Jump to content

Έπιπλο για ενυδρείο? αγορά -ερωτήσεις για διαστάσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να παραγγείλω ενυδρείο κατασκευή κατά παραγγελία οι διαστάσεις το οποίο θα έχει διαστάσεις 60εκΧ40εκ και ύψος 40εκ για νεροχελώνες. Βλέπω όμως ότι τα έτοιμα έπιπλα ενυδρείου έχουν συνήθως βάθος 30εκ. Μπορώ να βάλω ενυδρείο με βάθος.40εκ σε εν τέτοιο έπιπλο ή από το βάρος του νερού μπορεί να πάθει ζημιά το.ενυδρειο? Επειδή οι 2 πλευρές του θα εξέχουν. Που μπορώ να βρω οικονομική βάση ενυδρείου που να αντέχει το βάρος και να έχει τις κατάλληλες διαστάσεις? Δεν μπορώ να υπερβω πολύ και στο.μηκος του επίπλου γιατί δεν έχω χώρο. Άντε να είναι 70εκ το πολύ. Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Tzikas Tzik έγραψε:

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να παραγγείλω ενυδρείο κατασκευή κατά παραγγελία οι διαστάσεις το οποίο θα έχει διαστάσεις 60εκΧ40εκ και ύψος 40εκ για νεροχελώνες. Βλέπω όμως ότι τα έτοιμα έπιπλα ενυδρείου έχουν συνήθως βάθος 30εκ. Μπορώ να βάλω ενυδρείο με βάθος.40εκ σε εν τέτοιο έπιπλο ή από το βάρος του νερού μπορεί να πάθει ζημιά το.ενυδρειο? Επειδή οι 2 πλευρές του θα εξέχουν. Που μπορώ να βρω οικονομική βάση ενυδρείου που να αντέχει το βάρος και να έχει τις κατάλληλες διαστάσεις? Δεν μπορώ να υπερβω πολύ και στο.μηκος του επίπλου γιατί δεν έχω χώρο. Άντε να είναι 70εκ το πολύ. Ευχαριστώ!!

Μπορείς να βάλεις μια μελαμίνη από πάνω στις διαστάσεις που θέλεις. Ή να ρωτήσεις σε αυτόν που θα κάνει το ενυδρείο σου αν μπορεί να σου κάνει και βάση.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε συμβούλευα αν μπορείς, να πάρεις ένα πιο μεγάλο. Για το μέλλον. Γίνονται γίγαντες 😆 εμένα είναι τώρα 9 χρόνων,  15-17εκ σε ενυδρείο 80×55  και πάλι μικρό τους είναι.. ψάχνω τώρα για μεγαλύτερο γιατι τις λυπάμαι 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι είναι μικρό.το.σπιτι και δεν έχω χώρους καθόλου. Αν είχα χώρο θα έπαιρνα μεγαλύτερο. Μελλοντικά αν πάνε καλά βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2024 at 7:35 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Μπορείς να βάλεις μια μελαμίνη από πάνω στις διαστάσεις που θέλεις. Ή να ρωτήσεις σε αυτόν που θα κάνει το ενυδρείο σου αν μπορεί να σου κάνει και βάση.

Από πάνω γιατί να βάλω μελαμίνη? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Tzikas Tzik έγραψε:

Από πάνω γιατί να βάλω μελαμίνη? 

