγαλεις ολο το νερο απο το ενυδρειο, μετα  βγαλε τον βραχο σε μια λεκανη (πιστευω εχεις κολλησει τον βραχο) και μετα άνετα μπορεις να γυρισεις το ενυδρειο για να παταει πανω όλο το πλαίσιο.

Ειναι πολυ σημαντικο. Καν το άμεσα.

Και δε θα επηρεαστούν αμμωνία, νιτρώδη νιτρικά κτλ ??????

Link to comment
Share on other sites

Αν θα κάνεις ολη την δουλεια μεσα σε ενα μισαωρο - οχι.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Για τους κυκλοφορητες , που εχεις....το ενα αν βλεπω καλα, ειναι το sicce micra, που βγαζει μεχρι 400λ/ωρα. Δεν φτανει αυτο. Μεχρι να παρεις κυκλοφοριτες, βαλε αυτους, που εχεις, να βαρανε προς στην επιφανια του νερου, πρεπει να υπαρχει κυματισμος στην επιφανεια , μόνο ετσι γινεται η οξυγόνωση του νερου.

Πρεπει να παρεις κυκλοφορητη τουλαχιστον με 4500-6000λ/ωρα.

πχ  https://www.aquario.gr/product/skimz-supersilent-ss6-0-wavemaker-pump/

ή τουλαχιστον https://www.aquario.gr/product/sicce-xstream-pump-3500l-h/

ή https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5098-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Τεχνολογικός-Εξοπλισμός-Ενυδρείου/4199-tunze-wavemaker-turbelle-nanostream-6045-4025167604508.html

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...