Ο @marinos (ελπίζω να με συμπαθήσεις που απαντώ για εσένα 😛) εννοεί να βάλεις μελαμίνη στις διαστάσεις του πάτου του ενυδρείου, πάνω από την άνω επιφάνεια της βάσης, εκεί που κάθεται το ενυδρείο. Ιδανικά η βάση θα πρέπει να ταιριάζει ακριβώς με τον πάτο του ενυδρείου. Αν τώρα ο πάτος είναι λίγο μεγαλύτερος, μπορεί εναλλακτικά να γίνει αυτό που γράφει ο Μαρίνος. Ο λόγος είναι ότι όλες οι πλευρές του ενυδρείου κατά μήκος και πλάτος θα πρέπει να κάθονται εξ ολοκλήρου πάνω στο ξύλο. Αν το ξύλο της επιφάνειας της βάσης είναι μικρότερο από τον πάτο του ενυδρείου, τότε το ενυδρείο κινδυνεύει να ανοίξει από το βάρος γιατί δεν πατάει καλά. Μπορείς αν θες να χρησιμοποιήσεις αντί μελαμίνης κόντρα πλακέ θαλάσσης που είναι πιο ανθεκτικό στην υγρασία. Διαφορετικά φτιάχνεις βάση ακριβώς στα μέτρα.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Tzikas Tzik έγραψε:

Από πάνω γιατί να βάλω μελαμίνη? 

Να βάλεις μια μελαμίνη ακριβώς στις διαστάσεις του ενυδρείου στην πάνω πλευρά του επίπλου για να πατάει ολόκληρο σε ξύλινη επιφάνεια και να μην εξέχουν πλευρές από το τζάμι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ. Η μελαμίνη πρέπει να έχει συγκεκριμένο πάχος για να έχει αντοχή? Ή οι κλασικές περίπου 1,5ει πάχος κάνουν? Καμία ιδέα από που μπορώ να αγοράσω ένα στιβαρό έπιπλο οικονομικό που να αντέχει αυτό το βάρος του νερού κάπου 50λιτρα συν του ενυδρείου? Ψάχνω παντού σε Σκρουτζ, ΙΚΕΑ και άλλα τέτοια καταστήματα αλλά μάταια. Και έχω κολλήσει και δεν μπορώ να παραγγείλω το ενυδρείο. Ιδανικά το έπιπλο να έχεις.υψος 40-50εκ, διαστάσεις 60εκΧ40εκ για να αποφύγω την πλάκα μελαμίνης και τιμή ως 50€.

Βάση στις διαστάσεις που θέλω που θα μπορούσα να φτιάξω? Θα.μπορουσα σε κάποιον ξυλουργό? Γνωρίζετε κάποιο κατάστημα που να φτιάχνει κατά παραγγελία? Είμαι Θεσσαλονίκη, ανατολικά.

Ευχαριστώ!!

Έγινε επεξεργασία - Tzikas Tzik
Link to comment
Share on other sites

Πάνε σε κάποιον ξυλουργό και ζητά να στο κάνει όπως το θες. 

Η 16 μελαμίνη είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

On 15/9/2024 at 11:19 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Πάνε σε κάποιον ξυλουργό και ζητά να στο κάνει όπως το θες. 

Η 16 μελαμίνη είναι μια χαρά.

καλησπέρα. Δυστυχώς ξυλουργό που ρώτησα ζητά 120Ε για επιπλάκι από μελαμίνη σαν το σχέδιο μου που έβαλα πιο πάτω διαστάσεων 75Χ45 και ύψος 60εκατοστά και 230-250Ε αν είναι απο μασίφ ξύλο. Αυτά είναι πολλά χρήματα δεν μπορώ να δώσω τόσα και τα θεωρώ και κλοπή για τόσο μικρό επιπλάκι. Εχω να ρωτήσω έναν ακόμα ξυλουργό σε 2 μέρες, αλλά μάλλον και αυτός θα ζητήσει αρκετά. Εγώ ψάχνω μια λύση ως 70Ε.

Εγώ δεν θα ήθελα να το βιδώσω εγώ και γιατί δεν έχω εμπειρία και εργαλία για τέτοια δουλειά, αλλά και επειδή θα έχει μεγάλο φορτίο. 

Οπότε έχω κολλήσει και δεν βρίσκω λύση για να προχωρήσω στην παραγγελία του ενυδρείου...

Κάποια άλλη ιδέα?? Ευχαριστώ!!

έπιπλο-ενυδρείου-σχέδιο.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του από.πανω.ποστ μου που γράφω για τις παράλογες απαιτήσεις ξυλουργού για έπιπλο θα ήθελα να σας ρωτήσω Αν κάτι τέτοιο θα μας έκανε ή όχι https://www.homemarkt.gr/el/epipla-esoterikou-chorou/epipla-tileorasis/homemarkt-epiplo-tileorasis-cluse-se-karydi-chroma-80ch40ch57.5yek.hm2404.01_198505/ σε διαστάσεις είναι οκ, το θέμα είναι αν αντέχει..

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Tzikas Tzik έγραψε:

Σε συνέχεια του από.πανω.ποστ μου που γράφω για τις παράλογες απαιτήσεις ξυλουργού για έπιπλο θα ήθελα να σας ρωτήσω Αν κάτι τέτοιο θα μας έκανε ή όχι https://www.homemarkt.gr/el/epipla-esoterikou-chorou/epipla-tileorasis/homemarkt-epiplo-tileorasis-cluse-se-karydi-chroma-80ch40ch57.5yek.hm2404.01_198505/ σε διαστάσεις είναι οκ, το θέμα είναι αν αντέχει..

Ευχαριστώ!!

Γνώμη μου, αλλά δεν θεωρώ ότι είναι και τόσο safe επιλογή να βάλεις πάνω σε ένα έπιπλο το οποίο έχει κατασκευαστεί να σηκώνει αντικείμενα των 10 άντε το πολύ 15 κιλών που είναι οι τηλεοράσεις, ένα αντικείμενο με 10πλασιο βάρος. Δεν ξέρω, μπορεί και να αντέχει. Εγώ προσωπικά πάντως δεν θα το επιχειρούσα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 6 ώρες, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Γνώμη μου, αλλά δεν θεωρώ ότι είναι και τόσο safe επιλογή να βάλεις πάνω σε ένα έπιπλο το οποίο έχει κατασκευαστεί να σηκώνει αντικείμενα των 10 άντε το πολύ 15 κιλών που είναι οι τηλεοράσεις, ένα αντικείμενο με 10πλασιο βάρος. Δεν ξέρω, μπορεί και να αντέχει. Εγώ προσωπικά πάντως δεν θα το επιχειρούσα.

Δεν διαφωνώ για αυτό ψάχνω για λύση ξυλουργού ο οποίος.απο.πριν θα γνωρίζει τις απαιτήσεις σε βάρος.

Οι υπόλοιποι που έχετε ενυδρεία τι λύσεις έχετε βρει στο θέμα του επίπλου? 

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω η καλυτερη λυση ειναι να παρεις ετοιμο επιπλο για ενυδρειο. Ειδικα, οταν το ενυδρειο ειναι μικρο, όπως το δικο σου.

Για μενα η καλυτερη βαση για ενυδρειο ειναι απο κοιλοδοκο - δεν σπαει, δεν σαπιζει, δεν φουσκωνει απο υγρασια,  χωραει sump ή οτι φιλτρο θελεις, δοσομετρικη αντλια, αναπληρωση νερου και ακομα πολλα .

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ προτείνω επιπλο ενυδρείου. Θα μπορούσες να κοιτάξεις και για μεταχειρισμένο, αλλά πρέπει να ξέρεις ότι σίγουρα πρέπει να επενδύσεις παραπάνω από το μπάτζετ σου . Για ένα καλό επιπλο θα θες από 80-150 ευρώ σίγουρα. Η πιο ασφαλής επιλογή θεωρώ. Απλά νταξει μεταξύ μας όταν είναι να κάνεις με ενυδρεία, θέλει να χεις τη τσέπη να επενδύσεις για την αρχή. Αν έχεις σωστό εξοπλισμό από την αρχή, έμπιστες εταιρίες τροφίμων κλπ, δε χρειάζεται να ανησυχείς. Μην συμβιβαστείς με κάτι λιγότερο. Επένδυσε σε κάτι αξιόπιστο να σου κρατήσει κι όλας. Σιγά σιγά όλα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Marr έγραψε:

Και εγώ προτείνω επιπλο ενυδρείου. Θα μπορούσες να κοιτάξεις και για μεταχειρισμένο, αλλά πρέπει να ξέρεις ότι σίγουρα πρέπει να επενδύσεις παραπάνω από το μπάτζετ σου . Για ένα καλό επιπλο θα θες από 80-150 ευρώ σίγουρα. Η πιο ασφαλής επιλογή θεωρώ. Απλά νταξει μεταξύ μας όταν είναι να κάνεις με ενυδρεία, θέλει να χεις τη τσέπη να επενδύσεις για την αρχή. Αν έχεις σωστό εξοπλισμό από την αρχή, έμπιστες εταιρίες τροφίμων κλπ, δε χρειάζεται να ανησυχείς. Μην συμβιβαστείς με κάτι λιγότερο. Επένδυσε σε κάτι αξιόπιστο να σου κρατήσει κι όλας. Σιγά σιγά όλα. 

 

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Πιστευω η καλυτερη λυση ειναι να παρεις ετοιμο επιπλο για ενυδρειο. Ειδικα, οταν το ενυδρειο ειναι μικρο, όπως το δικο σου.

Για μενα η καλυτερη βαση για ενυδρειο ειναι απο κοιλοδοκο - δεν σπαει, δεν σαπιζει, δεν φουσκωνει απο υγρασια,  χωραει sump ή οτι φιλτρο θελεις, δοσομετρικη αντλια, αναπληρωση νερου και ακομα πολλα .

καλησπέρα. Εχω βρει κάποια έπιπλα ενυδρείου αλλά σχεδόν όλα έχουν βάθος 25 ως 40 εκατοστά το πολύ. Το ενυδρείο που θα παραγγείλω θα έχει βάθος 40 εκατοστά οπότε έψαχνα 40-45 εκατοστά βάθος να έχει η πάνω επιφάνεια ώστε να μην έχω θέμα με την πλήρη στήριξη του ενυδρείου. Εχετε υπόψιν κάποιο έπιπλο ως 100 Ευρώ που να έχει στην πάνω πλάκα βάθος πάνω απο 40 εκατοστά? (αντε το ελάχιστο 40εκ, αν και το 40 ειναι οριακό καθώς μπορεί το ενυδρείο να γίνει κάτι και να μου το παραδώσουν 40+ εκ.)

Παράλληλα θα ήθελα το μήκος της άνω πλάκας να είναι 70+ εκατοστά καθώς θα ήθελα το ενυδρείο να είναι 70Χ40Χ40εκατοστά. Εχω βρει αυτό https://zebrapetstore.gr/product/15555/ Eπιπλο POSEIDON 60 61 x 51 x 73cm μαυρο αλλά έχει πλάτος 61εκ. και είναι και μαύρο, θα προτιμούσα κάποια άλλη απόχρωση (όχι μαύρο ή άσπρο).Επίσης δεν θα ήθελα να βάλω επάνω επιπλέον μελαμίνη για να μεγαλώσω τις διαστάσεις και για αισθητικούς αλλά και πρακτικούς λόγους.

Αν έχετε κάποιο έπιπλο ενυδρείου να μου προτείνετε με τα παραπάνω χαρακτηριστικά θα με βοηθούσατε πολύ. ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

https://amazonios.gr/κατάστημα/juwel-sbx-έπιπλο-για-lido-200-4-colours/

 

Είναι 10 εκ παραπάνω από όσο θες,  άλλο χρώμα. Πιστεύω καλύτερα γιατί αύριο μεθαύριο που θα θες πιο μεγάλο ενυδρείο, θα είναι μια χαρά το επιπλο. Επίσης, σε περίπτωση που βρεις κάποιο ακριβώς στις διαστάσεις που θες ,πάρε το . Εξάλλου υπάρχουν βαφές να το κάνεις ο,τι θες. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...